Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

intrebare de mecanica de la foton01

Creat de foton01, Noiembrie 14, 2009, 09:50:52 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Da, rezultatul exact se obtine doar geometric sau cu analiza matematica.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

b12mihai

Citat din: Electron din Noiembrie 14, 2009, 05:12:50 PM
Citat din: laurentiu din Noiembrie 14, 2009, 04:21:46 PM
Da ,frumoasa rezolvare ,dar putina analiza de a11a mascata exista [...]
Sunt curios daca se poate face elementar.
Bineinteles ca se poate. Ce e mai complicat decat elementar sa calculezi aria de sub graficul vitezei in functie de timp, pentru o miscare uniform accelerata? Ce calcule de analiza de a XI-a iti trebuie sa calculezi aria unui triunghi (daca viteza initiala sau finala e zero) sau a unui trapez (in celelalte cazuri) ?

e-

Aici e problema. Imi amintesc ca in clasa a 8-a erau si multe grafice care nu erau triunghi sau trapez (sau o forma geometrica plana a carei arii stiam sa o calculez). Nu cred ca o sa inteleg de ce li se cer elevilor din scoala generala sa inteleaga anumite chestii care se inteleg foarte greu fara un aparat matematic necesar (cum ar fi analiza matematica de liceu)?!
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

laurentiu

Da ,in general fizica este inaintea matematicii, cel putin mie pe clasa a 10-a la clasa mi s-a predat inductia magnetica ca o limita (nu mai stiu exact acum). Sau ce e pe la olimpiada nationala la clasa a 12-a(sper sa ajung si eu anu asta) ,cel putin anul trecut o problema din cele trei cerea cunostinte de forma exponentiala a numerelor complexe care se face abia la facultate ,si evident ca multi nu o stiau .