Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Mistere ale Pamantului - Curbura la Suprafata [2.0]

Creat de Electron, Aprilie 10, 2008, 10:08:32 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Mihai

#300
Pentru cine isi doreste sa afle cum a reusit Mercator sa schimbe atat distantele reale cat si coordonatele, poate face rost de Advanced Calculus, Dover Publications, David Widder, capitolul 3 (Differential Geometry), sectiunea 7 (Mercator Maps), pg. 113-117.

Mercator a schimbat distantele reale, le-a modificat, iar companiile aeriene folosesc aceste distante modificate, fara sa intre in zonele care includ tot ce nu s-a explorat pana acum; o mare parte din zona de langa continentul Antarctica (inelul de gheata) a ramas complet neexplorata, datorita faptului ca acceptam distantele false si modelul sferic fara sa gandim sau sa cercetam subiectul. Uitati-va cu atentie la diagramele pamantului plat; care reprezinta UN SECTOR DE CERC (fara zona Polului Nord/Antarctica), Mercator a preluat acest sector de cerc, transformandu-l (detaliile in acea carte) intr-o harta de glob.

Modelul adevarat, cel plat, A FOST TRANSFORMAT DE ROSICRUCIANUL MERCATOR (GERALD KREMER) SI DE BAVARIAN GLOBE MAKERS GUILD, PE UN MODEL SFERIC, DISTANTELE ADEVARATE FIIND CONTORSIONATE. Capitanul James Cook a fost asasinat tocmai pentru ca descoperise ca modelul sferic nu exista, dupa ce a inconjurat lumea pe parcursul calatoriilor sale.


Distanta dintre longitudini (la 'sud' de ecuator) se va mari, in loc sa se micsoreze...

<M1: indepartat fragment fara traducere citat verbatim, aproape intergral (fara imagini si tabelul de valori), de aici>


Electron

Citat din: Mihai din August 21, 2008, 09:54:42 PM
Mercator a schimbat distantele reale, le-a modificat, iar companiile aeriene folosesc aceste distante modificate, fara sa intre in zonele care includ tot ce nu s-a explorat pana acum;
Interesant. Daca distantele sunt atat de mari (pe "disc") fata de cele din "versiuea oficiala", adica pe glob, cum poate un avion din Australia sa ajunga in America de Sud la timp? Sau avioanele in emisfera de Sud merg cumva mai repede decat cele din emisfera de Nord? Te-ai gandit vreodata la asta ?

Legat de textul in engleza, ai si o versiune tradusa in romaneste? Te rog sa o prezinti aici, inainte de a aduce alte texte in limbi straine.

Apoi, de ce folosesti texte dinaintea anului 1899? De ce nu aduci date mai recente, si mai exacte? Cum de ai atata incredere in acele masuratori atat de inexacte? Cat de naivi ne crezi?

Citat
Imaginea asta e incompatibila cu forma de disc cu centrul la Polul Nord. Sau mai nou centrul e undeva in Marea Mediterana? ::)

e-
Don't believe everything you think.

Moderator1

@Mihai: daca nu prezinti traducerea in romaneste a fragmentului in limba straina din mesajul tau anterior, ai de la mine ultimul avertisment oficial. Acesta este un forum romanesc, si daca nu respecti normele publicate vor fi luate masurile necesare.

<M1>

cristi

hmm..., da ce subiect periculos... va sa zica @neudi e interzis, si acum si @mihai urmeaza aceeasi soarta? Nu pot sa nu imi aduc aminte de taranul ce credea ca Pamantul e plat, si a trait fericit pana la adanci batranete. Iar eu cred ca e rotund,  si sper sa traiesc tot asa, dar nu stiu... In rest, numai de binete...
autor Fizica povestită,
www.stiinta.club

Electron

Citat din: presura din August 21, 2008, 11:06:23 PM
hmm..., da ce subiect periculos... va sa zica @neudi e interzis, si acum si @mihai urmeaza aceeasi soarta?
Consideri cumva ca cei doi sunt membri care merita sa incalce normele acestui forum cu atata nonsalanta, la nesfarsit? Poate explici si de ce. :)

e-
Don't believe everything you think.

admin

Citat din: presura din August 21, 2008, 11:06:23 PM
hmm..., da ce subiect periculos... va sa zica @neudi e interzis, si acum si @mihai urmeaza aceeasi soarta? Nu pot sa nu imi aduc aminte de taranul ce credea ca Pamantul e plat, si a trait fericit pana la adanci batranete. Iar eu cred ca e rotund,  si sper sa traiesc tot asa, dar nu stiu... In rest, numai de binete...

Cristi, nu e vorba ca e subiect periculos, e vorba ca el si ceilalti din grupul santonek nu respecta regulile forumului, care sunt acelea ale stiintei. Ei fac o pseudo-stiint, si nu stiu nici macar legile de baza ale stiintei. Auzi, ca un obiect cu cat e mai indepartat nu apare mai mic, ci ei zic ca arata la fel, datorita unei legi a perspectivei ... In plus, aduc texte in engleza, contrar regulilor forumului. Apoi aduc mereu aceleasi texte iar si iar, in loc sa raspunda ei la intrebari. Sunt ca un fel de invatacei religiosi care te trimit mereu la Biblie in loc sa iti explice ei. Apoi, nu vrem sa asocieim numele formului acestuia de ipoteza pamantului plat. Deja domnii au pangarit acest forum votand de mai multe ori de pare la chestionar ca 40% din oamenii de pe acest forum cred ca Pamantul e plat.

Curand si Mihai va fi banat, daca nu pune text in romana si link la textul in engleza, conform regulilor forumului ...

Electron

Citat din: admin din August 21, 2008, 11:36:45 PM
Apoi, nu vrem sa asocieim numele formului acestuia de ipoteza pamantului plat.
Pe acest forum se incearca popularizarea stiintei (si a metodei stiintifice) si a debate ipotezele existente, oricat ar fi ele de ... "initiatice" intra in acest cadru.

Cei care vad doar ipoteza planeitatii, si nu vad dezbaterea si argumentele prin care se arata cat de neconforma cu realitatea este ea, pierderea e doar a lor. Dezbaterea este aici pentru toti cei cu spirit critic suficient de dezvoltat. :)

e-
Don't believe everything you think.

cristi

Tja, am apasat pe BackSpace din greseala si am pierdut textul...  :-[
Vroiam sa spun ca un text in engleza nu mi se pare un pacat, sau incapatanarea, neintelegerea etc. Numai sa nu se foloseasca cuvinte necuviinciose, si fara femei goale... Asta e numai parerea mea.... Desigur, se poate asocia apoi forumul cu Pamantul plat, si de aceea inteleg si reactia administratorului. Cate bordeie, atatea obiceie!
autor Fizica povestită,
www.stiinta.club

Electron

Continuarea "serialului" :

Episoadele anterioare:
1. Legea Perspectivei de la Parallax citire
2. Forma de disc (cu centrul la Polul Nord)
3. Dimensinile Pamantului plat
4. Forma (si dimensiunea) traiectoriei Soarelui

---

5. Apusul si Rasaritul Soarelui

Avantaje:

Zero. Pe un Pamant plat cu Soarele mereu deasupra, apusul si rasaritul (mai ales alunecarea dupa orizontul marii sau oceanului) sunt imposibile.

Dezavantaje:

Ipoteza planeitatii poate explica doar aparenta "ridicare" de la orizont (dimineata) si "coborare" spre orizont (seara) a Soarelui, adica miscarea relativa, dar nu si disparitia sa dupa orizont, asa cum se vede ea chiar si cu ochiul liber. Soarele taiat la mijloc de orizont este o imagine absolut incompatibila cu ipoteza Planeitatii, si a formei traiectoriei Soarelui, date fiind legile perspectivei (corecte) care sunt foarte usor de verificat.

Concluzie:

O simpla verificare a coerentei afirmatiilor despre miscarea Soarelui relativ la Pamant, comparata cu observatiile directe, arata cat de neconforma cu realitatea este ipoteza planeitatii.

[va urma]

e-
Don't believe everything you think.

cristi

fantastic, trebuie sa invat sa scriu la computer, iar am apasat pe Backspace si am pierdut textul!
sumarizand, il rog pe mihai sa imi scrie si mie cel mai puternic argument pentru pamantul plat in care crede. Acela care, pe care daca il va renega mai tarziu, sa poata zice, da am gresit, ma retrag pentru o luna si mai meditez... poate ma insel si la celelalte. mie personal imi plac teoriile alternative, mai ales ca ascund de multe ori un sambure de adevar... e insa mereu un efort atunci cand e de identificat acel sambure de adevar... Deci mihai, daca nu esti prea obosit, un singur argument, doar unul.... mersi anticipat!
autor Fizica povestită,
www.stiinta.club

Mihai

Desigur...daca nu o sa fiu banat intre timp.

Pentru mine cel mai puternic argument care m-a si facut sa iau in considerare aceasta "teorie alternativa" a fost acesta:

Din cartea Galileo Was Wrong:

If we look more closely at the overall relationship of the Earth to the atmosphere (in addition to the Coriolis forces), the air patterns we see on the Earth today do not correspond to a rotating Earth. They correspond to a fixed Earth.

Atmospheric circulation:

The conventional model

Global air circulation can be explained in a two-step model. The first starts with three simplifying assumptions:

The Earth is not rotating in space.
The Earth's surface is composed of similar materials.
Solar heating and loss of infrared radiation cause a temperature gradient of hot air at the equator and cold air at the poles, forcing warm air away from the equator toward the poles.

The velocity should exponentially increase with altitude at the equator from 0 to 1054 mph. Based on the conventional Hadley cycle and Coriolis force model:

If there is a jet stream anywhere it should be east-to-west, at the equator, but it is not.
There is a Northern hemisphere mid-latitude west-to-east jet stream, but that is the wrong location and the wrong direction.
There is a Southern high-latitude east-to-west jet stream, which is the wrong location.
The highest steady winds at altitude anywhere seem to be about 50 knots, way below the rotational predictions.
Hence, it seems that the Earth is not rotating, but variable winds are caused by thermal and pressure gradients. Rotation only seems to be discussed in theory regarding the secondary Coriolis side effect, not the main feature, that is, the transition from an accelerated to an inertial frame. Remember, the Coriolis force is not unique to a rotating Earth; the same inertial forces would be present if the universe rotated around an immobile Earth. Mach's principle is still in effect, as always. But how can inertial winds of 1054 mph not play a significant role in a predictive model of terrestrial air patterns? It seems that no matter which choice for the atmosphere one takes – that it turns with or does not turn with the Earth – it defies either logic or observation.

If we are on a rotating Earth with air subject only to gravity (i.e., the atmosphere is not coupled or bound by any forces to turn with the Earth), then we would experience tremendous wind problems, in which the spinning Earth encounters the full weight of the atmosphere. (NB: The atmosphere weighs more than 4 million billion tons.) The minor thermal differences between poles and equator would be wiped out by the blast of west-to-east air, that is, the collision of free air and the spinning Earth.

Conversely, if we are on a rotating Earth and somehow this atmosphere is turning with us, what is the coupling mechanism that enables it to do so? It must have some link to provide the torque to continue the coordinated rotation of the Earth with its wrapper of air. Would not a co-turning atmosphere and Earth mean nothing else could move the air? Otherwise, is not the air was acting as a solid, not a gas? No one has proposed a mechanism for this connection of the supposedly spinning Earth to the supposedly spinning air that is so strong that the atmosphere is forced to spin along with Earth, though otherwise it is free to move anywhere that gravity permits! We easily demonstrate the air's freedom every time we walk through it or breathe it. Yet, we are told, the air obediently follows the Earth as it twirls through the heavens.

Exista un forum extraordinar unde, de mai bine de patru ani, traiectoria norilor, atat in teoria heliocentrica cat si in cea geocentrica, este dezbatuta la greu, de diversi oameni de stiinta; nu se poate explica nicicum si absolut deloc care ar fi forta fizica (complet necunoscuta stiintei actuale, un fel de 'gravitatie' laterala) CARE AR DEPLASA, ODATA CU ROTATIA PAMANTULUI, ATMOSFERA, LA ACEEASI VITEZA DETINUTA DE GLOBUL PAMANTESC.

Mai mult apare asa numitul Restoring Forces Paradox explicat cel mai bine de Dr. N. Jones:

http://www.geocentricuniverse.com/Restoring%20forces.htm

Nu exista forta fizica care sa miste sau sa deplaseze atmosfera, la aceeasi viteza de rotatie a pamantului, in sistemul planetar heliocentric; si chiar daca ar fi existat, ar fi fost imposibila traiectoria aleatoare a norilor pe cer, ca sa nu mai vorbim de celelalte fenomene atmosferice (heliocentristii au incercat cu tot felul de argumente, de la angular momentum, la pressure gradients, dar nu a mers nimic, totul se opreste la Restoring Forces Paradox).

In continuare, demonstratia absoluta a faptului ca nu exista forta de atractie gravitationala imaginata si inventata de farseurul I. Newton:

http://club.neogen.ro/aharddaysnight/cosmos-without-gravitation/75077/2

Imposibilitea functionarii unui sistem stea-planeta-satelit pe baza campului alcatuit din gravitoni:

http://club.neogen.ro/aharddaysnight/gravitons-do-not-exist-gravity-anomalies/75076/2

Newton a emis o ipoteza, pe baza unor masuratori care ar fi indicat cu siguranta si alte posibile cauze; din nefericire ipoteza lui, cu toata opozitia de la acea vreme, a fost prezentata drept lege; dar existau de la bun inceput alte doua posibile explicatii...

1. Presiunea etherica, prezentata chiar de cel mai bun prieten al lui Newton, Nicolas Fatio de Duillier, si continuata de Le Sage si chiar de H. Poincare, si

2. Faptul ca materia vizibila, fiind mult mai putin densa decat aetherul (vezi Nikola Tesla-Teoria Aetherului), luam ca exemplu marul, nu va putea fi sustinuta de aether, cazand jos sub propria greutate; tachionii (perechi yang-yin) care formeaza electronul/pozitronul dand nastere la inertia/vortexurile care compun materia.


Tin sa anunt ca am fost un bun user al acestui forum si desigur am votat  :D (ca intotdeauna)

PS:Nu mai asteptati traducerea,nu o sa vina.

Adi

Citat din: presura din August 22, 2008, 03:42:53 PM
fantastic, trebuie sa invat sa scriu la computer, iar am apasat pe Backspace si am pierdut textul!

Cristi, cand se selecteza cumva tot textul din greaseala si apoi backspace ti-l sterge, nu cumva revine cand dai control-Z? Tocmai verificai asta si merge la mine.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

cristi

Daca sterg numai textul din greseala cu backspace da, numai ca la mine backspace era BACK de la internet explorer! Adica ma ducea in pagina de web precedenta... in fine, sunt si eu mai atent...
autor Fizica povestită,
www.stiinta.club

Electron

presura, eu sunt mai putin interesat de tasta ta "backspace" si mai mult de replica ta la mesajul precedent a lui Mihai. Astept cu interes participarile tale la tema din topic. :)

e-
Don't believe everything you think.

Adi

E vina mea ca am scris off topic fara marca [OT] [/EOT]. Dar cateodata merita sa pui si niste offtopicuri. Insa daca are raspuns si la subiectul principal, este cu atat mai bine.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro