Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

tangente despre ortografie

Creat de Electron, Noiembrie 15, 2009, 02:00:34 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

Bine ai venit, Alecu_! :)

Citat din: Alecu_ din Noiembrie 15, 2009, 03:34:52 AM
in al doilea rand sa imi cer scuze pt eventualele greseli de ortografie ori de exprimare care au aparut in textul redactat de mine
Daca vrei sa te credem ca nu doresti sa scrii cu erori de ortografie si exprimare, nu e nevoie sa-ti ceri scuze, ci sa nu le mai faci. Inainte sa postezi poti sa folosesti butonul "Preview", sa-ti recitesti mesajul si sa-l corectezi. Abea apoi apasa pe butonul "Post".

Citat(si da am vazut ca acest topic nu este de actualitate.....dar cum am ajuns aici si eu ...vor ajunge si altii si cum dupa parerea mea totul ramasase in coada de maimuta si mai ales pt ca ma simteam dator sa va dau o explicatie logica si de bun simt).
Mi-e teama ca expresia corecta este "in coada de peste", coada de maimuta este simbolul folosit pentru adresele de e-mail: "@".

e-
Don't believe everything you think.

Alecu_

Offtopic
Dragul meu electron, eu am gasit site-ul in ziua in care am postat, s-au gresit spus, avand in vedere ca l-am gasit pe la ora 22:00, iar postul a fost pus pe la 3 noaptea daca nu ma insel. Am scris fara a sta sa corectez, la ora 6 dimineata trebuia sa ma trezesc sa plec la Bucuresti, asa ca astfel de corecturi nu isi mai aveau timpul necesar pt a fi efectuate, asa ca mi-am cerut scuze pt eventualele greseli de ortografie pe care un cititor le-ar fi gasit in postul meu. Cat despre expresiile pe care le folosesc, nu este problema ta...atata timp cat ele nu jignesc sau aduc vre-un prejudiciu moral cuiva.
  Trecand peste cele expuse mai sus, vreau sa spun ca m-am inscris pe acest forum nu pt a ma sicana cu unul ori cu altul, ci dintr-un simplu motiv...il citez pe regretatul Costin Nenitescu :"[...] nu m-a răbdat inima sa las atâţia copii buni şi inteligenţi să înveţe prostii"  http://www.scientia.ro/biografii/111-biografii-chimie/1419-marele-chimist-costin-nenitescu-1902-1970.html
Inca o data electron, trateaza acest text ca un simplu raspuns si atat, suntem aici pt a discuta si nu pt a face analiza pe text. multumesc

Adi

Alecu, apreciem, dar vorbeste totusi corect gramatical. Electron si cu mine suntem moderatori pe site. De aia ti-a scris. Si in acest ultim text ai scris "s-au" in loc de "sau" in primul tau rand.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

Alecu_, stai linistit ca nu ti-am atras atentia doar ca sa te sicanez, ci in speranta ca doresti sa te corectezi pe viitor. Degeaba esti inteligent de dai pe-afara daca te exprimi in scris in mod execrabil. O spun asa in general, nu ma refer strict la tine. Spor la dezbateri si scuze pentru off-topic.

e-
Don't believe everything you think.

Alecu_

Va multumesc pentru remarcarea acestor greseli gramaticale, desigur scolaresti, dar nu fundamentale. Prima greseala e aceea ca am postat...a doua greseala desigur, cum cu ochii vostri de vultur ati observat-o, a constat in scrierea gresita a conjunctiei disjunctive sau, in "s-au". Desigur si cei care au postat inainte mea au greseli gramticale usor observabile, dar ati ales sa imi atrageti mie atentia.  Asa ca, pe viitor voi evita sa ma exprim in orice fel, fie el si "execrabil"  pe acest forum si pe acest site. Frumoasa exprimare e-: "Alecu_, stai linistit ca nu ti-am atras atentia doar ca sa te sicanez", spune multe...deci, pe langa a ma sicana imi mai spui ca nu vrei doar asta, ci... ca ma exprim si "execrabil". Multumesc e-. Nu-mi place sa fiu judecat, mai ales cand nu stiu de cine... si desigur, la randul meu nu imi place sa judec pe altcineva, cand nu stiu pe cine.

Adi

Alecu_, nici o problema daca parasesti forumul. Noi ti-am facut un bine corectandu-te, ca sa devii mai bun si ca sa oferi altora mesaje mai placut la citire, adica scrise corect gramatical. Nu a zis nimeni ca e o greseala fundamentala, am zis ca e o greseala. Tu esti de acord cu asta, toata lumea e implinita. Doar nu mai fa greseli pe viitor. Noi incercam sa corectam pe toti membrii nostri, dar mai ales pe cei noi. E foarte neplacut ca lumea scrie gresit gramatical. Noi ne luam din timpul nostru sa ajutam oamenii de la Stiinta Azi sa devina mai buni. Dar daca nu sunt multumiti, nu ne suparam daca parasesc forumul, desigur. Tu decizi.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

"Dragul meu" Alecu_ (folosesc iar o expresie de-a ta), se vede treaba ca-ti place sa faci din tantar armasar. De la niste simple observatii legate de ortografie si expresiile folosite, ajungi sa te lamentezi in acest mod penibil? Daca asta e atitudinea ta, atunci acest forum nu e tocmai cel mai potrivit pentru tine. Aici se pune degetul pe rana pentru beneficiul tututor, nu se menajeaza sensibilitatile cele mai narcisiste ale unuia sau altuia.

Citat din: Alecu_ din Noiembrie 18, 2009, 12:58:22 AM
Va multumesc pentru remarcarea acestor greseli gramaticale, desigur scolaresti, dar nu fundamentale.
Asa cum a remarcat si Adi, nu a afirmat nimeni ca ai facut greseli "fundamentale". In schimb ai facut greseli chiar ... scolaresti, care trebuie evitate si pentru asta primul pas este sa fie remarcate si corectate. Retine ca nu doar tu citesti aceste discutii, ca atare toti ceilalti vor lua aminte si vor invata sa evite asemenea erori.

CitatPrima greseala e aceea ca am postat...
Asta e parerea ta subiectiva si cel putin me mine ma intereseaza la fel de putin ca o lamentare de genul "a fost o greseala sa merg la piata pe ploaia aceea". E treaba ta personala ce consideri sau nu o activitate gresita pentru tine in acest context.

Citata doua greseala desigur, cum cu ochii vostri de vultur ati observat-o, a constat in scrierea gresita a conjunctiei disjunctive sau, in "s-au".
Daca doar asta crezi ca e "a doua greseala" inseamna ca inca iti ignori greselile dinainte. Daca tu nu inveti nimic din aceste observatii, sper ca macar ceilalti sa o faca.

CitatDesigur si cei care au postat inainte mea au greseli gramticale usor observabile, dar ati ales sa imi atrageti mie atentia. 
Desigur ca ce fac altii nu e o justificare pentru greselile facute de tine. Si din nou, asa cum remarca Adi, atragem atentia in special noilor veniti, de la inceput, ca sa nu aiba impresia ca pe aici se poate scrie aiurea si cu erori de ortografie. Din experienta noastra e calea cea mai eficienta, deoarece o data obisnuiti cu "relaxarea" la acest nivel, degeaba le mai atragem atentia ca nu mai are nici un efect.

CitatAsa ca, pe viitor voi evita sa ma exprim in orice fel, fie el si "execrabil"  pe acest forum si pe acest site.
Daca tu ai impresia ca aceasta "santajare sentimentala" tine pe aici, te inseli. Chiar te crezi atat de important incat amenintarea ca nu vei mai posta aici sa afecteze pe cineva de pe forum? Dupa 1 mesaj la obiect si 2 pe langa, insistand degeaba pe niste simple observatii? Daca chiar ai fi avut intentia sa continui la fel, mai bine faci un bine tuturor si te opresti.

CitatFrumoasa exprimare e-: "Alecu_, stai linistit ca nu ti-am atras atentia doar ca sa te sicanez", spune multe...deci, pe langa a ma sicana imi mai spui ca nu vrei doar asta, ci... ca ma exprim si "execrabil".
Frumoasa scoatere din context, si nerusinata de asemenea. In primul rand, ai omis exact partea importanta, citez:
Citat din: Electron din Noiembrie 17, 2009, 11:35:02 AM
ci in speranta ca doresti sa te corectezi pe viitor.
In al doilea rand, daca citeai atent vedeai ca nu am spus "ci si in speranta sa ...", cu alte cuvinte prima parte, citata de tine, nici macar nu era inclusa in intentiile mele (era doar o reluare a expresiei folosite de tine despre "sicanare" deoarece termenul mi se pare chiar hilar pe internet). Deci, reciteste cu atentie si vei vedea ca am declarat exact intentia mea: sa iti atrag atentia ca ai gresit in speranta ca doresti sa te corectezi pe viitor, si atat. Daca doreai acest lucru nu mai era nici o problema. Dar tu te-ai simtit lezat in amorul propriu, si ai insistat pe acest lucru desi era absolui inutil.

CitatMultumesc e-.
Sa cresti mare! (Adica sa te maturizezi cat mai repede.)

CitatNu-mi place sa fiu judecat, mai ales cand nu stiu de cine...
Daca nu vrei sa fii "judecat" pentru erorile de gramatica, atunci nu le mai face. Simplu. Restul caracerului tau se vede foarte transparent, fii fara grija.

Ca sa iti dau cateva exemple, iata:
1) Ai declarat ca ai simtit nevoia sa postezi pe forum pentru a nu lasa atatia altii informati gresit sau incomplet, dar la nivel de gramatica faci erori care asta fac: dau exemple gresite pentru atatia altii. Daca vrei ca participarea ta sa fie pozitiva, atunci ai grija sa fie asa in toate domeniile, nu doar legat de numarul de moli si definitia lor din manualul de clasa a IX-a. Daca una declari si alta faci, nu e o caracteristica foarte fericita de caracter.

2) Ai reactionat la expresia mea despre scrisul execrabil, de parca te-ai simtit cu musca pe caciula, desi remarca era generala si nu iti era adresata in mod particular, asa cum am precizat. In al doilea rand, ca sa consideri ca ti se adreseze tie, trebuia sa te (auto)incluzi in categoria "inteligent de dai pe-afara". De asta imi dai impresia ca suferi de un narcisism exacerbat.

Citatsi desigur, la randul meu nu imi place sa judec pe altcineva, cand nu stiu pe cine.
Nici nu te-a rugat nimeni sa judeci pe altii.

Ca sa inchei cu alta expresie luata cu imprumut, "bine-pa-pa-pa-pa!"


e-
Don't believe everything you think.