Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Masa unui electron

Creat de andonieandrei, Noiembrie 17, 2009, 10:47:25 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

andonieandrei

Salut.

Ieri a facut profesorul nostru la tabla urmatoarea problema:
Suprafata unui catot este iluminata cu un fascicul monocromatic avand lungimea de unda de 500 n m, emitanduse electroni cu viteza de [tex]5*10^5m/s[/tex]. Care este energia de executie?

A folosit formula [tex]hv=L+\frac{me*v^2}{2}[/tex]

Iar in loc de me a scris valoarea [tex]6,62 * 10^-34[/tex], de unde a aparut ?

laurentiu

Nu , masa electronului este daca nu ma insel [tex]9,1\cdot10^{-31}[/tex].Este vorba de h ca fiind [tex]6,62\cdot 10^{-34}[/tex].Masa electronului(de repaus) este o constanta universala ,ea nu trebuie aflata(mai exista probleme in care trebuie aflata dar daca iti cere acest lucru doar ,in rest se inlocuieste cu valoarea pe care ti-am zis-o eu .

andonieandrei

Merci, acuma am observat ca este asa cum ai zis doar ca din neatentie si graba (ca maine dam test) m-am incurcat.

andonieandrei

Am primit urmatoarea probleme la test:

Se ilumineaza suprafata unui metal cu radiatii ultraviolete avand lungimea de una 1, 278 nm si lungimea de unda 2, 245 nm cunoscand tensiuniile de stopare corespondente Us1 = 0,66V si Us2 = 1,26 V. Sa se calculeza:

a) Valoarea constantei lui Plank
b) Valoarea lucrului mecanic de extractie
c) Valoarea frecventei de propagare si a lungimi de unda de propagare a metalului respectiv.


Cu ce formule le-asi putea rezolva?


Adi

Tu ce formule crezi? E vorba de formule de manual, deci le ai in manual ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01

#5
Citat din: andonieandrei din Noiembrie 18, 2009, 12:55:53 PM
Am primit urmatoarea probleme la test:

Se ilumineaza suprafata unui metal cu radiatii ultraviolete avand lungimea de una 1, 278 nm si lungimea de unda 2, 245 nm cunoscand tensiuniile de stopare corespondente Us1 = 0,66V si Us2 = 1,26 V. Sa se calculeza:

a) Valoarea constantei lui Plank
b) Valoarea lucrului mecanic de extractie
c) Valoarea frecventei de propagare si a lungimi de unda de propagare a metalului respectiv.


Cu ce formule le-asi putea rezolva?


Nu stiu eu prea multe dar constanta Plank nu este o constanta universala?

<Edit de Adi: foton01, trebuie sa scrii raspunsul tau dupa linia de [ /quote] si nu inainte, ca asa apare textul tau in textul citat.>

constantin.a

Da, constanta lui Plank este constanta universala! Cum spune si numele...

Adi

Citat din: constantin.a din Noiembrie 18, 2009, 10:08:23 PM
Da, constanta lui Plank este constanta universala! Cum spune si numele...

Nu orice constanta este si universala, dar da, este o constanta ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

constantin.a

Nu am remarcat subtilitatea, spre rusinea mea. Oricum, care ar fi diferenta dintre o constanta universala si o constanta pur si simplu?

mircea_p

Constantele universale sant acelea pentru care inca nu s-a gasit un experiment sau o teorie care sa spuna ca de fapt sant variabile. ;D

Dar cred ca Adi se refera la constante de genul: constanta gazelor, constanta elastica, etc, care sant constante pentru un sistem dat (si pentru anumite conditii) dar nu sant constante universale.

constantin.a

Pai atunci h este o constanta universala ;D

Adi

Citat din: constantin.a din Noiembrie 19, 2009, 12:10:54 AM
Pai atunci h este o constanta universala ;D

Da, h se intampla sa fie constanta universala, la fel ca si sarcina electronului, constanta gravitationala, viteza luminii, constanta lui Boltzmann. Dar sunt multe alte constante care nu sunt universale.

Eu supbliniam ca faptul ca unei constante ii se zice constanta nu o face automat universala.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

b12mihai

Ca sa imi recapitulez si eu cunostintele, ca luni dau teza din asa ceva:

[tex] h = 6,6 \cdot 10^{-34} \ Js[/tex] este constanta lui Planck, determinata experimental, atunci cand s-a introdus notiunea de cuanta de energie.

[tex]m_e = 9,1 \cdot 10^{-31} \ kg[/tex] este masa unui electron , iar [tex]e = 1,6 \cdot 10^{-19} \ C[/tex] este sarcina unui electron (sarcina elementara), care drept sa fiu nu prea am inteles cum au fost calculate (tot experimental? daca da in baza caror experimente? - asta intreb din pura curiozitate, pentru ca nu ni s-a dat si nici nu ni se cere sa stim de unde sunt)
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

Electron

Citat din: gothik12 din Noiembrie 20, 2009, 10:51:15 PM
iar [tex]e = 1,6 \cdot 10^{-19} \ C[/tex] este sarcina unui electron (sarcina elementara), care drept sa fiu nu prea am inteles cum au fost calculate (tot experimental? daca da in baza caror experimente? - asta intreb din pura curiozitate, pentru ca nu ni s-a dat si nici nu ni se cere sa stim de unde sunt)
Este un experiment celebru, numit "Picatura de ulei" a lui Millikan. Din pacate am gasit doar in engleza o pagina cat de cat despre asta. Sper sa fie utila.

e-
Don't believe everything you think.

Adi

As completa ca a lui Planck constanta se moasara cu fenomentul fotoelectric, iar sarcina electrica a electronului i-a adus Premiul Nobel pentru fizica lui Millikan. Practic odata ce a determinat sarcina electrica, cum se stia deja raportul masa/sarcina de la experimentele lui J.J. Thomoson care descoperise electronul, s-a putut calcula care este masa electronului. Din nou, nu iti dau anii, trebuie sa ii cauti tu si sa vezi legatura cauza - efect.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro