Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Problema logica

Creat de iulli, Septembrie 17, 2009, 10:55:48 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

iulli

Salut!

Am si eu o problema de logica pe care nu reusesc sa o rezolv (principalul motiv pentru care am intrat pe acest forum).

Avem 12 monede. 11 dintre ele sunt identice iar una dintre ele este falsa. Cea falsa difera in greutate dar nu se stie daca e mai grea sau mai usoara decat celelalte.
Avem o balanta si trebuie sa aflam care moneda e cea falsa. Cum putem face asta folosind balanta doar de 3 ori?

Exista si posibilitatea ca enuntul sa fie gresit, intrucat nici cel care mi-a spus aceasta problema nu stia raspunsul.

Multumesc, o seara buna!

Electron

Bine ai venit, iulli. :)

Ce metode de rezolvare ai incercat pana acum?

e-
Don't believe everything you think.

foton01


foton01

Se impart cele 12 monezi in gramezi de cate 4 monezi.Intruna dintre cele 3 gramezi se afla moneda falsa.
Punem prima gramada pe cantar apoi extragem cate o moneda din gramada. Asa facem si cu a doua si cu a teia.Moneda falsa este moneda care cand am extras-o din gramada a modificat masa mai mult sau mai putin decat celelalte.

Electron

Citat din: foton01 din Septembrie 18, 2009, 11:02:54 AM
Punem prima gramada pe cantar apoi extragem cate o moneda din gramada. Asa facem si cu a doua si cu a teia.Moneda falsa este moneda care cand am extras-o din gramada a modificat masa mai mult sau mai putin decat celelalte.
Din enunt nu rezulta ca putem "extrage" o moneda din gramezi fara sa conteze ca o masuratoare (din cele 3) avute la dispozitie. Nu rezulta nici ca avem posibilitatea sa citim indicatii astfel incat sa comparam "cu cat s-a modificat" o masuratoare anterioara.

e-
Don't believe everything you think.