Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Universul

Creat de foton01, Septembrie 29, 2009, 08:18:09 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

foton01

Daca e asa, acel spatiu nou presupune particule higgs noi, deci o parte din acea energie s-a transformat. Universul este in continua expansiune deci in permanenta acea energie se transforma, deci energia singularitatii nu s-a transformat toata deodata, deci nu are cum sa existe "materie" in cantitate infinita  deci nici spatiul nu este infinit. Spun """""materie deoarece ma refer la faptul ca tu ai spus ca particulele higgs nu sunt materie....

Adi

Citat din: foton01 din Septembrie 29, 2009, 09:25:33 PM
Am mai postat acum ceva, adica am modificat mesajul de mai sus.

Pai dupa ce raspund la un post nu mai e bine sa il modifici. Ca se schimba sensul a ceea la care am raspuns. Plus ca nu ma mai uit mai sus. Trebuie sa analizezi de la caz la caz cand poti schimba si cand nu.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: foton01 din Septembrie 29, 2009, 09:16:12 PM
Bun, cum spui tu. Campul higgs nu este materie dar particulele higgs sunt. cand apare un spatiu nou apare un camp higgs nou deci si particule higgs noi.
particulele higgs fiind particule materiale inseamna ca provin din acea energie. O parte din acea energie s-a transformat in particule higgs. Dar campul higgs se strange pentru a forma particule higgs. Concluzia este ca si campul higgs provine din acea energie. Atentie, nu am spus ca campul higgs este materie ci ca provine din acea energie, deci o parte din acea energie s-a transformat in camp higgs.

Multumesc.

Asa formulat sunt de acord.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: foton01 din Septembrie 29, 2009, 09:26:48 PM
Chiar daca particulele higgs nu sunt materie au aparut dupa Big-Bang deci trebuie ca o parte din energia singularitatii sa se transforme.

Da, energia singularitatii este in parte in energia de expansiune a universului, iar aceasta din urma creeaza spatiul nou si campul Higgs corespunzator spatiului noi. Eu asa ma gandesc.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01

Ceea ce vreau sa spun este: daca inca se mai creaza spatiul si inca se mai creaza campul higgs atunci energia singularitatii nu s-a transformat total, s-a transformat partial si inca se  mai transforma. Asta inseamna ca nu are cum sa fie infinit din moment ce enrgia aceea este transformata partial. Deci universul este finit. Acum vorba ta, comparativ cu dimensiunile unui proton  este foarte mare....

Adi

Citat din: foton01 din Septembrie 30, 2009, 07:35:44 AM
Ceea ce vreau sa spun este: daca inca se mai creaza spatiul si inca se mai creaza campul higgs atunci energia singularitatii nu s-a transformat total, s-a transformat partial si inca se  mai transforma. Asta inseamna ca nu are cum sa fie infinit din moment ce enrgia aceea este transformata partial. Deci universul este finit. Acum vorba ta, comparativ cu dimensiunile unui proton  este foarte mare....

Am inteles ce ai vrut sa spui. Dar nu sunt de acord. Eu am spus ce am spus mai sus, si repet aici iar.

Citat din: Adi
Da, energia singularitatii este in parte in energia de expansiune a universului, iar aceasta din urma creeaza spatiul nou si campul Higgs corespunzator spatiului noi. Eu asa ma gandesc.

Intelegi ce vreau sa zic? Esti de acord cu ea?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01


foton01

Tu esti de acord cu ceea ce am spus eu?

Adi

Citat din: foton01 din Octombrie 01, 2009, 07:58:48 AM
Tu esti de acord cu ceea ce am spus eu?

Vezi postul meu precedent. Ti ai spus una, eu am spus alta, cele doua se contrazic, tu ai fost de acord cu ce am spus eu, deci ai fost de acord ca ceea ce ai spus tu era gresit. Dar acum vad ca ai luat punctul ca energia de dinainte de Big Bang se regaseste partial in energia de expansiune a Universului.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01

Citat din: Adi din Octombrie 01, 2009, 02:17:09 PM
Citat din: foton01 din Octombrie 01, 2009, 07:58:48 AM
Tu esti de acord cu ceea ce am spus eu?

Vezi postul meu precedent. Ti ai spus una, eu am spus alta, cele doua se contrazic, tu ai fost de acord cu ce am spus eu, deci ai fost de acord ca ceea ce ai spus tu era gresit. Dar acum vad ca ai luat punctul ca energia de dinainte de Big Bang se regaseste partial in energia de expansiune a Universului.

Da, am luat acest punct. Daca energia singularitatii se regaseste partial in energia de expansiune a universului, asta inseamna ca nu se regaseste total, prin urmare universul nu are cum sa fie infinit.
Ce spui pana la urma?

Adi

Citat din: foton01 din Octombrie 01, 2009, 10:04:13 PM
Daca energia singularitatii se regaseste partial in energia de expansiune a universului, asta inseamna ca nu se regaseste total, prin urmare universul nu are cum sa fie infinit.
Ce spui pana la urma?

Ce intelegi prin "nu se regaseste total"? Prin ce rationament obtii ca Universul nu are cum sa fie infinit? Nu inteleg ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01

Citat din: Adi din Octombrie 02, 2009, 02:00:04 AM
Citat din: foton01 din Octombrie 01, 2009, 10:04:13 PM
Daca energia singularitatii se regaseste partial in energia de expansiune a universului, asta inseamna ca nu se regaseste total, prin urmare universul nu are cum sa fie infinit.
Ce spui pana la urma?

Ce intelegi prin "nu se regaseste total"? Prin ce rationament obtii ca Universul nu are cum sa fie infinit? Nu inteleg ...

Singularitatea respectiva avea energie infinita. Daca toata aceasta energie infinita se regaseste partiala in energia de expansiune a universului inseamna ca nu se gaseste total.Adica, in energia de expansiune a universului nu se gaseste toata energia singularitatii. Energia de expansiune a universului da nastere spatiului nou si campului higgs nou. Energia aceasta este "limitata" deoarece nu include toata energie singulritatii. Daca este limitata,pana acum nu a avut cum sa creeze un spatiu nelimitat si materie nelimitata cu alte cuvinte nu a avut cum sa creeze un univers infinit.
Gandeste-te ca enegia singularitatii su se regaseste total in energia care da nastere spatiului nou si campului higgs nou, prin urmare acea energie nu avea cum sa creeze ceva nelimitat, din moment ce ea este limitata.

Electron

Citat din: foton01 din Octombrie 02, 2009, 07:55:29 AM
Singularitatea respectiva avea energie infinita.
foton01, iti dai seama ca afirmatia asta nu este stiintifica? In fizica nu se poate lucra cu cantitati infinite si sincer ma indoiesc foarte tare sa existe vreo teorie oficiala care sa afirme ca singularitatea de la Big-Bang avea energie infinita. Ai cumva vreo referinta oficiala?

e-
Don't believe everything you think.

foton01

Citat din: Electron din Octombrie 02, 2009, 09:32:37 AM
Citat din: foton01 din Octombrie 02, 2009, 07:55:29 AM
Singularitatea respectiva avea energie infinita.
foton01, iti dai seama ca afirmatia asta nu este stiintifica? In fizica nu se poate lucra cu cantitati infinite si sincer ma indoiesc foarte tare sa existe vreo teorie oficiala care sa afirme ca singularitatea de la Big-Bang avea energie infinita. Ai cumva vreo referinta oficiala?

e-

Electron, iti dai seama ca inainte de big-bang nu exista fizica? nu existau legile fizicii?

Electron

Desigur, sau cel putin foarte probabil. Tocmai de aceea ma intreb cum pot legile fizicii pe care le avem, asa limitate cum sunt, sa sustina ceva despre ceea ce e in afara domeniului lor de aplicabilitate. De aceea ma indoiesc sa existe vreo teorie oficiala care sa afirme ca energia de care vorbesti tu "era" (sau este) infinita.

e-
Don't believe everything you think.