Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Universul

Creat de foton01, Septembrie 29, 2009, 08:18:09 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Citat din: mircea_p din Septembrie 29, 2009, 04:14:35 PM
Teoria ca pe masura ce universul se dilata apare materie "noua" nu este noua.
Fred Hoyle a propus asa ceva cam demult, nu mai tin minte daca inante de aparitia teoriei big Bang  sau dupa. Dar oricum nu s-a dovedit o teorie viabila.

Exact in timpul teoriei Big Bang-ului. Au fost in competitie mai toata perioada anilor 50, pana cand descoperirea radiatiei cosmice de fond a demonstrat teoria Big Bangului este cea corecta. Da altfel, Fred Hoyle a creat numele de Big Bang pentru teoria concurenta lui, in sens peiorativ, si mare le-a fost supararea sustinatorilor teoriei Big Bangului ca i-a ramas numele. Totodata, Fred Hoyle a fost un mare popularizator de Stiinta, un fel de Carl Sagan al anilor 50, al BBC, in UK. A electrizat generatii de tineri spre stiinta. Deci desi teoria lui nu a invins, el a ajutat foarte mult stiinta si a fost un mare om de stiinta el insusi.

Citat din: mircea_p din Septembrie 29, 2009, 04:14:35 PM
Merita sa citesti istoria stiintei (ca si istoria in general).

Complet de acord!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01

Sa va fac o analogie. Intrun pahar exista o piatra. Umplem paharul cu apa dar sa nu dea pe din afara.
Daca scoatem pietricica nivelul apei scade deoarece o anumita cantitate de apa va ocupa locul unde a fost pietricica. Asa este si cu campul higgs, daca apare acel spatiu "nou" si nu apare si campul, dar cu toate acestea corpurile au masa inseamna ca o "cantitate" de camp a intrat in acel spatiu, dar odata cu asta alt loc din spatiu a ramas fara camp higgs, acest lucru este imposibil. Deci pana la urma in spatiul "nou" trebuie sa fie camp higgs "nou".

Adi

Citat din: foton01 din Septembrie 29, 2009, 08:18:28 PM
Adi, eu nu ma refer la energia stocata la Big-Bang ci la energia singularitatii.

Care e diferenta intre cele doua energii? Eu nu vad nici una.

Citat din: foton01 din Septembrie 29, 2009, 08:18:28 PM
Chiar tu ai fost de acord cu asta in discutia "Particulele de baza". Energia acelei singularitati era infinita si chiar tu ai fost de acord cu faptul ca energia acelei singularitati s-a transformat in materie..

Da, energia de dinainte de Big Bang, sau energia singularitatii, tot una ....

Citat din: foton01 din Septembrie 29, 2009, 08:18:28 PM
Pe masura ce universul se dilata apare un spatiu intre galaxii.

Corect.

Citat din: foton01 din Septembrie 29, 2009, 08:18:28 PM
In acel spatiu trebuie sa existe materie, de aceea apare materie in acel spatiu,

Fals, nimic nu cere sa existe materie peste tot in spatiul dintre galaxii si deci nici sa apara materie noua.

Citat din: foton01 din Septembrie 29, 2009, 08:18:28 PM
adica energia singularitatii se transforma. Eu nu ma refer la faptul ca (mi-ai povestit si tu) in vid apar in permanenta materie si antimaterie ci l-a acea materie ce apare in spatiul ce i-a nastere in urma expansiunii universului, spatiul dintre galaxiile care se departeaza.

Este doar o ipoteza a ta. In stiinta oficiala nu se zice ca apare materie noua mereu pe masura ce spatiu-timpul este in expansiune.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: foton01 din Septembrie 29, 2009, 08:26:42 PM
Adi, ca intre paranteze, tu ai avut perfecta dreptate; este mult mai usor sa scrii, te concentrezi, scri iar apoi nu mai poti contesta ceea ce ai spus....

Ma bucur ca esti de acord.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: foton01 din Septembrie 29, 2009, 08:42:02 PM
Sa va dau un exemplu: campul higgs se afla in orice punct din spatiu, asta explica de ce corpurile au masa in orice punct din spatiu.

Corect, cu mentiunea ca daca corpurile se afla acolo. Asta nu inseamna musai ca in fiecare punct din spatiu e materie.

Citat din: foton01 din Septembrie 29, 2009, 08:42:02 PM
Sa presupunem ca un corp se deplaseaza prin spatiul "nou" dintre galaxii. Acel corp va avea masa. Concluzia este ca daca a aprut un spatiu "nou" a aparut si campul higgs in acel spatiu deci a aparut daca a aparut un spatiu "nou" a aparut si materie.

Daca a aparut spatiu nou, a aparut si campul Higgs, corect. Dar nu aparut si materie. Ci daca cumva trece pe acolo o particula de materie, aceasta va simti ca are masa si in acel spatiu nou format.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: foton01 din Septembrie 29, 2009, 08:45:15 PM
P.S. nu stiu daca exemplu este tocami bun, in orice caz sper ca ati priceout despre ce este vorba....
Multumesc.

Incearca sa scrii mai multe mesaje intr-un singur post. De exemplu, puteai pune acest PS chiar in postul de mai sus, apasand pe butonul de Modifica al postului de mai sus. Mi se pare ca ai voie sa schimbi postul tau o ora dupa ce l-ai scris.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01

Citat din: Adi din Septembrie 29, 2009, 09:03:23 PM
Citat din: foton01 din Septembrie 29, 2009, 08:42:02 PM
Sa va dau un exemplu: campul higgs se afla in orice punct din spatiu, asta explica de ce corpurile au masa in orice punct din spatiu.

Corect, cu mentiunea ca daca corpurile se afla acolo. Asta nu inseamna musai ca in fiecare punct din spatiu e materie.

Citat din: foton01 din Septembrie 29, 2009, 08:42:02 PM
Sa presupunem ca un corp se deplaseaza prin spatiul "nou" dintre galaxii. Acel corp va avea masa. Concluzia este ca daca a aprut un spatiu "nou" a aparut si campul higgs in acel spatiu deci a aparut daca a aparut un spatiu "nou" a aparut si materie.

Daca a aparut spatiu nou, a aparut si campul Higgs, corect. Dar nu aparut si materie. Ci daca cumva trece pe acolo o particula de materie, aceasta va simti ca are masa si in acel spatiu nou format.

Adi, ma bucur ca esti de acord cu ceea ce am spus. Eu stiam ca campul higgs este considerat materie. Materia din punct de vedere fizic exista sub forma de substanta si camp.

foton01

Citat din: Adi din Septembrie 29, 2009, 09:04:11 PM
Citat din: foton01 din Septembrie 29, 2009, 08:45:15 PM
P.S. nu stiu daca exemplu este tocami bun, in orice caz sper ca ati priceout despre ce este vorba....
Multumesc.

Incearca sa scrii mai multe mesaje intr-un singur post. De exemplu, puteai pune acest PS chiar in postul de mai sus, apasand pe butonul de Modifica al postului de mai sus. Mi se pare ca ai voie sa schimbi postul tau o ora dupa ce l-ai scris.

Multumesc pentru informatie.

Adi

Citat din: foton01 din Septembrie 29, 2009, 08:59:48 PM
Sa va fac o analogie. Intrun pahar exista o piatra. Umplem paharul cu apa dar sa nu dea pe din afara.
Daca scoatem pietricica nivelul apei scade deoarece o anumita cantitate de apa va ocupa locul unde a fost pietricica.

Pana aici corect.

Citat din: foton01 din Septembrie 29, 2009, 08:59:48 PM
Asa este si cu campul higgs, daca apare acel spatiu "nou" si nu apare si campul, dar cu toate acestea corpurile au masa inseamna ca o "cantitate" de camp a intrat in acel spatiu,

Corect.

Citat din: foton01 din Septembrie 29, 2009, 08:59:48 PM
dar odata cu asta alt loc din spatiu a ramas fara camp higgs,

Fals. Campul Higgs nu e o cantitate finita, sa il iei de colo si sa il duci colo, ci este o proprietate a spatiului, apare oriunde e spatiu. Deci peste tot in Univers unde va fi spatiu va fi si camp Higgs.

Citat din: foton01 din Septembrie 29, 2009, 08:59:48 PM
acest lucru este imposibil. Deci pana la urma in spatiul "nou" trebuie sa fie camp higgs "nou".

Da, corect. Cum apare spatiu nou, apare si camp Higgs nou. Dar asta nu inseamna ca apare materie sau masa in spatiul cel nou. Campul Higgs nu e nici materie, nici masa.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: foton01 din Septembrie 29, 2009, 09:06:16 PM
Adi, ma bucur ca esti de acord cu ceea ce am spus. Eu stiam ca campul higgs este considerat materie. Materia din punct de vedere fizic exista sub forma de substanta si camp.

Tu nu ai spus asta, tu ai spus ca in spatiul nou apare matere, dar cum am clarificat, tu credeai ca campul Higgs este o noua forma de materie. Ei bine, campul Higgs este un camp special. Are proprietatile cuantice ale vidului.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01

Citat din: Adi din Septembrie 29, 2009, 09:09:00 PM
Citat din: foton01 din Septembrie 29, 2009, 09:06:16 PM
Adi, ma bucur ca esti de acord cu ceea ce am spus. Eu stiam ca campul higgs este considerat materie. Materia din punct de vedere fizic exista sub forma de substanta si camp.

Tu nu ai spus asta, tu ai spus ca in spatiul nou apare matere, dar cum am clarificat, tu credeai ca campul Higgs este o noua forma de materie. Ei bine, campul Higgs este un camp special. Are proprietatile cuantice ale vidului.

Am spus mai pe la inceput in discutia cu electron.

foton01

#26
Bun, cum spui tu. Campul higgs nu este materie dar particulele higgs sunt. cand apare un spatiu nou apare un camp higgs nou deci si particule higgs noi.
particulele higgs fiind particule materiale inseamna ca provin din acea energie. O parte din acea energie s-a transformat in particule higgs. Dar campul higgs se strange pentru a forma particule higgs. Concluzia este ca si campul higgs provine din acea energie. Atentie, nu am spus ca campul higgs este materie ci ca provine din acea energie, deci o parte din acea energie s-a transformat in camp higgs.

Multumesc.

Adi

Citat din: foton01 din Septembrie 29, 2009, 09:16:12 PM
Bun, cum spui tu. Campul higgs nu este materie dar particulele higgs sunt. cand apare un spatiu nou apare un camp higgs nou deci si particule higgs noi.

Ah, asa da. Dar nu stiu daca particulele Higgs sunt materie. In general, e greu de definit care e materie, care e non-materie. In general se facea distinctie intre corpusculi si unde, apoi intre materie si campuri, dar vad ca pentru tine campul este o materie. In fine ... e chestie de definitii, nu de ceva fundamental depsre fizica.

Dar o chestie esentiala este ca exista doua tipuri de particule: unele se numesc de materie (cuarci, leptoni) si altele mediatori ale fortelor (fotoni, W/Z, gluoni). Sunt acestea din urma materie? E irelevant, atat timp cat stii proprietatile fiecareia ... Ce e materie sau nu alege omul, alta specie de extraterestri ar decide altceva. Dar toate au aceleasi proprietati.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01

Am mai postat acum ceva, adica am modificat mesajul de mai sus.

foton01

Chiar daca particulele higgs nu sunt materie au aparut dupa Big-Bang deci trebuie ca o parte din energia singularitatii sa se transforme.