Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Problema de Schimbare a starii de agregare

Creat de klaudiu, Noiembrie 03, 2009, 10:03:39 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

Citat din: klaudiu din Noiembrie 04, 2009, 10:10:20 AMQabs=m C apă(20-0)=caldura necesara a apei pentru a trece de la 0 la 20.
Vad ca tot cu eroarea asta insisti, deci nu doresti sa avansezi cu rezolvarea corect. Chiar asa greu e sa scrii formula indicata in postul meu anterior?

In aceasta problema apa NU trece de la 0 la 20 de grade Celsius, ca doar temperatura finala, dupa cum ziceai si tu, este cea de 0 C.

Plus ca nu stiu cum face gheata sa cedeze caldura si sa se incalzeasca in acelasi timp. De obicei cand cedezi caldura iti scade temperatura ...

e-

Don't believe everything you think.

klaudiu

Qced=caldura cedata;
Qabs=caldura absolvita;
Q1=m Cg[0-(-20)]=caldura necesara ghetii pentru a trece de la -20 la 0.
Q2=m λg=caldura necesara ghetii pentru a se topi.
λ=Q/m;
Q3=m C apă(20-0)=caldura necesara a apei pentru a trece de la 20 la 0.  (iar am copiat gresit)
m1=0,25 kg
C apa= 4185J/Kg *K= 4,185KJ/Kg*K                                   m2=?
λt=330KJ/Kg
Qced=Qabs
Qced=c *m1*Δt=4,185Kj/Kg*K* 0,25kg*(20-0)
                     =20,925 KJ
Qabs= λt* m=330 Kj/Kg* m2
Deci Qced=Qabs  rezulta ca 20,925 Kj=330 Kj/Kg*m2 rezulta ca

       20,925 KJ
m2=  330 KJ/Kg                           = 0,063KJ= 63 g    Sper ca e bine...

Electron

Din pacate nu e bine.

De asemenea, vad ca ignori de fiecare data intrebarile mele si pasii indicati pentru a avansa corect cu rezolvarea. Ca atare, eu nu mai imi pierd vremea cu tine.

e-
Don't believe everything you think.

klaudiu

#18
Ok...  Imi pare rau...Insa  intrebarile tale nu le inteleg...as vrea sa ma ajuti daca vrei cu ceva mai concret...sa spui exact ce trebuie sa fac...asa eu n-am de unde sa ghicesc cum e bine...
Multumesc ca ai incercat sa ma ajuti...
P.S. Te refereai la λ=Q/m ?

Electron

Nu e nimic de ghicit. Ti-am cerut sa scrii formula generala a caldurii schimbate de o cantitate de substanta car isi variaza temperatura. Acesta e urmatorul pas pe care trebuie sa-l faci.

e-
Don't believe everything you think.