Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Cum s-a produs Big-Bang?

Creat de foton01, Septembrie 12, 2009, 08:19:41 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

Citat din: foton01 din Septembrie 17, 2009, 08:10:35 PM
Voi incepe mai intai prin a spune ca toate momentele foton01 se desfasoara intr-o ordine.
Asta e asa in teoria ta prin definitie, sau ai de gand sa fie ceva cu corespondenta in Universul real?

CitatDaca momntul foton01 ce include Big-Bang si momentul foton01 ce include apasarea butonului au o anumita ordine atunci toate momentele foton01 ar tebui sa aiba o anumita ordine.
A trage o concluzie fara legatura cu premisele, se numeste non sequitur si este o eroare de logica. Faptul ca se pot ordona doua elemente nu inseamna automat ca oricare alte doua se pot ordona (in mod absolut).

CitatAceasta este in mare teoria mea. Astept pareri, intrebari, etc.
Pe scurt teoria ta este teoria timpului absolut, pe care Teoria Relativitatii a demonstrat ca este o iluzie, un concept care nu are reprezentare ca atare in Universul real.

e-
Don't believe everything you think.

foton01

Ca sa demonstrez ceea ce am spus am sa demonstrez faptul ca in doua momemte foton01 diferite exista cel putin un eveniment foton01 care sa fie dintr-un anumit moment foton01 , care sa fie cauza pentru un eveniment foton01 care aprtine celuilalt moment foton01. Daca se intampla acest lucru atunci automat momentul care include cauza va fi in fata momentului care contine efectul.

Electron

Don't believe everything you think.

foton01

Fiecare eveniment foton01 este cauza urmatorului eveniment foton01 deoarece fiecare eveniment foton01 din primul moment foton01 este cauza unui eveniment din urmatorul moment foton01.
Doua evenimente foton01 nu pot fi cauza si efect daca se intampla in acelasi moment foton01, acelasi lucru din teoria relativitaii.

Electron

Citat din: foton01 din Septembrie 17, 2009, 10:19:52 PM
Fiecare eveniment foton01 este cauza urmatorului eveniment foton01 deoarece fiecare eveniment foton01 din primul moment foton01 este cauza unui eveniment din urmatorul moment foton01.
Ai spus ca vei demonstra afirmatia marcata de mine cu rosu. Cand vei aduce aceasta demonstratie? Nota: A face afirmatii fara argumente nu este o demontratie.

CitatDoua evenimente foton01 nu pot fi cauza si efect daca se intampla in acelasi moment foton01, acelasi lucru din teoria relativitaii.
Cum stabilesti daca doua evenimente foton01 se intampla in acelasi moment foton01 ?


e-
Don't believe everything you think.

foton01

Doua evenimente foton01 se intampla in aceelasi moment foton01 cand intervalul de timp dint-r ele este nul.
Duoa evenimente foton01 ce se intampla in acelasi timp, ele fiind se parate doar de o anume distanta nu pot fi cauza si efect.

foton01

#96
Mai intai sa incep demonstratia, esti de acord cu ceea ce am spus mai sus?

foton01

Evenimentul foton01 apasarea butonului de la tastatura si evenimentul foton01 existenta butonului se intampla in aceeelasi timp si in aceelasi spatiu. Evenimentul foton01 apasarea butonului nu poate sa se desfasoare fara evenimentul foton01 existenta butonui. Asa se intampla cu toate evenimentele foton01, toate se intampla in acelasi timp si in acelasi spatiu cu evenimentul foton01 exista.
Fie mometele foton01: 1, 2, 3, 4. Daca evenimentul foton01 existenta  nu este prezent in 1 atunci el nu va fi prezent in 2, 3, sau 4. In acelasi spatiu si in acelasi timp cu evenimentul foton01 existenta exista si un alt eveniment foton01 care daca nu este prezent in 1 nu va fi in 2, 3 sau 4 deoarece evenimentul foton01 existenta , nu poate fi prezent in 2 daca nu este in 1, in 3 daca nu este in 2, etc. Acest lucru se intampla deoarece evenimentul foton01 nu este prezent in momentul foton01 daca nu este prezent evenimentul foton01 existenta.
Evenimentul foton01 existenta din momentul foton01 1 este cauza  faptului ca evenimentul foton01 existenta apare in mometul foton01 2. Deci daca mai intai este evenimentul foton01 existenta din momentul foton01 1 atunci mai intai va fi si celalalt eveniment foton01 din momentul foton01 1.

Electron

Citat din: foton01 din Septembrie 18, 2009, 07:46:04 AM
Doua evenimente foton01 se intampla in aceelasi moment foton01 cand intervalul de timp dint-r ele este nul.
Cum determini lungimea intervalului de timp dintre doua evenimente foton01 ?

CitatDuoa evenimente foton01 ce se intampla in acelasi timp, ele fiind se parate doar de o anume distanta nu pot fi cauza si efect.
Cum determini ca se intampla "in acelasi timp" cand sunt separate de o anume distanta ?

e-

PS: te rog sa nu mai scri "dint-r" sau "dintr-e", aceste forme nu sunt corecte gramatical.
Don't believe everything you think.

foton01

Citat din: Electron din Septembrie 18, 2009, 10:17:42 AM
Citat din: foton01 din Septembrie 18, 2009, 07:46:04 AM
Doua evenimente foton01 se intampla in aceelasi moment foton01 cand intervalul de timp dint-r ele este nul.
Cum determini lungimea intervalului de timp dintre doua evenimente foton01 ?

CitatDuoa evenimente foton01 ce se intampla in acelasi timp, ele fiind se parate doar de o anume distanta nu pot fi cauza si efect.
Cum determini ca se intampla "in acelasi timp" cand sunt separate de o anume distanta ?

e-

PS: te rog sa nu mai scri "dint-r" sau "dintr-e", aceste forme nu sunt corecte gramatical.

teoria este doar la nivel de principiu, inca nu m-am gandit la toate amanuntele, important pentru mine este acum daca doua eveniment foton01 din aceelasi moment nu pot fi cauza si efect. Am dreptate?

Electron

Citat din: foton01 din Septembrie 18, 2009, 10:33:11 AM
doua eveniment foton01 din aceelasi moment nu pot fi cauza si efect. Am dreptate?
Din pacate, raspunsul la intrebarea daca ai dreptate sau nu depinde de aceste detalii la care inca nu ai ajuns. A priori nu se poate raspunde in mod absolut la intrebarea ta.

e-
Don't believe everything you think.

foton01

Intervalul AC din diagramă este 'spaţial'; cu alte cuvinte, există un sistem de referinţă în care evenimentul A şi evenimentul C au loc simultan, fiind separate doar de o distanţă în spaţiu. Însă există şi sisteme în care A precede C (după cum se vede) şi sisteme în care C precede A. Dacă ar fi posibilă o relaţie de tip cauză-efect între evenimentele A şi C, atunci ar rezulta paradoxuri ale cauzalităţii. De exemplu, dacă A este cauza, iar C efectul, atunci ar exista sisteme de referinţă în care efectul precede cauza. Deşi acest fapt singur nu dă naştere vreunui paradox, se poate arăta [2] [3] că se pot trimite semnalele cu viteză mai mare decât a luminii în trecut. Atunci se poate construi un paradox cauzal trimiţând semnalul dacă şi numai dacă anterior nu s-a primit niciun semnal.

Astfel, una din consecinţele relativităţii restrânse este că (presupunând că se păstrează cauzalitatea), nicio informaţie şi niciun obiect material nu pot călători mai repede decât lumina.


Am gasit pe wikipedia, asta inseamna ca ma avut dreptate, doua evenimente foton01 nu pot fi cauza si efect daca aprtin aceluiasi moment foton01.

foton01

Era si o imagine cu un con de lumina pe care erau reprezentate tot ceea ce am spus.

Electron

Citat din: foton01 din Septembrie 18, 2009, 06:26:54 PM
Am gasit pe wikipedia, asta inseamna ca ma avut dreptate, doua evenimente foton01 nu pot fi cauza si efect daca aprtin aceluiasi moment foton01.
Nu te bucura prea repede. Inca nu ai definit cum stabilesti daca doua evenimente foton01 departate spatial fac parte din acelasi moment foton01. Orice raspuns in care incluzi conceptul de "timp" te aduce pe terenul spatiu-timpului descris cu succes de Teoria Relativitatii. Doar ca Teoria Relativitatii o face corect, in termeni rigurosi si stiintifici, pe cand tu ne aburesti cu termeni nedefiniti complet si riguros. Tu singur ai recunoscut ca nu te-ai gandit inca la toate detaliile legate de "momentele foton01". Pana nu o faci, nu pot sa "ai dreptate" pentru ca nu stie nimeni ce tot forbesti singur doar pe intelesul tau.

e-
Don't believe everything you think.

foton01

#104
In teoria relativitatii cum se stabileste daca doua evenimente aflate la distanta se intampla in acelasi timp?