Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Probleme algebra - ecuatii de gradul 3 si 4

Creat de andreutza_1515, Octombrie 11, 2009, 01:43:01 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

andreutza_1515


laurentiu

Spune intai ce ai incercat tu ,mai ales ca vad ca la ambele probleme exista si indicatii.Unde nu stii mai exact ?

laurentiu

Sunt chestii teoretice mai mult in cele 2 probleme ,majoritatea se invata cred la facultate ,cel putin eu pana acum nu am intalnit pana in clasa aXII-a asa ceva .O rezolvare destul de simpla este pe wikipedia in engleza ,cel putin eu am inteles-o.Pt prima problema http://en.wikipedia.org/wiki/Cardano_formula


andreutza_1515

mersi... pai.. la cea de-a doua am ajuns la etapa cu scrierea lui gama si beta in functie de alfa.. si nu stiu sa fac mai departe... iar la prima .. nu stiu cu ce sa incep... cu substitutia? imi da de gradu 6 :-?? si nu pot sa fac patrat perfect pt a avea radaciniile alfa si beta la a 3-a :-??

Adi

Citat din: andreutza_1515 din Octombrie 12, 2009, 12:10:35 AM
mersi... pai.. la cea de-a doua am ajuns la etapa cu scrierea lui gama si beta in functie de alfa.. si nu stiu sa fac mai departe... iar la prima .. nu stiu cu ce sa incep... cu substitutia? imi da de gradu 6 :-?? si nu pot sa fac patrat perfect pt a avea radaciniile alfa si beta la a 3-a :-??

La prima as incepe cu substitutia, exact cum sugereaza problema. Apoi desfaci parantezele, grupezi termenii si o sa iti dea ceva de forma identitatii date mai sus si acei termeni o sa se anuleze. Apoi o sa iti ramana ecuatia de gradul doi in [tex]\alpha^2[/tex] si [tex]\alpha^2[/tex]. Problema ar trebui sa fie foarte usoara. 
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

BamoloPapo

Si o rezolvare mai ampla la cele 2 ecuatii de grad 3 si de grad 4 ;D ;D !?

Adi

Citat din: BamoloPapo din Octombrie 12, 2009, 02:38:59 AM
Si o rezolvare mai ampla la cele 2 ecuatii de grad 3 si de grad 4 ;D ;D !?

Sigur, dar tu ce ai incercat sa rezolvi din ele si unde te-ai blocat?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

BamoloPapo

La prima am incercat..si mi-a dat asa (in loc de alpha=a si beta=b)..
Am facut substitutia x=a^2*b+a*b^2 in ecuatia x^3+p*x+q=0
si pe undeva mi-a dat asta :

(a^2*b+a*b^2)^3 :

a^4*b^2+a^3*b^3+a^3*b^3+a^2*b^4

si nu stiu ce sa mai fac  ??? ???

BamoloPapo

#9
Plus ca nu se mai reduce nimic..si ma refer la ecuatia de gradul 3

Adi

Da, e cam ciudata problema. Si eu am incercat pe hartie. Am facut substitutia, am desfacut parantezele, dar apoi obtii o singura ecuatie cu doua necunoscute a si b, legate intre ele, e drept, de faptul ca dau impreuna o necunoscuta x. Nu imi dau seama la ce se refera prin acea ecuatie care are ca si solutii pe a^3 si b^3. Acea ecuatie este [tex]x^2-(a^3+b^3)x+a^3\cdot b^3=0[/tex]. Dar cu ce ne ajuta asta?

Eu stiu o metoda prin care sa rezolvi ecuatia de gradul III in general. De fapt solutia se cunoaste de pe la 1400 sau 1500 si e foarte usoara. Dar substitutia asta trebuia sa te ajute, dar nu imi dau seama cum.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

BamoloPapo

Deci daca nici tu nu ma poti ajuta, atunci nu stiu cine altcineva ar putea la ora asta 03:27  :-[ :-[
Mi-ar trebui macar o rezolvare cap-coada, cat de cat acceptabila..dar e si tarziu si nu mai pot da acelasi randament..

BamoloPapo

Dar macar spune cum ai ajuns la x^2-(a^3+b^3)x+a^3*b^3 !?

andreutza_1515

Citat din: Adi din Octombrie 12, 2009, 03:19:44 AM
Da, e cam ciudata problema. Si eu am incercat pe hartie. Am facut substitutia, am desfacut parantezele, dar apoi obtii o singura ecuatie cu doua necunoscute a si b, legate intre ele, e drept, de faptul ca dau impreuna o necunoscuta x. Nu imi dau seama la ce se refera prin acea ecuatie care are ca si solutii pe a^3 si b^3. Acea ecuatie este [tex]x^2-(a^3+b^3)x+a^3\cdot b^3=0[/tex]. Dar cu ce ne ajuta asta?

Eu stiu o metoda prin care sa rezolvi ecuatia de gradul III in general. De fapt solutia se cunoaste de pe la 1400 sau 1500 si e foarte usoara. Dar substitutia asta trebuia sa te ajute, dar nu imi dau seama cum.

Pai da.. metoda aia am invatat-o si ne-a dat ca tema ... astea 2 probleme... doar ca la ecuatia de gradul 3 dupa ce fac substitutia ... ma blochez... am sa incerc sa fac dupa metoda de la ora (mi-a aratat un coleg ca s-ar putea rezolva asa) .. dar cand am incercat.. m-am blocat din nou ... si am zis ca o sa ma pun sa incerc mai mult... daca imi da ceva... va anunt :D ... apropo, multumesc :)

Adi

Citat din: BamoloPapo din Octombrie 12, 2009, 03:29:06 AM
Deci daca nici tu nu ma poti ajuta, atunci nu stiu cine altcineva ar putea la ora asta 03:27  :-[ :-[
Mi-ar trebui macar o rezolvare cap-coada, cat de cat acceptabila..dar e si tarziu si nu mai pot da acelasi randament..

Ti-ar trebui "macar" o rezolvare cap-coada? Pai ce ai pute cere mai mult decat atat?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro