Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

un altfel de big bang

Creat de ticunou, Aprilie 22, 2008, 08:32:14 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ticunou

Ma intreb daca nu e mai verosibil ca in loc de o explozie a unei gauri negre, big bangul sa fi fost generat de o singura particula care sa fi primit brusc o imensa cantitate de energie.Aceasta particula ar putea sa vibreze generand stringurile si asa mai departe.Zic si eu, nu dau cu parul!

Electron

Citat din: ticunou din Aprilie 22, 2008, 08:32:14 PM
Ma intreb daca nu e mai verosibil ca in loc de o explozie a unei gauri negre, big bangul sa fi fost [...]
De unde ai ajuns la concluzia ca Big-Bang-ul ar fi fost explozia unei gauri negre?

Citat[...]big bangul sa fi fost generat de o singura particula care sa fi primit brusc o imensa cantitate de energie.
De unde se presupune ca vine aceasta energie, "brusc" ?

CitatAceasta particula ar putea sa vibreze generand stringurile si asa mai departe.
Cum poate o particula sa produca stringuri prin vibratii ?

CitatZic si eu, nu dau cu parul!
Intreb si eu asa, sper sa nu te superi. :)


e-

PS: bine ai venit pe forum! :)
Don't believe everything you think.

T1000_Android

Daca stringurile sunt energie pura,o particula care primeste energie,nu conteza de unde,nu cred ca ar genera si alte stringuri,doar s-ar afla intr-o stare de super excitare depinzand de cata energie a primit,parerea mea ;D

Adi

Ce te face sa crezi ca stringurile sunt energie pura? Intreb si eu ca si Electron pe primul interlocutor, care nu s-a mai obosit sa raspunda la intrebarile puse. :)
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro