Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

probleme de mecanica de la deuzza

Creat de deutzza_loves_u, Octombrie 07, 2009, 05:05:08 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

mircea_p

#15
Multumesc Laurentiu pentru efort.
Dar nu cred ca o va ajuta prea mult.

Poate deutzza ne-ar putea spune ce anume a invatat la mecanica pana acuma.
Si ce anume nu a inteles din explicatiile de pana acum. Un pic de efort si de la ea ar fi binevenit. In afara de scrierea in culori.

Mai concret, prin ce metoda stii sa aduni vectori si sa gasesti componente?

laurentiu

Citat din: deutzza_loves_u din Octombrie 08, 2009, 06:57:27 PM
si totusi, va rog eu din suflet, mai poate cineva sa imi explice o data, CLAR, cum se face exercitiul 1, punctele b) si c). m-ati bagat mai rau in ceata. ce am inteles este ca Ff = miu * N, dar cum fac sa le aflu  ???
va rog fff frumos  :'(
Pai N il ai ,si dupa cate inteleg din postul lui Mircea_p ,ca eu nu am rezolvat problema ,pe orizontala ai [tex]F_1\frac{\sqrt{3}}{2},\frac{F_2}{2} si F_f [/tex].E,aici [tex]F_1\frac{\sqrt{3}}{2}+\frac{F_2}{2}-F_f=0[/tex] ,si de aici iese [tex]F_f[/tex].Mircea_p a calculat N ,ai [tex]F_f[/tex],deci ai tot.

laurentiu

Citat din: mircea_p din Octombrie 08, 2009, 07:34:48 PM
Multumesc Laurentiu pentru efort.
Dar nu cred ca o va ajuta prea mult.

Poate deutzza ne-ar putea spune ce anume a invatat la mecanica pana acuma.
Si ce anume nu a inteles din explicatiile de pana acum. Un pic de efort si de la ea ar fi binevenit. In afara de scrierea in culori.

Mai concret, prin ce metoda stii sa aduni vectori si sa gasesti componente?

Marea problema e ca la clasa a8-a nu se invata vectori la scoala ,si nici pana atunci la matematica ,si cum nu ii intelegi matematic e greu si fizic.

deutzza_loves_u

nu mai cont
ms mult oricum
pana la urma am descurcat cat de cat randurile si am facut problema bine  :)
(asa a zis profesoara)

so, thanks a lot again  :-*

deutzza_loves_u

hey. ce mai faceti?  :)
tot eu sunt.
as mai avea cateva intrebari sa va pun legate de niste probleme
va rog f frumos daca puteti sa ma ajutati

1. Daca atingi manerul de otel al unei clante iti pare mai rece decat lemnul usii. Totusi manerul si usa au aceeasi temperatura - au avut timp sa ajunga la echilibru termic. Carui fapt se datoreaza aceasta iluzie termica?

2. Se spune ca locuintele cu zidurile din caramida sunt mai calduroase decat cele avand zidurile din beton. Care este parerea ta?

3. Lana are proprietatea de a prinde foarte mult aer pe fibrele sale. Daca introduci un fular de lana in apa ies multe bule de aer. Cum iti explici ca hainele groase de lana te protejeaza foarte bn de frigul de afara?

deutzza_loves_u

apropo
as avea nevoie de ele in seara asta (dak se poate)
pentru ca maine trebuie sa le prezint la scoala  :-[

Electron

Dar tu ce parere ai despre aceste intrebari? Prezinta care sunt ideile tale. Daca nu ai chiar nici o idee, atunci nu prea are rost sa incerci sa le prezinti la scoala.

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Foarte frumoase intrebari. Prin ele chiar intelegi fizica cu adevarat, adica pe baza de fenomene si experiente din viata de zi cu zi, palpabile. Nu doar formule seci. Dar nu iti putem da raspunsul mura in gura. Intai spune-ne ce ai rationat tu, ce ai cautat pe net dupa raspunsuri, ce ai gasit. Adica faci un efort sa inveti si noi te ajutam sa inveti. Nu dam probleme rezolvate ca sa bifezi inca o nota si sa nu inveti. Asta e politica noastra la Stiinta Azi.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

deutzza_loves_u

#23
pai uitati cum am gandit eu problemele

1. Aceasta "iluzie" termica se datoreaza faptului ca otelul are conductivitatea mult mai mare decat cea a lemnului, prin urmare transmite caldura mai repede decat lemnul. DIn aceasta cauza avem impresia ca fierul, respectiv otelul este mai rece decat lemnul, chiar daca ele sunt in echilibru termic.

2. Dupa parerea mea, este de preferat sa iti construiesti casa din caramida in defavorea betonului, deoarece caramida este un mai bun izolant termic, si un slab conducator termic.

3. Deoarece lana este un material textil ce prinde foarte mult aer pe fibrele sale, atnci cand spalam hainele din lana observam ca ies multe bule de aer. Fiind un material ce retine caldura foarte bine, hainele din acest material, din lana, te protejeaza de frigul de afara.

in general cred k este bine, dar am nevoie de o confirmare  :)

Adi

Citat din: deutzza_loves_u din Octombrie 12, 2009, 08:49:47 PM
pai uitati cum am gandit eu problemele

Bravo pentru curaj! Asa trebuie, sa incerci tu intai.

Citat din: deutzza_loves_u din Octombrie 12, 2009, 08:49:47 PM
1. Aceasta "iluzie" termica se datoreaza faptului ca otelul are conductivitatea mult mai mare decat cea a lemnului, prin urmare transmite caldura mai repede decat lemnul. DIn aceasta cauza avem impresia ca fierul, respectiv otelul este mai rece decat lemnul, chiar daca ele sunt in echilibru termic.

Perfect, felicitari!

Citat din: deutzza_loves_u din Octombrie 12, 2009, 08:49:47 PM
2. Dupa parerea mea, este de preferat sa iti construiesti casa din caramida in defavorea betonului, deoarece caramida este un mai bun izolant termic, si un slab conducator termic.

Corect. Acum, de ce este caramida un mai bun izolant termic nu stiu, poate e structura ei, pe principiul din problema 3.

Citat din: deutzza_loves_u din Octombrie 12, 2009, 08:49:47 PM
3. Deoarece lana este un material textil ce prinde foarte mult aer pe fibrele sale, atnci cand spalam hainele din lana observam ca ies multe bule de aer. Fiind un material ce retine caldura foarte bine, hainele din acest material, din lana, te protejeaza de frigul de afara.

Da, elementul cheie ca prinde mult aer in interior. Ori aerul acesta este izolator. Pe acelasi principiu ferestrele se fac din doua geamuri care prind aer in interior, iar nu din un singur strat de sticla.


Citat din: deutzza_loves_u din Octombrie 12, 2009, 08:49:47 PM
in general cred k este bine, dar am nevoie de o confirmare  :)

Felicitari! Au fost toate corecte!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

deutzza_loves_u


mircea_p

Citat din: deutzza_loves_u din Octombrie 09, 2009, 02:08:44 PM
nu mai cont
ms mult oricum
pana la urma am descurcat cat de cat randurile si am facut problema bine  :)
(asa a zis profesoara)

so, thanks a lot again  :-*

Se vede ca esti foarte ocupata cu scoala. Nu numai ca n-ai timp sa raspunzi la intrebarile de clarificare, dar nici macar sa scrii cuvintele complet.  ???

deutzza_loves_u

hey. ce mai faceti ?  :)

eu am nevoie de putin ajutor (din nou  ;D) cu niste probleme

daca aveti timp si nu va deranjeaza, ma puteti ajuta?


1. Se amesteca 5 kg de apa cu temperatura 293 K si 3 kg de apa cu temperatura 333 K. Se izoleaza sistemul. Care este temperatura de echilibru?

2. N1 particule avand in medie fiecare energia cinetica E1 difuzeaza printe N2 particule avand in medie fiecare energie cinetica E2. Care va fi energia cinetica medie de agitatie a fiecarei particule cand se atinge echilibrul termic intre toate particulele?

3. Cand calculezi energia schimbata sub o forma de caldura pentru un corp care isi modifica temperatura, obtii rezultate diferite daca exprimi variatiile de temperatua in K sau C?


ceea ce cunosc eu si ma poate ajuta la problemele acestea sunt urmatoarele:
- caldura primita de un corp este egala cu caldura cedata (in procesul de realizare a echilibrului termic)
- Q= m x c x delta t
- T(K) = t (C) + 273 K
- U (energia cinetica) = Ec + Ep
+ tot felul de definitii invatate de prin caietele vechi


ms anticipat  :-*

Adi

Citat din: deutzza_loves_u din Octombrie 19, 2009, 07:54:31 PM
1. Se amesteca 5 kg de apa cu temperatura 293 K si 3 kg de apa cu temperatura 333 K. Se izoleaza sistemul. Care este temperatura de echilibru?

Ma bucur ca ne-ai spus intai ce stii. Aici se foloseste Q cedat = Q primite, unde fiecare din ele este dat de formula Q = m c delta T, c fiind acelasi, pentru apa, deci se reduce. Deci 5 (Tfinal - 293) = 3 (333 - Tfinal) si afli T final.

Citat din: deutzza_loves_u din Octombrie 19, 2009, 07:54:31 PM
2. N1 particule avand in medie fiecare energia cinetica E1 difuzeaza printe N2 particule avand in medie fiecare energie cinetica E2. Care va fi energia cinetica medie de agitatie a fiecarei particule cand se atinge echilibrul termic intre toate particulele?

N1 si E1 corespund la un T1. N2 si E2 corespund la un T2. Trebuie sa calculezi T1 si T2. Apoi stii ca echilibrul termic inseamna egalitatea de temperatura. Deci se va ajunge la un Tfinal, intre T1 si T2. Deci sistemul N1 si E1 se transforma in N1 si E1final, iar N2 si E2 la N2 si E2final. Acum faci media ponderata pentru energia finala Emediu = (N1*E1final + N2*E2final)/(N1+N2).

Cel putin asa as gandi eu.

Citat din: deutzza_loves_u din Octombrie 19, 2009, 07:54:31 PM
3. Cand calculezi energia schimbata sub o forma de caldura pentru un corp care isi modifica temperatura, obtii rezultate diferite daca exprimi variatiile de temperatua in K sau C?

Nu, pentru ca Q = m c delta T, adica variatia de temperatura, iar diferenta de temperatura in celsius sau Kelvin e aceeasi. Asta pentru ca asa a fost contruita scara Kelvin. Mai exista o alta scara de temperatura absoluta, dar la care diferenta de grad e egala cu diferenta de un grad intre grade Fahrenhein. Ii zice scara Raumour parca. Dar Kelvin e in sistemul international de unitati.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

deutzza_loves_u

mersi muuuuult de tot
chiar am inteles acum cum se rezolva  :)

apropo, am o nelamurire
de ce este 5 (t final - 293) = 3 (333 - t final)
si nu este  5 (t final - 293) = 3 (t final - 333)