Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Universul si masa corpurilor.

Creat de foton01, Septembrie 26, 2009, 08:24:26 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Citat din: foton01 din Septembrie 26, 2009, 06:33:36 PM
Pentru ca particulele higgs se se adune la un loc este nevoie ca intr-e ele sa existe forte de atractie sau spatiul in care exista sa fie finit si ele sa se afle in orice punct al spatiului...
Acum mi-am dat seama unde am gresit... eu ma refer la acest " fenomen" in care particulele higgs se aduna la un loc. Ca acest "fenomen" sa se intample este nevoie ca intre particulele higgs sa existe forte de atrctie sau ca ele sa existe in orice punct al unui spatiu finit...
Ce parere ai?

Aici ei spus ca particulele Higgs se aduna la un loc ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: foton01 din Septembrie 26, 2009, 06:50:48 PM
Daca particulele higgs se aduna la un loc mai multe este nevoie ca intr-e ele sa existe forte de atractie sau ca ele sa se gaseasca intr-un spatiu finit...

Pai tocmai, ele nu se aduna la un loc, deci nu e nevoie sa fie forte intre ele, sau ca spatiul sa fie finit. Vad ca te contrazici. In postul precedent ai zis ca nu ai zis ca particulele Higgs se aduna la un loc, inainte zisesei ca se aduna la un loc, iar acum spui iar ca se aduna la un loc.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01

"campul Higgs se aduna la un loc formand bosonul Higgs"

Tu ai spus asta... poti sa exemplifici?

foton01

Am revazut analogia... se pare ca am incurcat lucrurile... scuze.

Cand campul higgs se aduna pentru a forma particulele higgs acesta are nevoie de un spatiu finit...

Adi

Citat din: foton01 din Septembrie 26, 2009, 07:04:45 PM
"campul Higgs se aduna la un loc formand bosonul Higgs"

Tu ai spus asta... poti sa exemplifici?

Mai mult de atat nu pot spune. Ci doar ca este acelasi proces prin care campul electromagnetic se aduna la un loc pentru a forma fotoni, sau campul fortei tare pentru a forma gluoni sau campul fortei slabe pentru a forma bosoni W sau Z. Matematic, este vorba de cuantificarea campului cuantic.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01

Ceea ce vreau sa spun este ca: daca in tot spatiul se afla campul higgs, cand o particula apare in univers fiecare "punct" din acel acel camp poate ocupa o alta pozitie in spatiu, astfel el nu mai creaza rezistenta pentru acea particula.... este ca si intrun sir de margele ai indroduce la mijloc o ala margea, daca margele se afla intrun spatiu finit si in fiecare punct din spatiu atunci ele vor forma o erezistenta pentru margeaua noua...

Adi

Citat din: foton01 din Septembrie 26, 2009, 07:10:31 PM
Cand campul higgs se aduna pentru a forma particulele higgs acesta are nevoie de un spatiu finit...

Tot afirmi aceasta iar si iar, dar nu aduci nici un argument. Eu unul nu vad nici un motiv pentru care existenta bosonului Higgs ar forta Universul sa fie finit. Chiar sunt curios, de ce repeti iar si iar asta?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01

Citat din: Adi din Septembrie 26, 2009, 07:16:08 PM
Citat din: foton01 din Septembrie 26, 2009, 07:04:45 PM
"campul Higgs se aduna la un loc formand bosonul Higgs"

Tu ai spus asta... poti sa exemplifici?

Mai mult de atat nu pot spune. Ci doar ca este acelasi proces prin care campul electromagnetic se aduna la un loc pentru a forma fotoni, sau campul fortei tare pentru a forma gluoni sau campul fortei slabe pentru a forma bosoni W sau Z. Matematic, este vorba de cuantificarea campului cuantic.

Multumesc mult... ce parere ai despre ceea ce am spus mai sus?

foton01


Adi

Citat din: foton01 din Septembrie 26, 2009, 07:17:39 PM
Ceea ce vreau sa spun este ca: daca in tot spatiul se afla campul higgs, cand o particula apare in univers fiecare "punct" din acel acel camp poate ocupa o alta pozitie in spatiu, astfel el nu mai creaza rezistenta pentru acea particula....

Nu stiu de unde ai scos asta, dar nu cred ca e adevar. Cum adica fiecare punct din spatiu poate ocupa un alt punct in spatiu? Campul Higgs este peste tot si atunci pe oriunde ar fi particula ar interactiona cu el fara probleme.

Citat din: foton01 din Septembrie 26, 2009, 07:17:39 PM
este ca si intrun sir de margele ai indroduce la mijloc o ala margea, daca margele se afla intrun spatiu finit si in fiecare punct din spatiu atunci ele vor forma o erezistenta pentru margeaua noua...

Acele margele ar crea rezistenta pentru margeaua noua chiar daca firul pe care sunt margele este infinit (deci daca Universul ar fi infinit!)
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01

Practic grupul de fizicieni se afla intre 4 pereti. Cand fizicianul celebru intra in camera ceilalti vor forma un fel de rezistenta pentru el. Daca nu ar fi cei 4 pereti fiecare fizician ar putea ocupa o noua pozitie astfel incat sa nu mai formeze o rezistenta pentru fizicianul celebru...

foton01

#41
Citat din: Adi din Septembrie 26, 2009, 07:20:54 PM
Citat din: foton01 din Septembrie 26, 2009, 07:17:39 PM
Ceea ce vreau sa spun este ca: daca in tot spatiul se afla campul higgs, cand o particula apare in univers fiecare "punct" din acel acel camp poate ocupa o alta pozitie in spatiu, astfel el nu mai creaza rezistenta pentru acea particula....

Nu stiu de unde ai scos asta, dar nu cred ca e adevar. Cum adica fiecare punct din spatiu poate ocupa un alt punct in spatiu? Campul Higgs este peste tot si atunci pe oriunde ar fi particula ar interactiona cu el fara probleme.

Citat din: foton01 din Septembrie 26, 2009, 07:17:39 PM
este ca si intrun sir de margele ai indroduce la mijloc o ala margea, daca margele se afla intrun spatiu finit si in fiecare punct din spatiu atunci ele vor forma o erezistenta pentru margeaua noua...

Acele margele ar crea rezistenta pentru margeaua noua chiar daca firul pe care sunt margele este infinit (deci daca Universul ar fi infinit!)


Nu ar crea, imagineazati niste margele. Daca firur este finit si fiecarei mergele in corespunde un loc pe fir daca ar intra o alta margea margele ar crea rezistenta pentru acea margea. Daca firul ar fi infinit cand ar intra margeau noua fiecare margea s-ar deplasa pe fir ocupand o alta pozitie, astfel nu mai creaza rezistenta...

foton01

Eu nu am spus ca fiecare punct din spatiu ocupa alt spatiu, ci ca fiecare punct din acel camp ocupa alt loc in spatiu, am facut o analogie...

foton01

#43
Te rog sa te gandesti...
te rog mult, eu cred ca este bine...

foton01

#44
Adi tu cand intri intro camera aglomerata si vrei sa sta intrun loc, oamenii din camera ar crea o rezistenta. Daca nu ar exista cei 4 pereti fiecare om ar putea ocupa o alta poitie in spatiu astfel incat tu cand intri in camera sa nu mai intalnesti rezistenta...