Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Paradoxul lui Feynman

Creat de Abel Cavaşi, Ianuarie 20, 2008, 05:41:09 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

Citat din: HarapAlb din Februarie 04, 2008, 07:12:38 PM
Ideea este ca trebuie sa se ajunga la acelasi rezultat independent de modul cum se analizeaza experimentul.
Tocmai. Iar analogia mea cu pendulul incearca sa arate, cel putin dupa cum vad eu problema, de ce analiza implicand "conservarea momentului cinetic" nu este de asteptat sa explice ce se intampla.

CitatViteza de rotatie si sensul sigur ca depind de polaritatea sarcinilor, de cantitatea de sarcina s.a.m.d., insa efectul net rotatia (in oricare din cele doua directii) sau oprirea nu depinde de datele mentionate anterior. Cum ziceai, daca discul initial se roteste datorita miscarii electronilor, atunci cand oprim curentul prin bobina momentul cinetic generat de electroni dispare si ramane doar actiunea campului. In sensul asta am pus intrebarea.
Cu aceste precizari, daca luam in discutie momentul cinetic al electronilor din bobina, tu te astepti ca in conditiile initiale (in care curentul e constant), viteza de rotatie datorata acestora sa fie constanta, sau variabila?

e-
Don't believe everything you think.

HarapAlb

Citat din: Electron din Februarie 04, 2008, 08:03:48 PM
Citat din: HarapAlb din Februarie 04, 2008, 07:12:38 PM
Ideea este ca trebuie sa se ajunga la acelasi rezultat independent de modul cum se analizeaza experimentul.
Tocmai. Iar analogia mea cu pendulul incearca sa arate, cel putin dupa cum vad eu problema, de ce analiza implicand "conservarea momentului cinetic" nu este de asteptat sa explice ce se intampla.

Spre deosebire de exemplul cu pendulul, in experimentul propus de Feynman discul si solenoidul trebuie sa formese un singur sistem. Altfel am avea aceeasi situatia cu pendulul si Pamantul: daca solenoidul nu este atasat de disc, campul electric generat in urma intreruperii curentului ar roti discul. In acest caz avem o forta externa discului care-l pune in rotatie. Practic nu am avea nici un paradox.
In schimb, daca bobina este atasata de solenoid avem un sistem asupra caruia nu actioneaza nici o forta din exterior, dar avem interactiune intre subsisteme (disc, bobina, camp electric...). De aceea se poate folosi ca argument legea conservarii momentului cinetic: in final discul (ca subsistem) se pune in miscare de rotatie, ceea ce implica faptul ca o alt subsistem a preluat/generat moment cinetic, asta pentru ca in total momentul cinetic trebuie sa fie zero. De aici se naste paradoxul, trebuie sa vedem care subsistem preia/genereaza moment cinetic, eu ma gandesc la campul electromagnetic. Chestia asta nu este evidenta si de aceea trebuie sa facem un calcul cantitativ, adica sa calculam momentul cinetic al campului electric "circular" care apare.

Citat
Cu aceste precizari, daca luam in discutie momentul cinetic al electronilor din bobina, tu te astepti ca in conditiile initiale (in care curentul e constant), viteza de rotatie datorata acestora sa fie constanta, sau variabila?

Odata ce s-a stabilit regimul stationar, adica I=constant, viteza de rotatie electronilor ramane constanta.
Insa m-am lamurit ca rotatia electronilor nu este esentiala pentru experimentul nostru, si se poate sa nu o luam in consideratie.

tex

Sal!


Uite  cum sta treaba  cu experimentul descris:



Cand tai curentul in bobina   anasamblul solidar  bobina - sarcini   incepe sa se roteasca.  fara sa incalce nici o lege de conservare a momentului cinetic   deorece:

Ansamblul campurilor magnetic si electric stationar  dinaintea  taierii curentului in bobina  poarta un moment cinetic   Rx(ExB)

in momentul taierii curentului  componenta B dispare  si cu aceasta si momentul cinetic inmagazinat in camp.    acesta pentru conservare se transfera ansamblului mecanic   care incepe sa se roteasca.




Se poate imagina si un ansamblu care sa poarte numai impuls    nu numai moment cinetic.
Daca esti curios iti arat unul  data viitoare.

stima

HarapAlb

#18
Citat din: tex din Iunie 16, 2009, 02:52:53 PM
Ansamblul campurilor magnetic si electric stationar  dinaintea  taierii curentului in bobina  poarta un moment cinetic   Rx(ExB)
Si nu ar trebui sa interactioneze cu sarcinile electrice ?
N-am mai avut timp sa ma ocup de problema asta, dar o sa incerc niste calcule aproximative.

tex

Sigur ca da .       campul electric indus  care apare la decuplarea curentului electric    interactioneaza cu sarcinile electrice    lucru care produce rotatia sistemului.       dar asta   face parte din bucataria interna a efectului     pe care nu am dezvoltat-o aici.       am vorbit   numai in principiu      oricum   acest efect   este un filon   de idei   care pot duce departe.........




stima


HarapAlb

Citat din: tex din Iunie 17, 2009, 08:21:18 AM
campul electric indus  care apare la decuplarea curentului electric    interactioneaza cu sarcinile electrice    lucru care produce rotatia sistemului.
Acelasi lucru ziceam si eu mai sus.

tex

Da ai dreptate      acum am citit       Solutia ta este corecta       :)