Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Universul si masa corpurilor.

Creat de foton01, Septembrie 26, 2009, 08:24:26 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

foton01

In acest articol o sa vorbesc foarte mult despre mecanismul higgs de aceea va dau acest link unde puteti capata mai multe informatii, http://www.scientia.ro/fizica/58-fizica-nucleara/294-bosonul-higgs.html.
Ce anume da masa materiei? aceasta este una dintre intrebarile cautate de fiziceni.
Exista doua tipuri de masa: masa inertiala si masa gravitationala. Oetvos a aratat ca pana la 12 zecimale sunt numeric egale, iar pe echivalenta dintre ele a fost construita teoria generala a a relativitatii. Masa inertiala este marimea care caracterizeaza opozitia unui corp la starea de miscare (adica m din F=ma), iar masa gravitationala este marimea care caracterizeaza taria fortei gravitationale asupra sa (adica m din F=kmM/r^2).
Nu exista o teorie cuantica a gravitatiei, poate ca gravitatia nu exista la scara cantica.
S-a stabilit ca mecanismul higgs  da materiei masa inertiala. Campul higgs, ca orice camp trebuie sa aiba o particula asociata, aceasta este bozonul higgs.
Campul higgs exista peste tot in univers, de aceea orice particula interactioneaza cu el oriunde si oricand. Mecanismul prin care materia masa este urmatorul:din moment ce câmpul higgs există pretutindeni, orice particulă care interacţionează cu câmpul Higgs, interacţionează cu el oriunde şi în orice moment. Particulele higgs acţionează asemenea unei substanţe vâscoase care reprezintă o piedică în calea altor particule şi tocmai această "rezistenţă" este responsabilă pentru producerea masei.
Precum am spus si mai sus, particulele higgs actioneaza ca o substanta vascoasa. reprezentand o pieica pentru particule. Intr-o substanta vascoasa, moleculele interactioneaza intr-e ele cu o forta de atractie mai mare, de aceea o substanta vascoasa este oarecum compacta. Cu alte cuvinte cand un corp trece printro substanta vascoasa aceasta se comporta ca o rezistenta deoarce este oarecum compacta, aceasta implica o forta de atractie mare intr-e molecule. Revenind la particulele higgs, stim faptul ca aceste particule  nu au cum sa interactioneze gravitational intr-e ele deoarece nu au masa gravitationala, cu toate acestea daca nu ar exista ceva care sa tina particulele higgs oarecum compacte ,acestea nu ar reprezenta nicio piedica pentru particule. Fotonul care nu are masa de repaus nu reprezinta o rezistenta pentru corpuri, acesta a fost un exemplu.
Prin doua moduri particulele higgs pot fi tinute compacte: daca interactioneaza intr-e ele gravitational sau daca sunt tinute de ceva in mod compact. Primul mod nu este posibil( am explicat mai sus) ceea ce inseamna ca ramane posibil cel de-al doilea mod.
Spre exemplu, apa dintr-un pahar reprezinta o piedica pentru o piulita deoarece apa  este tinuta compacta de catre pahar, iar apa se gaseste in orice punct interoro din pahar.
Particulele higgs pot fi tinute compact doar printrun singur mod acesta ar fi: precum am spus si mai sus, apa este tinuta in mod compact deoarce este pusa intr-un spatiu finit, ea gasindu-se in orice punct al spatiului, apa este tinuta in pahar, ea se gaseste in orice punct din interiorul paharului. concluzia pe care o trag de aici este ca particulele higgs pot fi tinute in mod compact doar daca spatiul in care se afla este finit iar ele se gasesc in orice punct din spatiu. Stim ca particulele higgs se gasesc in orice punct din spatiu, dar nu stim faptul ca spatiul este finit. Asta am vrut sa spun in acest mesaj, corpurile nu ar avea masa daca universul ar fi infinit.


P.S. Astept parelile vostre, nu sunt 100% sigur ca este bine ceea ce am spus, sper ca am fost mai clar ca in celelalte mesaje.
Multumesc mult. :)
                                                            FO....

cris

'Bosonul higgs' nu va fi pus niciodata in evidenta pentru ca el nu exista.

Adi

Citat din: cris din Septembrie 26, 2009, 10:39:39 AM
'Bosonul higgs' nu va fi pus niciodata in evidenta pentru ca el nu exista.

Vom vedea in cativa ani daca va fi descoperit sau nu la LHC ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Foton01, ai facut o sinteza frumoasa la ceea ce am explicat. Singura completare e ca campul Higgs are potentialul de a interactiona cu orice particula, dar interactioneaza numai cu cele care au masa nenula (fotonul are masa zero pentru ca nu interactioneaza cu bosonul Higgs). Dar apoi, nu sunt sigur de unde ai tras concluzia ca universul este finit. Analogia cu apa care e vascoasa pentru ca este intr-un vas mi se pare gresita. Si un gaz e vascos si gazul nu e musai intr-un recipient finit. Poti avea gaz intr-un univers infinit si gazul tot ar fi vascos. In concluzie, nu sunt de acord ca daca bosonul Higgs are exista ar inseamna ca Universul este finit si nu infinit.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01

Citat din: Adi din Septembrie 26, 2009, 12:06:03 PM
Foton01, ai facut o sinteza frumoasa la ceea ce am explicat. Singura completare e ca campul Higgs are potentialul de a interactiona cu orice particula, dar interactioneaza numai cu cele care au masa nenula (fotonul are masa zero pentru ca nu interactioneaza cu bosonul Higgs). Dar apoi, nu sunt sigur de unde ai tras concluzia ca universul este finit. Analogia cu apa care e vascoasa pentru ca este intr-un vas mi se pare gresita. Si un gaz e vascos si gazul nu e musai intr-un recipient finit. Poti avea gaz intr-un univers infinit si gazul tot ar fi vascos. In concluzie, nu sunt de acord ca daca bosonul Higgs are exista ar inseamna ca Universul este finit si nu infinit.

Adi, tu ai pus o problema frumoasa.O substanta este vascoasa nu numai cand se afla intr-un spatiu finit ci si atunci cand intr-e moleculele ei sunt forte de atractie.
Intr-e bozonii higgs nu au cum sa fie forte de atractie deoarece ei nu au masa gravitationala ca sa interactioneze gravitational.
Spre exemplu daca intr-e moleculele unui gaz nu exista forte de atractie, gazul nu are cum sa fie vascos decat daca este pus intr-un spatiu finit.

foton01

Citat din: cris din Septembrie 26, 2009, 10:39:39 AM
'Bosonul higgs' nu va fi pus niciodata in evidenta pentru ca el nu exista.

Este parerea ta....

foton01

Starea de miscare a unui corp nu este influentata de fotoni. Ceea ce am vrut sa spun este ca doua particule cu masa daca se ciocnesc isi modifica starea de miscare, pe cand daca o particula cu masa se ciocneste de o particula fara masa nu isi modifica starea de miscare.
Particulele higgs se pot comporta ca o substanta vascoasa daca intr-e ele exista o forta de atrctie sau daca se afla intr-un spatiu finit si mai ales in orice punct al spatiului.

foton01

#7
Precum ai spus si tu in analogie, bosonii higgs isi dau singuri masa, pentru asta trebuie ca acel grup de fizicieini sa se stranga in jurul zvonului. Particulele higgs nu au cum sa faca asta daca intr-e ele nu au loc forte de atrctie sau nu sunt puse intr-un spatiu finit in asa fel incat bosonii higgs sa formeze un grup compact. Intr-e bozoni nu au loc forte de atrctie deoarece nu au masa gravitationala, deci singura solutie ramane:universul este finit.

foton01

Ca sa fiu mai clar: acei fizicieni nu au cum sa formeze un grup compact daca intr-e ei nu sunt forte de gravitatie sau daca nu se afla in orice punct dintr-un spatiu finit.

foton01

Acum ai priceput de unde trag concluzia ca universul este finit?

Adi

Citat din: foton01 din Septembrie 26, 2009, 12:22:10 PM
Adi, tu ai pus o problema frumoasa.O substanta este vascoasa nu numai cand se afla intr-un spatiu finit ci si atunci cand intr-e moleculele ei sunt forte de atractie.
Intr-e bozonii higgs nu au cum sa fie forte de atractie deoarece ei nu au masa gravitationala ca sa interactioneze gravitational.
Spre exemplu daca intr-e moleculele unui gaz nu exista forte de atractie, gazul nu are cum sa fie vascos decat daca este pus intr-un spatiu finit.

De fapt, ce spui tu aici e gresit. Gazul este vascos nu pentru ca moleculele de gaz interactioneaza intre ele, ci pentru ca moleculele de gaz interactioneaza (prin coliziuni) cu particulele care se deplaseaza prin gaz. Tot astfel, nu este nevoie ca bosonii Higgs sa interactioneaze intre ei. Este suficient ca bosonii Higgs sa interactioneze cu particulele care se deplaseaza prin spatiu.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01

Citat din: Adi din Septembrie 26, 2009, 04:14:51 PM
Citat din: foton01 din Septembrie 26, 2009, 12:22:10 PM
Adi, tu ai pus o problema frumoasa.O substanta este vascoasa nu numai cand se afla intr-un spatiu finit ci si atunci cand intr-e moleculele ei sunt forte de atractie.
Intr-e bozonii higgs nu au cum sa fie forte de atractie deoarece ei nu au masa gravitationala ca sa interactioneze gravitational.
Spre exemplu daca intr-e moleculele unui gaz nu exista forte de atractie, gazul nu are cum sa fie vascos decat daca este pus intr-un spatiu finit.

De fapt, ce spui tu aici e gresit. Gazul este vascos nu pentru ca moleculele de gaz interactioneaza intre ele, ci pentru ca moleculele de gaz interactioneaza (prin coliziuni) cu particulele care se deplaseaza prin gaz. Tot astfel, nu este nevoie ca bosonii Higgs sa interactioneaze intre ei. Este suficient ca bosonii Higgs sa interactioneze cu particulele care se deplaseaza prin spatiu.

Dar daca moleculele de gaz ar avea masa nula ar mai actiona asupra moleculelor care se deplaseaza prin gaz?

Adi

Citat din: foton01 din Septembrie 26, 2009, 04:19:50 PM
Dar daca moleculele de gaz ar avea masa nula ar mai actiona asupra moleculelor care se deplaseaza prin gaz?

In primul rand, bosonul Higgs nu are masa nula, daca cu asta vrei sa faci o analogie. Caci bosonii Higgs corespund moleculelor. Franarea particulelor se face prin ciocniri cu bosonii Higgs, respectiv cu moleculele.

In al doilea rand, daca moleculele ar avea masa zero, atunci s-ar misca cu viteza luminii, iar daca sunt suficient de multe, atunci tot se vor ciocni cu particulele care trec prin gaz, ciocnindu-le din toate partile.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01

Este precum interactiunea dintre fotoni si alte molecule. Fotonul are masa nula de aeea nu intervine asupra starii de miscare a moleculei. Gazul este vascos si cand moleculele sale interactioneaza cu alte molecule, dar daca molecula de gaz ar avea masa nula atunci moleculele de gaz nu vor mai interactiona cu moleculele care se deplaseaza prin gaz. Cu alte cuvinte o particula nu ar capata masa daca campul higgs nu s-ar comporta ca o substanta vascoasa, iar campul higgs nu s-ar comporta ca o substanta vascoasa daca bosonii higgs nu ar avea masa. Revenind la analogia ta, fizicianul celebru nu poate interactiona cu fizicienii din camera daca acestia la randul lor interactioneaza intr-e ei cand zvonul trece prin incapere.
Acum ai inteles ce vreau sa spun?

foton01

#14
Citat din: Adi din Septembrie 26, 2009, 04:31:54 PM
Citat din: foton01 din Septembrie 26, 2009, 04:19:50 PM
Dar daca moleculele de gaz ar avea masa nula ar mai actiona asupra moleculelor care se deplaseaza prin gaz?

In primul rand, bosonul Higgs nu are masa nula, daca cu asta vrei sa faci o analogie. Caci bosonii Higgs corespund moleculelor. Franarea particulelor se face prin ciocniri cu bosonii Higgs, respectiv cu moleculele.

In al doilea rand, daca moleculele ar avea masa zero, atunci s-ar misca cu viteza luminii, iar daca sunt suficient de multe, atunci tot se vor ciocni cu particulele care trec prin gaz, ciocnindu-le din toate partile.

Eu nu am vrut sa spun ca bosonul higgs are masa nula....

In al diolea rand daca moleculele de gaz ar avea masa nula atunci ele se vor ciocnii cu particulele care trec prin gaz, dar le va afecta starea de miscare?