Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

robotul "da vinci" si in romania

Creat de raul, Iunie 26, 2008, 05:08:31 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

miki triki

A sarit toata lumea pe mine, dar nimeni nu mi-a citit cu atentie posturile.

Nu am afirmat ca putem face singuri totul, nu am afirmat ca e gresit sa cumparam tahnologie (ci DOAR sa cumparam) si da... sustin ca operatia cu "da Vinci" e si va ramane un lux in Romania, nu un lux in general. NU sustin ca imi doresc sa fie un lux, ci e doar o constatare.

Mi se pare interesant (si ironic in acelasi timp) sa folosesti tehnologie de ultima generatie in spitale infecte (voi de cand n-ati mai fost intr-un spital? la mine a trecut o luna; nu eram eu cel spitalizat, dar vizitele au fost suficiente pentru a-mi face o parere).

Cat despre partea cu "toate facute la noi"... care toate? Noi nu mai facem nimic important de ceva timp. As vrea sa vad si eu un produs pe care sa scrie "Made in Romania" si sa nu fie aliment sau galeata din plastic.
Recunosc... am vazut unul de curand (un router broadband), dar era doar construit la noi (designul era al suedezilor). In afara de router-ul ala n-am mai vazut nici un produs tehnologic NOU pe care sa scrie, repet, "Made in Romania". Voi ati vazut?

Adi

Dar si eu sunt de acord cu tine si chiar am spus mai sus, dovada ca am citit atent. Nimeni nu vrea doar sa cumparam tehnologie, toti vrem sa si producem tehnologie. Dar iata ca nu producem. Si pana nu vom produce, nici nu vom putea iesi din saracia in care este scufundata tara.

Pana a crea noi produse noi, e bine sa le creeam pe alte altora: masini Dacia, telefoane Nokia, etc. Dar e bine sa investim si noi in cercetare aplicata si sa facem firme si sa producem si sa comercializam si sa ne batem de la egal la egal cu cei mari din piata europeana.

Un lucru unde un produs romanesc reuseste asta este antivirusul BitDefender.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

miki triki

Da. Ai dreptate. Oricum ceea ce putem face este sa speram ca lucrurile se vor schimba... si se vor schimba inevitabil (nu pentru ca vrem noi, ci pentru ca suntem fi nevoiti). Din pacate e o rezistenta destul de mare acolo unde se iau decizii.

inger_demonizat


Potential avem si inca o sa mai "producem", bani sunt (daca nu s-ar mai fura), vointa avem deci nu ne mai ramane decat sa ne punem pe munca, nu la cafeuta de dimi si aberatii de astea.....sau si acum am o conceptie gresita?

Adi

#19
Da, sper ca tara sa se schimbe si in 10 ani sa fie mai biie si mai primitoare si atunci poate voi veni si eu, dupa ce imi voi face o cariera solida in afara. Pana atunci, ma bucur ca am pus umarul si eu in mod constant la cresterea Romaniei, mai ales in ultimii doi ani prin fizicaParticulelor.ro si StiintaAzi.ro. Sper doar sa sara si altii sa se alature proiectului, caci doar impreuna putem reusi mai mult.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

inger_demonizat

Eu lucrez ca operator SMD si ma termina psihic jobu asta si stau si ma gandesc ca muncesc pentru germani in loc sa muncesc pentru romani, asa cum ar fi normal si imediat ma gandesc la cum e tara si aleg sa merg mai departe asa cum e....ma complac in situatie ca na asa am fost invatat.....m-am saturat de tara asta la ora actuala dar totusi o iubesc caci aici m-am nascut....aici m-am dezvoltat si aici vreau sa schimb ceva.....dar momentan.....

Adi

Ce este SMD? Si eu iubesc tara si vreau sa o schimb. Si chiar o schimb, nu doar ca vreau. Desigur, fata de cate are nevoie, e prea putin cate fac eu. Dar e deja ceva util ce fac eu la Stiinta Azi. Sper sa se alature si mai multi si sa facem impreuna mai mult, mai ales ca acum echipa merge, siteul este bine pozitionat pe google si orice scriem ajunge imediat la cititori, apare sus la cautari. Avem Page Rank 7, la fel ca si cele mai mari siteuri de presa din Romania.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

inger_demonizat

SMD reprezinta surface mounted device. Adica rezistentele, tranzistori si alte componetente ce sunt asezate pe placa (dar care nu au pini de inserare) sunt asezate de un anumit robot (eu lucrez cu unu numit FUJI NXT, dar exista si altii) ce lucreaza dupa un job(soft) care este programat sa puna piesele in anumita ordine, pozitie pe placa. Eu fac computerul de bord la Mercedes sprinter, ILM (INTELIGEN LIGHT MODUL) un dispozitiv ce ghideaza farul dupa sosea adica lumineaza numai drumul si nu deviaza de la dum si multe alte produse.....

miki triki

Citat din: inger_demonizat din Iulie 16, 2009, 01:15:15 AM

Potential avem si inca o sa mai "producem", bani sunt (daca nu s-ar mai fura), vointa avem deci nu ne mai ramane decat sa ne punem pe munca, nu la cafeuta de dimi si aberatii de astea.....sau si acum am o conceptie gresita?


Cand te referi la "aberatii de astea" poti fi mai explicit? Era vorba de o persoana anume sau asa... in general cand spui "sa ne punem pe munca"?
In ceea ce ma priveste nu cred ca esti in masura sa apreciezi cantitatea sau calitatea muncii pe care o prestez, oricare ar fi aceea.

mircea_p

Citat din: inger_demonizat din Iulie 16, 2009, 01:15:15 AM

Potential avem si inca o sa mai "producem", bani sunt (daca nu s-ar mai fura), vointa avem deci nu ne mai ramane decat sa ne punem pe munca, nu la cafeuta de dimi si aberatii de astea.....sau si acum am o conceptie gresita?


Ce ai impotriva cafelei de dimineata?
Crezi ca e o piedica in calea progresului in stiinta si tehnologie?
Eu nu cred ca progresul in stiinta e determinat in mod direct de cantitatea de "munca" depusa.
Multe din ideile importante au aparut la o cafea (sau echivalentul: un ceai, o pipa, o plimbare ....).

Si in plus, tocmai a fost un articol in media (cred ca si pe Mediafax) referitor la corelatia dintre consumul de cafea si sindromul Alzheimer. Consumul de cafea (conform acestui studiu) previne aparitia bolii si chiar inverseaza efectele (spre vindecare).
Deci cafeaua de dimineata (si aia de prinz, si seara - trebuie cam 500 mg de cafeina, zic ei) contribuie la o populatie cu mintea sanatoasa, care poate munci pana la adanca batranete.

inger_demonizat

Citat din: miki triki din Iulie 16, 2009, 12:06:44 PM
Citat din: inger_demonizat din Iulie 16, 2009, 01:15:15 AM

Potential avem si inca o sa mai "producem", bani sunt (daca nu s-ar mai fura), vointa avem deci nu ne mai ramane decat sa ne punem pe munca, nu la cafeuta de dimi si aberatii de astea.....sau si acum am o conceptie gresita?


Cand te referi la "aberatii de astea" poti fi mai explicit? Era vorba de o persoana anume sau asa... in general cand spui "sa ne punem pe munca"?
In ceea ce ma priveste nu cred ca esti in masura sa apreciezi cantitatea sau calitatea muncii pe care o prestez, oricare ar fi aceea.

Nu am criticat calitatea sau cantitatea muncii depuse de dvs asta este un punct
Al doilea, eu m-am referit la faptul ca atunci cand mergi la servici prima data este cafeaua  si expresia "sa ne punem pe munca" se refera la faptul ca trebuie sa ne punem pe munca, adica sa facm ceva si pentru noi. Dvs vedeti ca de fapt noi producem pentru altii si nu pentru noi sau noi romanii suntem sortiti sa muncim numai pentru altii?
Daca v-a comvine sa munciti pentru altii in loc sa munciti pentru noi romanii e treaba dvs si va rog nu va mai umflati cand cineva isi exprima punctu de vedere caci traim intr-o tara democratica in care fiecare este liber sa isi exprime parerea nu?
Aberatiiile la care m-am referit nu apartin de o anumita persoana sunt in general, oare cati dintre noi nu merg la servici cu gandul sa treaca cele 8 ore sa plec acasa si apoi in club sau pe o terasa?

inger_demonizat

Citat din: mircea_p din Iulie 16, 2009, 04:12:18 PM
Citat din: inger_demonizat din Iulie 16, 2009, 01:15:15 AM

Potential avem si inca o sa mai "producem", bani sunt (daca nu s-ar mai fura), vointa avem deci nu ne mai ramane decat sa ne punem pe munca, nu la cafeuta de dimi si aberatii de astea.....sau si acum am o conceptie gresita?


Ce ai impotriva cafelei de dimineata?
Crezi ca e o piedica in calea progresului in stiinta si tehnologie?
Eu nu cred ca progresul in stiinta e determinat in mod direct de cantitatea de "munca" depusa.
Multe din ideile importante au aparut la o cafea (sau echivalentul: un ceai, o pipa, o plimbare ....).

Si in plus, tocmai a fost un articol in media (cred ca si pe Mediafax) referitor la corelatia dintre consumul de cafea si sindromul Alzheimer. Consumul de cafea (conform acestui studiu) previne aparitia bolii si chiar inverseaza efectele (spre vindecare).
Deci cafeaua de dimineata (si aia de prinz, si seara - trebuie cam 500 mg de cafeina, zic ei) contribuie la o populatie cu mintea sanatoasa, care poate munci pana la adanca batranete.

Eu nu am nimica impotriva cafelei, eu chiar beau destu de multa cafea in medie 7-8 cani serioase de cafea pe zi.... si expresia de dimineata se refera la faptul ca prima data ne distram la servici si daca mai avem chef facem si ceva pe principiul hai sa treaca 8 ore. Unde vedem noi progres in aceasta situatie?
Am spus si o sa mai spun: atat timp cat producem pentru altii noi ce castig avem?