Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Ce oameni:))

Creat de laurentiu, Noiembrie 13, 2009, 12:03:20 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

laurentiu

Anul trecut pe clasa a XI-a ca optional la clasa am avut "interferente stiinta-religie".Acest optional a fost predat de un preot cu conceptie creationista .Optionalul acesta l-am facut chiar la ideea mea ,ca in prima instanta colegii mei nu fusesera de acord sa alegem asa ceva ca optional ,dar evident eu ca evolutionist aveam alte ganduri "bune".

"Popa"a incercat un an intreg sa ne convinga ca are dreptate ,si chiar a reusit sa-i convinga pe colegi ,evident pe toti in afara de mine.Si uitati o mostra din ce sustinea el la "interferente religie-stiinta":

http://www.hexaimeron.ro/IntrebariFrecvente/ObiectiiStiintifice.html

Spuneti-va si voi parerea ca cel putin mie unul era sa-mi fie scazuta nota la purtare ,pt comportare inadecvata la ora(si eu doar radeam)

mircea_p

Vrei sa zici ca pagina la care ai dat linkul e scrisa de preotul care ti-a fost profesor?

Adi

Am citit din link. Foarte multe greseli. Zice chestii si din stiinta in mod gresit. Adica nu defineste nici macar geocentrismul si heliocentrismul bine. Stie niste lucruri, dar le incurca in prezentare. De aia e important sa studiem cu mintea noastra si sa ne facem propriile impresii.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

HarapAlb

 Popa a adunat fara discriminare informatie de pe internet, ca asa e acum, ce i s-a parut lui mai interesant. Ai nevoie de talent pedagogic ca sa predai materii mai pamantesti precum istoria, dar pentru filosofie si "interferente" ai nevoie de mult mai mult. Omu si-a tinut orele, l-au platit si nimic mai mult. Asta nu inseamna ca nu se pot aduce in discutie idei pe marginea "interferentelor" interesante atat pentru "creationisti" cat si "evolutionistii".

laurentiu

Citat din: mircea_p din Noiembrie 13, 2009, 12:10:07 AM
Vrei sa zici ca pagina la care ai dat linkul e scrisa de preotul care ti-a fost profesor?

nu,nu stiu de cine a fost scrisa ,dar era sursa de inspiratie ,cel putin nu stiu daca pagina exista anul trecut ,dar popa sigur avea informatiile,ca cel putin cand aveam o intrebare de genu celor care exista in link ,practic in raspundea aproape la cuvant cu ce este in link

foton01

Mi se pare cam absurd ce zice popa cu experimentele de la sfarsit. Rotind o masa si niste lampi sa rastorni teoria relativitatii??? Cam ciudat! ;)

Adi

Popa are greseli nu doar la sfarsit, ci si la la inceput. El incurca si definitiile geocentrismului si heliocentrismului ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

cristi

CitatMi se pare cam absurd ce zice popa cu experimentele de la sfarsit. Rotind o masa si niste lampi sa rastorni teoria relativitatii??? Cam ciudat!
aaa, experimentul sagnac... efectul e real, se fac giroscoape cu el... am incercat si eu in lab sa fac unul complet nou, tot pe ideea lui sagnac, dar nu mi-a iesit :) trebe sa mai incerc, cine stie...
dupa cate am auzit eu nu omoara teoria relativitatii r...
autor Fizica povestită,
www.stiinta.club