Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Anularea partiala a gravitatiei

Creat de foton01, Septembrie 10, 2009, 06:56:36 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

foton01

Citat din: Electron din Septembrie 14, 2009, 12:03:12 PM
foton01, eu din desenul propus de mircea_p nu inteleg cum e pozitionat montajul. Este o vedere de sus a unei mese pe care stau elementele? Este o vedere laterala a unui montaj suspendat in aer?  ???

As ruga de asemenea pe cine poate (si cine a inteles cum) sa reprezinte unghiul de 140 grade ca nici asta nu mi-e clar deloc.

Multumesc.

e-

Montajul este ous pe o masa isa eu cand am facut experimentul am tinut eu bateria sa nu se roteasca.

Electron

Citat din: foton01 din Septembrie 14, 2009, 12:08:05 PM
Montajul este ous pe o masa isa eu cand am facut experimentul am tinut eu bateria sa nu se roteasca.
In ce pozitie ai tinut-o? Tineai cumva si de sarmulite sa nu cada/dezlipeasca? Sau cum?

e-

Don't believe everything you think.

mircea_p

Citat din: foton01 din Septembrie 14, 2009, 07:08:28 AM
Da, acesta este desenul.Eu am facut unul dar am stiut cum sa-l pun in mesaj.
Multumesc.

Inteleg ca moneda e deasupra bateriei, asta a fost intentia. Se pare ca asa stau lucrurile.
Acum ar mai trebuie sa arati unde e unghiul ala de 140 de grade.

Si cum stau lucrurile cand sarmulitele nu sant conectate la baterie. Asta e cel mai interesant.
Pentru cazul cu bateria, nu vad de ce n-ar sta in pozitie verticala. Poate ca sta si daca bateria e moarta. Sau daca conectezi sarmulitele la capetele unui creion de aceeasi lungime.


foton01

Citat din: mircea_p din Septembrie 14, 2009, 03:50:04 PM
Citat din: foton01 din Septembrie 14, 2009, 07:08:28 AM
Da, acesta este desenul.Eu am facut unul dar am stiut cum sa-l pun in mesaj.
Multumesc.

Inteleg ca moneda e deasupra bateriei, asta a fost intentia. Se pare ca asa stau lucrurile.
Acum ar mai trebuie sa arati unde e unghiul ala de 140 de grade.

Si cum stau lucrurile cand sarmulitele nu sant conectate la baterie. Asta e cel mai interesant.
Pentru cazul cu bateria, nu vad de ce n-ar sta in pozitie verticala. Poate ca sta si daca bateria e moarta. Sau daca conectezi sarmulitele la capetele unui creion de aceeasi lungime.



Fa acelasi experiment cu moneda dar inlocuie bateria cu un creion(cum ai spus tu), sarmulitele se vor indoi.

foton01


Electron

Stai asa, moneda nu era deasupra bateriei ?  ???

e-
Don't believe everything you think.

mircea_p

Si unghiul de 140 de grade era pentru cazul cand nu sant conectate la baterie, nu?
Aici parca arati unghiul cu bateria conectata.
Oricum unghiul de 140 de grade trebuie sa fie un unghi obtuz (mai mare de 90)

foton01

Citat din: Electron din Septembrie 14, 2009, 08:46:02 PM
Stai asa, moneda nu era deasupra bateriei ?  ???

e-

Ba da modena este deasupara bateriei dar acum cade pentru ca sarmulitele nu sunt conectate la baterie,chiar daca in desen asa pare.

Electron

foton01, eu nu mai inteleg nimic. Acum ca tot ai aflat cum sa atasezi imagini, fa un desen cu montajul cu bateria conectata cu unghiurile si dimensiunile implicate, iar apoi un al doilea desen fara baterie cu unghiuri si dimensiuni. Asta daca vrei sa te faci inteles, desigur.

e-
Don't believe everything you think.

foton01


foton01



Corpul cu rosu este un alt corp de marimea bateriei.

Electron

Intrebari:
1) in montajul cu bateria, cum e privit montajul, de sus, din lateral, sau cum? Daca e privit "din lateral" cum se face ca sarmulitele stau in plan vertical? Le sprijini de ceva, sunt lipite asa, plutesc de la sine sustinand moneda, sau cum?

2) in montajul fara baterie, ce unghi masori de fapt? In figura ta nu se mai intelege nimici, iar ungiul dintre verticala si ... moneda nu se poate defini geometric.

3) Cum face moneda sa ajunga sub obiectul care tine loc de baterie? Daca ai montajul cu bateria, ce se intampla in momentul in care o desconectezi? Se misca vreun element, care, cum?

e-
Don't believe everything you think.

foton01

Citat din: Electron din Septembrie 17, 2009, 10:42:19 AM
Intrebari:
1) in montajul cu bateria, cum e privit montajul, de sus, din lateral, sau cum? Daca e privit "din lateral" cum se face ca sarmulitele stau in plan vertical? Le sprijini de ceva, sunt lipite asa, plutesc de la sine sustinand moneda, sau cum?

2) in montajul fara baterie, ce unghi masori de fapt? In figura ta nu se mai intelege nimici, iar ungiul dintre verticala si ... moneda nu se poate defini geometric.

3) Cum face moneda sa ajunga sub obiectul care tine loc de baterie? Daca ai montajul cu bateria, ce se intampla in momentul in care o desconectezi? Se misca vreun element, care, cum?

e-

Montajul este privit din lateral, sarmulitele plutesc de la sne sustinand moneda.
Montajul cu baterie este privit din lateral. Inlocui bateria cu un alt corp cu aceeasi lungime, un creion montez din nou sarmulitele in aceeasi pozitie.Montajul este privit din lateral, moneda cade on fata.
Masor onghiul dintr-e sarmulite si verticala.

Electron

Citat din: foton01 din Septembrie 17, 2009, 10:49:38 AM
Montajul este privit din lateral, sarmulitele plutesc de la sne sustinand moneda.
Ok, asta nu cred pana nu vad (eventual intr-un video). Pana nu stiu cum ai conectat sarmele la baterie (ziceai ceva de banda adeziva, dar nu si cum erau lipite, dimensiunea benzii etc) asa cum e reprezentat si descris montajul este absolut incredibil (adica imposibil de crezut).

CitatMontajul cu baterie este privit din lateral. Inlocui bateria cu un alt corp cu aceeasi lungime, un creion montez din nou sarmulitele in aceeasi pozitie.Montajul este privit din lateral, moneda cade on fata.
Ok, poti face un desen cu traiectoria urmata de moneda "in cadere" ?

CitatMasor onghiul dintr-e sarmulite si verticala.
Dat fiind ca sarmulitele nu sunt paralele, aceasta afirmatie este ilogica si imposibil de realizat in practica. Precizeaza care dintre sarmulite si verticala formeaza faimosul unghi, sau cel mai bine fa un desen inteligibil. :)

e-
Don't believe everything you think.

foton01