Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Universul si masa corpurilor.

Creat de foton01, Septembrie 26, 2009, 08:24:26 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Citat din: foton01 din Septembrie 26, 2009, 04:33:37 PM
Este precum interactiunea dintre fotoni si alte molecule. Fotonul are masa nula de aeea nu intervine asupra starii de miscare a moleculei.

Daca un foton de raze X se ciocneste cu un electron, atunci un foton schimba directia de miscare si viteza electronului. Este ca si cum s-ar ciocni doua mingi de biliard. Trebuie sa clarifici ce intelegi prin interactiune. Exista interactiune prin ciocnire elastica sau prin ciocnire inelastica, cand se consuma energie pentru a se produce diverse lucruri precum excitarea moleculei, deformarea unui material, etc.

Citat din: foton01 din Septembrie 26, 2009, 04:33:37 PM
Gazul este vascos si cand moleculele sale interactioneaza cu alte molecule,

Corect. Gazui ideal este cazul in care moleculele sale nu interactioneaza decat prin ciocniri elastice, cum am zis mai sus.

Citat din: foton01 din Septembrie 26, 2009, 04:33:37 PM
dar daca molecula de gaz ar avea masa nula atunci moleculele de gaz nu vor mai interactiona cu moleculele care se deplaseaza prin gaz.

Ba da, ar interactiona, cum am spus si la postul precedent. Daca molecula de gaz ar avea masa nula, atunci ar merge cu viteza luminii, dar tot s-ar ciocni cu particulele care ar merge prin gaz. Gandeste-te cum era imediat dupa Big Bang. Particulele aveau asa de multa energie, incat mergeam practic toate cu viteze doar foarte putin sub viteza luminii. Este ca si cum nu ar fi avut masa. Si materia era formata din o supa de cuarci si gluoni, iar aceasta nu era transparent pentru lumina. Tocmai pentru ca toate aceste particule se ciocneau mereu, chiar daca aveau masa aproape zero.

Citat din: foton01 din Septembrie 26, 2009, 04:33:37 PM
Cu alte cuvinte o particula nu ar capata masa daca campul higgs nu s-ar comporta ca o substanta vascoasa,

Asta e corect, dar nu rezulta din afirmatia gresita de mai sus.

Citat din: foton01 din Septembrie 26, 2009, 04:33:37 PM
iar campul higgs nu s-ar comporta ca o substanta vascoasa daca bosonii higgs nu ar avea masa.

Nu stiu daca implicatia este corecta. Stim ca bosonii Higgs, daca exista, au masa nenula, dar nu stiu daca ei nu ar da masa altor particule daca ei nu ar avea masa. Trebuie sa inteleg maibine Modelul Standard pentru asta.

Citat din: foton01 din Septembrie 26, 2009, 04:33:37 PM
Revenind la analogia ta, fizicianul celebru nu poate interactiona cu fizicienii din camera daca acestia la randul lor interactioneaza intr-e ei cand zvonul trece prin incapere.
Acum ai inteles ce vreau sa spun?

Partea asta nu am inteles-o. Oricum, nu uita ca astea sunt doar analogii si nici o analogie nu e perfecta. Cel mai sigur e daca studiezi teoria, dar pentru asta trebuie doctorat si apoi inca vreo 10 ani sa intelegi bine.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: foton01 din Septembrie 26, 2009, 04:38:30 PM
In al diolea rand daca moleculele de gaz ar avea masa nula atunci ele se vor ciocnii cu particulele care trec prin gaz, dar le va afecta starea de miscare?

Desigur, orice ciocnire elastica schimba in principiu vectorul viteza al particulelor care se ciocnesc. Asa se intampla la ciocnirile de la biliard, de exemplu.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01

Adi, asa nu o sa ajungem nicaieri. Putem stabilii o ora manine la care sa vorbim prin Skipe, se instaleaza foarte usor, eu aseara l-am instalat. Stabilim o ora, imi dai numele tau de Skipe si vorbim, o sa ne intelegem mult mai bine...
Ce spui?

Adi

La ce te referi mai exact cand spui ca asa nu ajungem nicaieri? Cel mai usor este in scris, tocmai ca te poti concentra mult si apoi sa scrii o singura data, iar odata scris ramane si nu mai poti spune apoi ca nu ai zis. Tu ai niste intrebari despre bosonul Higgs, iar eu ti-am oferit feedback la ele. Asta e tot. Eu nu simt o nevoie sa discutam pe Skype. Ar fi frumos insa la acest punct sa ne spui nivelul tau de studii si pentru ce iti trebuie aceste chestii despre bosonul Higgs. Noi suntem voluntari care oferim din experienta noastra in stiinta, dar nu avem timp pentru a discuta pe voice in particular cu fiecare membru al forumului Stiinta Azi in parte.

Multumesc de intelegere.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01


foton01

Citat din: Adi din Septembrie 26, 2009, 04:52:33 PM
Citat din: foton01 din Septembrie 26, 2009, 04:33:37 PM
Revenind la analogia ta, fizicianul celebru nu poate interactiona cu fizicienii din camera daca acestia la randul lor interactioneaza intr-e ei cand zvonul trece prin incapere.
Acum ai inteles ce vreau sa spun?

Partea asta nu am inteles-o. Oricum, nu uita ca astea sunt doar analogii si nici o analogie nu e perfecta. Cel mai sigur e daca studiezi teoria, dar pentru asta trebuie doctorat si apoi inca vreo 10 ani sa intelegi bine.

Cand fizicianul celebru intra in camera grupul acela de fizicieni nu se pot comporta ca o rezistenta daca nu trece zvonul se strang mai inati in jurul zvonului...

Adi

Citat din: foton01 din Septembrie 26, 2009, 05:59:10 PM
Cand fizicianul celebru intra in camera grupul acela de fizicieni nu se pot comporta ca o rezistenta daca nu trece zvonul se strang mai inati in jurul zvonului...

In fraza asta lipseste cel putin o virgula. Daca nu scrii corect gramatical, e greu, chiar imposibil, ca lumea sa te inteleaga. Oricum, dupa cum am spus mai sus, am explicat cam tot ce stiu, mai departe nu stiu cu ce pot ajuta.

In fraza de mai sus pari ca incurci doua chestiuni. Grupul de fizicienii reprezinta campul Higgs. Fizicianul celebru este o particula care intra in campul Higgs. Zvonul nu are echivalent in fizica. Cand fizicienii din camera se strang in jurul zvonului corespunde faptului ca campul Higgs se aduna la un loc formand bosonul Higgs, care are masa. Cand intra fizicienul celebru in incapare, inseamna ca acesta prinde masa si merge mai incet. In rest, nu incerca sa intelegi analogia prea mult. E doar o analogie si ca orice analogie e imperfecta. Daca vrei sa intelegi lucrurile cu adevarat, fa doctorat in fizica teoretica a particulelor si apoi mai munceste inca 10 ani. Am spus asta mai sus.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01

Ai eneuntat mai sus, campul higgs se aduna, ce ce vraeu sa spun este ca acesta nu se poate aduca daca spatiul este infinit....

foton01

Pentru ca particulele higgs se se adune la un loc este nevoie ca intr-e ele sa existe forte de atractie sau spatiul in care exista sa fie finit si ele sa se afle in orice punct al spatiului...
Acum mi-am dat seama unde am gresit... eu ma refer la acest " fenomen" in care particulele higgs se aduna la un loc. Ca acest "fenomen" sa se intample este nevoie ca intre particulele higgs sa existe forte de atrctie sau ca ele sa existe in orice punct al unui spatiu finit...
Ce parere ai?

Adi

Citat din: foton01 din Septembrie 26, 2009, 06:26:24 PM
Ai eneuntat mai sus, campul higgs se aduna, ce ce vraeu sa spun este ca acesta nu se poate aduca daca spatiul este infinit....

Intr-adevar, ai enuntat asta, iar argumentele tale au fost neconvingatoare, dupa cum am raspuns mai sus.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01

Citat din: Adi din Septembrie 26, 2009, 06:40:17 PM
Citat din: foton01 din Septembrie 26, 2009, 06:26:24 PM
Ai eneuntat mai sus, campul higgs se aduna, ce ce vraeu sa spun este ca acesta nu se poate aduca daca spatiul este infinit....

Intr-adevar, ai enuntat asta, iar argumentele tale au fost neconvingatoare, dupa cum am raspuns mai sus.

Ce anume ti se pare ca nu sta in picioare?

Adi

Citat din: foton01 din Septembrie 26, 2009, 06:33:36 PM
Pentru ca particulele higgs se se adune la un loc este nevoie ca intr-e ele sa existe forte de atractie sau spatiul in care exista sa fie finit si ele sa se afle in orice punct al spatiului...
Acum mi-am dat seama unde am gresit... eu ma refer la acest " fenomen" in care particulele higgs se aduna la un loc. Ca acest "fenomen" sa se intample este nevoie ca intre particulele higgs sa existe forte de atrctie sau ca ele sa existe in orice punct al unui spatiu finit...
Ce parere ai?

Confunzi faptul ca campul Higgs este cuantificat sub forma de particula Higgs (adica faptul ca campul Higgs se aduna pentru a crea o particula Higgs) cu ideea ca particulele Higgs se aduna la un loc mai multe. Aceasta este fals. Prin urmare nu este nevoie de o forta dintre ele si nici ca spatiul sa fie finit. Oricum, si daca ar fi finit, tot ar fi foarte foarte mare relativ la dimensiunile unui proton, deci ar fi ca si cum universul ar fi infinit. In plus, bosonul Higgs are aceleasi numere cu alte particule prin "forte", ci prin ruperea spontana de simetrie intre forta electromagnetica si forta slaba. Despre asta e vorba in mecanismul Higgs.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: foton01 din Septembrie 26, 2009, 06:43:42 PM
Citat din: Adi din Septembrie 26, 2009, 06:40:17 PM
Citat din: foton01 din Septembrie 26, 2009, 06:26:24 PM
Ai eneuntat mai sus, campul higgs se aduna, ce ce vraeu sa spun este ca acesta nu se poate aduca daca spatiul este infinit....

Intr-adevar, ai enuntat asta, iar argumentele tale au fost neconvingatoare, dupa cum am raspuns mai sus.

Ce anume ti se pare ca nu sta in picioare?

Pai reciteste tot ce am raspuns, caci am raspuns pe larg si investit timp considerabil in aceata. Dar pe scurt: tu nu ai argumentat, ci ai adus pseudo-argumente cu afirmatii din stiinta, care afirmatii erau gresite, dupa cum am clarificat mai sus, pe rand, cu rabadare.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01

#28
Adi, eu nu am spus , campul higgs se aduna pentru a forma o particula.. prin urmare nu am confundat nimic...

foton01

Daca particulele higgs se aduna la un loc mai multe este nevoie ca intr-e ele sa existe forte de atractie sau ca ele sa se gaseasca intr-un spatiu finit...