Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Universul

Creat de foton01, Septembrie 29, 2009, 08:18:09 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

foton01

Daca presupunem ca este asa, ceea ce tot am spus eu aici este corect?

foton01

Citat din: Adi din Octombrie 05, 2009, 06:41:34 PM
Citat din: foton01 din Octombrie 05, 2009, 05:39:13 PM
Adi, sa nu uitam un lucru, pe masura ce apare spatiu nou apare si camp higgs nou, prin urmare volumul baltii se mareste dar adancimea se mentine!!!
Cand apare acel camp higgs nou inseamna ca energia singularitatii inca se mai transforma....

Nu stiu daca este asa si nu stiu nici daca stiinta stie. Va trebui sa ma documentez mai mult despre bosonul Higgs si sa vedem si cum evolueaza stiinta despre energia intunecata (in urmatorii ani vor fi niste experiente care vor clarifica acest aspect).

Adi, despre bozonul higgs nu ai ce sa mai cercetezi (in acest context- la topicul meu), teoria higgs spune clar faptul ca orice particula interactioneaza cu campul higgs oriunde si oricand, prin urmare, in spatiul nou trebuie sa apara camp higgs nou.
In aceste conditii ce spui despre teoria mea ?

Adi

Citat din: foton01 din Octombrie 05, 2009, 07:17:52 PM
Adi, despre bozonul higgs nu ai ce sa mai cercetezi (in acest context- la topicul meu), teoria higgs spune clar faptul ca orice particula interactioneaza cu campul higgs oriunde si oricand, prin urmare, in spatiul nou trebuie sa apara camp higgs nou.
In aceste conditii ce spui despre teoria mea ?

Asta da, dar oare faptul ca apare camp Higgs nou cere sa apara energie noua in Univers? Asta e intrebarea.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: foton01 din Octombrie 05, 2009, 06:55:43 PM
Daca presupunem ca este asa, ceea ce tot am spus eu aici este corect?

Nu, tu tot spui ca Universul e finit si ca energia de inainte de Big Bang e infinita si asta nu e clar ca e asa.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01

Citat din: Adi din Octombrie 05, 2009, 07:58:54 PM
Citat din: foton01 din Octombrie 05, 2009, 07:17:52 PM
Adi, despre bozonul higgs nu ai ce sa mai cercetezi (in acest context- la topicul meu), teoria higgs spune clar faptul ca orice particula interactioneaza cu campul higgs oriunde si oricand, prin urmare, in spatiul nou trebuie sa apara camp higgs nou.
In aceste conditii ce spui despre teoria mea ?

Asta da, dar oare faptul ca apare camp Higgs nou cere sa apara energie noua in Univers? Asta e intrebarea.

Asta nu mai stiu...dar in teoria de fata mie nu imi trebuie aceasta informatie.
Important este faptul ca: cand apare campul higgs nou energia singularitatii inseamna ca inca se mai transforma, prin urmare s-a transformat partial, deci universul trebuie sa fie finit.

foton01

Citat din: Adi din Octombrie 05, 2009, 07:59:53 PM
Citat din: foton01 din Octombrie 05, 2009, 06:55:43 PM
Daca presupunem ca este asa, ceea ce tot am spus eu aici este corect?

Nu, tu tot spui ca Universul e finit si ca energia de inainte de Big Bang e infinita si asta nu e clar ca e asa.

Tu spui ca de fapt nu este dovedit faptul ca energia singularitatii este infinita.
Daca ar fi finita, din start as putea spune ca universul este finit, deoarece energia singularitatii "s-a transformat in univers". Daca energia singularitatii este finita atunci universul trebuie sa fie finit.
Daca spun ca energia singularitatii este infinita ea nu s-a transformat total (lucru pe care l-am argumentat)
apre intrebarea: unde se gaseste energia singularitatii netransformata? asta cam asa este.

Daca energia singularitatii este finita sau infinita in teoria mea nu este decat un detaliu, as putea spune important, dar totusi detaliu. important este faptul ca am argumentat ca energia singularitatii este in continua transformare, cu alte cuvinte pana acum s-a transformat o parte finita de energie, deci universul este finit.

Electron

Citat din: foton01 din Octombrie 05, 2009, 10:49:29 AM
Acele intrebari mi le-am pus. Cu faptul ca energia singularitatii s-a transformat , a fost de acord si Adi, ti-am dat link la inceputul topicului. Ce este asa greu de priceput urmatorul rationament:
1. Energia singularitatii se transforma in tot ce contine universul.
2.Daca universul inca este in expansiune, inseamna ca energia singularitatii inca se mai transforma.
3.Daca energia inca se mai transforma, inseamna ca nu s-a transformat total.
4.Daca nu s-a transformat total, universul nu are cum sa fie infinit, din momemt ce energia singularitatii se transforma "in univers" si energia singularitatii s-a transformat partial.

Acesta este rationamentul, este logic. Te rog sa-mi spui ce anume nu este bine? ce anume ti se pare tie ca nu este logic? unde fabulez?
Fabulezi de fiecare data cand faci "rationamente" folosind concepte pe care nu le-ai definit clar sa stim si noi despre ce vorbesti.

Repet intrebarea: ce intelegi tu prin "univers" ?

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Citat din: foton01 din Octombrie 05, 2009, 08:40:56 PM
Citat din: Adi din Octombrie 05, 2009, 07:58:54 PM
Citat din: foton01 din Octombrie 05, 2009, 07:17:52 PM
Adi, despre bozonul higgs nu ai ce sa mai cercetezi (in acest context- la topicul meu), teoria higgs spune clar faptul ca orice particula interactioneaza cu campul higgs oriunde si oricand, prin urmare, in spatiul nou trebuie sa apara camp higgs nou.
In aceste conditii ce spui despre teoria mea ?

Asta da, dar oare faptul ca apare camp Higgs nou cere sa apara energie noua in Univers? Asta e intrebarea.

Asta nu mai stiu...dar in teoria de fata mie nu imi trebuie aceasta informatie.
Important este faptul ca: cand apare campul higgs nou energia singularitatii inseamna ca inca se mai transforma, prin urmare s-a transformat partial, deci universul trebuie sa fie finit.

Daca cumva energia campului Higgs este zero (sau energia vidului, chiar daca nenula), caci stim caci bosonul Higgs are exact numerele cuantice ale vidului si de fapt campul Higgs este peste tot prin spatiu, si pe unde este vid, atunci nu mai rezulta ca energia se transforma in campul Higgs. Ci asta se intampla doar daca campul Higgs are energie. Deci chestiunea este foarte utila si in ipoteza pe care o discuti tu, care atentie, nu e teorie, o teorie este cand o ai matematic formulata. Tu acum ai doar idei si analizezi calitativ, pana nu e cantititiv nu e vorba de teorie.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01

#98
Citat din: Electron din Octombrie 06, 2009, 12:09:53 AM
Citat din: foton01 din Octombrie 05, 2009, 10:49:29 AM
Acele intrebari mi le-am pus. Cu faptul ca energia singularitatii s-a transformat , a fost de acord si Adi, ti-am dat link la inceputul topicului. Ce este asa greu de priceput urmatorul rationament:
1. Energia singularitatii se transforma in tot ce contine universul.
2.Daca universul inca este in expansiune, inseamna ca energia singularitatii inca se mai transforma.
3.Daca energia inca se mai transforma, inseamna ca nu s-a transformat total.
4.Daca nu s-a transformat total, universul nu are cum sa fie infinit, din momemt ce energia singularitatii se transforma "in univers" si energia singularitatii s-a transformat partial.

Acesta este rationamentul, este logic. Te rog sa-mi spui ce anume nu este bine? ce anume ti se pare tie ca nu este logic? unde fabulez?
Fabulezi de fiecare data cand faci "rationamente" folosind concepte pe care nu le-ai definit clar sa stim si noi despre ce vorbesti.

Repet intrebarea: ce intelegi tu prin "univers" ?

e-

Prin univers inteleg tot ceea ce exista in spatiu-timp.
Energia singularitatii este acea energie speciala a punctului ce a dat nastere universului.Aceasta energie se transforma in tot ce contine universul.

foton01

Citat din: Adi din Octombrie 06, 2009, 01:36:08 AM
Citat din: foton01 din Octombrie 05, 2009, 08:40:56 PM
Citat din: Adi din Octombrie 05, 2009, 07:58:54 PM
Citat din: foton01 din Octombrie 05, 2009, 07:17:52 PM
Adi, despre bozonul higgs nu ai ce sa mai cercetezi (in acest context- la topicul meu), teoria higgs spune clar faptul ca orice particula interactioneaza cu campul higgs oriunde si oricand, prin urmare, in spatiul nou trebuie sa apara camp higgs nou.
In aceste conditii ce spui despre teoria mea ?

Asta da, dar oare faptul ca apare camp Higgs nou cere sa apara energie noua in Univers? Asta e intrebarea.

Asta nu mai stiu...dar in teoria de fata mie nu imi trebuie aceasta informatie.
Important este faptul ca: cand apare campul higgs nou energia singularitatii inseamna ca inca se mai transforma, prin urmare s-a transformat partial, deci universul trebuie sa fie finit.

Daca cumva energia campului Higgs este zero (sau energia vidului, chiar daca nenula), caci stim caci bosonul Higgs are exact numerele cuantice ale vidului si de fapt campul Higgs este peste tot prin spatiu, si pe unde este vid, atunci nu mai rezulta ca energia se transforma in campul Higgs. Ci asta se intampla doar daca campul Higgs are energie. Deci chestiunea este foarte utila si in ipoteza pe care o discuti tu, care atentie, nu e teorie, o teorie este cand o ai matematic formulata. Tu acum ai doar idei si analizezi calitativ, pana nu e cantititiv nu e vorba de teorie.

Energia singularitatii se transforma in camp higgs chiar daca acesta nu are energie. Adi, eu ma refer la energia singularitatatii, spun ca aceasta energie (a singularitatii) se transforma in ceea ce contine universul. Cand apare camp higgs nou, in univers, nu apre nici energie noua si nici nu se pierde ,legea de conservare a energiei ne spune asta, prin urmare campul higgs trebuie sa rezulte din transformarea energiei singularitatii... si sa aiba, cum ai spus tu energie zero.
Ceea ce am subliniat eu....daca ceva din univers nu are energie asta nu inseamna ca nu provine din transformarea energiei singularitatii. Este o diferenta mare intre energia singularitatii si energia din univers.O diferenta ar fi aceea ca energia singularitatii netransformata nu are nevoie de spatiu pentru a exista, pe cand energia din univers are nevoie de spatiu.
Adi, daca ceva exista in univers atunci el trebuie sa provina din transformarea energiei singularitatii.
Sper ca acum am fost mai clar.

Prin urmare:
1. Energia singularitatii se transforma in tot ce contine universul.
2.Daca universul inca este in expansiune, inseamna ca energia singularitatii inca se mai transforma.
3.Daca energia inca se mai transforma, inseamna ca nu s-a transformat total.
4.Daca nu s-a transformat total, universul nu are cum sa fie infinit, din momemt ce energia singularitatii se transforma "in univers" si energia singularitatii s-a transformat partial.

Aceastea sunt observatiile mele.Eu cred ca le-am argumentat destul, bineinteles nu destul de mult pentru o teorie (cum a spus Adi).
Sper ca ai inteles problema cu campul higgs. Nu conteaza daca are sau nu energie, el provine din transformarea energiei singularitatii.faceti diferenta dintre energia universului si energia singularitatii. Numai ganditi-va la faptul ca energia singularitatii a existat cand universul nostru nici nu aparu-se, prin urmare trebuie sa fie diferita de energia ce se gaseste acum in univers.

Din ce am comentat eu mai sus rezulta faptul ca universul este finit. Este un rationament logic. Bine, sunt de acord daca cineva o sa-mi spuna ca universul este imens fata de dimensiunile unui quarc.

Electron

Citat din: foton01 din Octombrie 06, 2009, 08:12:52 AM
Prin univers inteleg tot ceea ce exista in spatiu-timp.
Aha, deci "energia speciala" de care tot vorbesti nu face parte din univers. Probabil ai aflat ca legile fizicii (ca stiinta) nu se pot ocupa decat de ceea ce face parte din univers. Asa cum ai definit conceptele, "energia speciala" inventata de tine este o speculatie complet nestiintifica.

CitatEnergia singularitatii este acea energie speciala a punctului ce a dat nastere universului.Aceasta energie se transforma in tot ce contine universul.
Intrebarea care se pune este: se poate detecta "energia speciala" de care vorbesti? Da sau nu? Daca da, cum?

Sau altfel spus: prin ce se deosebeste inventia ta de Unicornul Roz Invizibil ? Sa stii ca nu glumesc. Iti propun si eu urmatoarea idee: Unicornul Roz Invizibil "era", "este" si "va fi" in afara spatiu-timpului. Prin bunavointa sa, culoarea Roz Invizibila caracteristica se transforma in tot ce contine universul. Vezi expansiunea. Logic, nu?

Ce parere ai?

e-
Don't believe everything you think.

foton01

Electron, nu stiu daca ai observat, dar existao presupunere, care nu am facut-o eu. Universul a aparut in  urma unei exploii. Aceasta explozie s-a datorat iesirii din starea de singularitate a punctului ce contine energia.
Iti dau link, asta este tot: http://ro.wikipedia.org/wiki/Big_Bang

Electron

Merci de link. Totusi, nu ai raspuns la intrebarea mea despre Unicornul Roz Invizibil.

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Citat din: foton01 din Octombrie 06, 2009, 08:12:52 AM
Prin univers inteleg tot ceea ce exista in spatiu-timp.
Energia singularitatii este acea energie speciala a punctului ce a dat nastere universului.Aceasta energie se transforma in tot ce contine universul.

Dar nu stiu daca campul Higgs este energie, sau este doar o proprietate a vidului.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Eu nu sunt convins ca daca cumva campul Higgs nu are energie, el apare din transformarea energiei singularitatii. Ci eu vad asa, fapt pe care de altfel l-am spus deja mai sus in analogia cu bazinul. Daca pica apa din bazin intr-o balta, apoi apa din balta se transforma in vin, atunci nu poti spui ca vinul s-a creat prin transformarea apei din bazin, nu, el s-a format prin transformarea apei din balta. Asa si aici, din energie s-a creat totul din Univers, dar odata creat acesta nu mai are nicio treaba cu energia singularitatii, decat ca totul a provenit din ea + legile fizicii.

Deci, daca campul Higgs are energie, atunci nu are cum sa fie produs in mod direct din energia singularitatii, ci din energia care e acum in Univers.

Daca in schimb campul Higgs nu are energie, atunci nu e produs nici macar din energia care e acum in Univers.

Iar atunci nu ar fi decat indirect produs din energia singularitatii, asa cum ar fi totul din Univers, inclusiv tu. Atunci nu vad ce aduce nou ipoteza ta. Evident ca totul ce e acum in Univers rezulta din ce a fost candva inainte de Big Bang. Deci nu vad ce aduce nou si deosebit ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro