Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Anularea partiala a gravitatiei

Creat de foton01, Septembrie 10, 2009, 06:56:36 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

foton01

Multumesc pentru sfat. As dorii parerea voastra in legatura cu experimentul? Este ceva nou sau "am descoperit roata"?
Multumesc.

Adi

Citat din: foton01 din Octombrie 13, 2009, 08:40:34 PM
Multumesc pentru sfat. As dorii parerea voastra in legatura cu experimentul? Este ceva nou sau "am descoperit roata"?
Multumesc.

Deocamdata te-as ruga sa scrii corect romaneste. Se zice "as dori".
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01


constantin.a

Eu propun sa faci un nou filmultet, de data asta de calitate mai buna. Eventual sa faci si experimentul cu cantarul...
Si apropo de ideea ta am o intrebare: daca bag degetele in priza imi iau zborul datorita anularii partiale a gravitatei?
O parte din raspuns ti-l dau eu: DA, imi iau zborul... ;D

foton01

In primul rand eu sunt la stadiul de "metal"... zborul ti-l iei si in alte cazuri...

Electron

Citat din: foton01 din Octombrie 13, 2009, 08:40:34 PM
Este ceva nou sau "am descoperit roata"?
Nu ai "descoperit roata" pentru ca ce crezi tu ca ai "descoperit" (anularea partiala a gravitatiei din cauza electricitatii) este o fabulatie, adica nu este reala. Un astfel de efect nu a fost pus in evidenta, desi au incercat multi. Experimentele bine facute, in conditii controlabile (fara aranjatul cu mana "a la magician") au aratat ca la energii disponibile in laborator (sau acasa) pana acum  nu se detecteaza nici o relatie intre cele doua campuri (gravitational si electromagnetic).

Daca refaci experimentele in mod riguros si cat de cat stiintific, si observi un astfel de efect, atunci vei rasturna mare parte din fizica actuala. Daca vei continua insa cu asemenea fabulatii si "trucuri de magie" nu vei fi luat in serios niciodata. Nu mai ramane decat sa descoperi si "perpetuum mobile" si vei rasturna toata fizica de la radacini.  ::)

e-
Don't believe everything you think.

foton01

Am sa incerc un experiment mai riguros... daca nu "puneam mana" l-ai fi acceptat ca fiind un experiment 'riguros"?

Electron

foton01, atat eu cat si alt user (constantin.a parca) ti-am dat niste sugestii pentru a face un experiment mai riguros.

Poti fi sigur ca orice experiment "aranjat cu mana" este descalificat din start. Factorul uman trebuie limitat cat mai mult cand se doreste obtinerea de rezultate riguroase.

e-
Don't believe everything you think.

foton01


valangjed

Citat din: foton01 din Octombrie 13, 2009, 10:10:59 PM
Am sa incerc un experiment mai riguros... daca nu "puneam mana" l-ai fi acceptat ca fiind un experiment 'riguros"?
DA!Il consideram mai riguros si poate chiar iti dadeam dreptate (daca ,nu cumva faceai alte greseli  ;D).Pot exista multe greseli intr-un astfel de experiment.Noi incercam  sa corectam astfel de greseli (stii ca de pe margine se vede cel mai bine).Oricum ,succes in noile experimente!

P.S. Nu uita," lagare cu forta de frecare cat mai mica !
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

constantin.a

Imi place ideea ca descoperi fizica prin experimente. Poti fi dezamagit de rezultate dar drumul este bun: asa vei afla adevarul, oricare va fi acesta! Incearca sa izolezi toate influentele exterioare, sa iei in calcul toate variabilele. Dar mai ales pune-te la punct cu fizica. Orice rezultat "revolutionar" vei obtine nu te va baga nimeni in seama daca faci greseli elementare de fizica.
PS: Incearca experimentul cu cantarul si in plus verifica starea de polarizare electrica a metalului incalzit (incearca cel putin doua metode repetate). Iti spun asta deoarece lucrez in fizica experimentala si am cam aflat pe pielea mea cum ar trebui facute experimentele.

foton01

Cand am facut experimentul de care v-am povestit eu m-am gandit la urmatorul lucru: un metal prin care circula curentul electric nu va simti aceeasi forta gravitationala fata de un metal prin care circula curentul electric deoarece  metalul prin care circula curentul electric va avea propietatea de a atrage corpurile mai mici. Sa comparam forta de atractie a metalului respectiv cu deformerea unei foi de hartie in momentul in care in centrul ei asezam un corp cu masa potrivita, astfel incat sa nu rupa foaia de hartie. In momentul in care un alt corp, spre exemplu o mingiuta cade pe suprafata foii de hartie aceasta se va duce spre corpul asezat in centru foii de hartie. In acest caz am presupus ca mingiuta nu are propietatea de a deforma foia de hartie. Daca pe suprafata foii de hartie vine un o alta mingiuta, care de aceasta data are propietatea de a deforma foaia de hartie, aceasta nu se va duce cu aceeasi viteza spre corpul din centru foii de hartie fata de mingiuta care nu are propitatea de a deforma foaia de hartie. Cu alte cuvinte am comparat atractia metalului cu o curbura. Cand un corp intra in aceasta curbura se va duce spre acel metal care determina curbura. Este precum o masina fara frana, pusa pe varful unui deal, masina va aluneca spre baza dealului. Eu m-am gandit ca metalul care are propietatea de a forma aceasta curbura trebuie mai intai sa iasa din aceasta curbura facuta tot de el ca sa alunece intr-o alta curbura.

Am facut un desen care explica mai multe.
Corpul albastru are si el propietatea de a forma o curbura. Cand el aluneca in curbura formata de corpul rosu, se opune propia curbura (ceea ce am facut eu cu verde).Cu cat curbura facuta de un corp este mai mare cu atat alunecarea in alta curbura se va face mai greu...
http://docs.google.com/Doc?docid=0AVFWwfistX0QZGd6N21qanhfN2N0NXNuZjI&hl=en

Am tinut sa va arat si supoetul teoretic pentru a intelege mai bine situatia.
Ce parere aveti?

Electron

Citat din: foton01 din Octombrie 17, 2009, 09:03:10 AM
http://docs.google.com/Doc?docid=0AVFWwfistX0QZGd6N21qanhfN2N0NXNuZjI&hl=en
Cum avem acces la acest document? De ce nu faci upload pe forum?

CitatAm tinut sa va arat si supoetul teoretic pentru a intelege mai bine situatia.
Care e acest "supoet"? Te referi la fabulatiile scrise de tine mai sus?

CitatCe parere aveti?
Parerea mea este ca inainte sa continui cu fabulatii de acest fel, complet irelevante, ar trebui sa te apuci sa studiezi fizica. Nimic din ce vorbesti nu are vreun sens sau vreo relevanta, deoarece folosesti aiurea termeni consacrati. Pune mana pe cartile de fizica si citeste din ele pe temele care te intereseaza, inainte sa fabulezi degeaba.

e-
Don't believe everything you think.

constantin.a

Nici eu nu am inteles mare lucru. Cine si ce curbeaza? Pana la urma se modifica gravitatia sau doar un corp atrage alt corp? De aici rezulta un sir ilogic de concluzii...
offtopic: in nici un caz nu imi place ideea de a face cont ca sa am acces la ceva

foton01