Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Nassim Haramein - Teoria unificata a campului

Creat de alibaba3, Octombrie 10, 2009, 05:57:26 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

alibaba3

E un documentar foarte interesant de 8 ore care eu l-am luat de pe www.lasttorrents.org , varianta tradusa in romana. Vorbeste despre:
- univers si cum este creata lumea dupa modelul unui fractal de la cea mai mare parte pana infinit de mica
- fizica de la univers pana la particule si greselile fizici cuantice
- cum incape infinitul intr-o parte finita : divizand la infinit
- gauri negre in pamant, soare, galaxii
- acele cercuri din lanuri de grau
- civilizatii vechi cunostintele lor si simbolurile lor ex: ying yang care e un dublu toroid vazut de  deasupra (un quasar de ex )
- chiar si despre extraterestrii si religie si cum toate au legatura una cu cealanta

Nu am stiut unde sa incep discutia asta si am inceput-o aici , dar daca crezi ca e mai potrivita in alt loc te rog sa o muti .

Si ca o parere sa zicem personala ca oricum multi nu o sa o bage in seama e ca acele vechi civilizatii , si cei care au mai pastrat o parte din acele cunostinte , ei venereaza creatia , puterea si nu creatorul .

Adi

Bine ai venit pe site si multumim pentru sugestie. Voi muta totusi la alta sectiune, caci ceva imi spune ca nu e vorba de cosmologia oficiala, ci mai mult de o teorie a cuiva.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

valangjed

#2
Citat din: alibaba3 din Octombrie 10, 2009, 05:57:26 PM
E un documentar foarte interesant de 8 ore care eu l-am luat de pe www.lasttorrents.org , varianta tradusa in romana. Vorbeste despre:
- univers si cum este creata lumea dupa modelul unui fractal de la cea mai mare parte pana infinit de mica
- fizica de la univers pana la particule si greselile fizici cuantice
- cum incape infinitul intr-o parte finita : divizand la infinit
- gauri negre in pamant, soare, galaxii
- acele cercuri din lanuri de grau
- civilizatii vechi cunostintele lor si simbolurile lor ex: ying yang care e un dublu toroid vazut de  deasupra (un quasar de ex )
- chiar si despre extraterestrii si religie si cum toate au legatura una cu cealanta

Nu am stiut unde sa incep discutia asta si am inceput-o aici , dar daca crezi ca e mai potrivita in alt loc te rog sa o muti .

O sa caut si eu documentarul despre care vorbesti ,momentan nu am timp sa il vad dar o sa intru in concediu si o sa incerc sa-l vad.
Din explicatiile tale ,insa, inteleg ca este vorba de teorii mai mult sau mai putin justificate si as dori sa comentez un pic(asa suntem noi inginerii ,mai carcotasi  ;D)
1.Fizica cuantica are cateva lacune (poate chiar mai multe) dar nu trebuiesc considerate greseli ci doar "interpretari gresite sau interpretari subiective".
2.Infinitul nu incap intr-o parte finita dar o parte finita poate fi impartita pana cand nu se mai poate imparti ,asta nu inseamna ca s imparte la infinit.
3.Gauri negre in corpuri compuse din materie ,da-mi voi sa ma indoiesc .Gaurile negre "absorb" in general materia din vecinatatea lor deci pamantul ar trebui sa fie ,el insusi, o gaura neagra daca ar exista o gaura neagra in pamant.Exista , dupa teoria BB gauri negre minuscule care se "evapora" aproape instantaneu.
4.Cercurile in lanuri de porumb pot fi facute foarte simplu de oameni care au cunostinte de geometrie euclidiana.
5.Yin si yang (cred ca ti-a scapat mana pe tastatura cand ai scris ying) exprima antagonia existenta in fiinta umana ,primul criteriu yin-yang a fost barbat-femeie ,extrapoland acest exemplu putem ajunge la o atitudine maniheista ,de tipul "bine-rau" ,dumenzeu-diavol sau materie antimaterie.Pentru intelegerea acestei idei iti recomand citirea , cu atentie, a cartii lui Mircea Eliade "Istoria religiilor".
6.In ultimii 50 de ani s-au gasit destui care sa explice ca dumnezeu este un extraterestru care ne-a invatat si ne-a creat pe noi oamenii.Este parerea mea ca xista si alte forme de viata in univers dar ,pentru moment,nu pot nici eu nici, altii sa demonstrez aceasta.
Tot ce am spus pana acum este parerea mea .Nu inseamna ca acesta este adevarul."Erare humanum est".
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Adrian111

voi viziona si eu cind imi va permite timpul, dar sper sa nu fie inca o imaginatie acta a unui regizor ca in ultimul timp vad ca e misto sa faci documentare in stil SF cu teorii improvizate si mistere inventate pentru a da la public.

Electron

Don't believe everything you think.

alibaba3

#5
1   Nu prea eu habar de fizica cuantica dar Nassin asta zice ca e un gunoi , si daca e adevarat ca astia cu fizica cuantica inventeaza asa niste forte pentru unele lucruri ce nu le pot explica ca aia care au calculat masa universului si le lipsea materie si au inventat materia neagra si cine stie ce forta neagra atunci e cam naspa , si din cate vad eu tot timpu mai descopera particule mai mici si care nu stiu ei de ce se aduna impreuna . Dar din ce am vazut in documentar cam are logica ce zice el , un ex: forta nucleara slaba care tine protonii tot incarcati pozitiv . Din cate stiu eu daca aia is pozitivi trebuie sa se respinga si nu poti sa crezi ca protonii s-au hotarat ei asa de capu lor sa aiba ei o forta sa stea impreuna , ceva genereaza acea forta si cam de asta zice el ca e un gunoi ca nu i intereseaza acel ceva care genereaza acea forta, inventeaza forte doar asa sa fie .

2   Pai ceva finit poate fi impartit la infinit , altfel cum a fost creata lumea din nimic , cum creezi ceva din nimic cand tot ce exista e energie ? impartind lumea la infinit . Si cine zica ca trebuie sa fie o limita de unde nu mai poate fi divizat nimic ?
Luam un material care e foarte dens care abia il poti taia cu diamantu sau cu ce se foloseste in asemenea cazuri , chiar daca ar dura un milion de ani sa il tai tot il poti taia, incet incet tot mai zgarii cate o particula pe aici pe colo pentru ca nu e 100% materie , e si foarte mult spatiu pe acolo de aceea se poate diviza .
Daca ar exista o particula indivizibila atunci iti dai seama care ar fi masa ei , cat de densa ar fi ea ca sa nu mai poata fi distrusa de nimic ? pai infinita si atunci nu ar face implozie in ea insasi si nu ar mai exista ? sau daca ar exista tot ar avea masa infinita si atunci nu s-ar mai combina cu alte particule , nu mai zic de forta gravitationala . Si daca e asa cu infinitu tot ceea ce vedem e iluzie , exista doar energie si vointa .

3   Gaura neagra in pamant nu stiu dar el asa zice , cert e ca nu stiu savantii astia ce se afla prin centrul pamantuli fac doar presupuneri.

4   Cercurile alea da probabil se pot face de oameni dornici de publicitate, dar nu stiu eu am mai auzit de cercuri prin lanuri dar de vre-un individ sa zica ca el e autorul nu am auzit .

5   Yin si yang stiu ca reprezinta dualitatea , cu quasarul ala am gresit eu ,dar seamana cu un toroid dublu vazut de sus si vorbea de dinamica undelor stationare ale suprafetelor gaurilor negre .
Nu o sa citesc cartea lui Eliade ca stiu cum e cu dualitatea dumnezeu-diavol , primul e creatorul si al doilea o parte din creatie, dar tot creatie e . Si relatie dintre cei doi e : al doilea depinde de primul , dar primul nu depinde de al doilea , la fel si relatia dintre bine-rau . O sa zici ca trebuie sa cunosti raul ca sa sti ce e binele , normal si cand le cunosti iti alegi care din ele care iti place, dar relatie dinte ele tot aia cu existanta e , ca daca raul exista primul pai atunci nimic nu mai exista ca raul e cu moartea cu distrugerea cu alea si nu se mai crea nimic .

6   Acuma sti si tu ca Dumnezeu ala e creatorul, si extraterestrii ai daca exista tot o parte din creatie sunt ca si restul . Dumnezeu e ceva greu de imaginat dar totusi daca exista creatia care nu o aprut asa din vointa proprie ( ca atunci creatia ar fi dumnezeu inclusiv oamenii si eu stiu despre mine ca nu am aparut din propria vointa ) atunci exista si creator .
Nu inseamna ca tot ce zice e adevarat dar lucrurile alea au o logica . Totusi unele lucruri mai pe la sfarsit despre Iisus ce le zice is niste tampenii si ala e unul din motivul pentru care am zis ca acele civilizatii mai vechi , si altii care mai stiu ceva (evreii cu Kabbala , masonii , templierii aia care au fost , si probabil si vaticanul ca nu is si aia asa de prosti sa nu stie ceva ) venereaza creatie , si isi doresc puterea in propriile scopuri .

Electron am vazut acum ca mai e o discutie despre asta dar filmul acela e pe google video , eu l-am luat downlodat de pe torent . Si nu e o imaginatie a unui regizor gen discovery channel ,majoritatea e intr-o sala cu el explicand niste chestii ca un profesor la clasa.

valangjed


Citat din: alibaba3 din Octombrie 11, 2009, 12:25:05 AM
1   Nu prea eu habar de fizica cuantica dar Nassin asta zice ca e un gunoi , si daca e adevarat ca astia cu fizica cuantica inventeaza asa niste forte pentru unele lucruri ce nu le pot explica ca aia care au calculat masa universului si le lipsea materie si au inventat materia neagra si cine stie ce forta neagra atunci e cam naspa , si din cate vad eu tot timpu mai descopera particule mai mici si care nu stiu ei de ce se aduna impreuna . Dar din ce am vazut in documentar cam are logica ce zice el , un ex: forta nucleara slaba care tine protonii tot incarcati pozitiv . Din cate stiu eu daca aia is pozitivi trebuie sa se respinga si nu poti sa crezi ca protonii s-au hotarat ei asa de capu lor sa aiba ei o forta sa stea impreuna , ceva genereaza acea forta si cam de asta zice el ca e un gunoi ca nu i intereseaza acel ceva care genereaza acea forta, inventeaza forte doar asa sa fie .

2   Pai ceva finit poate fi impartit la infinit , altfel cum a fost creata lumea din nimic , cum creezi ceva din nimic cand tot ce exista e energie ? impartind lumea la infinit . Si cine zica ca trebuie sa fie o limita de unde nu mai poate fi divizat nimic ?
Luam un material care e foarte dens care abia il poti taia cu diamantu sau cu ce se foloseste in asemenea cazuri , chiar daca ar dura un milion de ani sa il tai tot il poti taia, incet incet tot mai zgarii cate o particula pe aici pe colo pentru ca nu e 100% materie , e si foarte mult spatiu pe acolo de aceea se poate diviza .
Daca ar exista o particula indivizibila atunci iti dai seama care ar fi masa ei , cat de densa ar fi ea ca sa nu mai poata fi distrusa de nimic ? pai infinita si atunci nu ar face implozie in ea insasi si nu ar mai exista ? sau daca ar exista tot ar avea masa infinita si atunci nu s-ar mai combina cu alte particule , nu mai zic de forta gravitationala . Si daca e asa cu infinitu tot ceea ce vedem e iluzie , exista doar energie si vointa .

3   Gaura neagra in pamant nu stiu dar el asa zice , cert e ca nu stiu savantii astia ce se afla prin centrul pamantuli fac doar presupuneri.

4   Cercurile alea da probabil se pot face de oameni dornici de publicitate, dar nu stiu eu am mai auzit de cercuri prin lanuri dar de vre-un individ sa zica ca el e autorul nu am auzit .

5   Yin si yang stiu ca reprezinta dualitatea , cu quasarul ala am gresit eu ,dar seamana cu un toroid dublu vazut de sus si vorbea de dinamica undelor stationare ale suprafetelor gaurilor negre .
Nu o sa citesc cartea lui Eliade ca stiu cum e cu dualitatea dumnezeu-diavol , primul e creatorul si al doilea o parte din creatie, dar tot creatie e . Si relatie dintre cei doi e : al doilea depinde de primul , dar primul nu depinde de al doilea , la fel si relatia dintre bine-rau . O sa zici ca trebuie sa cunosti raul ca sa sti ce e binele , normal si cand le cunosti iti alegi care din ele care iti place, dar relatie dinte ele tot aia cu existanta e , ca daca raul exista primul pai atunci nimic nu mai exista ca raul e cu moartea cu distrugerea cu alea si nu se mai crea nimic .

6   Acuma sti si tu ca Dumnezeu ala e creatorul, si extraterestrii ai daca exista tot o parte din creatie sunt ca si restul . Dumnezeu e ceva greu de imaginat dar totusi daca exista creatia care nu o aprut asa din vointa proprie ( ca atunci creatia ar fi dumnezeu inclusiv oamenii si eu stiu despre mine ca nu am aparut din propria vointa ) atunci exista si creator .
Nu inseamna ca tot ce zice e adevarat dar lucrurile alea au o logica . Totusi unele lucruri mai pe la sfarsit despre Iisus ce le zice is niste tampenii si ala e unul din motivul pentru care am zis ca acele civilizatii mai vechi , si altii care mai stiu ceva (evreii cu Kabbala , masonii , templierii aia care au fost , si probabil si vaticanul ca nu is si aia asa de prosti sa nu stie ceva ) venereaza creatie , si isi doresc puterea in propriile scopuri .

Electron am vazut acum ca mai e o discutie despre asta dar filmul acela e pe google video , eu l-am luat downlodat de pe torent . Si nu e o imaginatie a unui regizor gen discovery channel ,majoritatea e intr-o sala cu el explicand niste chestii ca un profesor la clasa.

Alibaba3 ,sau orice clona a lui sandokhan vei fi, eu nu pot crede ca am fost facut de un dumnezeu ,mi se pare mai rezonabil si mai demn sa fiu animal decat sa fiu sclavul unui zeu pe care nu il pot cunoaste decat prin credinta oarba fata de el.

1.Mentinerea protonilor si neutronilor in nucleu este foarte bine si foarte stintific explicata prin forta nucleara slaba .Nu  inteleg ce obiectii ai.
2.Te contrazici in afirmatii.Spune-mi si mie ,ca sa nu mor prost ,o cantitate finita impartita la infinit da zero sau o cantitate infima care nu mai poate fi impartita?
3.Defineste-mi si mie ce este o gaura neagra (poate sunt eu mai idiot si nu inteleg).
4.Daca individul e dornic de publicitate ,sigur nu o sa spuna ca el a facut cercurile.
5.Te inseli amarnic (si tocmai din cauza asta ti-am recomandat cartea lui Eliade)."Binele" si "raul" coexista in acelasi lucru sau(mai ales) fiinta.Din asta se naste unitatea lumii, si cand spun ,lume ,ma gandesc la univers.
6.Eu nu pot crede in dumnezeu (orice nume ar avea dumnezeu , dio ,god ,allah jupiter sau zeus (apropo de "jupiter sau zeus" care e mai tare hercule sau heracle) zamolxis,baal ,etc) .O sa spui ca nu pot crede in creator dar trebuie sa cred in creatie. Eu cred in creatie dar ,asa cum a spus Steven Hawkyng (nu spun ca dumnezeu nu exista ci doar ca nu e nevoie de el)

P.S.Parerea mea :D
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Adi

Citat din: valangjed din Octombrie 11, 2009, 02:05:17 AM
1.Mentinerea protonilor si neutronilor in nucleu este foarte bine si foarte stintific explicata prin forta nucleara slaba .Nu  inteleg ce obiectii ai.

O mica corectie. Protonii si neutronii sunt tinuti impreuna in nucleu de forta nucleara tare. Forta nucleara slaba este cea care transforma particulele dintr-un tip in alt timp, de exemplu in dezintegrarile radioactive. 
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

valangjed

Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.