Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Universul si masa corpurilor.

Creat de foton01, Septembrie 26, 2009, 08:24:26 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Citat din: foton01 din Septembrie 26, 2009, 08:16:43 PM
Citat din: foton01 din Septembrie 26, 2009, 08:15:11 PM
Bun si daca particulele in stare de repaus au masa inseamna ca de fapt universul este finit.
este o deductie logica...

Este o deductie non-stiintifica. Nu poti deduce ceva despre univers plecand de la o analogie incompleta. Poti deduce ceva despre Univers prin metoda stiintifica. De asta eu nu inteleg ce anume urmaresti tu prin discutia asta, ce nivel de pregatire, etc. Poti cizela analogia si o analiza pe toate partile, este un lucru admirabil, iar eu te-am ajutat cu asta. Dar nu spera ca poti intelege Universul complet prin studiul unei analogii.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01

Altfel nu ar avea ce anume sa tina compact campul ca sa creeze rezistenta. Daca se afla in camp simte rezistenta la inceput dar apoi se pierde. In stare de repus corpurile au masa asta inseamna ca de fapt trebuie sa existe ceva limitat ca sa tina compact campul, sa creeze rezistenta...

foton01

Citat din: Adi din Septembrie 26, 2009, 08:19:14 PM
Citat din: foton01 din Septembrie 26, 2009, 08:16:43 PM
Citat din: foton01 din Septembrie 26, 2009, 08:15:11 PM
Bun si daca particulele in stare de repaus au masa inseamna ca de fapt universul este finit.
este o deductie logica...

Este o deductie non-stiintifica. Nu poti deduce ceva despre univers plecand de la o analogie incompleta. Poti deduce ceva despre Univers prin metoda stiintifica. De asta eu nu inteleg ce anume urmaresti tu prin discutia asta, ce nivel de pregatire, etc. Poti cizela analogia si o analiza pe toate partile, este un lucru admirabil, iar eu te-am ajutat cu asta. Dar nu spera ca poti intelege Universul complet prin studiul unei analogii.

Poate ca analogia nu este potrivita dar eu am demonstrat in principiu ca universul este finit. Chiar te rog sa ma ajuti cu asta, sa modific analogia...

foton01


Adi

Citat din: foton01 din Septembrie 26, 2009, 08:18:23 PM
Citat din: Adi din Septembrie 26, 2009, 08:17:01 PM
Citat din: foton01 din Septembrie 26, 2009, 08:15:11 PM
Bun si daca particulele in stare de repaus au masa inseamna ca de fapt universul este finit.

Am raspuns la asta in postul precedent. Analogia nu cred ca descrie masa particulelor in repaus, dar daca ar face-o, nu ar fi necesar ca universul sa fie finit.

Eu cred ca ar fi...

Analogia a fost creata de David J. Miller de la University College London in 1993 (link aici). Citeste analogia lui in original de acolo si apoi intreaba-l si pe el pe email daca se refera si la particule in repaus.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01

Citat din: foton01 din Septembrie 26, 2009, 08:20:38 PM
Altfel nu ar avea ce anume sa tina compact campul ca sa creeze rezistenta. Daca se afla in camp simte rezistenta la inceput dar apoi se pierde. In stare de repus corpurile au masa asta inseamna ca de fapt trebuie sa existe ceva limitat ca sa tina compact campul, sa creeze rezistenta...

Aici, am fost destul e clar. Nu se poate trage decat urmatoarea concluzie:universul este finit...

Adi

Citat din: foton01 din Septembrie 26, 2009, 08:20:38 PM
Altfel nu ar avea ce anume sa tina compact campul ca sa creeze rezistenta. Daca se afla in camp simte rezistenta la inceput dar apoi se pierde. In stare de repus corpurile au masa asta inseamna ca de fapt trebuie sa existe ceva limitat ca sa tina compact campul, sa creeze rezistenta...

Cand incepi cu "altfel" atunci trebuie ca omul sa stie la care fraza de dinainte te refereai. Atunci trebuie ori sa citezi un fragment la care raspunzi, ori sa scrii o fraza completa. Si de asemenea, nu este bine sa scrii trei posturi consecutive, toate scurte. Incearca sa scrii cate unul singur.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: foton01 din Septembrie 26, 2009, 08:22:10 PM
Poate ca analogia nu este potrivita dar eu am demonstrat in principiu ca universul este finit. Chiar te rog sa ma ajuti cu asta, sa modific analogia...

Nu consider ca ai demonstrat nimic. Vorbeste cu fizicianul englez care a creat-o ca sa o modificati impreuna ... Asta e cel mai important, contactul. Datorita mie si Stiinta Azi, ai aflat exact omul care a creat analogia. Ce oportunitate ai acum sa vorbesti cu el direct! Foloseste-o!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01

Intradevarat, analogia poate nu este potrivita dar ma ajutat sa trag o concluzie importanta.
Bineinteles  nu o sa continui sa studiez analogia pentru a intelege universul. Eu am demonstrat cu ajutorul analogiei faptul ca universul este finit.
Am demonstrat bineinteles in principiu, o sa fac si o demonstratie matematica dar voi avea intradevarat nevoie de ajutorul vostru...
Multumesc.

foton01

Citat din: Adi din Septembrie 26, 2009, 08:26:00 PM
Citat din: foton01 din Septembrie 26, 2009, 08:20:38 PM
Altfel nu ar avea ce anume sa tina compact campul ca sa creeze rezistenta.

Cand incepi cu "altfel" atunci trebuie ca omul sa stie la care fraza de dinainte te refereai. Atunci trebuie ori sa citezi un fragment la care raspunzi, ori sa scrii o fraza completa. Si de asemenea, nu este bine sa scrii trei posturi consecutive, toate scurte. Incearca sa scrii cate unul singur.

Modific: Daca se afla in camp omul venit simte rezistenta la inceput dar apoi se pierde. In stare de repus corpurile au masa asta inseamna ca de fapt trebuie sa existe ceva limitat ca sa tina compact campul, sa creeze rezistenta...

Adi

Citat din: foton01 din Septembrie 26, 2009, 08:27:34 PM
Intradevarat, analogia poate nu este potrivita dar ma ajutat sa trag o concluzie importanta.
Bineinteles  nu o sa continui sa studiez analogia pentru a intelege universul. Eu am demonstrat cu ajutorul analogiei faptul ca universul este finit.
Am demonstrat bineinteles in principiu, o sa fac si o demonstratie matematica dar voi avea intradevarat nevoie de ajutorul vostru...
Multumesc.

M-am tot repetat si ma mai repet.

Daca analogia e adevarata si pentru particule in repaus, tot nu arata ca Universul e finit. Nu ai demonstrat nimic, nici macar in principiu.

Matematic nu ai cum sa demonstrezi, caci nu stii teorie cuantica a campului. Asta inveti la doctorat in fizica teoretica a particulelor, apoi inca 10 ani de munca in cercetare. Ori tu nu ai nici facultate de fizica, daca am inteles corect. Asa ca nu te vom putea ajuta decat poate cu ceva sfaturi si linkuri.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: foton01 din Septembrie 26, 2009, 08:30:00 PM
Modific: Daca se afla in camp omul venit simte rezistenta la inceput dar apoi se pierde. In stare de repus corpurile au masa asta inseamna ca de fapt trebuie sa existe ceva limitat ca sa tina compact campul, sa creeze rezistenta...

Tu ridici o intrebare totusi buna: ce analogie ar trebui sa existe care sa explice aparitia masei la particulele in repaus?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01

Ar arata ca universul este finit... , daca o luam logic...

foton01

Pentru a face o analogie noua trebuie mai  intai sa demonstrez cu adevarat ca universul este finit.
Eu cred ca aici doar am argumentat ceva...

foton01

Citat din: Adi din Septembrie 26, 2009, 08:32:01 PM
Citat din: foton01 din Septembrie 26, 2009, 08:30:00 PM
Modific: Daca se afla in camp omul venit simte rezistenta la inceput dar apoi se pierde. In stare de repus corpurile au masa asta inseamna ca de fapt trebuie sa existe ceva limitat ca sa tina compact campul, sa creeze rezistenta...

Tu ridici o intrebare totusi buna: ce analogie ar trebui sa existe care sa explice aparitia masei la particulele in repaus?

Spunand asa ceva inseamna ca intr-un fel accepti ceea ce am spus eu...