Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Anularea partiala a gravitatiei

Creat de foton01, Septembrie 10, 2009, 06:56:36 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

Citat din: foton01 din Septembrie 13, 2009, 04:13:04 PM
Cand sarmulitele nu sunt conectate greutatea face ca ele sa cada la unghi de 140 de grade.Unghiul nu este de 180 de grade pentru ca sarmulitele nu sunt perfect elastice.
foton01, intre verticala si orizontala sunt doar 90 de grade, nu se poate ca sarmulitele sa cada la un unghi de 140 de grade. Din ce spui tu nu se intelege deloc cum faci masuratorile si pozitionarile. Daca ai reusi sa faci un desen sa ne prezinti si noua ar fi un pas mare inainte.

CitatCinexiunea la baterie se face simplu, contact intr-e sarmulite si borne.
Din pacate, daca eu am niste sarme verticale si o baterie sub ele, contactul nu este stabil si nu am cum sa fac sa am un circuit electric. In experimentul tau se pare ca apar niste forte si influente bizare pe care eu nu reusesc sa le inteleg.

e-
Don't believe everything you think.

foton01

Citat din: Electron din Septembrie 13, 2009, 05:17:45 PM
Citat din: foton01 din Septembrie 13, 2009, 04:13:04 PM
Cand sarmulitele nu sunt conectate greutatea face ca ele sa cada la unghi de 140 de grade.Unghiul nu este de 180 de grade pentru ca sarmulitele nu sunt perfect elastice.
foton01, intre verticala si orizontala sunt doar 90 de grade, nu se poate ca sarmulitele sa cada la un unghi de 140 de grade. Din ce spui tu nu se intelege deloc cum faci masuratorile si pozitionarile. Daca ai reusi sa faci un desen sa ne prezinti si noua ar fi un pas mare inainte.

CitatCinexiunea la baterie se face simplu, contact intr-e sarmulite si borne.
Din pacate, daca eu am niste sarme verticale si o baterie sub ele, contactul nu este stabil si nu am cum sa fac sa am un circuit electric. In experimentul tau se pare ca apar niste forte si influente bizare pe care eu nu reusesc sa le inteleg.

e-

Am masurat unghiul fata de verticala. Sarmulitele erau in pozitie verticala si au cazut.Eu am masurat unghiul fata de verticala.

Contactul nu este stabil, dar poti sa-l faci tu. Eu am conectat sarmulitele la baterie cu ajutorul scociului.
Sarmulitele intradevarat nu sunt intr-o pozitie verticala perfecta, ca sa fie atasate de moneda ele sunt inclinate la un unghi de aroximativ 30 de grade fata de orizontala.

cristi

foton, interesant experimentul, insa te afli pe o panta alunecoasa cu discutiile... Vezi ca astia sunt "rai", asa incat iti sugerez si eu acelasi lucru ca si harap alb: un film pe youtube... nu poate fi greu de facut... Altfel, ajungi sa scrii aici sute de mesaje, sute de explicatii si nimeni nu intelege nimic... E ca o problema de geometrie pe care incerci sa o explici fara figura... nu merge pur si simplu.... fa-i filmul, pune-l pe youtube, altfel e durere de ficati....
autor Fizica povestită,
www.stiinta.club

Electron

Citat din: foton01 din Septembrie 13, 2009, 05:39:15 PM
Am masurat unghiul fata de verticala. Sarmulitele erau in pozitie verticala si au cazut.Eu am masurat unghiul fata de verticala.
Repet: intre verticala si orizontala sunt doar 90 de grade. Cum ai reusit tu sa obtii 140 de grade, e un nou mister al geometriei. ???

CitatContactul nu este stabil, dar poti sa-l faci tu. Eu am conectat sarmulitele la baterie cu ajutorul scociului.
Sarmulitele intradevarat nu sunt intr-o pozitie verticala perfecta, ca sa fie atasate de moneda ele sunt inclinate la un unghi de aroximativ 30 de grade fata de orizontala.
Prima data m-am bucurat ca ai mai dat ceva date, dar apoi mi-am dat seama ca aceste date noi sporesc si mai mult confuzia din prezentarea experimentului ... De cand avem "sarmultie verticale care sunt inclinate la un unghi de aroximativ 30 de grade fata de orizontala" deja se pare ca vorbesti despre noi geometrii de care nu am auzit niciodata.

e-
Don't believe everything you think.

foton01

Citat din: Electron din Septembrie 13, 2009, 07:33:32 PM
Citat din: foton01 din Septembrie 13, 2009, 05:39:15 PM
Am masurat unghiul fata de verticala. Sarmulitele erau in pozitie verticala si au cazut.Eu am masurat unghiul fata de verticala.
Repet: intre verticala si orizontala sunt doar 90 de grade. Cum ai reusit tu sa obtii 140 de grade, e un nou mister al geometriei. ???

CitatContactul nu este stabil, dar poti sa-l faci tu. Eu am conectat sarmulitele la baterie cu ajutorul scociului.
Sarmulitele intradevarat nu sunt intr-o pozitie verticala perfecta, ca sa fie atasate de moneda ele sunt inclinate la un unghi de aroximativ 30 de grade fata de orizontala.
Prima data m-am bucurat ca ai mai dat ceva date, dar apoi mi-am dat seama ca aceste date noi sporesc si mai mult confuzia din prezentarea experimentului ... De cand avem "sarmultie verticale care sunt inclinate la un unghi de aroximativ 30 de grade fata de orizontala" deja se pare ca vorbesti despre noi geometrii de care nu am auzit niciodata.

e-

Repet: unghiul nu l-am masurat fata de orizontala ci fata de verticala unde erau 180 de grade.

Prima data recunosc,am gresit spunad ca sunt perfect verticale, apoi am rectificat spunad ca sunt aproape verticale, adica sunt inclinate la un unghi de aproximativ 30 fata de orizontala.

Electron

Citat din: foton01 din Septembrie 13, 2009, 08:21:32 PM
Repet: unghiul nu l-am masurat fata de orizontala ci fata de verticala unde erau 180 de grade.
???

CitatPrima data recunosc,am gresit spunad ca sunt perfect verticale, apoi am rectificat spunad ca sunt aproape verticale, adica sunt inclinate la un unghi de aproximativ 30 fata de orizontala.
???

e-
Don't believe everything you think.

cristi

autor Fizica povestită,
www.stiinta.club

Electron

Citat din: cristi din Septembrie 13, 2009, 09:21:16 PM
a inceput durerea de ficati  :)
cristi, daca te dor ficatii si nu poti aduce ceva relevant la discutie, mai bine abtine-te. A face glume in timp ce altii vor sa discute serios afecteaza negativ discutia.

e-
Don't believe everything you think.

mircea_p

#23
Daca nu intentionezi sa arati un desen, poate sa incerc eu sa-ti sugerez unul.
E cumva ceva de genul asta?
Daca nu, cum ar trebui modificat?

http://docs.google.com/View?id=dct9kj3v_86gw6j6fg8

Nota:
Am pus linkul la poza si intre markerele de imagine (img si /img intre paranteze drepte)  dar nu apare poza. Ce fac gresit?

foton01

Citat din: mircea_p din Septembrie 14, 2009, 05:39:46 AM
Daca nu intentionezi sa arati un desen, poate sa incerc eu sa-ti sugerez unul.
E cumva ceva de genul asta?
Daca nu, cum ar trebui modificat?

http://docs.google.com/View?id=dct9kj3v_86gw6j6fg8

Nota:
Am pus linkul la poza si intre markerele de imagine (img si /img intre paranteze drepte)  dar nu apare poza. Ce fac gresit?


Da, acesta este desenul.Eu am facut unul dar am stiut cum sa-l pun in mesaj.
Multumesc.

cristi

#25
Citatcristi, daca te dor ficatii si nu poti aduce ceva relevant la discutie, mai bine abtine-te. A face glume in timp ce altii vor sa discute serios afecteaza negativ discutia.
Ok, fara suparare  :)... ma abtin.. atata ca vroiam sa il conving pe foton sa puna un video... :) daca nu vrea, asta e, poate ca ai de-a face cu un nou sandokan, sau poate ca e un tanar de 12 ani care inca acum invata ce e si cum. in cazul cel de-al doilea ii urez success, si raman la pozitia mea: un video scuteste o suta de postari....
autor Fizica povestită,
www.stiinta.club

foton01

Citat din: cristi din Septembrie 14, 2009, 10:11:24 AM
Citatcristi, daca te dor ficatii si nu poti aduce ceva relevant la discutie, mai bine abtine-te. A face glume in timp ce altii vor sa discute serios afecteaza negativ discutia.
Ok, fara suparare  :)... ma abtin.. atata ca vroiam sa il conving pe foton sa puna un video... :) daca nu vrea, asta e, poate ca ai de-a face cu un nou sandokan, sau poate ca e un tanar de 12 ani care inca acum invata ce e si cum. in cazul cel de-al doilea ii urez success, si raman la pozitia mea: un video scuteste o suta de postari....

Acum ai un desn facut de mircea...

cristi

CitatAcum ai un desen facut de mircea..
nu mai e nevoie, mersi, ca eu "m-am retras" din discutia asta...
sfatul meu e sa faci un video la experiment, nu poate fi greu de facut....
autor Fizica povestită,
www.stiinta.club

Electron

foton01, eu din desenul propus de mircea_p nu inteleg cum e pozitionat montajul. Este o vedere de sus a unei mese pe care stau elementele? Este o vedere laterala a unui montaj suspendat in aer?  ???

As ruga de asemenea pe cine poate (si cine a inteles cum) sa reprezinte unghiul de 140 grade ca nici asta nu mi-e clar deloc.

Multumesc.

e-
Don't believe everything you think.

Electron

Citat din: mircea_p din Septembrie 14, 2009, 05:39:46 AM
Nota:
Am pus linkul la poza si intre markerele de imagine (img si /img intre paranteze drepte)  dar nu apare poza. Ce fac gresit?
Nu faci nimic gresit, doar ca ceea ce pui intre tagurile de img in acest caz nu este o poza, ca atare ea nu poate sa apara. Link-ul de la google docs este de fapt pentru o pagina HTML si nu pentru o poza, vezi faptul ca apar si alte elemente pe acea pagina, nu doar imaginea.

e-
Don't believe everything you think.