Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Cum s-a produs Big-Bang?

Creat de foton01, Septembrie 12, 2009, 08:19:41 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

foton01

Nu este asa complicat cristi, dupa definitia pe care am dato  totul este un eveniment, deoarece existenta este un eveniment, deci daca ar trebui sa ne gandim la ceva care nu este un eveniment , acel ceva trebuie mai intai sa nu existe, prin urmare nu exista ceva care sa nu fie eveniment.

Electron

Citat din: foton01 din Septembrie 17, 2009, 10:16:23 AM
Nu este asa complicat cristi, dupa definitia pe care am dato  totul este un eveniment, deoarece existenta este un eveniment, deci daca ar trebui sa ne gandim la ceva care nu este un eveniment , acel ceva trebuie mai intai sa nu existe, prin urmare nu exista ceva care sa nu fie eveniment.
foton01, de ce insisti in utilizarea abuziva a termenilor consacrati, cum ar fi "eveniment" si "actiune" ? Daca tu ai nevoie de alte definitii pentru niste concepte inventate de tine, inventeaza si niste termeni adecvati, cum ar fi "eveniment foton01-ic" si "actiune foton01-ica". Scrie intr-un paragaf clar ce intelegi tu (si ce vrei sa inteleaga restul lumii) prin aceste concepte, iar de acolo se poate continua discutia.

Cat timp folosesti gresit si abuziv termenii de "eveniment" si altele de genul, e practic imposibil sa se dicute coerent cu tine pe aceasta tema.

e-
Don't believe everything you think.

foton01

#77
Citat din: Electron din Septembrie 17, 2009, 10:36:59 AM
Citat din: foton01 din Septembrie 17, 2009, 10:16:23 AM
Nu este asa complicat cristi, dupa definitia pe care am dato  totul este un eveniment, deoarece existenta este un eveniment, deci daca ar trebui sa ne gandim la ceva care nu este un eveniment , acel ceva trebuie mai intai sa nu existe, prin urmare nu exista ceva care sa nu fie eveniment.
foton01, de ce insisti in utilizarea abuziva a termenilor consacrati, cum ar fi "eveniment" si "actiune" ? Daca tu ai nevoie de alte definitii pentru niste concepte inventate de tine, inventeaza si niste termeni adecvati, cum ar fi "eveniment foton01-ic" si "actiune foton01-ica". Scrie intr-un paragaf clar ce intelegi tu (si ce vrei sa inteleaga restul lumii) prin aceste concepte, iar de acolo se poate continua discutia.

Cat timp folosesti gresit si abuziv termenii de "eveniment" si altele de genul, e practic imposibil sa se dicute coerent cu tine pe aceasta tema.

e-

Bun o sa folosesc alti termeni: in loc de eveniment o sa spun "eveniment foton01" iar in loc de actiune "actiune foton01".
Tin sa precizez ca evenimentul foton01 si actiunea foton01 sunt acelasi lucru.
Prin eveniment foton01 inteleg tot ceea ce executa ceva sau tot ceea ce are o influenta.

Este mai bine acum?

Electron

Mult mai bine. Apropo, daca cele doua concepte sunt identice, atunci redu termenii la doar unul. Alege pe cel care-ti place si ramai consecvent cu el. ;)

Acum, tu spui ca tot ce exista (deci inclusiv intregul Univers) este un "eveniment foton01", si ca un asemenea "eveniment foton01" executa ceva sau are o influenta. Ei bine, ce executa intregul Univers, sau asupra ce exercita el vreo influenta ?

e-
Don't believe everything you think.

foton01

Citat din: Electron din Septembrie 17, 2009, 10:55:07 AM
Mult mai bine. Apropo, daca cele doua concepte sunt identice, atunci redu termenii la doar unul. Alege pe cel care-ti place si ramai consecvent cu el. ;)

Acum, tu spui ca tot ce exista (deci inclusiv intregul Univers) este un "eveniment foton01", si ca un asemenea "eveniment foton01" executa ceva sau are o influenta. Ei bine, ce executa intregul Univers, sau asupra ce exercita el vreo influenta ?

e-

Intregul univers executa faptul ca exista.
Existand el face ceva.

foton01

Tot ceea ce exista in univers ocupa un loc in spatiu. Doar existand nu permite ca altceva sa ocupe locul respectiv in spatiu. :)

Electron

Citat din: foton01 din Septembrie 17, 2009, 10:59:40 AMIntregul univers executa faptul ca exista.
Ok, ce inseamna pentru tine "executa" un fapt?

CitatExistand el face ceva.
Ce anume?

Citat din: foton01 din Septembrie 17, 2009, 11:04:34 AM
Tot ceea ce exista in univers ocupa un loc in spatiu. Doar existand nu permite ca altceva sa ocupe locul respectiv in spatiu. :)
In care spatiu? Prin definitie Universul este tot spatiul disponibil (altfel spus spatiul disponibil este tocmai Universul), el nu face parte din "altceva".

Repet, ai grija cu folosirea abuziva a termenilor consacrati. Altfel nu te vei intelege cu nimeni.

e-
Don't believe everything you think.

foton01

#82
Prin "moment foton01" inteleg totalitatea evenimentlor ce se desfasoara in acelasi timp sau in afara acestuia.
Imagineaza-ti o clipa "x" in care totul in univers se opreste, atunci observi ca in timp ce tu te pregatesti sa apesi butonul de la tastatura(acea climpa in care te pregatesti sa apesi butonul de la tastatura) in aceeasi clipa cu tine se desfasoara si alte evenimente foton01. Toatalitatea acestor evenimente care se intampla in aceeasi clipa o numesc moment foton01.
Un moment foton01 este si cand totalitatea tuturor evenimentelor foton01 se desfasoara in afra timpului, cu alte cuvinte totalitatea evenimentelor care se desfasoara inainte de Big-Bang. Inainte de Big-Bang exista un singur eveniment foton01 si un singur moment foton01.
Tin sa precizez faptul ca evenimentele foton01 si momentele foton01 nu se reduc la spatiu-timp.

foton01

Citat din: Electron din Septembrie 17, 2009, 11:10:04 AM
Citat din: foton01 din Septembrie 17, 2009, 10:59:40 AMIntregul univers executa faptul ca exista.
Ok, ce inseamna pentru tine "executa" un fapt?

CitatExistand el face ceva.
Ce anume?

Citat din: foton01 din Septembrie 17, 2009, 11:04:34 AM
Tot ceea ce exista in univers ocupa un loc in spatiu. Doar existand nu permite ca altceva sa ocupe locul respectiv in spatiu. :)
In care spatiu? Prin definitie Universul este tot spatiul disponibil (altfel spus spatiul disponibil este tocmai Universul), el nu face parte din "altceva".

Repet, ai grija cu folosirea abuziva a termenilor consacrati. Altfel nu te vei intelege cu nimeni.

e-

Tu te referi la univers la tot ceea ce s-a creat dupa Big-Bang nu numai la materie, acum am inteles.
Tot universul nu este un eveniment foton01 ci un moment foton01.Tot ceea ce se desfasoara in univers este un eveniment foton01.Totalitatea evenimentelor foton01 ce se desfasoara in acelasi timp formeaza un moment foton01.

foton01

Spre exemplu: un corp doar existand ocupa un loc in spatiu , deci nu permite ca locul acela sa fie ocupat de un alt corp. Asta inseamna ca el influenteaza celelalte corpuri prin acest fapt.

foton01

Pot sa expun teoria din nou de la cap la coada?
Mai aveti intrebari?

Electron

Pai poti sa o prezinti oricand, daca nu folosesti termeni in mod abuziv si daca definesti clar termenii noi pe care ii introduci.

Eu mai am intrebari despre "momentul foton01", dar intre timp poti sa-ti formulezi teoria si sa o prezinti. Oricum intrebari sigur vor mai aparea. ;)

e-
Don't believe everything you think.

foton01

Voi incepe mai intai prin a spune ca toate momentele foton01 se desfasoara intr-o ordine.Spre exemplu:
mai intai a fost momentul foton01 ce a inclus Big-Bang apoi momentul foton01 ce include apasarea butonului la tastatura de catre mine.Pana la momentul foton01 ce include apasarea butonului mai sunt momente foton01. Dupa acelasi moment fotn01 mai urmeaza alte momente foton01.Sa nu credeti din ce am expus aici ca primul moment foton01 a fost Big-Bang ci primul a fost existenta acelui punct.
Daca momntul foton01 ce include Big-Bang si momentul foton01 ce include apasarea butonului au o anumita ordine atunci toate momentele foton01 ar tebui sa aiba o anumita ordine. Cu alte cuvinte: dupa primul moment foton01 a urmat momentul foton01 cand a avut loc Big-Bang apoi cand au aparut spatiul si timpul ... momentul foton01 ce include apasarea butonului etc. ceea ce vreau sa spun este ca toate aceste momente nu au loc toate de odata ci intr-un fel ordonat, primul, al doilea, al treilea etc. De aici treg concluzia ca dupa un anumit moment foton01 urmeaza un anumit moment foton01., deci dupa momentu foton 01 "x" urmeaza numai momentul foton01 "x". Putem trage concluzia ca nu exista doua momente foton01 identice.

Aceasta este in mare teoria mea. Astept pareri, intrebari, etc.
Multumesc.

cristi

foton, sper sa rezisti "atacului" care va urma...
parerea mea e ca ai ceva in minte, dar nu e prea clar.
daca te ajuta ce spun eu, cred ca trebuie sa te concetrezi pe ceea ce tu numesti "ordine", pentru ca tu insuti sa iti definesti mai bine teoria. asta pentru ca in esenta teoria ta are ceva atragator... daca doua evenimentefoton01 sunt diferite, vor fi atunci si ele ordonate? cu alte cuvinte, ordinea pe care noi o atribuim spatiului si mai ales timpului, nu e cumva un rezultat necesar al faptului ce evenimentelefoton01 sunt diferite?
Ca sa fie clar, nici nu iti dau sfaturi, nici nu spun ca eu stiu cum e, de fapt nici nu stiu ce zic, zic si eu asa pentru ca ma incita ideea, dar tot ce spun aici s-ar putea sa fie prostii...
cam asta e parerea mea.
autor Fizica povestită,
www.stiinta.club

foton01

Citat din: cristi din Septembrie 17, 2009, 08:19:30 PM
foton, sper sa rezisti "atacului" care va urma...
parerea mea e ca ai ceva in minte, dar nu e prea clar.
daca te ajuta ce spun eu, cred ca trebuie sa te concetrezi pe ceea ce tu numesti "ordine", pentru ca tu insuti sa iti definesti mai bine teoria. asta pentru ca in esenta teoria ta are ceva atragator... daca doua evenimentefoton01 sunt diferite, vor fi atunci si ele ordonate? cu alte cuvinte, ordinea pe care noi o atribuim spatiului si mai ales timpului, nu e cumva un rezultat necesar al faptului ce evenimentelefoton01 sunt diferite?
Ca sa fie clar, nici nu iti dau sfaturi, nici nu spun ca eu stiu cum e, de fapt nici nu stiu ce zic, zic si eu asa pentru ca ma incita ideea, dar tot ce spun aici s-ar putea sa fie prostii...
cam asta e parerea mea.
In primul rand nici o aparere nu este proasta.
Ba da, doua evenimente foton01 sunt diferite pentru ca exista spatiu si timp. Am mai spus asta.
Doua evenimente foton01 sunt diferite si atunci cand unul dintr-e ele se desfasoara in spatiu-timp si altul nu. Singurul evniment foton01 a fost exista acelui punct.