Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Mistere ale Pamantului - Curbura la Suprafata [2.0]

Creat de Electron, Aprilie 10, 2008, 10:08:32 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

daniel sandu

Nu sunt clona a nimanui, nu stiu unde am incalcat regulamentul, va rog sa-mi spuneti, ca sa imi corectez continutul mesajelor.

Eu doar incerc sa arat ca afirmatiile d-vstra, pe alocuri, contin mai mult mit decat substanta.

Am sa revin asupra comentariilor d-vstra.

Electron

Citat din: daniel sandu din Mai 30, 2009, 05:01:16 PM
Nu sunt clona a nimanui, nu stiu unde am incalcat regulamentul, va rog sa-mi spuneti, ca sa imi corectez continutul mesajelor.
Incalci regulamentul prin faptul ca ti-ai facut alt cont, cat timp mai ai unul activ, tinut sub supraveghere.

CitatEu doar incerc sa arat ca afirmatiile d-vstra, pe alocuri, contin mai mult mit decat substanta.
Chiar te rog sa demonstrezi ce afirmi. Doar afirmatii gratuite nu incalzesc pe nimeni cu nimic.

CitatAm sa revin asupra comentariilor d-vstra.
Tine cont ca toate clonele lui sandokhan vor fi eliminate definitiv, de indata ce una dintre ele mai incalca o regula a acestui forum, sau vreo conditie impusa lor in mod special, din cauza comportamentului lui sandokhan.

e-
Don't believe everything you think.

Electron

Pentru ca a intrebat chimistul pe alt sir de discutii, unde e o varza de idei tipic sandokhanica, despre forma Pamantului, prezint aici imaginea cheie:

Iata cum abereaza proponentii Pamantului plat ca ar arata Universul:

Pata aceea mica verde din centru e dupa ei Pamantul cu continentele.

Daca nici asta nu e buna de descretit fruntile, atunci nimic nu e.  ;D

e-
Don't believe everything you think.

Mihnea Maftei


graethel


Adi

Citat din: graethel din Mai 31, 2009, 09:45:27 PM
Si in afara sferei aleia ce e? :P

Nu imi dau seama daca soarele si planetele dupa ei sunt tot in interiorul sferei.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

Citat din: Adi din Mai 31, 2009, 11:15:25 PM
Nu imi dau seama daca soarele si planetele dupa ei sunt tot in interiorul sferei.
Daca luam in considerare ca in imagine se vrea reprezentat tot Universul, atunci evident ca sunt in interior. Cum o sa fie Soarele si Luna exterioare Universului?  ;)

Totusi, e greu de elucidat cum e treaba cu domurile, parca erau doua sau trei. In desenul asta se vede doar unul, probabil cel mai mare. Pe proponentii Pamantului plat nu-i deranjeaza deloc faptul ca desenul asta nu e coerent cu ce spun ei (vezi traiectoria Soarelui deasupra pamantului, care ar trebui sa fie aproximativ deasupra "ecuatorului" dar in desenul asta e muuuult mai indepartata de centru.) Ei o tot popularizeaza sa se vada cat sunt de "initiati".  :D

Asta e ce pot ei. Cum o sa le cerem noi mai mult?

e-
Don't believe everything you think.

Mihnea Maftei

Electron, de unde stii ca asta e imaginea care arata cel mai bine viziunea lor asupra universului? Poate au totusi o viziune mai elaborata si o sa te acuze ca ii denigrezi deformand ceea ce ei afirma.

Electron

Citat din: Mihnea din Iunie 01, 2009, 02:10:43 PM
Electron, de unde stii ca asta e imaginea care arata cel mai bine viziunea lor asupra universului?
De la insusi "maestrul" sandokhan.

e-
Don't believe everything you think.

zen

Graficul nu include primul dom, cel care separa orbitele Soarelui/Lunii/stelelor/planetelor de atmosfera terestra.

Dincolo de cel de al doilea dom se afla Norul Oort, compus in intregime din bucati de gheata, si confudat de astronomia moderna cu Calea Lactee. Primul astronom care si-a dat seama ca Norul Oort este de fapt Calea Lactee a fost Hans Hoerbiger.

De asemenea, acel grafic nu este desenat la scara, este doar o aproximatie, care include totusi destule detalii despre TPP.

Mihnea Maftei

O asemenea teorie te lasa fara cuvinte... (teoria pamantului plat...)
Curiozitatea mea este daca sandokhan si ai lui (in caz ca mai e si altcineva) chiar cred ceea ce sustin. Nu va cer un raspuns, adepti ai lui sandokhan. :)

Adi

Desigur ca ei chiar cred ceea ce sustin ... Ei afirma asta, iar perseverenta lor atesta asta la fel ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Mihnea Maftei

Poate vor doar atentie. Au capatat multa pana acum cu subiectul asta.

Adi

Citat din: Mihnea din Iunie 01, 2009, 07:18:53 PM
Poate vor doar atentie. Au capatat multa pana acum cu subiectul asta.

Numele lor este secret. Deci nu au atentie. Vor atentie pentru teorie, sa o promoveze si ii inteleg. Si eu vreau atentie pentru ceea ce cred eu ca e adevarul si atunci il promovez (adevarul stiintific).
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

#539
Citat din: zen din Iunie 01, 2009, 06:33:37 PM
Graficul nu include primul dom, cel care separa orbitele Soarelui/Lunii/stelelor/planetelor de atmosfera terestra.
Bun. Primul dom cam pe unde atinge Pamantul? Aproape de "zidul de gheata" care tine loc Antarticii, sau in zona aceea intunecata inainte de ineul de apa exterior, sau dupa acel ocean? Din cate am inteles eu domurile sunt sferice, e corect sau nu?

Ma mai intereseaza cum face soarele sa fie la doar 15 km de Pamant, si totusi sa fie dincolo de primul dom. Altfel spus, ce inaltime are primul dom? Si ce raza, aproximativ, la contactul cu Pamantul?

CitatDincolo de cel de al doilea dom se afla Norul Oort, compus in intregime din bucati de gheata, si confudat de astronomia moderna cu Calea Lactee. Primul astronom care si-a dat seama ca Norul Oort este de fapt Calea Lactee a fost Hans Hoerbiger.
Deci Calea Lactee nu e desenata in figura asta minunata, nu-i asa? Sfera care se vede in desen e al doilea dom, sau al treilea? Adica unde e "norul de cristale de gheata", in interiorul sau in exteriorul sferei desenate?

CitatDe asemenea, acel grafic nu este desenat la scara, este doar o aproximatie, care include totusi destule detalii despre TPP.
Cand putem spera sa fie cineva dintre voi in stare sa prezinte un desen "la scara" ? De atatia ani, cu asemenea "initiati", inca nu ati fost in stare sa faceti un desen mai bun? Repet, atata  puteti, atata faceti. Doar sa nu credeti ca e altcineva de vina decat voi pentru ridicolul in care va balaciti.

e-
Don't believe everything you think.