Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Anularea partiala a gravitatiei

Creat de foton01, Septembrie 10, 2009, 06:56:36 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

foton01

Am ami facut un filmulet. Sper ca de data aceasta sa nu mai apara probleme.
Scuze pentru imagine , sunet etc. :)

Electron

foton01, ai uitat e experimentul cu bateria si moneda?

Daca tot incepi 100 de experimente si nu ajungi cu niciunul la o concluzie, degeaba le mai faci ...

e-
Don't believe everything you think.

foton01

Am facut un video unde se vede mai clar efectul....
Am inlocuit moneda cu saiba deoarece saiba este facuta din metal conductor electric (fier) pe cand moneda este facuta din materiale semiconductoare electrice....

constantin.a

Eu tot nu inteleg nimic din filmulete. Incearca sa explici in cuvinte ce ai facut si ce crezi ca ai obtinut.
PS: Monedele sunt facute din metale obisnuite si nu din semiconductoare

foton01

#64
Citat din: constantin.a din Octombrie 13, 2009, 11:23:49 AM
Eu tot nu inteleg nimic din filmulete. Incearca sa explici in cuvinte ce ai facut si ce crezi ca ai obtinut.
PS: Monedele sunt facute din metale obisnuite si nu din semiconductoare

Cand prin saiba a trecut curent electric "forta gravitationala a scazut". Cand am inclinat cartonul, ai vazut ca saiba si-a pastrat oarecum pozitia. Cand nu a trecut curent electric prin saiba ,aceasta a cazut sub actiunea gravitatiei. Eu cred ca am obtinut: cand printr-un metal circula curent electric, forta gravitationala se 'micsoreaza"...

P.S. Mie mi s-a parut mult mai clar cu saiba decat cu moneda...si mi s-a parut destul de clar si filmuletul...
Apropo tu ai citit celelalte pagini?

cris

Chestia asta era buna la emisiunea 'Copiii spun lucruri trasnite'.

constantin.a

Sugestie de experiment:
Pune pe un cantar o saiba sau ce metal vrei tu. Incalzeste saiba/metalul sau trece prin ea/el un curent electric. Se observa diferente?

valangjed

Foton01 ,cand faci exprimente de genul acesta,trebuie sa incerci sa creezi conditii "aproape ideale" ,folosirea mainilor nu asigura astfel de conditii.Electromagnetismul nu "anuleaza" gravitatia ci "creaza o forta" care in anumite cazuri este opusa fortei gravitationale ,este ca si forta normala .Te rog,incearca sa faci experimentele cu cat mai putine elemente aleatoare (cum ar fi mainile sau lagare cu frecare foarte mare).

P.S.Scuze daca nu exista vre-o litera "e" in mesajul meu (scriu de pe un calculator cu tasta "e" defecta.Cred ca intelegi ce am scris.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

mircea_p

Citat din: foton01 din Octombrie 13, 2009, 10:58:50 AM
Am inlocuit moneda cu saiba deoarece saiba este facuta din metal conductor electric (fier) pe cand moneda este facuta din materiale semiconductoare electrice....
Tu glumesti sau chiar nu stii despre ce vorbesti? Din ce materiale semiconductoare sant facute monedele?
In ce tara?
Sau poate e vorba de semiconductor_foton01 care inseamna un conductor, dar din care s-au facut monede?

Din posturile tale s-ar putea crede ca nu ai idee de notiunile elementare si asta cred ca va face destul de improbabil ca cineva sa te ia in serios.

Adi

Intr-adevar, eu am schimbat multe discutii cu foton01 mai ales la tema despre cosmologie si sunt de acord ca ii lipsesc notiunile elementare de fizica. Prin discutiile cu mine a mai lamurit cateva din ele, dar fara un studiu serios al fizicii de liceu si apoi la facultate, nu poate sa revolutioneze fizica. I-am mai spus asta, si lui si altora. Dar pare ca degeaba ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01

Am aflat de la un profesor ca moneda de 10 bani ar fi compusa dintrun metal conductor electric si altul semiconductor. cand am verificat acum pe wikipedia am aflat altceva, ....aveti dreptate. Ce spuneti despre experiment?

Adi

Citat din: foton01 din Octombrie 13, 2009, 08:08:05 PM
Am aflat de la un profesor ca moneda de 10 bani ar fi compusa dintrun metal conductor electric si altul semiconductor. cand am verificat acum pe wikipedia am aflat altceva, ....aveti dreptate. Ce spuneti despre experiment?

Nu crede tot ce spun profesorii ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01

Crde-ma dupa aceasta intamplare...chiar ca nu o sa ma mai iau dupa niciunul. si in general oricat de pregatita ar fi o persoana este bine sa  mai intrebari si pe altcineva pentru a nu pica intro postura proasta... Ce parere aveti?

mircea_p

Citat din: foton01 din Octombrie 13, 2009, 08:08:05 PM
Am aflat de la un profesor ca moneda de 10 bani ar fi compusa dintrun metal conductor electric si altul semiconductor. cand am verificat acum pe wikipedia am aflat altceva, ....aveti dreptate. Ce spuneti despre experiment?

Cred ca incep sa inteleg o parte din confuzie. Semiconductorii conduc si ei curentul electric.
Poate vrei sa zici ca unul din metale e mai putin conductor decat celalalt. Dar asta nu inseamna semiconductor. Diferenta intre conductor si semiconductor rezida in diferentele din structura benzilor energetice a electronilor din materialul respectiv. Din punct de vedere al rezistivitatii electrice nu exista un prag bine definit care separa conductorii de semiconductori.

Adi

Citat din: foton01 din Octombrie 13, 2009, 08:30:36 PM
Crde-ma dupa aceasta intamplare...chiar ca nu o sa ma mai iau dupa niciunul. si in general oricat de pregatita ar fi o persoana este bine sa  mai intrebari si pe altcineva pentru a nu pica intro postura proasta... Ce parere aveti?

Da, e bine sa verifici si cu alta persoana, dar mai ales sa verifici tu singur. Pe internet gasesti informatii foarte usor, in special pe Wikipedia. Intr-o prima faza, verifica informatiile pe Wikipedia, apoi daca e nevoie cauta mai departe la surse si mai sigure.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro