Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Cum s-a produs Big-Bang?

Creat de foton01, Septembrie 12, 2009, 08:19:41 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

foton01

Se numeste evniment foton01 tot ceea ce are o anumita influenta. In doua momente foton01 succesive exita un eveniment foton01 cauza si altul efect, cele doua aprtinand celor doua momente foton01.
Universul este in continua expansiune. Expansiunea universului este prin definitie un eveniment foton01.
Fiecare moment foton01 cuprinde si acest eveniment foton01 expansiunea universului.Universul a fost canva de marimea unei sfere. Daca el nu era candva de marimea unei sfere nu putea sa aiba astazi marimea pe care o are. Ceea ce vreau sa spun este ca universul s-a extins dreptat. Daca el "nu trecea prin toate dimensiunile"  pe care le-a avut nu putea sa aiba astazi marimea pe care o are.Este precum mersul unei masini. Nu poate sa faca 100 Km daca nu face mai intai 1 Km, cu alte cvinte faptul ca masina a parcurs un Km este cauza faptului ca masina a partcurs 2 km. Fiecare moment foton01 contine un anumit eveniment foton01 expansiunea universului, cu alte cuvinte la fiecare moment foton01 universul avea numite dimensiuni. Evenimentul foton01 expansiunea universului este efectul unui anumit eveniment foton01 din momentul foton01 anterior expansiunea universului si cauza unui alt eveniment foton01 expansiunea universului din momentul foton01 urmator. cu alte cuvinte fiecare moment foton01 contine un eveniment foton01 cauza unui alt eveniment foton01 din momentul urmator, de aici am trans concluzia ca momentele foton01 au o anumita ordine.
Referitor la ceea ce am spus, probabil o intrebareva fi care sunt dimensiunile universului astazi. Dimensiunile universului, astazi sunt unele foarte mari, de aceea sounem ca universul este infinit.

Electron

Citat din: foton01 din Septembrie 18, 2009, 06:50:09 PM
In teoria relativitatii cum se stabileste daca doua evenimente aflate la distanta se intampla in acelasi timp?
Intrebarea este foarte buna. Ma intrebi ca sa vezi daca eu stiu, sau pentru ca tu nu sti? Daca nu sti, spune clar si voi da o explicatie a ceea ce stiu eu.

e-
Don't believe everything you think.

foton01

Citat din: Electron din Septembrie 19, 2009, 12:55:10 PM
Citat din: foton01 din Septembrie 18, 2009, 06:50:09 PM
In teoria relativitatii cum se stabileste daca doua evenimente aflate la distanta se intampla in acelasi timp?
Intrebarea este foarte buna. Ma intrebi ca sa vezi daca eu stiu, sau pentru ca tu nu sti? Daca nu sti, spune clar si voi da o explicatie a ceea ce stiu eu.

e-

Cum stabileste teoria relativitatii daca doua evnimente aflate la distanta se intampla in acelasi timp asa stabilesc si eu daca doua evenimente foton01 se intampla in acelasi timp.

foton01

P.S.  Ce spui de:
Citat din: foton01 din Septembrie 19, 2009, 11:20:09 AM
Se numeste evniment foton01 tot ceea ce are o anumita influenta. In doua momente foton01 succesive exita un eveniment foton01 cauza si altul efect, cele doua aprtinand celor doua momente foton01.
Universul este in continua expansiune. Expansiunea universului este prin definitie un eveniment foton01.
Fiecare moment foton01 cuprinde si acest eveniment foton01 expansiunea universului.Universul a fost canva de marimea unei sfere. Daca el nu era candva de marimea unei sfere nu putea sa aiba astazi marimea pe care o are. Ceea ce vreau sa spun este ca universul s-a extins dreptat. Daca el "nu trecea prin toate dimensiunile"  pe care le-a avut nu putea sa aiba astazi marimea pe care o are.Este precum mersul unei masini. Nu poate sa faca 100 Km daca nu face mai intai 1 Km, cu alte cvinte faptul ca masina a parcurs un Km este cauza faptului ca masina a partcurs 2 km. Fiecare moment foton01 contine un anumit eveniment foton01 expansiunea universului, cu alte cuvinte la fiecare moment foton01 universul avea numite dimensiuni. Evenimentul foton01 expansiunea universului este efectul unui anumit eveniment foton01 din momentul foton01 anterior expansiunea universului si cauza unui alt eveniment foton01 expansiunea universului din momentul foton01 urmator. cu alte cuvinte fiecare moment foton01 contine un eveniment foton01 cauza unui alt eveniment foton01 din momentul urmator, de aici am trans concluzia ca momentele foton01 au o anumita ordine.
Referitor la ceea ce am spus, probabil o intrebareva fi care sunt dimensiunile universului astazi. Dimensiunile universului, astazi sunt unele foarte mari, de aceea sounem ca universul este infinit.


Electron

Citat din: foton01 din Septembrie 19, 2009, 02:46:48 PM
Cum stabileste teoria relativitatii daca doua evnimente aflate la distanta se intampla in acelasi timp asa stabilesc si eu daca doua evenimente foton01 se intampla in acelasi timp.
Din pacate pentru tine, asta e imposibil deocamdata, pentru ca ceea ce se numeste "eveniment" in Teoria Relativitatii e cu totul altceva decat un eveniment foton01 foloist de tine. Asa ca, incearca sa explici cum e in cazul teoriei tale, pentru ca TR nu vorbeste despre asa ceva.

e-

PS:
Citat din: foton01 din Septembrie 19, 2009, 02:47:53 PM
P.S.  Ce spui de: [...]
Pentru mine fragmentul respectiv contine prea mule formule fara semnificatie clara, ca sa pot intelege sau comenta ceva. Inca am intrebari importante despre teoria si conceptele inventate de tine, la care inca nu am primit expilicatii suficiente.
Don't believe everything you think.

foton01

Te rog frumos sa-mi pui toate intrebarile tale, ma vei ajuta si pe mine.
Multumesc.

Electron

Inca astept raspuns la intrebarea: Cum stabilesti ca doua evenimente foton01 indepartate spatial apartin aceluiasi moment foton01.

e-
Don't believe everything you think.

foton01

Ca in teoria relativitatii, depinde de sistemul de referinta.
Doua evenimente foton01 daca sunt simultane in sistemul de referinta S nu sunt neaparat simultane si in sistemul de referinta inertial S'. Daca acestea sunt colocale in sistemul de referinta S atunci ele vor fi simultane si in S'.

P.S. Atata timp cat vorbesc de evenimente foton01 ce intampla in spatiu-timp multe notiuni din teoria relativitatii pot sa explice unele notiuni din teoria mea.

Electron

Citat din: foton01 din Septembrie 19, 2009, 03:20:35 PM
Ca in teoria relativitatii, depinde de sistemul de referinta.
Doua evenimente foton01 daca sunt simultane in sistemul de referinta S nu sunt neaparat simultane si in sistemul de referinta inertial S'. Daca acestea sunt colocale in sistemul de referinta S atunci ele vor fi simultane si in S'.
Asta inseamna ca si momentele foton01 depind de sitemul de referinta, iar pentru doi observatori diferiti, "continutul" in evenimente foton01 ale momentelor foton01 este diferit. Asta face imposibila ordonarea acestor momente foton01, cum voiai si ai tot repetat pe aici. Daca fiecare observator are momentele foton01 valabile doar pentru el (pentru sistemul sau de referinta) atunci nu exista o singura ordine, ci o infinitate de ordonari in functie de sistemul de referinta. Daca nu exista o singura ordine, inseamna ca momentele foton01 nu pot fi ordonate in mod absolut.


CitatP.S. Atata timp cat vorbesc de evenimente foton01 ce intampla in spatiu-timp multe notiuni din teoria relativitatii pot sa explice unele notiuni din teoria mea.
Da, dar e de datoria ta sa speifici cand notiunile inventate de tine sunt compatibile cu cele din TR, si mai important, nu ai voie sa generalizezi conceptele si rezultatele din TR la inventiile tale, atata  timp cat inventiile tale sunt diferite de conceptele din TR. Este tocmai cazul conceptului de eveniment foton01.

e-
Don't believe everything you think.

foton01

Citat din: Electron din Septembrie 19, 2009, 04:30:11 PM
Citat din: foton01 din Septembrie 19, 2009, 03:20:35 PM
Ca in teoria relativitatii, depinde de sistemul de referinta.
Doua evenimente foton01 daca sunt simultane in sistemul de referinta S nu sunt neaparat simultane si in sistemul de referinta inertial S'. Daca acestea sunt colocale in sistemul de referinta S atunci ele vor fi simultane si in S'.
Asta inseamna ca si momentele foton01 depind de sitemul de referinta, iar pentru doi observatori diferiti, "continutul" in evenimente foton01 ale momentelor foton01 este diferit. Asta face imposibila ordonarea acestor momente foton01, cum voiai si ai tot repetat pe aici. Daca fiecare observator are momentele foton01 valabile doar pentru el (pentru sistemul sau de referinta) atunci nu exista o singura ordine, ci o infinitate de ordonari in functie de sistemul de referinta. Daca nu exista o singura ordine, inseamna ca momentele foton01 nu pot fi ordonate in mod absolut.


CitatP.S. Atata timp cat vorbesc de evenimente foton01 ce intampla in spatiu-timp multe notiuni din teoria relativitatii pot sa explice unele notiuni din teoria mea.
Da, dar e de datoria ta sa speifici cand notiunile inventate de tine sunt compatibile cu cele din TR, si mai important, nu ai voie sa generalizezi conceptele si rezultatele din TR la inventiile tale, atata  timp cat inventiile tale sunt diferite de conceptele din TR. Este tocmai cazul conceptului de eveniment foton01.

e-

Momentele foton01 nu depind de spatiu-timp precum evenimentele foton01 si nici de sistemul de referinta. Poti face transformari de la un sistem de referita la altul in ceea ce priveste timpul, astfel poti constata care evenimente foton01 se intampla in acelasi timp. Este vorba de transformarile Lorenz.

foton01

Citat din: foton01 din Septembrie 19, 2009, 03:20:35 PM
Ca in teoria relativitatii, depinde de sistemul de referinta.
Doua evenimente foton01 daca sunt simultane in sistemul de referinta S nu sunt neaparat simultane si in sistemul de referinta inertial S'. Daca acestea sunt colocale in sistemul de referinta S atunci ele vor fi simultane si in S'.

P.S. Atata timp cat vorbesc de evenimente foton01 ce intampla in spatiu-timp multe notiuni din teoria relativitatii pot sa explice unele notiuni din teoria mea.

In doua sisteme de referinta diferite timpul se scurge diferit. Daca inr-un anumit sistem doua evenimente foton01 sunt simultane ele nu sunt neaparat simultane in alt sistem de referinta. Efectuand transformarile de la un sistem de referinta la altul, transformarile Lorenz puteam afla daca doua evenimente foton01 sunt simultane sau nu.

foton01


valangjed

Mi se pare ca vorbim degeaba.Atat timp cat aceasta "teorie foton01 "nu da niste formule matematice care sa explice respectiva "teorie" , eu nu inteleg mai nimic.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Electron

#118
Citat din: foton01 din Septembrie 19, 2009, 04:39:38 PM
Momentele foton01 nu depind de spatiu-timp precum evenimentele foton01 si nici de sistemul de referinta.
Tocmai de aceea nu poti utiliza TR in descrierea inventiilor tale. In TR se pot obtine rezultatele (confirmate experimental) doar daca se tine cont de sistemele de coordonate. Inventiile tale, nedepinzand de sistemul de referinta, cad in afara posibilitatii de analiza a TR. De aceea te tot intreb cum faci sa stii ce evenimente foton01 sunt "simultane", pentru a putea defini cumva momentul foton01. Pana nu raspunzi la asta, eu nu mai astept nimic altceva.

CitatPoti face transformari de la un sistem de referita la altul in ceea ce priveste timpul, astfel poti constata care evenimente foton01 se intampla in acelasi timp. Este vorba de transformarile Lorenz.
Aici te inseli grav. Transformarile Lorentz nu se pot aplica evenimentelor foton01 pentru ca invetia ta nu necesita cele 4 coordonate precum evenimentele din TR, dupa cum singur declari. Transformarile Lorentz se pot aplica doar evenimentelor din TR, care din pacate in teoria ta nu apar si in mod clar nu se indentifica cu evenimentele foton01.

e-
Don't believe everything you think.

Electron

Citat din: foton01 din Septembrie 20, 2009, 09:02:34 AM
Alte intrebari?
Eu personal raman la intrebarea despre "simultaneitatea" evenimentelor foton01 indepartate spatial. Pana nu raspunzi la asta, nu am ce sa mai comentez.

Poate altii au totusi intrebari, asa ca mult succes in continuare.


e-
Don't believe everything you think.