Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Cum s-a produs Big-Bang?

Creat de foton01, Septembrie 12, 2009, 08:19:41 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

foton01

Doua evenimente nu pot fi identice deoarece cum ai spus si tu un evenimnt presupune o anumita coordonata in spatiu-timp.
Eu spun ca doua evenimente nu pot fi identice si in cazul in care unul dintr-e ele se intampla intr-un spatiu si timp si altul nu se intampla intr-un spatiu si timp. Cu alte cuvinte: cand un eveniment se petrece inainte de a fi create spatiul si timpul si altul se petrece dupa ce au fost create spatiul si timpul.
Esti de acord cu asta?
Multumesc.

Adi

Inainte de Big Bang, nu a avut loc nici un eveniment.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01

#47
Inainte de Big-Bang exista un punct cu o natura speciala. Existenta sa poate fi un eveniment.

Electron

Citat din: foton01 din Septembrie 15, 2009, 10:55:45 AM
Doua evenimente se intanpla in acelasi moment daca intervalul de timp dintr-e ele este nul.
Si cum masori intervalul de timp dintre doua evenimente care se desfasoara la distanta unul de altul ?

e-
Don't believe everything you think.

foton01

Citat din: Electron din Septembrie 15, 2009, 09:44:19 PM
Citat din: foton01 din Septembrie 15, 2009, 10:55:45 AM
Doua evenimente se intanpla in acelasi moment daca intervalul de timp dintr-e ele este nul.
Si cum masori intervalul de timp dintre doua evenimente care se desfasoara la distanta unul de altul ?

e-

Depinde de sistemul de referinta.

foton01

Existenta acelui punct poti spune ca cauza existentei materiei.Intalnim cauza si efectul, doua evenimente.

Electron

Citat din: foton01 din Septembrie 15, 2009, 10:14:10 PM
Citat din: Electron din Septembrie 15, 2009, 09:44:19 PM
Si cum masori intervalul de timp dintre doua evenimente care se desfasoara la distanta unul de altul ?

e-

Depinde de sistemul de referinta.
Ok, de acord.

Acum urmatoarea intrebare: cum decizi care eveniment se intampla primul, date fiind doua evenimente la distanta unul de altul?

e-
Don't believe everything you think.

valangjed

Citat din: foton01 din Septembrie 15, 2009, 06:51:44 PM
Doua evenimente nu pot fi identice deoarece cum ai spus si tu un evenimnt presupune o anumita coordonata in spatiu-timp.
Eu spun ca doua evenimente nu pot fi identice si in cazul in care unul dintr-e ele se intampla intr-un spatiu si timp si altul nu se intampla intr-un spatiu si timp. Cu alte cuvinte: cand un eveniment se petrece inainte de a fi create spatiul si timpul si altul se petrece dupa ce au fost create spatiul si timpul.
Esti de acord cu asta?
Multumesc.
Cum se poate intampla un eveniment "inainte" de a fi create spatiul si mai ales timpul. "Inainte" si "dupa" sunt expresii care tin de timp iar daca timpul nu a fost creat de unde avem acest "inainte".
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

jenel

Citat din: foton01 din Septembrie 15, 2009, 12:19:36 PM
Inainte de Big-Bang nu exista decat un sigur eveniment, existenta acelui punct, confirm teoriei Big-Bang.
Acest eveniment nu putea sa se repete la infinit deoarece nu exista doua evenimente identice fapt pentru care urmatorul eveniment a fost iesirea punctului din  starea de singularitate.Acel punct era o singularitate si singurul eveniment ce se putea petrece in univers in acele momente era desigur iesirea din starea de singularitate.




Mă scuzaţi că intervin: dacă inainte de Big Bang nu exista nimic, doar acel punct, iar acel punct s-a transformat in eveniment, de unde ştim cât a durat existenţa acelui punct inainte de transformare, dacă nu exista timp? Nu vreau să vă intrerup,  dar din posturi pur şi simplu nu inţeleg. Mulţumesc.

foton01

Citat din: jenel din Septembrie 16, 2009, 01:27:08 AM
Citat din: foton01 din Septembrie 15, 2009, 12:19:36 PM
Inainte de Big-Bang nu exista decat un sigur eveniment, existenta acelui punct, confirm teoriei Big-Bang.
Acest eveniment nu putea sa se repete la infinit deoarece nu exista doua evenimente identice fapt pentru care urmatorul eveniment a fost iesirea punctului din  starea de singularitate.Acel punct era o singularitate si singurul eveniment ce se putea petrece in univers in acele momente era desigur iesirea din starea de singularitate.




Mă scuzaţi că intervin: dacă inainte de Big Bang nu exista nimic, doar acel punct, iar acel punct s-a transformat in eveniment, de unde ştim cât a durat existenţa acelui punct inainte de transformare, dacă nu exista timp? Nu vreau să vă intrerup,  dar din posturi pur şi simplu nu inţeleg. Mulţumesc.

Acel punct Nu s-a transformat in eveniment ci existenta sa era un eveniment.

Electron

Citat din: foton01 din Septembrie 16, 2009, 07:46:13 AM
[...] existenta sa era un eveniment.
Aceasta perla filozofica nu are semnificatie fizica. Un eveniment este caracterizat de 4 parametri (3 spatiali si unul temporal). Al 4-lea parametru exista (din punct de vedere fizic) doar de cand s-a initiat Big-Bang-ul, deci "existentei" singularitatii ii lipseste parametrul "timp", ca atare nu poate fi "eveniment".

e-
Don't believe everything you think.

foton01

#56
In acest caz cred ca pot sa-i spun actiune.
O actiune se mai poate definii si ca excitare a unei influente. Acel punct prin existenta sa avea o influenta.
Daca spui ca un eveniment este caracterizat de cei 4 parametri, poti spune ca nu exista un eveniment inainte de Big-Bang dar nu poti spune acelasi lucru despre actiune.

foton01


cristi

#58
CitatCe spuneti?
pai ce sa spunem, asa facea si Kant, schimba cuvantul caci credea ca are o semnificatie mai are...
In fizica, nu conteaza ce cuvant folosesti, actiunea/eveniment, atata timp cat ai o definitie matematica pentru el... Un exemplu clar este cuvantul timp, care a fost folosit gresit de cateva ori. Cum bine zicea cineva aici, inainte de BigBang nu era timp, pentru ca timpul (in definitia lui fizica) a fost creeat odata ci Big-Bangul.... Iarasi, nu se poate pune "ordine" in sensul spus de timp (cel de timp), pentru ca nu poate fi vorba de un "inainte" al Big bangului... Imagineaza-ti polul sus. Admunsen, si Scott, toti vroiau mai la sud... Odata ajungi la Polul sud, care punt e mai sudic decat ala? Tu cauti o altfel de "ordine", nu cea temporala, cea in idei de exemplu, care pare temporala (pentru ca creierul nostru este infectat de timp), dar poate ca nu este. Atunci "inainte" de Big bang inseamna ideea, Logosul, Cuvantul, Ordinea, Ecuatia de Inceput, zeci de mii de cuvinte pentru ceea ce mintea noastra nu poate pricepe, pentru ca este infestata de timp si spatiu... Jucandu-te cu cuvinte, schimband definitiile de la una la alta, nu cred ca vei ajunge sa lamuresti lucrurile... Vad ca esti tanar, te pasioneaza filozofia,si ii citesti pe filozofi (caci gandesti ca ei). mai tarziu vei face un efort si vei citi cartea lui Einstein (publicata in romaneste), cea plina de formule, sa vezi ce intelege el prin "ordine", "eveniment", "spatiu". Apoi sa incerci sa cauti o punte de legatura cumva in alte dimensiune... Poate ca tot efortul tau se va materializa la 40 de ani printr-o teorie care pune lucrurile din alta perspectiva... Altfel ne vom invarti cu toti in jurul cozii, in jurul acelorasi cuvinte pe care le-am invatat de la mama noastra, din cartile religioase sau cele de stiinta... Parerea mea...
autor Fizica povestită,
www.stiinta.club

foton01

Ai perfecta dreptate. In fizica nu conteaza ce termen foosesti, important este sa spui concret ce intelegi prin el, lucru ce eu nu am facut, dar am sa incerc sa il fac acum.
Eu numesc  eveniment tot ceea ce se executa. Un eveniment ,dupa definitia mea poate fi in spatiu-timp sau inafara acestora, un eveniment, in viziunea mea poate fi inainte sau dupa Big-Bang.