Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Fizica cuantica...probleme

Creat de redrose92, Noiembrie 04, 2009, 06:28:40 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

redrose92

Am cateva probleme de clasa a 12-a -elemente de fizica cuantica...nu prea imi vin idei pentru rezolvare....ma poate ajuta cineva?


PS. Nu vreau rezolvarea mura in gura;):D :) ;)

Adi

Vom incerca, cu atat mai mult cu cat vom oferi sugestii, nu mura in gura, si asta doresti si tu. Pune aici problemele.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

redrose92

Problema 1.
Un cub de plumb cu latura l=1 cm, aflat in vid, este iluminat cu radiatii X timp de t=8 ore.Stiind ca fluxul ce cade pe cub este compus din n=1011  fotoni/s si ca intreaga energie radiata este absorbita de cub, ducand la incalzirea acestuia, sa se calculeze lungimea de unda a radiatiei incidente, cunoscand faptul ca in acest interval de timp temperatura cubului creste cu delta t =3,9 grade C. Se cunosc: densitatea plumbului RO=11,3 X 103 kg/m3; caldura specifica a plumbului c=1.3 X 102 J/kg K si constanta lui Plank : h=6.6X 10-34J s



P.S.: X=Inmultire

redrose92

ce nu inteleg eu...unde trebuie sa fac legatura cu temperatura si denisitatea plumbului.
Pentru lungimea de unda se foloseste formula :λ=c/ frecventa ?

Adi

Citat din: redrose92 din Noiembrie 04, 2009, 06:50:05 PM
ce nu inteleg eu...unde trebuie sa fac legatura cu temperatura si denisitatea plumbului.
Pentru lungimea de unda se foloseste formula :λ=c/ frecventa ?

Eu vad cam asa. Radiatia are energie cinetica, care e absorbita incalzind plumbul. Deci

Q cedat = Nr de particule * energia cinetica a uneia
Q primit = mc delta teta.

Energia cinetica a unei particule este data de 2p^2/m, iar h=p/lambda.

Sper ca acum o poti rezolva.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

redrose92

multumesc frumos!
Nu am gasit nicaieri formulele, nici pe net, nici in manual:(
Avem niste probleme si nu avem date formulele potrivite ( peste 2-3 probleme a sarit si dl.profesor la ora, pe motivul acesta).
Multumesc inca o data!

redrose92

Am o nelamurire:(
Energia cinetica a unei particule e 2 ro^2/m sau 2p^2/m...
Si,cu riscul sa par proasta...ce inseamna "^"
Multumesc anticipat

mircea_p

Fiind vorba de fotoni, energia se poate calcula din formula lui Plank,
E=hf=hc/(lambda).

lambda=lungimea de unda
f=frecventa
h=constanta lui Plank
c= viteza luminii (razele x sant radiatie electromagnetica, se propaga cu aceeasi viteza)

laurentiu

a^b este tot una cu [tex] a^b[/tex] ;)

mircea_p

Citat din: redrose92 din Noiembrie 04, 2009, 09:09:02 PM

Energia cinetica a unei particule e 2 ro^2/m sau 2p^2/m...

Este p, adica momentul (p=mv).
Formula este
[Tex]E=\frac{p^2}{2m}[/Tex]
si se aplica la particule cu masa de repaus (electroni, protoni) precum si la corpuri macroscopice.
Pentru fotoni foloseste formula lui Plank.

Adi

#10
Citat din: redrose92 din Noiembrie 04, 2009, 09:09:02 PM
Am o nelamurire:(
Energia cinetica a unei particule e 2 ro^2/m sau 2p^2/m...
Si,cu riscul sa par proasta...ce inseamna "^"
Multumesc anticipat

Este vorba de p, adica impuls. Iar "^" inseamna la puterea. Voi incerca sa scriu acum formulele in Latex:

[tex]E_c = \frac{1}{2}mv^2 = \frac{1}{2}m(\frac{p}{m})^2= \frac{1}{2}\frac{p^2}{m}[/tex]

Dar asta e valabil pentru particule. Am citit gresit in enuntul problemei protoni. Erau de fapt fotoni. Fotonii nu au masa si atunci energia lor totala este

[tex] E = h \nu = h \frac{c}{\lambda} [/tex]
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: redrose92 din Noiembrie 04, 2009, 08:59:16 PM
multumesc frumos!
Nu am gasit nicaieri formulele, nici pe net, nici in manual:(
Avem niste probleme si nu avem date formulele potrivite ( peste 2-3 probleme a sarit si dl.profesor la ora, pe motivul acesta).
Multumesc inca o data!

Nu cred ca nu sunt formulele in manual. Dar tocmai ca sunt greu de gasit, noi am initiat la Stiinta Azi o sectiune in care anunam formulele cheie din stiinta. Viziteaza Stiinta Azi si vei gasi astfel de formule. Sau poate vrei sa contribui si tu cu ele.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro