Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Mistere ale Pamantului - Curbura la Suprafata [2.0]

Creat de Electron, Aprilie 10, 2008, 10:08:32 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Peabodz

#465
electron, daca omul jigneste, ce vrei sa fac? Daca jignesti vei fi jignit, asta e situatia. Cine isi doreste discutii civilizate, poate avea parte de asa ceva, cu toate detaliile aferente.

Poftim, nu mai includ linkul direct; toate lumea stie deja unde raspund eu, ***. By the way, forta Coriolis a fost deja dezbatuta, vezi experimentul clasic al lui Rowbotham, unde am postat si formula pentru devierea laterala a unui proiectil lansat pe verticala. Apropo, acel club include peste 40 de siruri de discutii, cu detalii tehnice formidabile, si multe informatii, care nu au mai fost incluse aici.

Sper sa termini cu banarile conturilor mele; ti-ai exprimat dorinta (ai scris, citez: in loc sa-ti faci atatea clone, vino cu un cont de pe care sa participi la discutii si sa raspunzi la intrebari...) ca eu sa scriu aici pe un singur cont; de acum incolo includ doar raspunsuri scrise pe neogen, le numerotez si vin aici cu linkul indirect, ca mai sus, ca sa nu ajungem la probleme aici, de acord electron? Daca nu vrei jigniri, spune-le acestor noi users, sa se exprime civilizat, nu am vazut sa aplici regulamentul in cazul hix...
 clona de-a lui sandokhan

hix

#466
Domnmule Sandokhan multumesc pt. apelativele excelente :). Cartile alea sunt scrise de un om de "stiinta" obscur si probabil(a se citi sigur) ***. Vrei sa te trimitem putin in spatiu sa vezi cum e pamantul si sa te convingi ori ba ?

Poti sa-mi spui si mie unde-s planetele ? Nu le-am observat in modelul tau si crede-ma ca le-am vazut cu ochii mei printr-un telescop. De asemenea am determinat cu mana mea orbita unui asteroid. Poti sa-mi explici si aia unde naiba-s? Stiu sunt un bou si un imbecil dar na. Mi-e greu sa inteleg. Oricum iti recomand sa te abtii sa mai folosesti astfel de apelative.


OO am uitat. Poti sa-mi explici motivul aparitiei fusurilor orare in conceptia ta ?

Mersi

***

<@hix, nu edita posturile modificate de moderatori! M1>

Moderator1

@hix: dupa cum se poate observa, injuriile duc repede la escaladarea situatiei si incalcarea normelor acestui forum. Esti rugat sa nu mai folosesti acei termeni, ci sa te rezumi la argumente, intrebari si raspunsuri.

Daca mai folosesti injurii vei primi avertisment oficial.

@sandokhan: de cate ori trebuie sa ti se spuna ca nu se admit injurii aici, nici macar (si ma ales) ca raspunsuri la atacuri de la altii? Daca altii incalca normele, se anunta moderatorii (fezi functia: "report to moderator") si ei vor face ordine. Utilizatorii care raspund la injurii sunt la fel de vinovati ca cei care le lanseaza.

In cazul tau, se vede ca linkurile spre blog-ul tau contin tot mai multe injurii si alemente off-topic. Ca atare, de acum nu se mai permit link-uri spre acele pagini. Se vede ca ideea de a te lasa sa aduci link-uri nu a dus la rezultate pozitive, si contnui cu aceleasi tactici reprobabile. Daca doresti sa discuti civilizat, fa-ti un cont nou aici si participa activ la discutii, fara repetitii ca pana acum, si raspunzand la obiect la intrebari.


<M1>

Electron

sandokhan, in cazul in care mai citesti acest topic si doresti sa contribui la discutie, am pentru tine o intrebare foarte precisa:

Este vreo obiectie pe care ai adus-o argumentelor mele, la care eu sa nu fi raspuns? Daca sunt mai multe, alege UNA, pe cea mai importanta dupa tine si explic-o detaliat aici (fara link-uri externe, fara ijurii, fara repetitii inutile), ca sa pot raspunde.

In ce ma priveste, argumentul la care tu inca nu ai raspuns este cel legat de pozele facute cu lentile normale (cu simetrie cilindrica) in care lipsesc benzi orizontale din centrul lor.

e-
Don't believe everything you think.

dendros

Salut.Am citit acest topic,si nu mi-a venit sa cred.Si eu mai critic cate un postulat,o axioma dar nu si ce este evident fizic.Dar corpurile ceresti ce forma au? Luna,Soarele,planetele sistemului solar?Evident:rotunda(sferica).Si asta se poate vedea cu ochiul liber.A sustine teoria pamantului plat inseamna a reveni la antropomorfizarea Pamantului(ar fi un o lume speciala,diferita de celelalte lumi,care sunt clar rotunde).Si ce dovezi exista pt un Pamant curb? O multime:fotografiile facute Pamantului in spatiu,calatoriile facute in jurul sau,etc.Am uitat oare demonstratia lui Magellan?Daca Pamantul ar fi plat,am fi ajuns de mult la capatul lui(doar daca nu se pretinde ca ar fi cu mult mai mare decat stim)O sa se spuna ca pozele Pamantului din spatiu sunt trucate?Sau ca ar interveni un efect de perspectiva,care ar curba imaginile?Si daca se mai spune ca Pamantul e plat,atunci suntem din  nou in Evul Mediu.

Adi

Asa este, Dendros, incredibil dar adevarat. Mai sunt unii care cred ca Pamantul este plat si toti formeaza o consiparatie sa ascunda acest adevar pe care acum il mai stiu doar cei "initiati".
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

neo


Adi

Bine ai venit pe forum, Deo. Ca sa crezi mai bine, vezi acest post, dar mai ales vezi si acest link de la Flat Earth Society, explica bine argumentele lor (care sunt gresite si sfidatoare la cer).

http://www.alaska.net/~clund/e_djublonskopf/Flatearthsociety.htm
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

AlexandruLazar

Citat din: dendros din Noiembrie 21, 2008, 04:20:39 PMSi daca se mai spune ca Pamantul e plat,atunci suntem din  nou in Evul Mediu.

Ba, chiar mai în urmă de atât -- asta ca fapt divers :).

rocco

#474
Citat din: Electron din Noiembrie 21, 2008, 01:45:58 PM
sandokhan, in cazul in care mai citesti acest topic si doresti sa contribui la discutie, am pentru tine o intrebare foarte precisa:

Este vreo obiectie pe care ai adus-o argumentelor mele, la care eu sa nu fi raspuns? Daca sunt mai multe, alege UNA, pe cea mai importanta dupa tine si explic-o detaliat aici (fara link-uri externe, fara ijurii, fara repetitii inutile), ca sa pot raspunde.

In ce ma priveste, argumentul la care tu inca nu ai raspuns este cel legat de pozele facute cu lentile normale (cu simetrie cilindrica) in care lipsesc benzi orizontale din centrul lor.

e-

electron, TOTAL de acord cu tine (vezi ca se poate?)!

Uite, eu ma mut pe urmatorul forum (al lui Abel Cavasi) unde voi raspunde la orice intrebari, pentru a nu mai folosi spatiul aici.


http://cercetare.forumgratuit.ro/teorii-ale-conspiraiei-mondiale-f19/teoria-pamantului-plat-reloaded-t42.htm#373

Alte discutii aici:

http://cercetare.forumgratuit.ro/teorii-ale-conspiraiei-mondiale-f19/

Sa stii electron, ca nu a fost intentia mea sa-l jignesc acolo pe neogen pe hix; daca se exprima civilizat, nimeni nu avea nimic cu el, nu? Uite, eu am sa intru pe neogen si voi MODIFICA tot ce am scris acolo, asa e mai bine?

Adi, acel site, asa cum ti-am mai spus, este dezactivat, da? Daca vreti demonstratia de la A-Z, intrati pe site-ul meu, Flat Earth.

Deci, va invit pe toti, daca aveti intrebari/nelamuriri acolo pe http://cercetare.forumgratuit.ro ; tot acolo voi posta orice eventuale mesaje noi (de exemplu legate de bosonul lui P. Higgs). Multumesc mult

PS Dendros, deja am raspuns cu detalii la toate nelamuririle tale (si la toate cele exprimate de hix), da?

Adi

Sandokhan, invitatia era sa raspunzi aici in cuvintele tale, cu argumentele tale, fara legaturi externe. Nu vom sterge mesajul tau de acum, caci este politicos si anunta unde te muti, dar nu mai reveni cu alte mesaje la noi pe site, pentru ca acum am stabilit politica ca orice clone ale lui sandokhan vor fi banate automat. Cine e interesat de aceste teorii alternative, sa te gaseasca la Abel pe forum, unde ai oferit linkul. E alegerea lui Abel daca vrea sa ajute la promovarea acestor teorii alternative. Pana la urma, cine se aseamana se aduna ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

rocco

#476
Adi, mersi oricum; aici pe acest sir nu se pot discuta decat lucruri care tin exclusiv de forma pamantului, si ai vazut ca intrebarile tin mai mult de alte chestiuni, de aceea prefer sa raspund de acolo.

Daca nu crezi ca pamantul este plat, Adi, poti sa mergi la Grimsby, sau Niagara on the Lake, la doi pasi de tine, cred ca poti face rost de un telescop (reflector telescope) si sa verifici chiar tu ca am dreptate; nu stiu cat timp ai tu acolo la dispozitie...insa...

Deci pentru a respecta cerinta lui Adi, de a nu mai reveni cu "clone", daca mai exista intrebari, sa-mi fie adresate pe acel forum. Multumesc.
 Clona de-a lui sandokhan, tinuta sub supraveghere stricta.
 clona sandokhan

Adi

Multumesc mult pentru invitatie, insa nu am nevoie de acest experiment ... Mult succes mai departe!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Moderator1

@ sandokhan: ultimul cont creat ("rocco") primeste nivel 2 de avertisment din oficiu, data fiind experienta de pana acum cu clonele tale. Asta inseamna ca poti scrie mesaje, dar vor fi publicate pe forum doar daca sunt in conformitate cu normele si sunt validate de administratori/moderatori.

Daca (si doar daca) vei continua sa raspunzi politicos si fara tacticile tale obisnuite, si fara link-uri externe (adica sa participi aici la discutii), contul acesta iti va ramane activ.

<M1>

Electron

Citat din: rocco din Noiembrie 22, 2008, 06:49:15 PM
Deci, va invit pe toti, daca aveti intrebari/nelamuriri acolo pe http://cercetare.forumgratuit.ro ; tot acolo voi posta orice eventuale mesaje noi (de exemplu legate de bosonul lui P. Higgs). Multumesc mult
Multumesc pentru invitatie. Probabil voi intra din cand in cand, sa vad cum decurg discutiile acolo, si ce norme se respecta.

Daca ai intrebari directe pentru mine, despre forma Pamantului si argumentele aduse aici, in acest topic le voi astepta si raspunde.


e-
Don't believe everything you think.