Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Universul

Creat de foton01, Septembrie 29, 2009, 08:18:09 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

foton01

Citat din: constantin.a din Octombrie 16, 2009, 11:32:23 AM
E destul de greu sa vorbim despre "materie initiala" atata timp cat nu avem o teorie care sa explice cum s-a format Universul. Nu cred insa ca in afara limitelor Plank lungimea si timpul nu exista. Fluctuatiile cuantice la scala aceea de marime sunt insa prea importante pentru a ne permite sa le ignoram.
Nu stiu cum percepeti ca fizicieni timpul! Pentru mine este o mare enigma. Eu il percep mai mult ca o masura a cresterii entropiei si nu ii dau o existenta de sine-statatoare. Voi ce parere aveti?

Caonstantin, tocmai asta spun eu pe aici!Ceea ce a dat nastere universului a fost intr-e 0 si limitele Plank, nu "inainte" de 0.

Skolon

Citat din: daniel din Octombrie 16, 2009, 11:55:14 AM
...
Referitor la "zidul Planck", teoriile actuale nu au si o demonstratie pentru momentul de mai devreme de 10–43 secunde. Asa ca, inainte de 10-43, fiecare isi poate imagina orice.

Te inşeli. Pe pagina anterioară tocmai am dat un link care încearcă să explice (se pare cu succes) ce a fost înainte de 10-43 secunde: există argumente că ar fi fost un alt Univers.

Einstein

M-am inregistrat sub un alt user ,Einstein, cel vechi era foton01.
Mi-am dat seama ca toate ideile mele nu au nici o relevanta fara o demonstratie matematica si mai ales fizica. O sa studiez mai atent fizica si am sa formulez (cred) o teorie care sa aiba relevanta fizica.
Multumesc.

Adi

#168
Iata un text care se potriveste foarte bine la aceasta discutie despre Univers. Anume de ce timpul curge doar inainte, ireversibil? De ce exista o sageata a timpului. Am facut sinteza la o prezentare pentru public la McGill de Seah Carroll de la McGill. Tot articolul poate fi gasit aici.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01

Foarte interesant articolul, abia astept sa ajung sa studiez termodinamica... dar toate la timpul lor....
De fapt nu mai am asa mult de studiat pana acolo , dar dupa cum am mai spus in alt topic la fiecare articol trebuie sa rezolv si probleme, imi vor trebui la olimpiada....
Multumesc. :)

cris

Este un articol de bun simt.Cat priveste problema entropiei mici in momentul BB eu raman la parerea ca intr-o anumita zona a universului o gaura neagra absoarbe tot si topeste intr-un singur super puls.

Adi

Citat din: foton01 din Octombrie 20, 2009, 09:34:24 AM
Foarte interesant articolul, abia astept sa ajung sa studiez termodinamica... dar toate la timpul lor....
De fapt nu mai am asa mult de studiat pana acolo , dar dupa cum am mai spus in alt topic la fiecare articol trebuie sa rezolv si probleme, imi vor trebui la olimpiada....
Multumesc. :)

Credeam ca tu ai in jur de 40 de ani si esti inginer. Imi reamintesti te rog in ce clasa esti, asadar?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: cris din Octombrie 20, 2009, 09:41:02 AM
Este un articol de bun simt.Cat priveste problema entropiei mici in momentul BB eu raman la parerea ca intr-o anumita zona a universului o gaura neagra absoarbe tot si topeste intr-un singur super puls.

Partea a II-a a prezentarii este cu privire la variate ipoteze si speculatii. Am descoperit acum un articol pe Descopera.ro, care au tradus un articol din Scientific American (probabil ilegal, ca de obicei), in care spune tocmai ipoteza lui Sean Carroll, aceea pe care o voi prezenta si eu, alaturi de altele, in partea a doua a articolului in curand.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01

Citat din: Adi din Octombrie 20, 2009, 10:13:29 AM
Citat din: foton01 din Octombrie 20, 2009, 09:34:24 AM
Foarte interesant articolul, abia astept sa ajung sa studiez termodinamica... dar toate la timpul lor....
De fapt nu mai am asa mult de studiat pana acolo , dar dupa cum am mai spus in alt topic la fiecare articol trebuie sa rezolv si probleme, imi vor trebui la olimpiada....
Multumesc. :)

Credeam ca tu ai in jur de 40 de ani si esti inginer. Imi reamintesti te rog in ce clasa esti, asadar?

Nu am in jur de 40 ani, si nici nu sunt inginer... sunt in clasa a 8-a.

foton01

Apropo, vreau sa va rog sa-mi spuneti daca cunoasteti vreunul dintre voi cursuri online de fizica pentru liceu. Eu invat si singur, dar nu o sa pricep la fel de bine decat cand voi avea un model...
Multumesc mult.... :)

paul

Adi, am vrut sa fac un comentariu la articolul publicat pe sait (exceptional!) si n-am reusit, oare trebuie sa fiu logat? M-am semnat "Paul" si am primit mesaj ca este altul cu acest nume, m-am semnat cu numele intreg si ...nimic! N-a aparut nici comentariul deferitor la ARCA, acolo am incercat de 2 ori... Mai demult am reusit...

daniel

Citat din: Skolon din Octombrie 19, 2009, 11:59:42 AM
Citat din: daniel din Octombrie 16, 2009, 11:55:14 AM
...
Referitor la "zidul Planck", teoriile actuale nu au si o demonstratie pentru momentul de mai devreme de 10–43 secunde. Asa ca, inainte de 10-43, fiecare isi poate imagina orice.

Te inşeli. Pe pagina anterioară tocmai am dat un link care încearcă să explice (se pare cu succes) ce a fost înainte de 10-43 secunde: există argumente că ar fi fost un alt Univers.
Skolon, cu siguranta ma insel. Teoria aceasta trebuie nu numai sa explice ci si sa demonstreze in timp. Pana una alta, vorba lui Albert Einstein :"Anii petrecuti in intuneric, in cautarea asidua a unui adevar pe care-l simti, dar nu-l poti exprima, ..." Oricum, e bine ca ne gandim la asa ceva si cautam sa aflam "un adevar" care sa ne multumesca cat de cat.


Adi

Citat din: paul din Octombrie 20, 2009, 12:08:18 PM
Adi, am vrut sa fac un comentariu la articolul publicat pe sait (exceptional!) si n-am reusit, oare trebuie sa fiu logat? M-am semnat "Paul" si am primit mesaj ca este altul cu acest nume, m-am semnat cu numele intreg si ...nimic! N-a aparut nici comentariul deferitor la ARCA, acolo am incercat de 2 ori... Mai demult am reusit...

Buna Paul. Mesajul tau de sustinere pentru articol a aparut, eu il vad publicat. Dar ca sa nu ai probleme pe viitor, intai logheaza-te pe site si apoi nu trebuie sa iti mai pui numele, ci pune automat numele tau. Si userul tau e unic si atunci nu e altcineva ca tine.

Ma bucur ca ti-a placut articolul.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro