Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Universul si masa corpurilor.

Creat de foton01, Septembrie 26, 2009, 08:24:26 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Citat din: foton01 din Septembrie 26, 2009, 07:24:25 PM
Citat din: Adi din Septembrie 26, 2009, 07:20:54 PM
Citat din: foton01 din Septembrie 26, 2009, 07:17:39 PM
Ceea ce vreau sa spun este ca: daca in tot spatiul se afla campul higgs, cand o particula apare in univers fiecare "punct" din acel acel camp poate ocupa o alta pozitie in spatiu, astfel el nu mai creaza rezistenta pentru acea particula....

Nu stiu de unde ai scos asta, dar nu cred ca e adevar. Cum adica fiecare punct din spatiu poate ocupa un alt punct in spatiu? Campul Higgs este peste tot si atunci pe oriunde ar fi particula ar interactiona cu el fara probleme.

Citat din: foton01 din Septembrie 26, 2009, 07:17:39 PM
este ca si intrun sir de margele ai indroduce la mijloc o ala margea, daca margele se afla intrun spatiu finit si in fiecare punct din spatiu atunci ele vor forma o erezistenta pentru margeaua noua...

Acele margele ar crea rezistenta pentru margeaua noua chiar daca firul pe care sunt margele este infinit (deci daca Universul ar fi infinit!)


Nu ar crea, imagineazati niste margele. Daca firur este finit si fiecarei mergele in corespunde un loc pe fir daca ar intra o alta margea margele ar crea rezistenta pentru acea margea. Daca firul ar fi infinit cand ar intra margeau noua fiecare margea s-ar deplasa pe fir ocupand o alta pozitie, astfel nu mai creaza rezistenta...

Cred ca nu intelegi notiunea de "frecare", "rezistenta". Daca firul este infinit, o margea ca sa se deplaseze trebuie sa se ciocnesca cu particula de langa si sa o impinga la o parte, iar aceasta ciocnire franeaza margeaua noastra, adica sufera o frecare, o rezistenta. Asadar rezistenta apare si daca firul este infinit.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: foton01 din Septembrie 26, 2009, 07:26:10 PM
Eu nu am spus ca fiecare punct din spatiu ocupa alt spatiu, ci ca fiecare punct din acel camp ocupa alt loc in spatiu, am facut o analogie...

Daca vrei sa spui ca fiecarei punct din spatiu ii corespunde o valoare a campului Higgs, atunci esti corect, aceasta fiind tocmai definitia unui camp.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: foton01 din Septembrie 26, 2009, 07:28:27 PM
Te rog sa te gandesti...
te rog mult, eu cred ca este bine...


M-am gandit si tot asa cred. Si cand ti-am raspuns prima data m-am gandit bine ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01

Citat din: Adi din Septembrie 26, 2009, 08:03:56 PM
Citat din: foton01 din Septembrie 26, 2009, 07:24:25 PM
Citat din: Adi din Septembrie 26, 2009, 07:20:54 PM
Citat din: foton01 din Septembrie 26, 2009, 07:17:39 PM
Ceea ce vreau sa spun este ca: daca in tot spatiul se afla campul higgs, cand o particula apare in univers fiecare "punct" din acel acel camp poate ocupa o alta pozitie in spatiu, astfel el nu mai creaza rezistenta pentru acea particula....

Nu stiu de unde ai scos asta, dar nu cred ca e adevar. Cum adica fiecare punct din spatiu poate ocupa un alt punct in spatiu? Campul Higgs este peste tot si atunci pe oriunde ar fi particula ar interactiona cu el fara probleme.

Citat din: foton01 din Septembrie 26, 2009, 07:17:39 PM
este ca si intrun sir de margele ai indroduce la mijloc o ala margea, daca margele se afla intrun spatiu finit si in fiecare punct din spatiu atunci ele vor forma o erezistenta pentru margeaua noua...

Acele margele ar crea rezistenta pentru margeaua noua chiar daca firul pe care sunt margele este infinit (deci daca Universul ar fi infinit!)


Nu ar crea, imagineazati niste margele. Daca firur este finit si fiecarei mergele in corespunde un loc pe fir daca ar intra o alta margea margele ar crea rezistenta pentru acea margea. Daca firul ar fi infinit cand ar intra margeau noua fiecare margea s-ar deplasa pe fir ocupand o alta pozitie, astfel nu mai creaza rezistenta...

Cred ca nu intelegi notiunea de "frecare", "rezistenta". Daca firul este infinit, o margea ca sa se deplaseze trebuie sa se ciocnesca cu particula de langa si sa o impinga la o parte, iar aceasta ciocnire franeaza margeaua noastra, adica sufera o frecare, o rezistenta. Asadar rezistenta apare si daca firul este infinit.

Cand margeau intra pe fir da, dar dupa acea nu mai creaza rezistenta, esti de acord?

Adi

Citat din: foton01 din Septembrie 26, 2009, 07:53:17 PM
Adi tu cand intri intro camera aglomerata si vrei sa sta intrun loc, oamenii din camera ar crea o rezistenta. Daca nu ar exista cei 4 pereti fiecare om ar putea ocupa o alta poitie in spatiu astfel incat tu cand intri in camera sa nu mai intalnesti rezistenta...

Nu e adevarat. Si daca camera ar fi infinita, tot ai intampina o rezistenta atunci cand vrei sa treci printre ei. Pentru ca ar trebui sa te ciocnesti cu ei si asta te franeaza. Analogia aceea initiala este valabila si daca oamenii sunt multi, desi si intr-o campie larga. Faptul ca era in camera era neesential.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01

Tu ai perfecta dreptate, argumentele vin de la sine: cand fizicianul celebru intra in camera acesta intampina rezistenta dar apoi aceasta se pierde, daca spatiul este finit, cu alte cuvinte daca spatiul ar fi finit corpurile ar capata masa dupa care si-ar pierdeo...
Asta inteleg din ceea ce ai spus tu...
Multumesc.

Adi

Citat din: foton01 din Septembrie 26, 2009, 08:06:53 PM
Citat din: Adi din Septembrie 26, 2009, 08:03:56 PM
Citat din: foton01 din Septembrie 26, 2009, 07:24:25 PM
Citat din: Adi din Septembrie 26, 2009, 07:20:54 PM
Citat din: foton01 din Septembrie 26, 2009, 07:17:39 PM
Ceea ce vreau sa spun este ca: daca in tot spatiul se afla campul higgs, cand o particula apare in univers fiecare "punct" din acel acel camp poate ocupa o alta pozitie in spatiu, astfel el nu mai creaza rezistenta pentru acea particula....

Nu stiu de unde ai scos asta, dar nu cred ca e adevar. Cum adica fiecare punct din spatiu poate ocupa un alt punct in spatiu? Campul Higgs este peste tot si atunci pe oriunde ar fi particula ar interactiona cu el fara probleme.

Citat din: foton01 din Septembrie 26, 2009, 07:17:39 PM
este ca si intrun sir de margele ai indroduce la mijloc o ala margea, daca margele se afla intrun spatiu finit si in fiecare punct din spatiu atunci ele vor forma o erezistenta pentru margeaua noua...

Acele margele ar crea rezistenta pentru margeaua noua chiar daca firul pe care sunt margele este infinit (deci daca Universul ar fi infinit!)


Nu ar crea, imagineazati niste margele. Daca firur este finit si fiecarei mergele in corespunde un loc pe fir daca ar intra o alta margea margele ar crea rezistenta pentru acea margea. Daca firul ar fi infinit cand ar intra margeau noua fiecare margea s-ar deplasa pe fir ocupand o alta pozitie, astfel nu mai creaza rezistenta...

Cred ca nu intelegi notiunea de "frecare", "rezistenta". Daca firul este infinit, o margea ca sa se deplaseze trebuie sa se ciocnesca cu particula de langa si sa o impinga la o parte, iar aceasta ciocnire franeaza margeaua noastra, adica sufera o frecare, o rezistenta. Asadar rezistenta apare si daca firul este infinit.

Cand margeau intra pe fir da, dar dupa acea nu mai creaza rezistenta, esti de acord?

Daca sta pe loc, nu mai simte rezistenta dupa rezistenta simtita la inceput. Dar daca continua sa se deplaseze si exista o infinitate de margele si de-o parte si de alta, pe un fir infinit, tot simte rezistenta ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01

Cu alte cuvinte este ceea ce am spus eu, daca nu se misca(nu asta am spus) ar capata masa dupa care si-ar pierdeo...

foton01

Un corp in stare de repaus are masa deci inseamna ca rezistenta continua, asta inseamna ca universul este finit...

Adi

Citat din: foton01 din Septembrie 26, 2009, 08:09:19 PM
Tu ai perfecta dreptate, argumentele vin de la sine: cand fizicianul celebru intra in camera acesta intampina rezistenta dar apoi aceasta se pierde, daca spatiul este finit, cu alte cuvinte daca spatiul ar fi finit corpurile ar capata masa dupa care si-ar pierdeo...
Asta inteleg din ceea ce ai spus tu...
Multumesc.

Nu am spus asta, adica nu am spus ca existenta bosonului Higgs ar spune ca Universul nu este finit, ci infinit. Eu am spus ca existenta bosonului Higgs nu spune nimic despre daca Universul e finit sau infinit.

Daca fizicianul sta pe loc, rezistenta se pierde. Cum sa simti vascozitate daca stai pe loc? Dar daca fizicianul se misca, simte rezistenta, frecare, vascozitate. Si asta indiferent daca el se afla intr-o camera sau intr-o campie, atat timp cat ea e plina de oameni ... Desigur, in realitate particulele au masa si cand stau pe loc.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01

Bun si daca particulele in stare de repaus au masa inseamna ca de fapt universul este finit.

Adi

Citat din: foton01 din Septembrie 26, 2009, 08:12:56 PM
Un corp in stare de repaus are masa deci inseamna ca rezistenta continua, asta inseamna ca universul este finit...

Am anticipat asta in ultima fraza din raspunsul meu precedent. Adica in practica particulele au masa si cand stau pe loc, dar nu cred ca analogia aceasta explica de ce fizicianul simte rezistenta cand sta pe loc. Analogia explica de ce el simte rezistenta atunci cand se deplaseaza. Poate tu te refereai la rezistanta cand sta pe loc in posturile precedente? Ceva de genul ca daca esti intr-un autobuz aglomerat, atunci simti rezistenta de cum vrei sa te misti putin. Dar asta se poate intampla chiar daca nu e autobuz inchis, ci o campie larga, infinita, plina de oameni, infinit de multi, unul langa altul ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01

Citat din: foton01 din Septembrie 26, 2009, 08:15:11 PM
Bun si daca particulele in stare de repaus au masa inseamna ca de fapt universul este finit.
este o deductie logica...

Adi

Citat din: foton01 din Septembrie 26, 2009, 08:15:11 PM
Bun si daca particulele in stare de repaus au masa inseamna ca de fapt universul este finit.

Am raspuns la asta in postul precedent. Analogia nu cred ca descrie masa particulelor in repaus, dar daca ar face-o, nu ar fi necesar ca universul sa fie finit.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01

Citat din: Adi din Septembrie 26, 2009, 08:17:01 PM
Citat din: foton01 din Septembrie 26, 2009, 08:15:11 PM
Bun si daca particulele in stare de repaus au masa inseamna ca de fapt universul este finit.

Am raspuns la asta in postul precedent. Analogia nu cred ca descrie masa particulelor in repaus, dar daca ar face-o, nu ar fi necesar ca universul sa fie finit.

Eu cred ca ar fi...