Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Cum s-a produs Big-Bang?

Creat de foton01, Septembrie 12, 2009, 08:19:41 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

cristi

acum Kant :), prin "executa", intelegi ca are o "schimbare"? Si daca da, in ce sens? Ce se schimba pentru a fi "executat"? Sau, mai bine zic, ce difera in lucrul acela cand nu este si cand este "executat"?
autor Fizica povestită,
www.stiinta.club

jenel

Acel punct Nu s-a transformat in eveniment ci existenta sa era un eveniment.


Bine, am inţeles. Dar existenţa nu presupune si o durată? De unde ştim cât a durat, din moment ce nu era timp? Asta nu mi se clarifică în minte nici cum :(

foton01

Putem definii momentul ca fiind totalitatea evenimentelor ce se desfasoara in acelasi timp sau nu sunt caracterizate de timp.

foton01

Citat din: jenel din Septembrie 16, 2009, 12:27:32 PM
Acel punct Nu s-a transformat in eveniment ci existenta sa era un eveniment.


Bine, am inţeles. Dar existenţa nu presupune si o durată? De unde ştim cât a durat, din moment ce nu era timp? Asta nu mi se clarifică în minte nici cum :(

In acest caz existenta nu are o durata, este ceea ce a spus criti, mintea nostra este "dependenta" de spatiu-timp si de aceea este foarte greu de priceput.

foton01

prin a executa eu inteleg tot ceea ce "face ceva".

cristi

CitatEu numesc  eveniment tot ceea ce se executa.
Citatprin a executa eu inteleg tot ceea ce "face ceva".
deci
Eu numesc  eveniment tot ceea ce "face ceva"
dupa cum se vede, am schimbat cuvantul, dar nu intelesul :)
frumoasa filozofia asta, ...
Intrebare este: ce trebuie sa faca pentru a fi eveniment,
sau altfel,
este ceva care nu "face ceva" si care nu poate fi eveniment?
autor Fizica povestită,
www.stiinta.club

Electron

Citat din: foton01 din Septembrie 16, 2009, 09:36:22 AM
In acest caz cred ca pot sa-i spun actiune.
O actiune se mai poate definii si ca excitare a unei influente. Acel punct prin existenta sa avea o influenta.
Daca spui ca un eveniment este caracterizat de cei 4 parametri, poti spune ca nu exista un eveniment inainte de Big-Bang dar nu poti spune acelasi lucru despre actiune.
foton01, discutiile astea pe teme de semantica sunt irelevante. Ca sa declari ce se poate si ce nu se poate spune despre ... "actiune", prima data ea trebuie defnita. Habar nu am ce intelegi tu prin asta, pentru ca de fiecare data folosesti altfel acest concept.

In fizica pe care eu o cunosc, o "actiune" este mediata mereu de o forta. A "actiona" un buton inseamna a-l apasa, a face ceva cu el. Un buton care sta singur si nimeni nu-l atinge nu este o "actiune buton".

Daca esti dispus sa discutam aici pe baza de termeni clar definiti, atunci putem merge inainte. Daca te intereseaza doar filozofarea pe marginea unor termeni nebulosi si metamorfi, eu ma retrag, pentru ca mi se pare o pierdere de vreme.

e-
Don't believe everything you think.

foton01

Citat din: cristi din Septembrie 16, 2009, 12:41:29 PM
CitatEu numesc  eveniment tot ceea ce se executa.
Citatprin a executa eu inteleg tot ceea ce "face ceva".
deci
Eu numesc  eveniment tot ceea ce "face ceva"
dupa cum se vede, am schimbat cuvantul, dar nu intelesul :)
frumoasa filozofia asta, ...
Intrebare este: ce trebuie sa faca pentru a fi eveniment,
sau altfel,
este ceva care nu "face ceva" si care nu poate fi eveniment?


Eu numesc eveniment tot ceea ce are influenta si prin asta nu ma refer la un "anume tip" de influenta.
Spre exemplu: existenta unui corp este un eveniment deoarece corpul are o influenta asupra universului fara sa faca nimic, doar existand prin simplu fapt ocupa un loc in spatiu, existenta acelui punct inainte de Big-Bang influenteaza universul deci este un eveniment.

PRIN URMARE TOTUL ESTE UN EVENIMENT.

Electron

Citat din: foton01 din Septembrie 16, 2009, 09:44:27 PM
PRIN URMARE TOTUL ESTE UN EVENIMENT.
Mai este putin si treci de filozofie si ajungi la propavaduire religioasa ...

Sa dai un anunt pe aici cand doresti sa discuti stiinta, nu alte abureli.

e-
Don't believe everything you think.

cristi

CitatPRIN URMARE TOTUL ESTE UN EVENIMENT.
ajungem astfel la intrebarea mea de mai devreme:
Citateste ceva care nu "face ceva" si care nu poate fi eveniment?
e o intrabare faina care m-a urmarit putin dupa discutii...
Imi pot imagina ceva care nu e un eveniment, in definitia ta? Caci orice imi imaginez va fi!!!
interesant.... Ma duc la culcare,e un gand de meditatie tare interesant....
autor Fizica povestită,
www.stiinta.club

foton01

Citat din: cristi din Septembrie 17, 2009, 12:35:43 AM
CitatPRIN URMARE TOTUL ESTE UN EVENIMENT.
ajungem astfel la intrebarea mea de mai devreme:
Citateste ceva care nu "face ceva" si care nu poate fi eveniment?
e o intrabare faina care m-a urmarit putin dupa discutii...
Imi pot imagina ceva care nu e un eveniment, in definitia ta? Caci orice imi imaginez va fi!!!
interesant.... Ma duc la culcare,e un gand de meditatie tare interesant....

Nu iti poti imagina nimic care sa nu fie eveniment in definitia mea. Dupa definitia mea existenta unui corp, spre exemplu este un eveniment. Daca iti imaginezi ceva care sa nu fie eveniment, acel ceva trebuie sa nu existe.
Asta este raspunsul la intrebarea ta.

foton01

Citat din: Electron din Septembrie 16, 2009, 03:49:47 PM
Citat din: foton01 din Septembrie 16, 2009, 09:36:22 AM
In acest caz cred ca pot sa-i spun actiune.
O actiune se mai poate definii si ca excitare a unei influente. Acel punct prin existenta sa avea o influenta.
Daca spui ca un eveniment este caracterizat de cei 4 parametri, poti spune ca nu exista un eveniment inainte de Big-Bang dar nu poti spune acelasi lucru despre actiune.
foton01, discutiile astea pe teme de semantica sunt irelevante. Ca sa declari ce se poate si ce nu se poate spune despre ... "actiune", prima data ea trebuie defnita. Habar nu am ce intelegi tu prin asta, pentru ca de fiecare data folosesti altfel acest concept.

In fizica pe care eu o cunosc, o "actiune" este mediata mereu de o forta. A "actiona" un buton inseamna a-l apasa, a face ceva cu el. Un buton care sta singur si nimeni nu-l atinge nu este o "actiune buton".

Daca esti dispus sa discutam aici pe baza de termeni clar definiti, atunci putem merge inainte. Daca te intereseaza doar filozofarea pe marginea unor termeni nebulosi si metamorfi, eu ma retrag, pentru ca mi se pare o pierdere de vreme.

e-

Am definit termenii de care o sa ma folosesc.

foton01

Pentru mine o actiune este tot una cu un eveniment, repet dupa definitia mea.

foton01

Mai sunt intrebari inainte sa expun din nou ceea ce am vrut sa spun?

cristi

CitatDaca iti imaginezi ceva care sa nu fie eveniment, acel ceva trebuie sa nu existe.
Asta este raspunsul la intrebarea ta.
nu numai, trebuie probabil nici sa nu existe in imaginatie... asa ca nu am reusit...
n-am reusit sa imi imaginez ceva care nu este imaginabil...
o las si eu balta...
autor Fizica povestită,
www.stiinta.club