Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Mistere ale Pamantului - Curbura la Suprafata [2.0]

Creat de Electron, Aprilie 10, 2008, 10:08:32 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

Daca tu iei ignoranta din mesajele tale ca pe o gluma, treaba ta. Mie nu mi se pare deloc amuzant.

e-
Don't believe everything you think.

ilasus

Uneori, glumele pot fi interpretate în două moduri. De exemplu, să presupunem că un poliţist, chemat să constate un furt, cercetează geamul spart şi exclamă: "Mda, exact cum mi-am închipuit, e spart pe ambele părţi!". Cum ar trebui interpretată exclamaţia poliţistului: că acesta e ignorant, sau că a vrut să facă o glumă? Probabil că cei ce văd doar jumătatea goală a paharului vor alege prima variantă.


Electron

Citat din: ilasus din August 11, 2009, 12:54:22 PMCum ar trebui interpretată exclamaţia poliţistului: că acesta e ignorant, sau că a vrut să facă o glumă? Probabil că cei ce văd doar jumătatea goală a paharului vor alege prima variantă.
Foarte elocvent exemplul! Bravo! ;D

e-
Don't believe everything you think.

Electron

Iata ce am primit recent de la un prieten. Stia despre discutiile mele de pe forum pe tema formei Pamantului si a gasit asta pe internet. Nu stiu exact de unde e, nici nu ma intereseaza, presupun ca pe forumul crestin:

Citat din:  nesfarsite fabulatiiScris de sandokhan la data de Dum 09 Aug 2009, 15:51
Exista o singura planeta, a noastra, aflata in centrul universului.

Deasupra primului Dom Ceresc, se afla orbitele planetare/stelare.

Am corectat teoria initiala propusa de S. Rowbotham, si am introdus elementele care arata orbita corecta a Soarelui/Lunii/stelelor:

http://theflatearthsociety.net/forum/index.php?topic=1183.msg34488#msg34488 (include cum si unde rasare soarele, unde apune, adica fenomenele Novaya Zemlya si Antarctica Sun Eclipse; lumineaza pe rand doua semicercuri, vezi harta de acolo; centrul hartei este Ierusalim, si nu polul nord asa cum a crezut Rowbotham)

http://theflatearthsociety.net/forum/index.php?topic=1183.msg34604#msg34604 (include poza facuta in Antarctica, eclipsa de soare cauzata de soarele negru)

Fa rost de Cartea lui Enoh (apare si la ed. Herald), scoasa din Torah la conciliul de la Laodiceea pentru a ascunde adevarul fata de generatiile viitoare; acolo vei o descriere senzationala a orbitei solare, si cum iau nastere anotimpurile (cap. 69-81).

Iata am gasit cartea lui Enoh pentru tine:

http://www.scribd.com/doc/1401269/Evanghelii-Apocrife-Cartea-lui-Enoh-Versiunea-etiopian
Cateva comentarii generale deocamdata, voi intra in detalii cat de curand:

In primul rand, remarcam din start afirmatiile gratuite sustinute sus si tare in mod absolut ridicol, desi sunt contrazise flagrant de observatiile din natura. S-au observat mai multe planete prin telescop (cu tot cu satelitii lor naturali) de sute de ani, dar credinciosii in planeitate nu au aflat de asta si o ignora in continuare.

In al doilea rand, omul cu 100 de clone se pare ca e mult mai capabil in ale planeitatii decat insusi Parallax, cel care a scris cartea ridicola din care am citat deja greseli pana la refuz. Adica el, omul cu 100 de clone, a "corectat" teoria lu' Parallax, dar nu a observat ca observatiile practice desfinteaza complet aberatiile respective, atat cele originale cat si cele "corectate".

In al treilea rand, vedem cum apare un "argument" nu foarte vehiculat pe acest forum, si anume cel legat de relevanta si suprematia "scrierilor religioase" (desi apocrife, adica nerecunoscute oficial ca dogme religioase, cum e in acest caz textul lui Enoh) care sunt demonstrate false prin observatiile directe din natura.

Avem deci intr-un singur text trei caracteristici de baza ale discursului credinciosilor in planeitate:
1) Afirmatii gratuite care contravin observatiilor din natura, ignorand complet realitatea in care traim.
2) Aroganta cum ca fabulatiile scrise de ignoranti acum cateva sute de ani pot fi corectate prin alte fabulatii mai recente, la fel de ridicole prin falsitatea lor.
3) Argumentele ultime la care se ajunge sunt "scripturile" a caror interpretare ad literam este o dovada de ignoranta fara margini a realitatii in care traim si pe care o putem observa cu totii.

Voi reveni cu citate din link-urile prezentate aici si comentariile de rigoare, nu de alta dar nu se cuvine sa ma amuz singur citind acele aberatii, le voi prezenta si aici sa se mai distreze si ceilalti interesati de subiect. ;)

e-

Don't believe everything you think.

Electron

M-am dus pe forumul crestin si am cautat ce a spus omul cu 100 de clone despre dimesiunea Soarelui si distanta acestuia de Pamant. Iata ce perle am gasit:

Citat din: sandokhan din Noiembrie 17, 2007, 07:31:05 PM
Cateva poze extrem de interesante...care arata clar ca distanta dintre Soare si Pamant (in cazul acesta, ISS/Atlantis, mentinute in orbita prin remote control, fara echipaj la bord...) nu este nicidecum de aprox. 150.000.000 km, trebuie sa mai scadem vreo 149.999.960 din ei, asa cum se poate vedea din fotografiile senzationale ale lui Thierry Legault (DOAR CAM 5 KM INTRE ISS SI SOARE, IAR INTRE ISS SI PAMANT DOAR 35 DE KM., TOATE ZBORURILE CU ASTRONAUTI SOVIETICI LA BORD, EFECTUATE INTRE 1956-1961 S-AU PRODUS CU MOARTEA ACESTORA LA DOAR 30 DE KM DE PAMANT, DIN CAUZA RADIATIEI)...
Un calcul foarte "complicat" ne conduce la o distanta intre Soare si Pamant de cam 40 km.

Citat din: corsarul negru din Iunie 07, 2008, 04:27:23 PM
(forma adevarata a Soarelui, disc aplatizat, si distanta adevarata; Soarele nostru are cam vreo 5-8 km in diametru, si orbiteaza deasupra Pamantului, la vreo 25-30 de km distanta), daca intrai acolo iti raspundeai singura la intrebari, nu?
Aici deja Soarele a coborat la vreo 25-30 de km, deci cu mai mult de 25% din inaltimea dinainte.

Citat din: corsarul negru din Iunie 08, 2008, 05:21:44 PM
Marcel, TOATE distantele care ne sunt comunicate oficial sunt falsificate, nimeni si absolut nimic nu a ajuns (nici macar nazistii cu UFO-urile lor, 1938-1945) pana la primul dom ceresc aflat chiar sub orbita Soarelui si Lunii, o distanta de aprox. 30-33 de km deasupra noastra; au incercat intre 1957-1961 sovieticii, cand au murit vreo 9 astronautii gatiti de vii in cauza radiatiei uriase pe care au gasit-o acolo...

Nici space shuttle sau vreun avion militar nu ajunge dincolo de vreo 20 de km...asta sigur de tot...
Aici Soarele se afla deasupra "primului dom ceresc", deci ceva mai mult de 30-33 km. Se vede deci ca intre timp Soarele a urcat iarasi fata de citatul anterior.

Citat din: corsarul negru din Martie 29, 2009, 08:29:46 PM
Cateva raspunsuri rapide...orbita Soarelui deasupra Pamantului la doar 20 km...
Iar aici, deja a ajus la doar 20 km de Pamant, intr-o tendinta de coborare evidenta fata de cei 40 sau 30 km din citatele anterioare. Oare pana unde o sa coboare pe viitor ::) ?

Ei bine, m-am amuzat copios citind aceste aberatii, in primul rand deoarece se vede foarte simplu cum initiaticul om cu 100 de clone scoate din burta valori gratuite de fiecare data, iar din cauza ca memoria sa nu este foarte buna, le cam schimba fara grija. Adica si daca nu erau evident aiurea aceste valori, simplul fapt ca variaza atat de la un citat la altul (din mesaje distincte, a se vedea datele respective) deja da de banuit ca sunt simple fabulatii fara nici un suport rational.

Acum sa ne uitam la valorile ridicole care sunt scoase din burta: Adica soarele are 5 - 8 km in diametru si se afla la 25 - 30 km de Pamant, conform unuia dintre citate.

La aceasta dimensiune si distanta, Soarele s-ar vedea sub un unghi care ar avea valoare maxima de aproximativ 18,2 grade de arc  :o (pentru diametru = 8 si distanta = 25) si minima de aproximativ 9,5 grade de arc (pentru diametru = 5 si distanta 30). De ce sunt ridicole aceste dimensiuni? Pai pentru ca de fapt Soarele se vede (oricine poate verifica foarte simplu) sub un unghi care variaza intre 31 si 33 de MINUTE de arc (da, un grad are 60 de minute), deci aproximativ jumatate de grad !!).

Cu alte cuvinte, conform aberatiilor omului cu 100 de clone, Soarele ar trebui sa se vada nu de doua ori, nu de 5 ori, ci de cel putin 19 ori mai mare decat se vede in realitate (si cel mult de "doar" 36 de ori), de catre cei pe deasupra carora trece !! :D

Ca nu se vede atat de mare nu demonstreaza decat cata incompetenta in ale geometriei are la bord omul cu 100 de clone si cat de putin gandeste inainte sa debiteze aberatii pe internet.

Si asta inainte sa analizam ce ar insemna aceasta distanta (mai mica de 40 km) pentru umbra lasata de obiectele de pe Pamant, din cauza Soarelui. Cine stie, poate ne vom distra si de asta in curand. ;)


e-
Don't believe everything you think.

solenohid

Determinarea altitudinii la care orbiteaza de fapt Soarele a constituit dintotdeauna cel mai dificil aspect al teoriei pamantului plat. Nu numai S. Rowbotham a comis cateva greseli in capitolul aferent, dar si celelalte ipoteze lansate chiar de Flat Earth Society sunt eronate.

In prezent, am reusit sa determin, pe baza video-urilor Sun/ISS/Mercury transits, si Moon/ISS transit, ca orbita Soarelui se afla la aproximativ 12-15 km deasupra noastra, iar diametrul Soarelui este de aproximativ 1000/PHI, adica vreo 600 de metri.

Mai mult, ipoteza lui Rowbotham cu privire la orbita solara este gresita: intradevar Soarele rasare si apune, asa cum se poate deduce din toate documentele antice, despre apusul Soarelui in Okeanos, oceanul care se afla dincolo de continental Antichtone (cel care inconjoara oceanul Pacific).

Iata acum noua teorie, alcatuita pe baza marturiilor antice:

http://theflatearthsociety.net/talk/viewtopic.php?f=7&t=544&start=15#p33410

http://theflatearthsociety.net/talk/viewtopic.php?f=7&t=544&start=15#p33520

http://theflatearthsociety.net/talk/viewtopic.php?f=7&t=544&start=15#p34143

Soarele NU orbiteaza in jurul Polului Nord; orbita sa este un arc de cerc care incepe din portiunea lui Antichtone aflata dincolo de Japonia, lumineaza semicercul cu Europa/Asia/Africa, si apune dincolo de insula Antarctica in Okeanos; imediat isi incepe orbita de reintoarcere (exact asa cum este descrisa in Cartea lui Enoh), si devine un Soare care rasare pentru celalalt semicerc, adica America de Nord/Sud.

Teoria completa despre ce se afla la Polul Nord/Antarctica si poze senzationale cu orbitele stelare pe:

http://theflatearthsociety.net/talk/viewtopic.php?f=7&t=544&start=15#p34143

electron, iata acum si dovezile propuse aici, care ne arata care este de fapt diametrul soarelui si altitudinea orbitei sale:

http://theflatearthsociety.net/talk/viewtopic.php?f=7&t=1183&start=0#p34529 (video-urile deja mentionate, distantele "oficiale")







 clona sandokhanica

Electron


Citat din: solenohid din Septembrie 03, 2009, 12:22:39 PM
Determinarea altitudinii la care orbiteaza de fapt Soarele a constituit dintotdeauna cel mai dificil aspect al teoriei pamantului plat. Nu numai S. Rowbotham a comis cateva greseli in capitolul aferent, dar si celelalte ipoteze lansate chiar de Flat Earth Society sunt eronate.
Bine ca ai venit tu, omul cu 100 de clone, sa le dai peste nas! La asa adunatura de incompetenti, mai era neovie si de unul care sa fie extra fudul. Vorba din popor ... :D

CitatIn prezent, am reusit sa determin, pe baza video-urilor Sun/ISS/Mercury transits, si Moon/ISS transit, ca orbita Soarelui se afla la aproximativ 12-15 km deasupra noastra, iar diametrul Soarelui este de aproximativ 1000/PHI, adica vreo 600 de metri.
Din pacate determinarile tale cele mai noi tot aiurea sunt, pentru ca ele nu concorda cu realitatea observata si observabila de oricine.  ::)
Cu valorile astea scoase din burta* unghiul sub care ar trebui sa se vada Soarele ar fi intre 2,29 si 2,86 grade de arc. Uita-te mai des pe cer sa vezi care e unghiul sub care se vede Soarele, sa nu mai aberezi cu atata gratie pe internet.

*Apropo, cum ai determinat tu valorile astea pe baza video-urilor respective? Ce ai masurat, ce formule ai folosit, din ce calcule ti-au iesit cei 12-15 km? Intrebarile sunt retorice, desigur, pentru ca stiu deja ca nu vei fi capabil sa raspunzi la asemenea intrebari la obiect.

CitatMai mult, ipoteza lui Rowbotham cu privire la orbita solara este gresita: intradevar Soarele rasare si apune, asa cum se poate deduce din toate documentele antice, despre apusul Soarelui in Okeanos, oceanul care se afla dincolo de continental Antichtone (cel care inconjoara oceanul Pacific).
Ah, deci acum in noua varianta a fabulatiilor despre Pamantul plat Soarele intra in apa? Asta cred ca e cea mai ridicola fabulatie de pana acum despre orbita Soarelui. 

CitatIata acum noua teorie, alcatuita pe baza marturiilor antice:
:D Dar de ce nu iesi domnule afara sa vezi cu ochii tai ca sunt simple aberatii aceste "marturii antice" ? De ce nu verifici inainte sa aberezi pe internet? Chiar asa putin iti pasa cat de ridicol esti?

CitatSoarele NU orbiteaza in jurul Polului Nord; orbita sa este un arc de cerc care incepe din portiunea lui Antichtone aflata dincolo de Japonia, lumineaza semicercul cu Europa/Asia/Africa, si apune dincolo de insula Antarctica in Okeanos; imediat isi incepe orbita de reintoarcere (exact asa cum este descrisa in Cartea lui Enoh), si devine un Soare care rasare pentru celalalt semicerc, adica America de Nord/Sud.
Nu mai spune! Si cum se explica atunci ca de la Nord de cercul polar exista perioade cand Soarele se vede pe cer 24 de ore fara sa apuna? Exista poze care o dovedesc, ma mira ca nu ai auzit niciodata de asta si ca poti sa faci afirmatii atat de ridicole.

CitatTeoria completa despre ce se afla la Polul Nord/Antarctica si poze senzationale cu orbitele stelare pe:
Teoriile astea sunt atat de ridicole si evident fabulante, incat chiar recomand celor care vor sa se distreze copios (si stiu engleza, desigur) sa citeasca acele aberatii cand sunt indispusi, le vor descreti fruntile cu siguranta. :D

Citatelectron, iata acum si dovezile propuse aici, care ne arata care este de fapt diametrul soarelui si altitudinea orbitei sale:

http://theflatearthsociety.net/talk/viewtopic.php?f=7&t=1183&start=0#p34529 (video-urile deja mentionate, distantele "oficiale")
Da, am vazut acele video-uri de pe YouTube, dar nu am inteles cum ai putut scoate tu din ele valorile alea ridicole despre distanta pana la Soare si diametrul sau. Cand vei fi dispus sa raspunzi la aceste intrebari si sa prezinti modul de calcul, ar fi altceva. Dar e clar ca incompetenta ta merge pana acolo incat nu vei face acest lucru sa vezi cat de tare gresesti cu aberatiile pe care le emiti.

Tine-o tot asa, a fi ridicol pe internet e se pare ceva ce-ti place la nebunie.  :D


O discutie pe efectele optice ale unui Soare aflat la doar 15 km de Pamant si despre umbrele pe care le-ar lasa ar fi interesanta, dar deocamdata simpla dimensiune vizuala a Soarelui e suficienta ca sa se vada cat de aberante sunt teoriile (mai noi si mai vechi) ale sustinatorilor Pamantului Plat in general si ale incompetentului cu 100 de clone in special.

e-
Don't believe everything you think.

mircea_p

Nu e ironic sa folosesti datele de la niste sonde spatiale ca sa demonstrezi tot felul de aiureli?

Pai fraierii aia care au proiecatat si lansat sondele cred ca pamantul e rotund si soarele e la 150 mil km de pamant. Daca aia au gresit atat de mult in calculele lor, cum de stau ele asa frumos exact acolo unde au fost intentionate sa stea. Ba mai trimit si forografii? Si oricum datele nu sant demne de incredere. Probabil ca sondele sant pierdute de mult si pozele sant false... ;D

Adi

Citat din: mircea_p din Septembrie 03, 2009, 03:55:26 PM
Nu e ironic sa folosesti datele de la niste sonde spatiale ca sa demonstrezi tot felul de aiureli?

Pai fraierii aia care au proiecatat si lansat sondele cred ca pamantul e rotund si soarele e la 150 mil km de pamant. Daca aia au gresit atat de mult in calculele lor, cum de stau ele asa frumos exact acolo unde au fost intentionate sa stea. Ba mai trimit si forografii? Si oricum datele nu sant demne de incredere. Probabil ca sondele sant pierdute de mult si pozele sant false... ;D

Excelent argument!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

tiphareth

#594
Video-urile au fost facute chiar aici pe pamantul nostru plat, my friends, nu va faceti ca nu intelegeti.

<SPAM>

Despre amateur rockets (rachete lansate de amatori) vezi:

http://theflatearthsociety.net/talk/viewtopic.php?f=7&t=1183#p34674 (ultimul paragraf)

Despre altimeter reading (masurarea altitudinii) vezi:

http://theflatearthsociety.net/talk/viewtopic.php?f=7&t=1183#p34679

Acum, pentru voi o surpriza!

Poza senzationala facuta chiar in Antarctica, eclipsa solara: vedem Soarele Negru la doar cateva sute de km distanta de fotograf, cu diametrul mentionat mai inainte: 1000/PHI (vezi ISS = 40 metri diametru, iar Soarele vizibil, in acele video-uri, cu un diametru de aprox. 600 de metri)

<SPAM>

Stiti deja cum au fost falsificate toate misiunile Nasa, de la pozele lipite de hublou (Apollo 11) la cei doi astronauti care sunt vazuti cum sunt trasi din spate de cablurile care ii sustineau (Apollo 16), si stim deja cum sunt falsificate si toate zborurile Space Shuttle, aveti toate informatiile la dispozitie.


Electron

Si totusi, nu ne spui cum ai calculat aberantele valori? Chiar nu te deranjeaza faptul ca observatiile directe ale unghiului sub care se vede Soarele iti contrazic aberatiile? Vorba ceea, nu crede ce vezi, crede ce zice incompetentul cu 100 de clone ...  ::)

e-
Don't believe everything you think.

Electron

Apropo, domnu' cu 100 de clone, pe celalat sir de discutii aduci iar poze peste lac, ignorand (iar si iar) simplul fapt ca inaltimea fotografului influenteaza vizibilitatea, desi ti s-a dat mura in gura formula respectiva pe care nu ai fost in stare sa o deduci singur.

Totusi, ai "uitat" ca esti dator cu explicatia disparitiei partii inferioare a cladirilor peste lac, pe un presupus Pamant plat. Ignorarea (adica evitarea) acestei chestiuni, demonstreaza inca o data (desi nu mai era nevoie) ca scoti aberatii din burta si ca nu ai nici un suport rational pe care sa-l poti prezenta.

Cu asemenea credinte oarbe (si ridicole) mai bine mergi in alta parte, cum e forumul crestin, unde nu observa nimeni cand suportul rational al afirmatiilor straluceste prin lipsa cu desavarsire. :D

e-

PS: De acum nu mai e nevoie sa aduci link-uri externe spre locul tau de joaca. Daca ai ceva de spus fa-o cu cuvintele tale, aici, fara citate si link-uri (si fara repetitii desigur).  Nu mai e nevoie de SPAM de la tine, ai adus destul pana acum.
Don't believe everything you think.

mircea_p

Stie cineva cumva unde se presupune ca ar fi Luna in aceste "modele" cu pamantul plat si Soarele la 15 km de Pamant? Mi se pare ca nu prea mai are loc, sau daca are am putea ajunge pe Luna cu avionul sau chiar cu balonul stratosferic.
Ori poate Luna e mult mai mare ca Soarele si deci mult mai departe (ori e doar o iluzie?).




Electron

Citat din: mircea_p din Septembrie 04, 2009, 10:46:39 PM
Stie cineva cumva unde se presupune ca ar fi Luna in aceste "modele" cu pamantul plat si Soarele la 15 km de Pamant?
Soarele si Luna, in toate modelele prezentate pana acum de proponentii Pamantului plat, au traiectorii similare ca "altitudine" si forma.

CitatMi se pare ca nu prea mai are loc, sau daca are am putea ajunge pe Luna cu avionul sau chiar cu balonul stratosferic. Ori poate Luna e mult mai mare ca Soarele si deci mult mai departe (ori e doar o iluzie?).
Conform incompetentului cu 100 de clone, intre noi si corpurile ceresti (Soare, Luna, planete, stele) se afla un "dom ceresc" eteric* ce nu permite ajungerea la ele sub nici o forma.

*de fiecare data cand intervine "eterul/aether-ul" in fabulatiile proponentilor Pamantului plat se vede clar ca au ajuns la limita inventiilor/aberatiilor lor si nu mai au nici un fel de argumente rationale. Eterul le "rezolva" toate problemele, ceea ce e si foarte ironic, deoarece s-a dovedit stiintific faptul ca acesta nu exista.  :D


e-
Don't believe everything you think.

mircea_p

Multumesc pentru raspunsuri.
Deci Luna ar fi la fel de mare ca Soarele si cam la aceeasi distanta.

Ar trebui ca aia care s-au suit pe Everest sa fi vazut Soarele si Luna de cateva ori mai mari, ca s-au apropiat la mai putin de jumatate din distanta.