Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Universul

Creat de foton01, Septembrie 29, 2009, 08:18:09 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

foton01

Teoria spune ca a existat un punct cu o natura speciala, o asa numita singularitate, fara dimensiuni dar cu energie infinita.Am discutat cu Adi la http://www.scientia.ro/forum/index.php?topic=1450.60 si am ajuns la concluzia ca energia acelei singularitati s-a transformat in materie. Am discutat si la http://www.scientia.ro/forum/index.php?topic=1449.15 si am ajuns la concluzia ca materia nu poate exista fara spatiu-timp.
Sunt sigur ca majoritatea cunoasteti faptul ca nu exista vid perfect, deci in orice punct din spatiu trebuie sa existe materie. S-a observat faptul ca galaxiile se indeparteaza deoarece universul se afla in continua expansiune. Spatiul dintre galaxii nu poate fi vid, deci cu cat universul se mareste trebuie sa apara si materia care sa "complecteze" spatiul dintre galaxii, rezultat din expansiunea universului. Dupa ce am constatat impreuna cu Adi, materia care apare intre galaxii provine din acea energie. Asta inseamna ca acea energie speciala inca se mai transforma, deci nu s-a transformat toata energia.
Daca universul ar fi infinit si spatiul ar fi infinit, asta inseamna ca si materia ar trebui sa fie infinita deci ar trebui ca toata acea energie sa se tranforme.Dar acest lucru nu se intampla. Se observa ca apare un spatiu intre galaxii, deci trebuie sa apara si materie, asta inseamna ca acea energie nu s-a transformat toata ci partial, aceasta fiind in continua transformare deoarece universul se afla in continua expansiune.Asta inseamna ca universul trebuie sa fie finit.

Ce parere aveti? Ceea ce am spus aici nu sunt decat niste deductii.

Electron

Citat din: foton01 din Septembrie 29, 2009, 08:18:09 AM
Sunt sigur ca majoritatea cunoasteti faptul ca nu exista vid perfect, deci in orice punct din spatiu trebuie sa existe materie.
Gresit. Chiar si in interiorul atomului, marea majoritatea a spatiului e "gol", ca sa nu mai vorbim de spatiul dintre atomii unei molecule sau cristal etc. E drept ca materia si energia sunt echivalente, ca si gheata si apa (ca metafora superficiala), dar transformarea din materie in energie si invers nu se petrece asa, oricum, oirunde si oricand.

e-
Don't believe everything you think.

foton01

Electron, din punct de vedere al fizicii materia poate fi sub forma de substanta sau camp. Deci intrun spatiu unde aparent nu este nimic tot este ceva, spre exemplu camp. Unde nu este substanta este camp. Unde nu este camp este subtanta. Nu zic ca nu pot fi ambele deodata in acelasi spatiu.

foton01

Daca spatiul din interiorul atomilor este "gol" asta inseamna ca poate sa existe vid perfect, deci tot am descoperit ceva....

Electron

De obicei cand se vorbeste de "materie" este vorba de substanta. Nu contest ca se poate considera "campul" (de fapt campurile) ca forma a materiei, dar daca nu precizezi acest lucru cand vorbesti de "materie" se poate ajunge la confuzii. Si asta tocmai pentru ca desi campurile fizice se extind in spatiu, asta nu inseamna ca "apare camp nou" in sensul ca energia continuta in camp, chiar daca se extinde prin spatiu, totalul nu se modifica (se "rarefiaza" daca vrei). Deci ideea ta ca din cauza expansiunii apare "materie" este gresita si nejustificata.

e-

Don't believe everything you think.

Electron

Citat din: foton01 din Septembrie 29, 2009, 09:16:11 AM
Daca spatiul din interiorul atomilor este "gol" asta inseamna ca poate sa existe vid perfect, deci tot am descoperit ceva....
Daca observi, am pus "gol" in ghilimele, pentru ca e impropriu spus. In interiorul atomului in afara de substanta (nucleu si electroni) exista evident diverse capuri in spatiul acela "gol".

e-
Don't believe everything you think.

foton01

#6
Citat din: Electron din Septembrie 29, 2009, 09:16:33 AM
De obicei cand se vorbeste de "materie" este vorba de substanta. Nu contest ca se poate considera "campul" (de fapt campurile) ca forma a materiei, dar daca nu precizezi acest lucru cand vorbesti de "materie" se poate ajunge la confuzii. Si asta tocmai pentru ca desi campurile fizice se extind in spatiu, asta nu inseamna ca "apare camp nou" in sensul ca energia continuta in camp, chiar daca se extinde prin spatiu, totalul nu se modifica (se "rarefiaza" daca vrei). Deci ideea ta ca din cauza expansiunii apare "materie" este gresita si nejustificata.

e-



Electron, eu nu am spus ca materia apare in urma expansiunii universului. Eu am spus ca:
-universul se mareste deci apare acel spatiu dintre galaxii, spatiu care nu poate sa fie gol deoarece nu exista vid perfect. Pentru ca spatiul acela sa nu fie gol trebuie sa apara materie (camp sau substanta). Energia singularitatii s-a transformat in materie. Pentru ca apare materie in spatiu dintre galaxii, asta inseamna ca acea energie inca se mai transforma, deci nu a fost toata transformata, deci materia nu este infinita, deci nici spatiul nu poate fi infinit deoarece nu exista vid perfect.
Ideea este ca in spatiu inca mai apare materie. Energia singularitatii s-a transformat in materie. Daca inca mai apare materie asta inseamna ca de fapt acea energie inca se mai transforma, deci nu s-a transformat toata ci partial, asta inseamna ca nu exista materie infinita. Daca spatiul ar fi infinit, materia finita, inseamna ca poate sa existe vid perfect, acest lucru este fals, asta inseamna ca si spatiul este finit.
Sper ca am fost destul de clar...

foton01

Citat din: Electron din Septembrie 29, 2009, 09:18:20 AM
Citat din: foton01 din Septembrie 29, 2009, 09:16:11 AM
Daca spatiul din interiorul atomilor este "gol" asta inseamna ca poate sa existe vid perfect, deci tot am descoperit ceva....
Daca observi, am pus "gol" in ghilimele, pentru ca e impropriu spus. In interiorul atomului in afara de substanta (nucleu si electroni) exista evident diverse capuri in spatiul acela "gol".

e-

Scuze electron, nu am observat ghilimelele... scuze...

foton01


Adi

Materia care apare mereu in spatiu pe principiul ca vidul nu este vid perfect, ci fluctuatii cuantice, ei bine acea materie apare in pereche cu antimateria si apoi , dupa timp foarte scurt, se anihileaza. Astfel, inainte de crearea si dupa creare energia se conserva. Astfel, pentru acesta nu se foloseste energie stocata undeva de la Big Bang care inca se transforma in materie. Materie s-a produs doar atunci dupa Big Bang, nu se mai produce. Acum doar se transforma una in alta.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mircea_p

Teoria ca pe masura ce universul se dilata apare materie "noua" nu este noua.
Fred Hoyle a propus asa ceva cam demult, nu mai tin minte daca inante de aparitia teoriei big Bang  sau dupa. Dar oricum nu s-a dovedit o teorie viabila.

Merita sa citesti istoria stiintei (ca si istoria in general).

Deasemnea faptul ca "nu e voie" sa ai vid e o conceptie (filozofica) medievala.

foton01

Citat din: Adi din Septembrie 29, 2009, 01:17:10 PM
Materia care apare mereu in spatiu pe principiul ca vidul nu este vid perfect, ci fluctuatii cuantice, ei bine acea materie apare in pereche cu antimateria si apoi , dupa timp foarte scurt, se anihileaza. Astfel, inainte de crearea si dupa creare energia se conserva. Astfel, pentru acesta nu se foloseste energie stocata undeva de la Big Bang care inca se transforma in materie. Materie s-a produs doar atunci dupa Big Bang, nu se mai produce. Acum doar se transforma una in alta.
Adi, eu nu ma refer la energia stocata la Big-Bang ci la energia singularitatii. Chiar tu ai fost de acord cu asta in discutia "Particulele de baza". Energia acelei singularitati era infinita si chiar tu ai fost de acord cu faptul ca energia acelei singularitati s-a transformat in materie.. Pe masura ce universul se dilata apare un spatiu intre galaxii. In acel spatiu trebuie sa existe materie, de aceea apare materie in acel spatiu, adica energia singularitatii se transforma. Eu nu ma refer la faptul ca (mi-ai povestit si tu) in vid apar in permanenta materie si antimaterie ci l-a acea materie ce apare in spatiul ce i-a nastere in urma expansiunii universului, spatiul dintre galaxiile care se departeaza.

foton01

Adi, ca intre paranteze, tu ai avut perfecta dreptate; este mult mai usor sa scrii, te concentrezi, scri iar apoi nu mai poti contesta ceea ce ai spus....

foton01

Sa va dau un exemplu: campul higgs se afla in orice punct din spatiu, asta explica de ce corpurile au masa in orice punct din spatiu. Sa presupunem ca un corp se deplaseaza prin spatiul "nou" dintre galaxii. Acel corp va avea masa. Concluzia este ca daca a aprut un spatiu "nou" a aparut si campul higgs in acel spatiu deci a aparut daca a aparut un spatiu "nou" a aparut si materie.

foton01

P.S. nu stiu daca exemplu este tocami bun, in orice caz sper ca ati priceout despre ce este vorba....
Multumesc.