Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Un vot pentru Pamant :)

Creat de Electron, Aprilie 08, 2008, 04:04:19 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Care este forma Pamantului?

Curba (Pamantul e un glob turtit la Poli)
14 (58.3%)
Plana (Pamantul e un disc cu centrul la Polul Nord)
10 (41.7%)
Prefer sa nu ma pronunt
0 (0%)

Numărul total de membrii care au votat: 6

Electron

Ok, dat fiind ca inca se discuta destul de aprins pe marginea formei Pamantului intr-un topic alaturat, propun aici un sondaj de opinie despre asta.

Puteti baza votul pe ce doriti, experienta, datele invatate in scoala, topicul lui sandokhan, sau chiar hazardul. Eu as fi interesat sa aflu ce argumente aveti pentru a vota intr-un fel sau altul.

Cu alte cuvinte, aici nu se dezbate forma Pamantului (deoarece pentru asta exista un topicul dedicat), ci mai degraba motivele pentru a crede una sau alta.

De exemplu, eu cred ca Pamantul e rotund (in forma de glob) pentru ca la aceata concluzie m-a condus experienta de viata, si logica si geometria, analizand poze facute la suprafata Pamantului (vezi topicul lui sandokhan).

Pe voi ce si cine v-a convins sa credeti ceea ce credeti?

e-
Don't believe everything you think.

Abel Cavaşi

#1
Faptul că Pământul este un glob este la fel de evident precum faptul că Luna este un glob, Soarele este un glob, Jupiter la fel, Saturn la fel, cu sateliţii săi, etc. Cel care mai susţine astăzi că Pământul este plat, deşi s-au adunat atâtea dovezi în sprijinul formei de glob a Pământului este un bolnav psihic şi un mincinos care are cu totul alte interese decât adevărul ştiinţific. Sandokhan (acelaşi cu samdavid), proponentul acestei teorii absurde despre forma plată Pământului, nu a răspuns la problemele care i s-au pus şi nu poate fi considerat o persoană cu care se poate discuta ştiinţific.

Propun ca, dacă pe parcursul unei luni întregi procentajul în favoarea Pământului glob depăşeşte 90%, topicul despre forma Pământului să fie considerat o aberaţie şi să fie închis.

Electron

Nu mi se pare o idee buna sa se inchida topicul acela pe baza unui astfel de criteriu. Moderatorul acestui forum are responsabilitatea sa decida inchiderea discutiilor, dupa criteriile care i se par lui potrivite, dar eu nu am de ce sa ma plang de acea discutie. Atitudinea lui sandokhan (care nu cred ca e aceeasi persoana ca si samdavid) nu ma deranjeaza, ci ma amuza nespus. :D

De asemenea, in acest sondaj, nu se recomanda defaimarea celorlalti membri ai forumului. Fiecare are dreptul la opiniile sale. ;)

Adica, va rog sa va limitati in acest topic la a vota si a justifica alegerea voastra. Multumesc.

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Eu am invatat inca din scoala generala parca, daca nu din liceu, ce dovezi experimentale avem ca Pamantul e rotund: Faptul ca umbra Pamantului pe Luna este rotunda, faptul ca corabiile dispar treptat treptat din campul de vedere pe masura ce se indeparteaza, faptul avem anotimpuri este explicat perfect de rotatia Pamantului sferic in jurul unei axe, faptul ca Soarele este rotund, faptul ca Luna este rotunda, faptul ca Magelan a facut ocolul Pamantului si nu a dat de capataul Pamantului, faptul ca am facut poze la Pamant din spatiu de milioane de ori. Un Pamant rotund se integreaza perfect in viziunea mea despre Univers.

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

Adi, de ce nu ai votat? Sau nu ai observat ca acest topic este o ancheta ? ;)

e-
Don't believe everything you think.

Electron

Hmm, am observat ca cineva a votat pentru Pamantul plat, dar nu s-a prezentat aici, si nici nu a indicat motivele sale. Ce pacat, se pare ca desi aceste conturi sunt practic anonime, cel care a votat astfel nu are curajul sa spuna cu ce cont a votat, iar apoi, se pare ca nu are motive pe care sa le impartaseasca cu noi, pentru votul sau. Se pare ca doar credinta oarba si de nedestainuit duce la asemena opinii ...  :-X

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Buna Electron, eu stiu ca am votat. Si apoi ies si la numaratoare. Nu? Daca nu, votez, nu e bai, dar va ca nu pot vota acum.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

Adi, nu-ti face probleme, votul tau a fost contabilizat ;)

Deocamdata doar unul din cele patru voturi pentru Pamantul rotund este "fara stapan", si cel de la Pamantul plat. :)

Vom vedea cum evolueaza lucrurile, ancheta e inca la inceput.

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Temari

Defapt e 6-1... :D
In Evul Mediu, oamenii credeau ca Pamantul este plat, iar in partea superioara este acoperit de un strat de nori. Pentru ei, Pamantul era centrul intregului Univers, Soarele si alte planete misunand in jurul lui.
Dar se pare ca adevarul este altul, nu inteleg cine ar mai crede ca pamantul este plat...imagini adevarate privite din spatiu asupra pamantului, nu sunt de ajuns? Pamantul e aproape rotund, putin bombat la Ecuator...
Eu am votat, nu cred ca mai e nevoie sa spun ce catgorie...

Electron

Citat din: Temari din Iunie 21, 2008, 03:39:25 PM
In Evul Mediu, oamenii credeau ca Pamantul este plat, [...]
Mai degraba "stiau" ca Pamantul e plat, deoarece din sursele de informatie pe care le aveau (scripturi in general) asta se deducea. Cei care spuneau altfel erau considerati eretici si pedepsiti ca atare.

Citatnu inteleg cine ar mai crede ca pamantul este plat...
Ei, daca ai citi cateva discutii din categoria asta, in special cele despre "mistere ale Pamantului" ai vedea ca inca mai sunt cei care cred in Pamantul plat, si sunt foarte ... "vocali".

Citatimagini adevarate privite din spatiu asupra pamantului, nu sunt de ajuns?
Tocmai aici intervine "teoria conspiratiei" necesare pentru a justifica puncte diferite de vedere. Proponentii Pamantulu plat afirma ca pozele acelea sunt falsificate, deci nu sunt un argument suficient pentru ei.

e-

Don't believe everything you think.

Temari

#11
Citatimagini adevarate privite din spatiu asupra pamantului, nu sunt de ajuns?
CitatTocmai aici intervine "teoria conspiratiei" necesare pentru a justifica puncte diferite de vedere. Proponentii Pamantulu plat afirma ca pozele acelea sunt falsificate, deci nu sunt un argument suficient pentru ei.

Pai atunci e clar, orice am face nu-i prea putem convinge. Daca nu cred, atunci sa se duca in spatiu si sa vada cu ochii lor. Dar poate nici asa nu vor, atunci ce mai vor? Si ce intentie ar avea oamenii de stiinta sa falsifice chestia asta...

raul

eu cred ca pamantul este rotund si bombat la ecuator datorita miscarii de rotatie , pt ca asa se vede.....deasemeni sunt de acord cu ce au spus cei de mai sus care cred ca pamantul e rotund.

Electron

Va dati seama ca, cine vede azi aceasta ancheta, va putea afirma ca 12.5% din acest forum crede in Pamantul plat? La cati membri sunt inscrisi, e un numar interesant! Nu conteaza ca este doar un singur vot din opt, care duce la acest rezultat. Tacerea celorlalti care nu voteaza este foarte graitoare si ea ...

e-
Don't believe everything you think.

raul

poate ceilalti care nu au votat inca nu au intrat pe forum.......mai este timp destul... ;)