Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Incercare de extindere a TGR

Creat de Mavriche Adrian, Aprilie 21, 2008, 09:22:13 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

M.A., dupa cate zile de "tacere" imi dai voie sa trag concluzia ca "ai dat bir cu fugitii" ?

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Cred ca a dat, si-a facut cont la forumul de la Stiinta.info si mi-a scris un mesaj in privat acolo (putea si aici, dar nu a facut) si m-a intrebat ce trebuie sa faca un om care nu lucreaza in cercetare sa isi publice un rezultat de stiintain Romania .... I-am raspuns ca trebuie sa contacteze direct revistele de specialitate, ele stiu regulamentul, dar c aintuitiv ar putea trimite direct si ei vor accepta sau respinge, in functie de valoarea materialului, dar ca cel putin din aceste propuneri ce le primesc sunt gresite si respinse; dar ca daca il pasioneaza asa cercetarea, de ce nu face un doctorat de la zero si apoi cercetare?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ionut

   Eu cred ca un articol venit de la cineva fara afiliatie si care nu a avut contact niciodata cu o institutie care face cercetare nu prea are sanse de reusita. Cred ca ar fi norocos daca ar primi macar un reply politicos. Imi pare rau ca ii dau o veste rea, dar asa se va intampla.

Adi

Asta cred si eu, dar intrebarea lui cred ca era: va fi respins automat pentru ca nu sunt cercetator si nu am afiliatie, sau va fi analizat si va fi respins pentru ca este prost?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

Adi, tu esti de acord cu schimbarea numelui acestui topic? Incercarea lui M.A. de a ne convinge de ideile sale a esuat, lamentabil as zice eu, si topicul nu-si justifica deloc numele bombastic pe care il are, si care, asa cum spunea si Ionut, duce la confuzii in ce priveste continutul sau.

Ce zici de propunerea: "Incercare de extindere a TGR", sau ceva de genul ?

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ionut

#96
Citat din: Adi din Iunie 23, 2008, 09:59:21 PM
Asta cred si eu, dar intrebarea lui cred ca era: va fi respins automat pentru ca nu sunt cercetator si nu am afiliatie, sau va fi analizat si va fi respins pentru ca este prost?
Sincer sa fiu nu stiu exact. Articolele primite de reviste stiintifice nu sunt publicate decat la recomandarea unor referenti care sunt oameni cu greutate in domeniul lor (asta depinde si de cat e de buna revista). Va dati seama ca colectivul redactional al revistei va vedea un articol primit de la cineva fara afiliatie si probabil intr-o forma mai neobisnuita (aici nu vreau sa-l jignesc in nici un fel pe M.A. dar presupun asta pentru ca el nu are contact cu institutii de cercetare si deci nu cunoaste cutumele si modul cum se face un articol stiintific). Ei vor trebui sa decida daca vor trimite acest articol unui referent. Cred ca pe pagina web a revistelor pot fi gasite informatii mai multe in legatura cu calitatea celor care pot submite articole.
    Procesul de a trimite un articol spre publicare cred ca va fi frustrant pentru M.A. dar vreau sa-i spun ca in lumea asta nu e nimeni dator sa citeasca ce au scris toti oamenii din lume. Daca vrea sa beneficieze de atentie si sa castige credibilitate atunci il sfatuiesc sa inceapa de jos, asa cum fac toti cercetatorii (asta este si unica cale de altfel). Ar putea contacta pe cineva de la o facultate de fizica din tara si ar putea merge la o sesiune de comunicari stiintifice. Acolo poate face schimb de opinii cu oameni din domeniu si apoi mai departe cine stie ...

Adi

Ionut, ai raspuns foarte frumos si constructiv. As mai adauga ca daca M.A. vrea doar sa publice articolul lui undeva pe net, atunci o poate face (probabil) la http://www.editura-online.ro/, care s-a deschis la 1 iunie 2008 si care sunt incantati ca oamenii sa publice. Nu pot promite ca ei vor accepta sa publice, insa M.A. merita sa incerce.

Cu bine,
Adi
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

Ca tot se dau sfaturi pe aici, as mai adauga unul pentur M.A. : inainte sa-l trimita spre "publicare", sa-l dea la corectat la un profesor de limba romana, macar greselile de gramatica sa i le corecteze. :)

e-
Don't believe everything you think.

ionut

Citat din: Electron din Iunie 24, 2008, 10:06:49 PM
Ca tot se dau sfaturi pe aici, as mai adauga unul pentur M.A. : inainte sa-l trimita spre "publicare", sa-l dea la corectat la un profesor de limba romana, macar greselile de gramatica sa i le corecteze. :)
Absolut, greselile gramaticale nu ajuta deloc la sporirea credibilitatii.
   In legatura cu comunicarile stiintifice, aceste sesiuni sunt in general deschise pentru toata lumea. Il sfatuiesc sa mearga acolo si sa se puna la curent cu stadiul domeniului la care se refera articolul lui pentru ca un referent nu va accepta niciodata un articol care reinventeaza roata, care nu citeaza corect informatiile folosite de autor sau care contrazice lucruri deja demonstrate.

Adi

De acord. De asemenea, recomand sa faca o facultate de fizica, un master de fizica si apoi un doctorat de fizica. Atunci va vedea altfel lucrurile si va intelege procesul cercetarii si publicarii corecte.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Mavriche Adrian

Citat din: Adi din Iunie 23, 2008, 05:58:01 PM
Cred ca a dat, si-a facut cont la forumul de la Stiinta.info si mi-a scris un mesaj in privat acolo (putea si aici, dar nu a facut) si m-a intrebat ce trebuie sa faca un om care nu lucreaza in cercetare sa isi publice un rezultat de stiintain Romania .... I-am raspuns ca trebuie sa contacteze direct revistele de specialitate, ele stiu regulamentul, dar c aintuitiv ar putea trimite direct si ei vor accepta sau respinge, in functie de valoarea materialului, dar ca cel putin din aceste propuneri ce le primesc sunt gresite si respinse; dar ca daca il pasioneaza asa cercetarea, de ce nu face un doctorat de la zero si apoi cercetare?

      Adi,pentru informarea ta,contul la Stiinta.info l-am avut inaitea celui de aici.Prin urmare,daca as fi vrut sa-ti scriu un mesaj privat aici(dar eu nu ti-am scris nici un mesaj privat),nu aveam cum.
      Pe langa toate astea,nu stii ce inseamana mesaj privat si mesaj public.Ele nu sunt echivalente.Daca ar fi existat un mesaj privat,ca sa-l faci public,trebuia sa ai acceptul meu.Acest accept nu l-ai avut(pentru-ca mesajul nu exista).
      Cat despre parerea ta ca materialul este sau nu bun...tu nu ai fost in stare sa vorbesti intro postare (tot de tine facuta)care se referea la teza ta de doctorat.Cu poti sa-ti dai cu parerea despre marerialul meu,care este legat de T.R.G.,cand tu nu stapanesti aceasta teorie (dupa cum recunosti intr-o alta postare)?
      Cum ti-ai permis sa schimbi titlul postarii mele?Trebuia sa astepti terminarea discutiilor si dupa aceea se putea lua o decizie.Si pana la urma Abel avea dreptate,este un titlu de postare si trebuie sa ramana asa,indiferent de ce parere au unii sau altii.Este bine sa refaci titlul.

   A.M.

Electron

A.M., bine ai revenit :)

Acum ai raspunsurile la intrebarile pe care ti le-am adresat inainte sa pleci?

e-
Don't believe everything you think.

Mavriche Adrian

Citat din: Alexandru Rautu din Iunie 13, 2008, 06:43:43 PM
Citat din: Mavriche Adrian din Iunie 12, 2008, 08:49:15 PM
      Nu vorbesc de unificarea la nivel cuantic.
      Deocamdata nu exista o teorie cuantica a gravitatiei,acceptata de toata comunitatea stiintifica.

CitatSa avem pardon, teoria cuantica a gravitatiei a evoluat foarte mult in ultimele decenii, plus ca-n "String Theory" unificarea s-a realizat de mult, dar trebe' insa si-o confirmare experimentala.
Dupa cum spuneam mai sus nu exista o teorie a gravitatiei la nivel cuantic.Exista mai multe propuneri de teorii (cea a corzilor,cea a buclelor,cea a twistori-lor,cea a geometriei necomutativa,cea a supergravitatiei,cea a toposurilor) si nici una nu are,deocamdata,confirmarea.


CitatDaca nu va referiti la o "unificarea la nivel cuantic", atunci cred ca e vorba doar de "Teoria lui Maxwell", teoria clasica a electromagnetismului, care nu-s gaseste nici un loc in teoria relativitatii generale, pentru ca daca tratam campul electromagnetic clasic, universul ar fi o singularitate, iar noi n-am mai sta sa discutam acuma problema asta.  In ultima mea interventie pe un alt forum, in privinta "ideilor" (ca n-o pot numi o teorie) tale am manifestat o atitudine absurda si chiar josnica, si-mi cer iertare pentru acel mesaj,dar in mesajul respectiv am strecurat si acesta idee, ca teoria clasica a electromagnetismului are multe lacune, acestea fiind rezolvate de "teoria cuantica a electrodinamicii" (Quantum electrodynamics).

       Infiniti despre care vorbesti (a masei si sarcini electronului),nu apar pentru-ca teoria campului electromagnetic
nu ar fi buna,ci tocmai aplicarii mecanici cuantice acestei teorii.Asta inseamna ca una dintre cele doua teorii are ceva lacune.(Eu unul cred ca mecanica cuantica are probleme.La urma urmei aceasta teorie este "carpita" mereu cu renormare,corespondenta,modelul culorilor si altele.Aceasta este parerea mea si nu vreau sa dezbatem asta in acest topic)

CitatPentru mine, "teoria" ta nu este decat un sofism...

        Este parerea ta,pe care o consider neargumentata.
        Vad ca stii despre rezolvarea infinitilor respectivi(prin ceace se numeste renormare),dar continui sa-mi dai acelasi exemplu.
        Hai sa discutam despre teoria mea care are (deocamdata -cine stie poate tu o vei extinde) un "caracter macro".

       Cu stima,A.M.
     
    P.S.Eu am uitat acea "atitudine" a ta(sper ca ai observat),si eram sigur ca esti un baiat inteligent,cu care o sa pot discuta civilizat.

Mavriche Adrian

Citat din: ionut din Iunie 12, 2008, 10:04:40 PM
Citat din: Mavriche Adrian din Iunie 12, 2008, 08:49:15 PM
      Salut Ionut,

      Problema e ca nu ai inteles.
      Nu vorbesc de unificarea la nivel cuantic.
      Deocamdata nu exista o teorie cuantica a gravitatiei,acceptata de toata comunitatea stiintifica.

      Cu stima,A.M.

        Salutare,
      Un motiv in plus pentru care titlul introduce o confuzie :D

       Salut Ionut,

      Crezi ca unificarea are loc numai la nivel cuantic?Nu poate fi ea realizata la nivel macro si apoi trecuta la nivel micro?
       Stiiai ca exista doua teorii de unificare (valabile),care nici macar nu au fost gandite(atunci cand au fost "concepute") la nivel micro?
       Inca ceva:Cum poti sa-ti dai cu parerea (pro sau contra),cu privire la ceva ce nu ai inteles pe deplin?

         Cu stima,A.M.