Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Mistere ale Pamantului - Curbura la Suprafata [2.0]

Creat de Electron, Aprilie 10, 2008, 10:08:32 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Adi

Cred ca numele lui ii vine in analogie cu "Nabuconosor al II-lea", imparat celebru in Babilon, parca.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ionut

  yueh,
   Oamenii astia au o manie cu teoria lor si nu se pot elibera din inchistarea in care s-au bagat. Grecii antici au avut intr-adevar teorii poate mai trasnite decat cele ale tipilor astia de pe forum dar ei au evoluat in timp dar ei au scuza ca stiinta era la inceput si ca au cautat mereu sa se perfectioneze. Mai tarziu (acum vreo 5 secole), stiinta a evoluat pana acolo incat unii si-au dat seama ca teoriile vechi sunt gresite si au hotarat sa denunte faptul ca teoria pamantului plat si geocentrismul sunt niste gogomanii (vezi Giordano Bruno, Galilei, etc). Asta este un exemplu de progres in stiinta, ceva ce trabucodonosor si compania din pacate nu o sa realizeze niciodata.

vasco da gamma

electron, cine altcineva ai fi vrut sa fie?

Uite cum facem. Ori veniti acolo sa discutam, ori ma lasati sa postez aici raspunsuri doar cu linkuri, de pe forum-ul acela (care are reguli clare si stricte); cred ca putem sa discutam civilizat, fara sa apelam la jigniri, care nu sunt necesare, de acord?

Deci, eu vin aici, daca e cazul, doar cu linkuri, si discutam (adica sa lasati acest cont deschis fara moderated, ca nu e nevoie; in caz ca sare cineva gardul, aveti la dispozitie doi moderatori care pot ajusta mesajele, nu?)

Raspuns pe:

http://cercetare.forumgratuit.ro/teorii-ale-conspiraiei-mondiale-f19/link-to-stiintaaziro-forum-raspunsuri-t48.htm#394 (3 + 1 comentarii)

ionut

   
Citat din: vasco da gamma din Ianuarie 22, 2009, 02:06:03 PM
electron, cine altcineva ai fi vrut sa fie?

Uite cum facem. Ori veniti acolo sa discutam, ori ma lasati sa postez aici raspunsuri doar cu linkuri, de pe forum-ul acela (care are reguli clare si stricte); cred ca putem sa discutam civilizat, fara sa apelam la jigniri, care nu sunt necesare, de acord?

Deci, eu vin aici, daca e cazul, doar cu linkuri, si discutam (adica sa lasati acest cont deschis fara moderated, ca nu e nevoie; in caz ca sare cineva gardul, aveti la dispozitie doi moderatori care pot ajusta mesajele, nu?)

Raspuns pe:

http://cercetare.forumgratuit.ro/teorii-ale-conspiraiei-mondiale-f19/link-to-stiintaaziro-forum-raspunsuri-t48.htm#394 (3 + 1 comentarii)
Asta este a 34-a pagina de posturi din discutia asta. Mi se pare imposibil sa se mai lamureasca ceva cu cei din acest grup mai ales ca toti userii pe care si i-au facut de-a lungul timpului au indeplinit mereu conditiile de banare.

yueh

Citat din: ionut din Ianuarie 21, 2009, 05:40:44 PM
  yueh,
   Oamenii astia au o manie cu teoria lor si nu se pot elibera din inchistarea in care s-au bagat. Grecii antici au avut intr-adevar teorii poate mai trasnite decat cele ale tipilor astia de pe forum dar ei au evoluat in timp dar ei au scuza ca stiinta era la inceput si ca au cautat mereu sa se perfectioneze. Mai tarziu (acum vreo 5 secole), stiinta a evoluat pana acolo incat unii si-au dat seama ca teoriile vechi sunt gresite si au hotarat sa denunte faptul ca teoria pamantului plat si geocentrismul sunt niste gogomanii (vezi Giordano Bruno, Galilei, etc). Asta este un exemplu de progres in stiinta, ceva ce trabucodonosor si compania din pacate nu o sa realizeze niciodata.
Salut.Da,am vazut asta,dar vad ca si-au mai schimbat tonul,poate e o noua tactica :).Ionut,poti sa dai un efect fizic observabil de toata lumea si posibil numai pe un pamant sferic?Asa poate lamurim chestia asta,ca sa nu induca cumva in eroare pe altii,facandu-i sa creada ca pamantul sferic si pamantul plat sunt 2 alternative "egal probabile".

HarapAlb

Citat din: yueh din Ianuarie 22, 2009, 04:07:33 PM
Ionut,poti sa dai un efect fizic observabil de toata lumea si posibil numai pe un pamant sferic?Asa poate lamurim chestia asta,ca sa nu induca cumva in eroare pe altii,facandu-i sa creada ca pamantul sferic si pamantul plat sunt 2 alternative "egal probabile".
S-a discutat intens aici, e vorba de disparitia unui obiect de jos in sus pe masura ce se departeaza. Sandokhan a invocat nu stiu ce "compresie a lungimii focale" care culmea, se manifesta numai pe verticala, nu si pe orizontala !

Electron

Citat din: vasco da gamma din Ianuarie 22, 2009, 02:06:03 PM
electron, cine altcineva ai fi vrut sa fie?
sandokhan, tu chiar nu ai observat ca aici nu iti merge cu asemenea comportamente? De ce ai postat fragmentele urmatoare:
Citat din: trabucodonosor din Ianuarie 20, 2009, 03:12:54 PM
Daca ai observat, sandokhan a spus ca stelele nu sunt fixe pe domul ceresc, dimpotriva, sunt in orbita deasupra primului dom, forta care le deplaseaza este de natura eterica, [...]
dar eu nu sunt aici sa te corectez, dimpotriva, sa te indrept pe drumul cel bun (cum ar zice sandokhan, cel fara curbura)
Cum poti sa mai ai lipsa de bun simt sa te referi la "sandokhan" la persoana a III-a, cand iti cunoastem (prea bine) stilul inconfundabil? Tu chiar crezi ca ai de-a face cu naivi pe acest forum?

Uite, iti promit ca toate conturile noi pe care ti le vei face pe acest forum, daca nu precizezi din primul mesaj ca esti reincarnare a lui "sandokhan", voi vota pentru banarea contului respectiv. Deci, de acum nu doar trebuie sa respecti normele forumului, si sa raspunzi la intrebarile la care tot eviti sa raspunzi, dar si sa fii sincer din primul post. Sper ca stii deja ca nu glumesc si ca ma tin de cuvant.

Daca nici in mesajul urmator (cu alias "vasco da gamma")  nu raspunzi la intrebarea despre lentile, inseamna ca nu doresti sa avansam cu discutia, ci doar sa repeti mereu aceleasi lucruri la care ti s-a raspuns de suficiente ori pe acest forum, ceea ce inseamna ca nu foloseste la nimic contul nou.

Lasa alte tangente si invitatii in alta parte. Ai facut destule pana acum aici. Ori raspunzi la intrebari aici, cand ti se pun, ori mergi sa te repeti la nesfarsit in alta parte.

e-
Don't believe everything you think.

ionut

Citat din: yueh din Ianuarie 22, 2009, 04:07:33 PM
Citat din: ionut din Ianuarie 21, 2009, 05:40:44 PM
  yueh,
   Oamenii astia au o manie cu teoria lor si nu se pot elibera din inchistarea in care s-au bagat. Grecii antici au avut intr-adevar teorii poate mai trasnite decat cele ale tipilor astia de pe forum dar ei au evoluat in timp dar ei au scuza ca stiinta era la inceput si ca au cautat mereu sa se perfectioneze. Mai tarziu (acum vreo 5 secole), stiinta a evoluat pana acolo incat unii si-au dat seama ca teoriile vechi sunt gresite si au hotarat sa denunte faptul ca teoria pamantului plat si geocentrismul sunt niste gogomanii (vezi Giordano Bruno, Galilei, etc). Asta este un exemplu de progres in stiinta, ceva ce trabucodonosor si compania din pacate nu o sa realizeze niciodata.
Salut.Da,am vazut asta,dar vad ca si-au mai schimbat tonul,poate e o noua tactica :).Ionut,poti sa dai un efect fizic observabil de toata lumea si posibil numai pe un pamant sferic?Asa poate lamurim chestia asta,ca sa nu induca cumva in eroare pe altii,facandu-i sa creada ca pamantul sferic si pamantul plat sunt 2 alternative "egal probabile".
yueh,
   Exista semnale clare ca lumina zilei :). Pe un pamant plat traiectoria Soarelui pe care o vedem pe cer nu ar mai fi aceeasi. In teoria lor, Soarele e undela pe la maxim 50 Km deasupra Pamantului ceea ce ar trebui sa duca la variatia marimii sale aparente in functie de locul si timpul cand e privit. Faptul ca Soarele pastreaza mereu aceeasi marime aparenta inseamna ca este un obiect foarte indepartat comparat cu variatia relativa a distantei Pamant-Soare. Deci Pamantul plat cade.
     In plus, in teoria lor, Soarele se misca la aceeasi inaltime deasupra Pamantului undeva intre cele 2 tropice si in mod ciudat emite lumina doar intr-un anumit con (asta ca sa poata ei sa imite noaptea si ziua). Si in modelul asta teoria Pamantului plat cade pentru ca atunci Soarele ar trebui sa se stinga undeva sus pe cer. In teoria lor nu poate exista un Soare care se ridica de sub orizont. S-a discutat asta in multe posturi insa ei inventeaza legi ale opticii misterioase si numai de ei stiute. Asa ca nu e mult de discutat.
    Era sa uit argumentul lor favorit, cel al lipsei curburii Pamantului in cazul pozelor de pe malul Lacului Ontario unde se vad turnurile din Toronto. Ei insa folosesc poze de pe net din albumele oamenilor care nu au specificatii de genul inaltimii de la care au fost facute, etc. Cand li se arata poze facute de la nivelul apei, cu curbura Pamantului evidenta (turnul din Toronto se vede doar de la jumatate in sus) fac iarasi apel la legi misterioase si ca pozele nu sunt facute bine.
   Asta e doar un rezumat. Poti sa frunzaresti si tu topicul daca te intereseaza. Argumentul cu pozele a fost cred cel mai discutat si poti sa le gasesti.

yueh

Multumesc,Ionut,pt raspunsuri.Da,totul mi se pare limpede acum.Sa adaug si eu o observatie:daca soarele ar fi deasupra pamantului si ar emite radiatiile perpendicular pe suprafata lui,asta ar fi in contradictie cu zonele de clima.Eu la geografie am invatat ca incalzirea suprafetei terestre depinde de unghiul de incidenta al razelor solare.Daca razele solare ar fi mereu perpendiculare pe suprafata terestre,atunci n-ar mai trebui sa existe zonele polare si nici frig in general,decat noaptea.Ce zici e corecta observatia mea? Sper ca memoria nu m-a inselat cand am citat lectiile de geografie :)

Electron

Adeptii teoriei Pamantului plat nu afirma ca razele Soarelui ar fi mereu perpendiculare pe Pamant. Dupa ei, "conul" de lumina care ajunge de la Soare e suficient de larg incat sa acopere jumatate din suprafata Pamantului (ca sa explice cum de e "ziua" intr-o emisfera intreaga in cazul globului nostru terestru).

e-
Don't believe everything you think.


ionut

    Cam asta e. Din cate am conversat eu cu ei, niciodata nu mi-au dat un raspuns logic si punctual ci au insirat mereu link-uri peste link-uri fara nici o noima. Electron cred ca stie cel mai bine asta pentru ca el a avut cea mai multa rabdare sa discute cu ei.

Iuly_Reloaded

#507
Eu unul nu stiu de ce o mai lungiti cu topic-ul asta asa la infinit ??? daca un *** a afirmat ca pamantul este plat acum toti trebuie sa il convingeti ca nu este asa??  >:( este logic ca pamantul este rotund :) Pai cum naiba fac astea  ocolul pamantului????daca pamantul ar fi plat si am merge pe el am cadea in spatiu :D Adica  Nasa are tot felul de telescoape care vad la miliarde de ani lumina si nu este in stare sa observe ca pamantul este plat???aaa si daca pamantul ar fi plat asta ar insemna ca oceanele sa se verse in spatiul cosmic :o :D Sandokan uitate frate la luna si iti vei da seama ca are forma sferica ;) ma acum sunt ateta avioane care te pot transporta  in orice loc al globului cum dracu astea prin satelit sau aste de mergeau cu avioanele nu au observat ca pamantul este plat??? Pai nene daca pamantul era plat deja aflau si oameni doritor de senzati tarii si se duceau sa se arunce cu coarda elastica  :D  Ba dai dracu astea de la nasa nu observa ca pamantul este plat si ca oameni care locuiesc la marginea lui fac scheme cu  coarda elastica?????pai eu cred ca oameni care locuiesc la marginea pamantului si au pamant pe acolo au facut o adevarata industrie care scrie cam asa: INCHIRIAM pamant si corzii elastice pentru doritori de senzati tari :D pai nene inseamna ca tarani de la marginea pamantului au avrei mai mari ca Bill Gates.
 Pentru exprimare injurioasa

Moderator1

@Iuly_Reloaded: te rog sa eviti exprimarile ca cele din mesajul de mai sus pentru ca se incadreaza in categoria "atacuri la persoana" si aici nu este admisibil asa ceva. Reciteste normele forumului inainte sa continui.

<M1>

Iuly_Reloaded

#509
<M1: mesaj eliminat pentru insolenta si limbaj neadecvat pentru un forum stiintific>