Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Ajutor va rog

Creat de EuBaciu, Octombrie 25, 2009, 12:48:36 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

EuBaciu

Salut. As vreo si eu sa ma informati ce se poate intampla...adica care sunt efectele si mai ales efectele secundare asupra corpului pentru urmatoarea combinatie de alkoizi: carbomethoxy-ibogaine, ibogamin, 5-Hydroxytryptophan, L-dopamine, Mesembrine; Mesembrenone; Mesembrenol; Tortuosamine, cafeine, taurine, dextroza (deci astea le-am gasit intru-n amestec de plante pe internet si vreau sa stiu cat de sanatos sau ce efecte secundare ar avea asupra corpului. Pe internet zice ceva de energie, ajuta creieru la invatat si nush mai ce.)

Multumesc

Electron

Bine ai venit.

Esti rugat sa nu mai publici acelasi mesaj in mai multe sectiuni. Asta se numeste SPAM si nu este o practica prea apreciata pe forum.

e-
Don't believe everything you think.

bbb

Eu nu inteleg de ce unii oameni au incredere in "amestecurile de plante senzationale, naturale si cu efecte miraculoase" care se vand pe internet... O dieta echilibrata, multe fructe si legume si somnul suficient te ajuta mult mai mult decat amestecurile minune. Sau daca neaparat vrei sa iei ceva pastile, amestecuri mergi la farmacie si le ceri celor de acolo un sfat...

constantin.a

Ultimele 3 substante mentionate de tine cu siguranta "te vor baga in priza". Daca cauti stimulenti neuronali cred ca ai gasit amestecul potrivit. Rezultate vei avea insa pe durate scurte de timp. Toate energia consumata in acest timp tot de la corpul tau vine asa ca atunci cand va veni scadenta vei plati cu o oboseala de lunga durata. Plus ca daca ai probleme cu inima sau cu vasele de sange cu siguranta ca vei plati altfel. Asa ca sfatul meu (se zice despre sfaturi ca sunt bune la un singur lucru: sa le dai mai departe) este sa eviti "stimulentele" de genul acesta.

EuBaciu

 ??? k....deci singurul efect secundar ar fi o oboseala groaznica dupa?....vreau sa spun ca amestecul ala de subst nu face "buba" ...toate odata in organism? ??? ???

EuBaciu

Salut. ce imi puteti sp[une de urmatoarele substante? :carbomethoxy-ibogaine, ibogamin, 5-Hydroxytryptophan, L-dopamine, Mesembrine; Mesembrenone; Mesembrenol; Tortuosamine, cafeine, taurine, dextroza.   Si  pot face un amestec "bun" :-\ ;D din ele?? Multumesc

Adrian111

Te rog sa nu faci SPAM e iritant  >:(

O informatie mai detaliat desopre ele gasesti pe wikipedia.

Depinde ce intelegi prin amestec "bun".

EuBaciu

Citat din: Bianca Sala din Octombrie 25, 2009, 01:43:02 PM
Eu nu inteleg de ce unii oameni au incredere in "amestecurile de plante senzationale, naturale si cu efecte miraculoase" care se vand pe internet... O dieta echilibrata, multe fructe si legume si somnul suficient te ajuta mult mai mult decat amestecurile minune. Sau daca neaparat vrei sa iei ceva pastile, amestecuri mergi la farmacie si le ceri celor de acolo un sfat...
Bianca draga....cand ai sa ai si tu o varsta si ai sa fii tanara si nelinistita ai sa intelegi.....eu caut sa scap de pastile de farmacie cu efect energetic(ceva mai sanatos ca methamfethamina sau efedrina)

constantin.a

Face buba doar daca ai deja probleme. In timp, daca vei folosi frecvent aceste substante, iti vei distruge organismul. O parte din "amestecul" acela se gaseste in energizantele de pe piata. Adevarul e ca folosesc si eu dar foarte rar, o data sau de doua ori pe an, cand  am foarte multe de facut si nu imi permit sa dorm noaptea. Prefer cafeaua naturala de calitate si ciocolata in rest.

constantin.a

M-am uitat putin pe google dupa substantele indicate de tine. O combinatie interesanta. Primele 8 substante par sa fie calmante, antidepresive si tranchilizante. Cofeina si taurina sunt energizante iar dextroza este sursa de energie pentru organism. Amestecul pare potrivit daca cauti ceva energizant. Nu stiu insa cat timp va dura fara sa cresti doza pentru a obtine acelasi efect. Prima substanta pare sa fie o substanta interzisa comercializarii in multe tari si creaza dependenta.

EuBaciu

#10
Mda primele sunt responsabile si cu "fericirea" stimuleaza serotonina(sau ceva de genu) in creier :D....altele cu energia...cum ziceam caut o alternativa la methanfetamina

Electron

Atrag atentia participantilor la aceasta discutie sa nu intre in subiecte la limita legalitatii. Aici se discuta stiinta.

e-
Don't believe everything you think.

EuBaciu

#12
Stai linistit toate substantele mentionate sunt legale in Romania

constantin.a

CitatMda primele sunt responsabile si cu "fericirea" stimuleaza serotonina(sau ceva de genu) in creier Cheesy....altele cu energia...cum ziceam caut o alternativa la methanfetamina
Cam greu... Fiecare substanta produce efectul ei specific. Am vrut sa renunt si eu la cofeina substituind-o cu ceai. Nu a mers asa ca nu am mai renuntat. Cu tigara in schimb a mers. Am substituit cu guma...si acum ma doare maxilarul de la atata guma... ;D
Dependenta ta este in schimb mult mai rea. Cam tot ce este "stimulent" sintetic este distrugator pentru organism.
Iti trebuie doar motivatie si vointa de a renunta. Nu cred ca vei renunta la ceva substituind cu altceva. Pur si simplu in cazul asta nu poti alege un rau mai mic din mai multe rele mai mari. Trebuie sa renunti total. Iti doresc mult noroc si vointa.