Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Cercuri in lanuri de porumb !

Creat de 1Q-D3XT3R, Septembrie 15, 2009, 08:20:55 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

1Q-D3XT3R

 ??? Ce parere aveti despre asta ... http://www.spiritus.ro/RAZVAN/cercuri_din_lanuri.htm ? Stiinta nu poate sa spuna nimic concret despre aceasta ! Cine sau ce creeaza acele figurine ?  ???

mircea_p



1Q-D3XT3R

Nu stiu daca ai citit tot articolul dar... la sfarsit arata niste clipuri in care niste luminite se plimbau cu viteza prin lanurile de porumb. Ok fiecare e cu parerea lui ! de acea am deschis topicul ! eram curios ce raspunde ceilati useri . Nu te contrazic ,sunt unele care chiar sunt creat de mana umana , dar cele mai complexe, care au o precizie foarte mare , in cercrile acealea se spune ca exista un fel de camp magnetic , ai o senzatie stranie cand te afli in acele lanuri , altele au aparut in mai putin de jumate de ora.... asta cum ti-o explici?

HarapAlb

Petele alea albe puteai fi niste pasari care se zbenguiau in lanul de porumb, imaginile nu-s de calitate.
1Q-D3XT3R, in ce clasa esti ?

1Q-D3XT3R

Nu stiu ce legatura are varsta mea cu subiectul acesta ! De ce in toate videoclipele apar acele "pasari" luminoase ? ???

valangjed

Efecte luminoase se pot crea in multe feluri.A fost o serie de  documentare pe Dyscovery despre cum se creaza aceste cercuri in lanurile de porumb.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

1Q-D3XT3R

OK ! Sa presupunem ca clipurile sunt falsuri ! Cine a facut figurile acelea in lanurile de porumb , tinand cont ca cei care au fost in asemenea cercuri au simtit o senzatie stranie si se afla un camp magnetic puternic in interiorul acestora ?! ???

Adi

Citat din: 1Q-D3XT3R din Septembrie 16, 2009, 05:42:36 PM
OK ! Sa presupunem ca clipurile sunt falsuri ! Cine a facut figurile acelea in lanurile de porumb ,

Puteau fi facute de oameni dornici de publicitate, fie direct in lanurile de porumb, fie in photoshop.

Citat din: 1Q-D3XT3R din Septembrie 16, 2009, 05:42:36 PM
tinand cont ca cei care au fost in asemenea cercuri au simtit o senzatie stranie si se afla un camp magnetic puternic in interiorul acestora ?! ???

Asta e din auzite, nu e confirmata de stiinta. Ce experimente au masurat campul magnetic. Ce directie si intensitate avea? Cu ce au masurat? Dar senzatiile ciudate? Acestea poate erau induse de autosugestie, doar gandindu-se la faptul ca poate sunt intr-un loc ciudat.

Ideea de baza e sa cauti surse stiintifice, publicate in articole de stiinta, nu din auzite.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01

Citat din: 1Q-D3XT3R din Septembrie 15, 2009, 08:20:55 PM
??? Ce parere aveti despre asta ... http://www.spiritus.ro/RAZVAN/cercuri_din_lanuri.htm ? Stiinta nu poate sa spuna nimic concret despre aceasta ! Cine sau ce creeaza acele figurine ?  ???

Eu nu pot sa accesez, imi cere user si parola.

Electron

Citat din: 1Q-D3XT3R din Septembrie 16, 2009, 03:06:35 PM
Nu stiu ce legatura are varsta mea cu subiectul acesta !
Ai dreptate, varsta ta biologica este irelevanta. Ce e important este maturitatea (respectiv rigurozitatea stiintifica) pe care o utilizezi in tratarea acestui subiect.

e-
Don't believe everything you think.

mircea_p

Citat din: 1Q-D3XT3R din Septembrie 15, 2009, 08:20:55 PM
Stiinta nu poate sa spuna nimic concret despre aceasta ! Cine sau ce creeaza acele figurine ?  ???

In afara de argumentele specifice pro/contra, argumentul "stiinta nu poate sa spuna nimic deci..." nu este valid. Faptul ca nu se stie nimic despre o chestie nu implica nimic, nici extraterestrii nicii zei nici altceva.

De exemplu, gasesc masina zgariata intr-o dimineata. Zgarieturile formeaza un motiv straniu, care nu seamna cu nimic cunoscut. Nu stiu cine a zgariat-o. Nici stiinta nici politia nu are un raspuns. Cand vad asta pentru prima data am o senzatie stranie... mai ales cand ma gandesc cat costa re-vopsirea.
Concluzia: extraterestrii de pe planeta X au vrut sa-mi lase un mesaj... ;D

1Q-D3XT3R

ADI , treaba cu campul magnetic...Am vazut la TV in urma cu cativa ani , un tip tine ceva aparat in mana si in interiorul acestor figuri intensitatea lui crestea ! Nu pot sa iti dau mai multe informati !

Adi

Citat din: 1Q-D3XT3R din Septembrie 17, 2009, 07:18:17 PM
ADI , treaba cu campul magnetic...Am vazut la TV in urma cu cativa ani , un tip tine ceva aparat in mana si in interiorul acestor figuri intensitatea lui crestea ! Nu pot sa iti dau mai multe informati !

Daca singura ta informatie este un tip de la TV, atunci ignora asta si considera ca nu ai nici o informatie si campul magnetic nu era mai mare in interiorul masurilor. In general nu poti crede ce zic astia la TV. Cauta in reviste de stiinta despre fenomen, nu la TV.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

valangjed

Nu am vazut niciodata ca cineva sa masoare campul electromagnetic la aceste "demonstratii de electromagnetism".Poate daca am pune o sonda Hall in preajma omului care tine linguri pe frunte am putea observa daca este vorba de telekinezie sau este un simplu truc "magic".
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.