Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Tutorial despre cum se scriu ecuatii in LaTex

Creat de Adi, Noiembrie 08, 2009, 09:25:35 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

HarapAlb

N-am lucrat cu jpg, insa eps-urile se vad foarte bine, vezi pdf-ul atasat: jpg -> eps -> latex <nume_fisier.tex> -> dvipdf <nume_fisier.dvi>
Probabil nu convertesti bine jpg in eps, incearca cu ImageMagick sau Gimp.

Folosesti cumva pdflatex in loc de latex/dvipdf ?

Mihnea Maftei

Multumesc. Am incercat din nou. Problemele pe care zisesem ca le am nu existau de fapt. Vad ca .eps-urile se vad bine in documentul meu creat cu Latex.; la fel si .jpg-urile. Folosisem eu niste imagini care erau de proasta calitate la origine.

Acum ca ma gandesc mai bine, as vrea sa folosesc .eps-uri in documentele mele, pentru ca am multe grafice care se vad excelent daca le salvez direct ca .eps si nu se vad bine daca le salvez in .jpg. Problemele cu fisierele .eps sunt:
1. Nu le pot previzualiza in Windows in modul "thumbnail", asa cum pot cu .jpg, .bmp, .png... E util sa le pot previzualiza cand am multe imagini si vreau sa vad repede ce contine fiecare.
2. Trebuie sa le convertesc in .eps din alte formate, daca nu le pot salva direct in .eps.
3. Cateodata in Latex apare o eroare cu "missing bounding box", referitoare la fisierele .eps.

Citat
Folosesti cumva pdflatex in loc de latex/dvipdf ?
Folosesc latex/dvipdf daca am imagini .eps si pdflatex daca nu.

Am instalat ImageMagick si Gimp. Pot converti cu Gimp, dar cand vreau sa deschid un fisier .eps cu Gimp apare eroarea:
Citat
Encapsulated PostScript image Message
Error starting Ghostscript. Make sure that Ghostscript is installed and - if necessary - use the environment variable GS_PROG to tell GIMP about its location.
(Failed to execute child process (No such file or directory))

GIMP Message
Opening 'C:\Users\Mihnea\Desktop\test.eps' failed:
Could not interpret Postscript file 'C:\Users\Mihnea\Desktop\test.eps'
Am downloadat Ghostscript (care nu stiu prea bine ce e), dar nu stiu cum sa il instalez (nu vad niciun fisier "Install"). O sa incerc mai tarziu; nu am timp acum.

Iar cand vreau sa deschid un fisier .eps cu ImageMagick, apare eroarea:
Citat
IMDisplayDoc function [DoReadImage] reported an error.
Magick: Postscript delegate failed
'C:\Users\Mihnea\Desktop\test.eps': No such file or directory @ error/ps.c/ReadPSImage/784

Nu sunt familiar cu chestiile tehnice legate de fisierele .eps. Sugestii legate de problemele de mai sus sunt binevenite.

HarapAlb

Citat din: Mihnea din Noiembrie 09, 2010, 03:18:16 PM
Acum ca ma gandesc mai bine, as vrea sa folosesc .eps-uri in documentele mele, pentru ca am multe grafice care se vad excelent daca le salvez direct ca .eps si nu se vad bine daca le salvez in .jpg. Problemele cu fisierele .eps sunt:
1. Nu le pot previzualiza in Windows in modul "thumbnail", asa cum pot cu .jpg, .bmp, .png... E util sa le pot previzualiza cand am multe imagini si vreau sa vad repede ce contine fiecare.
2. Trebuie sa le convertesc in .eps din alte formate, daca nu le pot salva direct in .eps.
3. Cateodata in Latex apare o eroare cu "missing bounding box", referitoare la fisierele .eps.
Postscript este un limbaj pe care-l inteleg imprimantele. Poti trimite prin telnet un fisier direct la imprimanta si il tipareste, nu ai nevoie de driver. Cand se folosesc alte tipuri de formate driverul imprimantei traduce in limbaj Postscript. GhostScript este un interpretor pentru limbajul PostScript si il folossc diverse programe pentru a manipula imagini ps/eps.

De obicei pastrez in format eps numai graficele (astea le fac numai in format eps) sau imagini de dimensiuni relativ mici (cativa MB), poza aceea din documentul de mai sus ocupa 2MB in format jpg si 8 MB in format eps (!!). Insa cum eps-ul este un fisier text se comprima foarte mult, documentul pdf ajungand sa aiba in jur 200KB.

Ca sa vezi imaginile eps in thumbnail ar trebui sa programul sa vizualizare sa faca o preprocesare si sa o pastreze, vezi daca programele respective suporta eps. De obicei fisierele imagine (jpg, png...) le pastrez ca atare si fac o conversie (pe care o pastrez) la eps cand am nevoie, practic eps fiind o copie a imaginii jpg. Astfel nu trebuie sa deschid fisierul eps daca vreau sa re(vad) imaginea, eps-ul este doar un fisier intermediar.

Chestia cu missing bounding box cred ca provine din modul cum ai generat eps-ul, sau poate folosesti vreun parametru special pentru bounding box in comanda \includegraphics[]{}

Citat
Am instalat ImageMagick si Gimp. Pot converti cu Gimp, dar cand vreau sa deschid un fisier .eps cu Gimp apare eroarea (...)
Probabil ai descarcat codul sursa :) , ai nevoie de fisirele binare pentru Windows (in josul paginii): http://pages.cs.wisc.edu/~ghost/doc/GPL/gpl900.htm

Mihnea Maftei

Multumesc pentru explicatii. Raspund rar pe topicul asta pentru ca postez cand am nevoie. Imi pare rau daca e nepoliticos.

Cum pot afisa o imagine pe o pagina intreaga (bineinteles, folosind Latex)? Fara nicun fel de margini, ci imaginea pe intreaga pagina.

Stii, sau stiti, cumva cum pot genera un fisier PDF prin "lipirea" a doua fisiere PDF, unul dupa altul?

HarapAlb

Citat din: Mihnea din Noiembrie 15, 2010, 11:16:58 PM
Cum pot afisa o imagine pe o pagina intreaga (bineinteles, folosind Latex)? Fara nicun fel de margini, ci imaginea pe intreaga pagina.
Folosesti parametrii width si height ai comenzii \includegraphics. Documenteaza-te despre toti parametrii disponibili, nu trebuie sa-i folosesti pe toti dar macar sa stii care sunt in caz ca ai nevoie. Daca folosesti numai width sau numai height imaginea se mareste (sau micsoreaza) pastrand proportia latime/inaltime.

Citat
Stii, sau stiti, cumva cum pot genera un fisier PDF prin "lipirea" a doua fisiere PDF, unul dupa altul?
Se pare ca merge cu ghostscript:
gs -dBATCH -dNOPAUSE -q -sDEVICE=pdfwrite -sOutputFile=temp.pdf pdf1.pdf pdf2.pdf
dar si cu imagemagick: http://opendevice.blogspot.com/2007/03/merge-pdf-files-on-linux.html

Mihnea Maftei

Citat din: HarapAlb din Noiembrie 09, 2010, 04:10:44 PM
Citat
Am instalat ImageMagick si Gimp. Pot converti cu Gimp, dar cand vreau sa deschid un fisier .eps cu Gimp apare eroarea (...)
Probabil ai descarcat codul sursa :) , ai nevoie de fisirele binare pentru Windows (in josul paginii): http://pages.cs.wisc.edu/~ghost/doc/GPL/gpl900.htm

Asa e. Acum am descarcat fisierul necesar, am instalat Ghostscript si acum pot sa deschid imagini .eps cu Gimp.

Mihnea Maftei

Citat din: HarapAlb din Noiembrie 16, 2010, 12:18:27 AM
Citat
Stii, sau stiti, cumva cum pot genera un fisier PDF prin "lipirea" a doua fisiere PDF, unul dupa altul?
Se pare ca merge cu ghostscript:
[...]
dar si cu imagemagick: http://opendevice.blogspot.com/2007/03/merge-pdf-files-on-linux.html

Am instalat "PDF ToolKit", la care face referinta pagina de blog pe care mi-ai recomandat-o, si am reusit sa lipesc fisiere PDF cu el. Multumesc.

Anysoara

Cum pot scrie functiile? ex: f: R->R, f(x)= 2x+3 ???

Adi

Citat din: Anysoara din Ianuarie 17, 2011, 05:06:14 PM
Cum pot scrie functiile? ex: f: R->R, f(x)= 2x+3 ???

[tex] f : R \rightarrow R,\ f(x)=2x+3[/tex]

Da-i reply la acest mesaj si vei vedea codul latex cum l-am scris eu.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro


Adi

Citat din: simona. din Mai 12, 2011, 07:53:46 AM
P(B) = ½

Ce vrei sa spui cu asta? Cum se scrie in Latex voiai sa intrebi? Iata asa

[tex] P(B) = \frac{1}{2} [/tex]
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

psht

Citat din: Adi din Iulie 28, 2010, 12:17:21 AM
Si folosestesti Linux sau Windows. Editorul Led de care iti vorbeam este pentru Windows si de acolo apesi doar pe butoane pentru a face dvi, apoi din dvs un pdf sa din dvi un ps, asa cum spune HarapAlb, dar fara a fi nevoie sa faci tu acele comenzi, le face Led pentru tine doar apasand pe buton.


cum sa fac treaba asta ?? in Led sa il salvez .dvi?

Adi

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Sieglind

#73
[tex]\exists{x}\in{R}, 5x^2-1\neq{x}^2 [/tex]

Nice :)

dar pauze nu ştiu să fac după semne (nu-mi ies)

HarapAlb