Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Teoria timpului de catre uniunea.sovietica

Creat de uniunea.sovietica, Noiembrie 04, 2009, 10:15:05 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

uniunea.sovietica

Citat din: Electron din Noiembrie 04, 2009, 12:01:20 PM
Citat din: uniunea.sovietica din Noiembrie 04, 2009, 11:47:06 AM
Si stiu ce inseamna "masuratoare" in fizica.
Da? Ce inseamna ?

e-

Masura inseamna:valoare unei mărimi, determinată prin raportarea la o unitate dată.

Electron

Don't believe everything you think.

valangjed

Mai intai invata toata fizica de clasa a X-a.Din ce stiu eu in clasa a X-a se invata circuite electrice de curent continuu ,acestea te vor ajuta mult la invatarea circuitelor de curent alternativ din clasa a XI-a.Termodinamica din clasa a X-a te poate ajuta la fizica cuantica din clasa a XII-a ca si legile campului electromagntic din clasa  a X-a.
Ca metoda de invatare iti recomand sa iei manualele de la inceput si sa faci cat mai multe aplicatii (probleme si unde se poate ,exprimente).
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

uniunea.sovietica


uniunea.sovietica

Citat din: valangjed din Noiembrie 04, 2009, 12:11:45 PM
Mai intai invata toata fizica de clasa a X-a.Din ce stiu eu in clasa a X-a se invata circuite electrice de curent continuu ,acestea te vor ajuta mult la invatarea circuitelor de curent alternativ din clasa a XI-a.Termodinamica din clasa a X-a te poate ajuta la fizica cuantica din clasa a XII-a ca si legile campului electromagntic din clasa  a X-a.
Ca metoda de invatare iti recomand sa iei manualele de la inceput si sa faci cat mai multe aplicatii (probleme si unde se poate ,exprimente).

Multumesc.

Electron

Citat din: uniunea.sovietica din Noiembrie 04, 2009, 12:12:40 PM
Citat din: Electron din Noiembrie 04, 2009, 12:10:48 PM
Si ce inseamna "unitate data" ?

e-

Unitatea de masura. Spre exemplu centimetru.
Tot nu ai raspuns riguros. Ce inseamna "unitate de masura". Cu un exemplu nu clarifici faptul ca stii ce inseamna asta, tocmai pentru ca fabulezi despre unitati de masura in teoria ta fabulanta din acest sir de discutii.

Deci, repet intrebarea: ce este aceea o unitate de masura?

e-
Don't believe everything you think.

uniunea.sovietica

Marime care serveste ca masura de baza pentru toate marimile de acelasi fel se numeste unitate de masura.

valangjed

Pentru fiecare marime fizica masurabila se defineste o unitate de masura etalon.In cazul distantei etalonul este metrul definit ca fiind 1/299792458 din distanta parcursa de de lumina in vid intr-o secunda.Centimetrul este un submultiplu al metrului.Multiplii si submultiplii unitatilor de masura sunt folositi pentru usurarea calculelor in anumite domenii , in special in inginerie.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Electron

Citat din: uniunea.sovietica din Noiembrie 04, 2009, 12:23:41 PM
Marime care serveste ca masura de baza pentru toate marimile de acelasi fel se numeste unitate de masura.
Asta este de fapt etalonul. Orice unitate de masura este un multiplu (sau un submultiplu) al unui etalon.

Bun, daca am ajuns aici, care este etalonul (in Sistemul International de unitati, desigur) pentru masurarea timpului?


e-
Don't believe everything you think.

valangjed

Citat din: uniunea.sovietica din Noiembrie 04, 2009, 12:23:41 PM
Marime care serveste ca masura de baza pentru toate marimile de acelasi fel se numeste unitate de masura.
Unitatea de masura este simbolul atasat unei marimi masurabile si care exprima cantitativ (adica printr-un numar) acea marime.Unitate de masura pentru lungime este si yardul dar in SI este metrul.

P.S.Sunt convins ca stii care este unitatea de masura a timpului in SI.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Adi

Citat din: uniunea.sovietica din Noiembrie 04, 2009, 10:46:32 AM
Citat din: Electron din Noiembrie 04, 2009, 10:23:11 AM
Of, iar aberatii fara noima ...  :-[

Poate ilasus sa reuseasca sa inteleaga aceste fablatii si sa raspunda aici la subiect.

e-

PS: "uniunea.sovietica", pe ce clasa esti la scoala ?

Sunt in clasa a 10-a.
P.S. Electron, nici profesoara nu a inteles de prima data. :)
Unde mai exact nu ai priceput? De ce sunt aberatii? Nu spun ca nu ar fi!

Are acelasi IP si acelasi stil ca si foton01. In plus minte ca este a zecea. Si acest cont va fi banat. Din cate vad, deja interlocutorii de pe forum te-au trimis sa inveti fizica de liceu iarasi. Este incredibil, de cate ori revii pe ascuns aici pe forum, foton01?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

Adi, dupa cum probabil ai vazut pe privat, eu i-am cerut niste date userului "uniunea.sovietica" pentru a putea verifica daca spune adevarul cand zice ca e intr-a X-a.

Daca tu esti convins ca e tot "foton01" doar dupa rang-ul de IP si fabulatiile pe care le-a scris, e dreptul tau sa decizi banarea.

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Citat din: Electron din Noiembrie 04, 2009, 03:57:02 PM
Adi, dupa cum probabil ai vazut pe privat, eu i-am cerut niste date userului "uniunea.sovietica" pentru a putea verifica daca spune adevarul cand zice ca e intr-a X-a.

Daca tu esti convins ca e tot "foton01" doar dupa rang-ul de IP si fabulatiile pe care le-a scris, e dreptul tau sa decizi banarea.

e-

Am vazut acum si mesajele de pe privat. Am scos banarea si ii dam sansa tanarului sa se explice. Daca se va dovedi ca a mintit iarasi (mi se pare suspect ca cineva cu IP de Pitesti este de la un liceu din Maramures), atunci contul va fi banat. Pana atunci, uniunea.sovietica are oportunitatea sa dovedeasca ca a spus adevarul atunci cand a spus de la liceu si oras si clasa este.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

Don't believe everything you think.

valangjed

Daca a ajuns in clasa a X-a inseamna ca pana la sfarsitul anului este doctorand.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.