Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Subiect creat la cererea lui HarapAlb

Creat de atanasu, Mai 13, 2016, 07:48:42 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

atanasu

@Harap Alb
Pentruca vad ca intri aici si pentruca am dat azi in timpul cautarilor mele legate de principiul simetriei(materie /antimaterie) despre care mi-ai vorbit pe firul cu care ma chinui de peste un an, de ceva interesant care insa nu este prezentata decat parial(cartea) o semnalez aici:

Ecuaţia care n-a putut fi rezolvată
De Mario Livio
https://books.google.ro/books?id=_yynBAAAQBAJ&pg=PA229&lpg=PA229&dq=legea+simetriei+universale&source=bl&ots=GCJuNN8rgU&sig=yKaop-e6r8T-iI8aTzADYQKKhvg&hl=ro&sa=X&ved=0ahUKEwiYwf-Ps9fMAhUMbRQKHZ7YCEMQ6AEITTAI#v=onepage&q=legea%20simetriei%20universale&f=false

basileul

Cu tot respectul Harap alb, dar  nu are nici o legatura trapezul cu aproximarea  unei sume de integlale definite, poate numai o aproximatie de ordin intai , si asta pe o jumatate de  perioada.

basileul

Pentru domnu atanasu, stiu ca e greu sa nu ai ce face , sa nu te iubeasca nimeni, in timp si spatiu, dar atitudinea dvs. nu face decat  sa largeasca  singuratatea din jur. Daca  n-ai se face  plima-te ,cauta o fata, sper ca intelegi ce vreau sa spun.

HarapAlb

#3
Citat din: basileul din Mai 16, 2016, 02:50:45 PM
Cu tot respectul Harap alb, dar  nu are nici o legatura trapezul cu aproximarea  unei sume de integlale definite, poate numai o aproximatie de ordin intai , si asta pe o jumatate de  perioada.
Cu tot respectul, daca ti se pare insuficient ce am propus poti sa rezolvi ecuatia [tex]\cos(a_{i+1})-cos(a_i)=I_0[/tex] prin ce metoda numerica vrei (de ex. Newton-Rapson, bisectia, metoda puntului fix etc) cu precizia de care ai nevoie. Sau poti trata problema gasirii punctelor [tex]\{a_i\}[/tex] ca o problema de optimizare si incerci sa o rezolvi cu orice metoda (de ex. relaxare numerica, Newton-Jacobi, algoritmi genetici, simulated annealing etc). Spor la lucru!!!


LE: Exista totusi in cazul de fata o solutie mult mai simpla si accesibila la nivel de clasa a XII-a. Ecuatia [tex]\cos(a_{i+1})-cos(a_i)=I_0[/tex] o poti rezolva direct pentru a afla valoarea lui [tex]a_{i+i}[/tex].

HarapAlb

Citat din: atanasu din Mai 13, 2016, 07:48:42 PM
Ecuaţia care n-a putut fi rezolvată
De Mario Livio
Nu pot accesa cartea respectiva.

Daca mai e vreun moderator in viata il rog sa creeze un nou subiect plecat de la mesajul lui atanasu.

atanasu

#5
Nu inteleg ce spui caci linkul asta se deschide,  este insa numai o parte din carte,  adica o previzualizare pana la pg 235 din 390pg.
Traducera este facuta de un profesor demAtematica parca de la Politehnica : Mihnea Moroianu pe care pe vremuri l-am cunoscut. :)
Repet linkul pe care eu l-am deschis de aici dn mesajul meu:

https://books.google.ro/books?id=_yynBAAAQBAJ&pg=PA229&lpg=PA229&dq=legea+simetriei+universale&source=bl&ots=GCJuNN8rgU&sig=yKaop-e6r8T-iI8aTzADYQKKhvg&hl=ro&sa=X&ved=0ahUKEwiYwf-Ps9fMAhUMbRQKHZ7YCEMQ6AEITTAI#v=onepage&q=legea%20simetriei%20universale&f=false

Nu cred ca este nevoie de un fir special eu doar ti-am semnalat o carte care mi s-a parut frumos scrisa avand impresia ca esti matematician dar si fizician.

PS. Este vorba de Abel(1802-1829)  si Galois( 1811-1832), doi matematicieni, geniali morti foarte mult prea devreme.

HarapAlb

Imi apare mesajul "Acces restricctionat, ati atins limita de viualizari pentru aceasta carte".

Moroianu imi suna cunoscut, cred ca am facut doua semestre de algebra cu el la Politehnica, venea cumva cu pantofii prafuiti?

atanasu

Pe Moroianu nu l-am cunoscut la Politehnica ci cred ca la Alianta Civica dupa 90`. Nu sunt genul care nu obsearva amanunte vestimentare nici la femei decat daca sunt in lipsa, dar la barbati nici atat. :)
Era cam taliban adica nu suficient de nuantat, desi avea dreptate intrcat cu comunistii vorba lui Tutea, doar cu codul penal pe masa si cu catusele sub masa, dar una peste alta mi-a placut.:)
In rest ce sa spun cred ca or mai fi si alte linkuri prin care sa ajungi la text. Se ocupa de problema simetriei ajunge cred ca si la cosmologie. O sa ma mai uit prin txt si eventual voi semnala in maretul opus (care nu stiu daca va mai vedea lumia zilei(a ecranului) :) )