Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Tutorial despre cum se scriu ecuatii in LaTex

Creat de Adi, Noiembrie 08, 2009, 09:25:35 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Pentru a ajuta liceenii care cer ajutor la rezolvarea de probleme de matematica sau fizica aici pe forum, am creat acest mic tutorial despre cum se scriu ecuatii in LaTex. LaTex este folosit la redactarea articolelor stiintifice, a tezelor de licenta, masterat si doctorat. Nu stie sa scrie doar ecuatii, ci documente intregi, facand o multime de treburi pentru tine in mod automat (cuprinsul, index, lista de ecuatii, lista de tabele, bibliografia) si asa mai departe.

Cum sa scrii formule aici pe forumul Stiinta Azi

E simplu. Fiecare formula are un cod propriu, foarte simplu de invatat. Apoi acest cod trebuie pus intre [ tex ] si [ / tex ], desigur, fara spatii. Pentru a vedea cum anume s-au scris ecuatiile de mai jos, da-i Reply la acest mesaj si inspira-te de acolo. De exemplu:

Radical

[tex]\sqrt{9}=3[/tex]

Radical de ordinul n

[tex]\sqrt[3]{27}=3[/tex]

Fractie

[tex]\frac{a}{b}=\frac{c}{d}=\frac{a+c}{b+d}[/tex]

Exponent, la putere

[tex]a^2 = a^{1+1}[/tex]

Indice

[tex]a_2[/tex], [tex] a_{12} [/tex]

Vector

[tex]\vec{a}[/tex]

Bara deasupra

[tex]\bar{a}[/tex]

Inmultit, produs scalar

[tex]\vec{a} \cdot \vec{b} = ab\cos{\theta}[/tex]

Inmultit, produs vectorial

[tex]\vec{a} \times \vec{b}[/tex]

Paranteze

In mod normal, ai pune pur si simplu semnul de paranteze: [tex] (a+b)^2=a^2+2ab+b^2[/tex]. Dar ce te faci daca ce pui in interiorul parantezelor e prea mare pe verticala si paranteza e mica relativ la el? De exemplu: [tex](\frac{a^2}{b^3})=?[/tex]. In acest caz, vrei ca si parantezele sa fie mai mari. Si atunci pui "\left" inainte de prima paranteza si "\right" inainte de a doua paranteza. Si rezulta astfel: [tex]\left(\frac{a^2}{b^3}\right)=?[/tex]. E mai placut, nu?

Matrice

Pe exact acelasi principiu se pot scrie matrice. Iata un exemplu:

[tex]\left[\begin{array}{cc}1 & 2 \\ 3 & 4 \end{array} \right] [/tex]

Limite

[tex]\lim_{x\to\infty}\frac{1}{x}[/tex]

[tex]\lim_{x\to 0\\x<0}\frac{1}{x}[/tex]

Suma

[tex]\sum_{i=1}^{\infty}\frac{1}{i}[/tex]

Produs

[tex]\prod_{n=1}^5\frac{n}{n-1}[/tex]

Integrala nedefinita

[tex]\int 2x\,dx[/tex]

Integrala definita

[tex]\int^5_1 2x\,dx = 24[/tex]

Logaritmi

[tex]\log \left(x^3\right)[/tex], [tex]\ln \left(\frac{x}{y}\right)[/tex], [tex]\log_{10} (x+2)[/tex]

Functii trigonometrice

[tex]\sin x[/tex], [tex]\cos x[/tex], [tex]\tan x[/tex], [tex]\cot x[/tex], [tex]\arcsin x[/tex], [tex]\arccos x[/tex], [tex]\arctan x[/tex], [tex]$45^\circ$[/tex], [tex]\sinh x[/tex], [tex]\cosh x[/tex], [tex]\tanh x[/tex].

Sistem de ecuatii

[tex]\left\{\begin{array}{cccc}2a-b+c-3d-e=-2\\\ a+b+2c-2d-2e=5\\\ 4a+b+5c-7d-5e=8\\ a+4b+5c-3d-5e=17\end{array}[/tex]

Puteti vedea alte exemple de formule pentru ecuatii in Latex la Art of Problem Solving, Getting the Grips with Latex, MathLinks.ro si in general in numeroase tutoriale pe net. Trebuie doar sa cautati pe google ceea ce cautati.

Cum sa realizezi documente in LaTex pe calculatorul tau

De asemenea, puteti instala editorul de text leD. Acesta este un fel de NotePad, dar specializat in LaTex. Vine cu butoane care va ofera direct varietatea de simboluri de care aveti nevoie. Dati click pe un buton si va apare codul LaTex al lui.

Pentru a putea realiza documente in LaTex pe propriul calculator (lucrari de licenta, masterat sau doctorat, teme pentru scoala, CV si asa mai departe) instalati pe langa editorul de text Led de mai sus si compilatorul MikiTex. Acesta este cel care din fisierul realizat cu LeD si care are extensia .tex creeaza un fisier .dvi, sau un fisier .pdf, sau un fisier .ps.

Dupa ce le-ati instalat pe cele doua, iata cum cel mai simplu program in Latex.

\documentclass{article}
\begin{document}
Hello World!   
\\Aici poti incepe sa scrii ecuatiile tale. Trebuie puse intre simbolul $$.
$$\sqrt{9}=3$$
\end{document}

Iar apoi urmeaza pas cu pas tutoriale pe internet precum acesta pentru a putea realiza lucruri mai ample in LaTex.

Succes!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Mihnea Maftei

E o idee foarte buna. Sunt tutoriale pe internet, dar nu m-am obosit sa invat LaTex. Asa e mai usor pentru oricine de pe forum (inclusiv eu) sa invete incepand de la chestii simple.


Adi

Am terminat acum tutorialul. Ma bucur ca va place. Sper ca toti liceenii care vin la noi pe forum sa invete sa scrie ecuatii in LaTex, caci le va folosi o viata intreaga. Si noi putem intelege usor ce zic ei in ecuatii, iar ei pot intelege usor solutiile oferite de noi.

LaTex este foarte usor. Eu am invatat abia cand am venit la master in Canada. Mi-a fost frica de el, dar nu inteleg de ce. Este asa de simplu, ca pana si CV-ul merita facut in LaTex, iar nu in Word!

Succes!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Skolon

Şi eu cred că e o idee bună.

La început ar trebui sugerat fiecăruia care postează ecuaţii să folosească Latex.

După un timp ar putea deveni regulă obligatorie.

elder-God

tot n-am inteles cum aflu cum se scrie un sistem de ecuatii in Scientific Workplace daca dau reply la aces post..

Adi

Citat din: elder-God din Decembrie 17, 2009, 11:21:41 AM
tot n-am inteles cum aflu cum se scrie un sistem de ecuatii in Scientific Workplace daca dau reply la aces post..

Salut, bine ai venit pe forum! Nu stiu ce este Scientific Workplace. Aici vorbim de Latex. Si daca dai reply la un post care are deja o ecuatie in Latex, vei vedea codul ecuatiei si poti invata din ea si sa reproduci si tu.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

HarapAlb

Citat din: elder-God din Decembrie 17, 2009, 11:21:41 AM
tot n-am inteles cum aflu cum se scrie un sistem de ecuatii in Scientific Workplace daca dau reply la aces post..
Scientific Workplace este o interfata pentru LaTeX, face si alte treburi dar se foloseste de LaTeX ca sa scrie formule matematice. Scientific Workplace nu e gratuit.

Ai incercat LyX ?

b12mihai

Am si eu o intrebare: in LaTeX asta se pot trasa si graficele unor functii ?
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

Adi

Citat din: gothik12 din Decembrie 30, 2009, 09:24:25 PM
Am si eu o intrebare: in LaTeX asta se pot trasa si graficele unor functii ?

Chiar in Latex nu cred, dar in articol la Stiinta Azi putem, folosind gnuplot.

http://joomlacode.org/gf/project/nino/
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

HarapAlb

Citat din: gothik12 din Decembrie 30, 2009, 09:24:25 PM
Am si eu o intrebare: in LaTeX asta se pot trasa si graficele unor functii ?
Se pot trasa niste curbe rudimentare, insa te chinui pana le aranjezi. Folosesc Gnuplot foarte mult, este un program foarte flexibil dar nu este asa de prietenos. Pentru grafice ai putea folosi Scilab.

teodora85

Uite un site folositor celor ce vor sa invete LaTeX.
http://www-sop.inria.fr/apics/tralics/

Contine o lista cu toate comenzile TeX, in ordine alfabetica, si sunt explicate pe scrut fiecare. Este foarte util atunci cand gasesti pe net "cum se face un anume lucru" dar nu ti se explica exact ce face fiecare dintre comenzile prezentate.

florin_try



Adi

Citat din: Sigma2 din Februarie 17, 2010, 05:10:25 AM
sqrt{abc}

E bine, numai ca in loc de "code" trebuie sa pui "tex" si trebuie sa pui un "\" inaintea comenzilor.

[tex]\sqrt{abc}[/tex]

Ca sa vezi cum sa scrii da reply la un mesaj de mai sus si atunci iti pare mesajul precendet la care raspunzi si atunci vezi exact cum e scris acolo si faci si tu prin imitatie.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro