Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Universul si masa corpurilor.

Creat de foton01, Septembrie 26, 2009, 08:24:26 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Citat din: foton01 din Septembrie 27, 2009, 06:54:14 PM
Lui Cris nu i-am raspuns "ca asa vreau eu"

Nu am spus asta, ci am spus ca i-ai spus ca "asa zic eu". Adica doar ai afirmat, fara sa argumentezi.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: foton01 din Septembrie 27, 2009, 07:06:50 PM
-Un corp se afla in repus intr-un interval de timp oarecare daca, in orice moment din acel interval de timp, corpul ocupa aceiasi pozitie fata de corpul de referinta.

Corect.

Citat din: foton01 din Septembrie 27, 2009, 07:06:50 PM
-Un corp se afla in miscare intr-un interval de timp oarecare, daca exista momente diferite in acel interval de timp, in care corpul ocupa pozitii diferite fata de corpul de referinta.

Corect.

Citat din: foton01 din Septembrie 27, 2009, 07:06:50 PM
Sunt definitiile miscarii si repausului dintro carte de fizica.

Corect.

Citat din: foton01 din Septembrie 27, 2009, 07:06:50 PM
Din acele definitii rezulta urmatoarele:
-Un corp se afla in stare de miscare atunci cand intrun interval de timp se afla in diferite puncte ale spatiului.

Corect.

Citat din: foton01 din Septembrie 27, 2009, 07:06:50 PM
-Un punct care se afla in acelasi punct din spatiu intrun anumit interval de timp atunci acel corp se afla in stare de repaus.

Neclar. Cum adica un punct se afla in acelasi punct din spatiu? Te referi la un corp care se afla in acelasi timp din spatiu, atunci e in repaus? Atunci e corect.

De mentionat ca pana acum nu ai concluzionat ceva nou, ci doar ai reformulat aceleasi definitii, dar in cuvintele tale. Dar nu ai efectuat nici un rationament, adica concluzia care vad ca vine mai jos vine din burta.

Citat din: foton01 din Septembrie 27, 2009, 07:06:50 PM
Concluzie: deoarece un corp in stare de miscare trece prin mai multe puncte ale spatiului si un corp aflat in stare de repaus se afla in acelasi punct din spatiu intrun interva de timp rezulta ca de fapt miscarea este trecerea dintro stare de repaus in alta atunci cand in cele doua stari de repaus corpul se afla in puncte diferite in spatiu.

Concluzie gresita. De altfel, nu e nici concluzie. Nu vad cum ai ajuns din definitiile despre repaus si miscare la concluzia asta. Dar e gresita.

Citat din: foton01 din Septembrie 27, 2009, 07:06:50 PM
Sper ca cel putin am argumentat ceva!

Nu ai argumentat nimic. Ai spus aceeasi afirmatie a ta, precedata de doua definitii. Asta nu e argument.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01

Scuze. "Daca un corp se afla in acelasi punct din spatiu intrun interval de timp atunci el se afla in stare de repaus."

foton01

Sa recapitulam:
-un corp care se afla in acelasi punct din spatiu intrun interval de timp atunci acel corp se afla in stare de repaus.
-un corp se afla in stare de miscare atunci cand intrun interval de timp trece prin mai multe puncte ale spatiului.
Pai daca un corp aflat in stare de miscare trece prin mai multe puncte ale spatiului intrun interval de timp si un corp aflat in stare de repaus se afla in acelasi punct din spatiu intrun interval de timp rezulta  miscarea este trecerea de la o stare de repaus la alta, in prima stare corpul aflandu-se intrun punct din spatiu in a doua stare corpul se afla in urmatorul punct din spatiu.

Ideea este ca un corp in miscare trece prin mai multe puncte ale spatiului dar intrun anumit punct din spatiu corpul se poate afla doar in stare de repaus (definitia). De aici am tras concluzia ca miscarea este trecerea prin mai multe stari de repaus.

Adi

Nu zice nicaieri ca intr-un punct al spatiului un corp nu se poate afla decat in repaus, deci nu aveai cum sa tragi nici o concluzie de acolo.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro