Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

problema cu amestec de gaze

Creat de mitchie5, Noiembrie 11, 2009, 04:09:58 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

mitchie5

Un amestec de gaz monoatomic(1)si biatomic(2),cu raportul maselor m2/m1=2 si al maselor molare u2/u1=2,
este incalzit izobar la presiunea p=100kPa de la un volum V1=1L pana  la o temperatura absoluta finala dubla T2=2T1.Sa se afle caldura absorbita de amestec.

Iar eu am scris asa: Qp(>0) caci este primita si Qp=Qp1+Qp2
avem de a face cu proces izobar deci : V1/T1=V2/T2 => V2=2V1=2L
am putea scris Op=cp1m1DT+cp2m2DT dar nestiind substantele nu prea am avea de unde sa aflam cp
si m-am gandit ca am putea aplica cealalta formula : Qp=nCpDT
iar de aici nu cunoastem n care nu prea stiu de unde sa-l scot,Cp il putem scrie ca fiind Cp1+Cp2? adica
5/2R+7/2R =6R si DT=T2-T1=T1.Va rog ajutati-ma ce ar trebui sa aplic in continare si daca am gresit pe undeva.Va multumesc frumos !

Adi

Trebuie sa scrii pentru fiecare din cele doua gaze in parte. Pentru fiecare din ele ii stii care este CP-ul. Nu e necesar sa stii exact care e substanta, ci daca e gaz ideal (si e in problema - numai gazele ideale se studiaza la liceu), atunci e suficient sa stii daca e monoatomic si biatomic (adica numarul i). Exista o formula care leaga CP si i (si la fel pentru CV). Cauta-le in manual si vei putea rezolva apoi problema.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mircea_p

Numarul de moli rezulta din masa de substanta si masa molara.
[tex] \nu = \frac{m}{\mu} [/tex]

In general caldura este aditiva dar caldurile molare nu sant. Adica nu e adevarat, in general, ca Cp=Cp1+Cp2.
La fel cum, de exemplu, nici densitatea nu e aditiva dar masa este.
Aici e un caz special (care rezulta din valorile particulare ale datelor problemei) in care poti aduna caldurile molare. Dar trebuie sa arati ca e asa.


mitchie5

Am revenit: Cp1=Cv1+R=5/2R si Cp2=Cv2+R=7/2R si va veni Q=nCpDT
de unde reiese faptul ca se pot aduna caldurile molare?

mircea_p

Aduna caldurile, nu caldurile molare. Apoi ai sa vezi daca se pot aduna sau nu caldurile molare.
De asemenea folsoeste conditiile problemei (m2=2m1, etc).

mitchie5

Q=Qp1+Qp2=nCp1DT+nCp2=nDT(Cp1+Cp2) ?

mircea_p

Numarul de moli nu e acelasi in general.
Trebuie sa exprimi numarul de moli pentru fiecare gaz. In cazul de fata va rezulta n1=n2 dar dupa cum am mai spus, trebuie sa arati asta nu sa asumi.

mitchie5

n1=m1/u1 si n2=m2/u2 dar m2=2m1 si u2=2ui =>n2=n1=n :)

Adi

Citat din: mitchie5 din Noiembrie 15, 2009, 09:38:10 AM
n1=m1/u1 si n2=m2/u2 dar m2=2m1 si u2=2ui =>n2=n1=n :)

Te rog sa scrii ecuatiile in Latex. Este foarte usor, am facut si un tutorial, tocmai pentru asta.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mircea_p

Citat din: mitchie5 din Noiembrie 15, 2009, 09:38:10 AM
n1=m1/u1 si n2=m2/u2 dar m2=2m1 si u2=2ui =>n2=n1=n :)
Deci acum ai rezolvat problema complet, nu?
Uite ultimele doua ecuatii in Latex.
[tex] \nu1 = \frac{m_1}{\mu_1} [/tex]
[tex] \nu2 = \frac{m_2}{\mu_2} = \frac{2m_1}{2\mu_1} =\frac{m_1}{\mu_1}=\nu_1 [/tex]

Totusi pentru in cazul unor ecuatii foarte simple ca cele de mai sus nu cred ca merita sa fie scrise in Latex.
Sant destul de clare si in "formatul" original.

Adi

Da, numai ca vrem sa motivam elevii sa scrie in Latex, pentru a castiga experienta si incredere pentru cand vor veni ecuatii mai complexe. E util sa isi dezvolte o obisnuinta de a scrie tot in Latex.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mircea_p

Asa am inteles si eu. Si le-am scris in Latex mai mult ca sa exersez.
Doar ca mi-era frica sa nu ajunga o politica generala, accea de a nu mai fie acceptate mesaje fiindca au o mica formula care nu e in Latex.