Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

probleme de mecanica de la deuzza

Creat de deutzza_loves_u, Octombrie 07, 2009, 05:05:08 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

Citat din: deutzza_loves_u din Octombrie 19, 2009, 08:24:28 PM
apropo, am o nelamurire
de ce este 5 (t final - 293) = 3 (333 - t final)
si nu este  5 (t final - 293) = 3 (t final - 333)
Pai unde ar fi "t final"? mai mare decat 333, mai mic decat 293, sau intre cele doua? O data ce deduci acest lucru calitativ, asta te ajuta sa scrii "delta t" din cele doua formule in mod corespunzator, ca sa obtii in ambele parti valori cu acelasi semn (in general pozitive).

e-
Don't believe everything you think.

deutzza_loves_u

am inteles acum

mersi mult de tot pentru ajutor

:) :) :)

Adi

Pai T_final este intre cele doua, caci caldura se duce la cel cu T mare la cel cu T rece si temperatura finala este undeva intre cele doua. Si cum apoi scrii numai marimi pozitive, trebuie si intervalele de temperatura sa fie pozitive. Tcald-Tfinal si Tfinal-Trece, asadar.

Cu mare placere.


Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

Don't believe everything you think.

deutzza_loves_u

Buna! Ce mai faceti?
Am noutati  ;D. In ultimul timp m-am hotarat sa lucrez in plus la fizica pentru ca nu este tocmai punctul meu forte  ;D (eu sunt talentata la literatura si engleza  :) ) si mi-am cumparat o culegere de probleme.
Dar am intampinat niste dificultati si as vrea sa va rog sa ma ajutati :-* (din nou  ;D)

Uitati care sunt:

1) La aceeasi temperatura, difuzia are loc mai rapid in starea de agregare:
a) solida
b) lichida
c) gazoasa
d) solida si lichida
e) e aceeasi
Dupa parerea mea ar fi a) - sau eventual b) dar as inclina mai mult pt a)

2) Miscarea browniana e miscarea:
a) moleculelor solidului
b) molec. gazului
c) molec. lichidului
d) unor particule mici
e) oricaror molecule
Cred ca este e)

3) Agitatia termica este starea in care se afla:
a) numai moleculele de gaze
b) numai moleculele de lichid
c) numai moleculele de solid
d) oricare molecula
e) particulele mici
As inclina pentru d) si e)

4) De ce ploaia racoreste aerul?
Dupa parerea mea, datorita faptului ca picaturile de ploaia (apa) sunt mai reci, iar aerul cald, astfel ajungandu-se la o temperatura de echilibru (Q ced = Q prim)

5) Caldura se transmite prin:
a) difuzie
b) convectie
c) dilatare
d) radiatie
Cu siguranta b) si d)

Si cam atat.
Mersi anticipat pentru ajutorul acordat, nu numai acum, ci si intotdeaua cand am avut nevoie
:-* :-*







Electron

Citat din: deutzza_loves_u din Noiembrie 04, 2009, 08:34:32 PM
1) La aceeasi temperatura, difuzia are loc mai rapid in starea de agregare:
Ca sa raspunzi corect la intrebarea asta trebuie sa stii ce inseamna "difuzie". Care e definitia acestui termen?

Citat2) Miscarea browniana e miscarea:
[...]
d) unor particule mici
[...]
Aici ar fi interesant sa citesti cum s-a descoperit aceasta "miscare browniana". ;)

Citat
3) Agitatia termica este starea in care se afla:
[...]
d) oricare molecula
[...]
Trebuia sa-ti dea de gandit faptul ca era alaturata intrebarii despre miscarea browniana.

Citat
4) De ce ploaia racoreste aerul?
Pentru asta trebuie sa intelegi cum se formeaza ploaia (mai exact picaturile de ploaie). Ce stii despre asta?

Citat5) Caldura se transmite prin:
a) difuzie
b) convectie
c) dilatare
d) radiatie
Dintre cele patru listate, "dilatarea" (in general) este un efect si nu o cauza a incalzirii sau o forma de transmitere a acesteia.


e-
Don't believe everything you think.

deutzza_loves_u

1) Pai din cate imi aduc aminte, difuzia reprezinta raspandirea spontana a particulelor unui corp printre particulele altui corp. Deci cred ca raspunsul ar fi b) sau e)

La 2) si 3) as vrea sa te rog sa imi explici de ce ai optat pentru acele variante.

4) ?

5) Deci vrei sa spui ca c) ar fi varianta corecta?
Eu as inclina pentru b) si d) (pot exista 2 variante de raspuns)

mircea_p

Citat din: deutzza_loves_u din Noiembrie 04, 2009, 08:34:32 PM

4) De ce ploaia racoreste aerul?
Dupa parerea mea, datorita faptului ca picaturile de ploaia (apa) sunt mai reci, iar aerul cald, astfel ajungandu-se la o temperatura de echilibru (Q ced = Q prim)


As fi curios care e raspunsul in conceptia autorilor culegerii.
Nici macar nu sant sigur ca e clar ce inseamna  "ploaia racoreste aerul". Aerul devine mai rece? Sau oamenii simt ca e mai rece? Si e vorba de aerul in apropierea solului sau acolo unde se formeaza ploaia?


deutzza_loves_u

din pacate, culegerea respectiva nu are rezolvarile la sfarsit  :(
cel putin nu la aceste probleme  :(

iar cat despre problema cu ploaia, din moment ce este la capitolul caldura, cred k se refera la contactul termic al stropilor de ploaie cu aerul (sau ceva de genu)  ???