Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Teoria lui foton01

Creat de foton01, Octombrie 22, 2009, 08:09:30 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

jenel

Da, dar eu consider ca exista o limita care nu trebuie intrecuta. Cum ar fi daca toti de pe forum, dintr-o data cum ne-ar venit in minte un gand, l-am posta cu titlul: Teoria lui X? Chiar daca nu are legatura cu cuvantul "teorie", sunt doar aberatii. Ar trebui luate masuri, explicate unui copil diferenta dintre aberatie si teorie.

Adi

E OK sa puna "Teoria lui X". De fapt, chiar ii rugam sa faca asa si nu sa zica sub un nume deja consacrat in stiinta si sa fie de fapt doar aberatii ale lor. De fapt, voi muta discutia la "Critici asupra paradigmeni actuale in stiinta", unde sunt toate asemenea teorii.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Dar e adevarat ca sunt tare surprins sa aflu ca el este doar intr-a opta, dupa cat m-am chinuit sa ii explic atatea chestiuni de fizica avansata.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

jenel, prima data i se atrage atentia ca "teoriile" sale, sunt aberante, atunci cand e cazul. Daca omul e serios si chiar vrea sa invete, nu doar sa emita aberatii, va studia si veni cu intrebari, pentru a i se clarifica nelamuririle. Daca e interesat doar sa abereze in continuu, lumea nu va mai citi ce are el de spus si cu asta basta. Nu putem impiedica oamenii sa abereze, e dreptul de baza la exprimare pe un forum.

e-
Don't believe everything you think.

alberteinstein

Citat din: Electron din Octombrie 23, 2009, 04:13:46 PM
jenel, prima data i se atrage atentia ca "teoriile" sale, sunt aberante, atunci cand e cazul. Daca omul e serios si chiar vrea sa invete, nu doar sa emita aberatii, va studia si veni cu intrebari, pentru a i se clarifica nelamuririle. Daca e interesat doar sa abereze in continuu, lumea nu va mai citi ce are el de spus si cu asta basta. Nu putem impiedica oamenii sa abereze, e dreptul de baza la exprimare pe un forum.

e-

Ai dreptate Electron.Sper ca in curand sa vina cu intrebari serioase pe forum.

ilasus

Toată stima pentru cei ce judecă cu mintea lor, adică îşi pun întrebări şi întrevăd răspunsuri chiar înainte de a şti că şi alţii şi-au pus astfel de întrebări şi chiar înainte de a cunoaşte răspunsurile acestora (probabil că, datorită bagajului de cunoştinţe de care dispun, răspunsurile lor nu vor anticipa răspunsurile corecte, însă în mod sigur aceştia vor fi printre primii care le vor înţelege). Pentru că, a-ţi pune întrebări şi a elabora răspunsuri ca urmare propriei cercetări teoretice nu este o caracteristică obişnuită a majorităţii oamenilor –  cu atît mai mult dacă oamenii respectivi sunt atît de tineri (şi mie mi se pare chiar deosebit faptul că astfel de înclinaţii se manifestă de la o aşa vîrstă) ca foton01 – ci mai de grabă o caracteristică ceva mai rară a unor anumiţi oameni cu înclinaţii spre cercetare.


alberteinstein

Citat din: ilasus din Octombrie 24, 2009, 12:28:46 PM
Toată stima pentru cei ce judecă cu mintea lor, adică îşi pun întrebări şi întrevăd răspunsuri chiar înainte de a şti că şi alţii şi-au pus astfel de întrebări şi chiar înainte de a cunoaşte răspunsurile acestora (probabil că, datorită bagajului de cunoştinţe de care dispun, răspunsurile lor nu vor anticipa răspunsurile corecte, însă în mod sigur aceştia vor fi printre primii care le vor înţelege). Pentru că, a-ţi pune întrebări şi a elabora răspunsuri ca urmare propriei cercetări teoretice nu este o caracteristică obişnuită a majorităţii oamenilor –  cu atît mai mult dacă oamenii respectivi sunt atît de tineri (şi mie mi se pare chiar deosebit faptul că astfel de înclinaţii se manifestă de la o aşa vîrstă) ca foton01 – ci mai de grabă o caracteristică ceva mai rară a unor anumiţi oameni cu înclinaţii spre cercetare.



Cu alte cuvinte tu spui ca acest copil este o "raritate"?

foton01


jenel

Raritate cu siguranta este. Asa ceva mai rar...chiar fenomen. Specimen.

alberteinstein

Acum serios vorbim- ilassus are dreptate...fie ca abereaza sau spune lucruri adevarate este ceva deosebit faptul ca incearca sa-si explice ceva pe "propiile puteri"!

Electron

intellectus, esti coleg de clasa cu foton01 ?

e-
Don't believe everything you think.

Adrian111

Citat din: intellectus din Octombrie 25, 2009, 04:32:15 PM
Acum serios vorbim- ilassus are dreptate...fie ca abereaza sau spune lucruri adevarate este ceva deosebit faptul ca incearca sa-si explice ceva pe "propiile puteri"!

Eu sunt de accord ca trebuie fiecare sa incerce pe propriile puteri, insa sa se limiteze totusi la nivelul sau.
Eu nu imi pot permite de exemplu sa vorbesc despre subiecte pe care nu le cunosc suficient pentru a incerca sa elucidez ceva "nou".

Parerea mea este sa studieze mult mai intens materialul din clase superioare daca vrea sa-si explice atitea, in clasa 8-a si eu incercam sa imi explic multe insa stiam ca cunostintele teoretice de atuncea explica o parte infima a fizicii.

Orcum e liber sa-si exprime opinia, iar noi vom fi aici sa il corectam in ceea ce spune.

alberteinstein

Citat din: Electron din Octombrie 25, 2009, 04:48:10 PM
intellectus, esti coleg de clasa cu foton01 ?

e-

Nu sunt coleg de clasa, nici macar nu il cunosc.De ce intrebi?
Electron, eu nu l-am sustinut intr-un fel pe foton01, ci am sprijinit ce a spus ilassus. Intreaba-l pe el daca este coleg de clasa cu foton01.

alberteinstein

Parerea mea este ca deja ne-am abatut de la subiect. Sper ca foton01 sa inteleaga tot ceea ce i-ati spus voi aici, sa va multumesca si sa se apuce sa studieze daca vrea sa aduca ceva nou si relevant.

foton01

Intellectus  nu uita ca esti in aceeasi clasa cu mine. Eu nu stiu de ca trebuie tu sa te apuci sa comentezi.... :P