Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Anularea partiala a gravitatiei

Creat de foton01, Septembrie 10, 2009, 06:56:36 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

foton01

Zilele acestea am facut un experiment.
Am legat de o moneda doua sarmulite pe care, apoi, le-am atasat la bornele unei baterii.
Am pus sarmulitele in pozitie verticala, dupa care le-am dat drumul.Am observat ca acestea si-au mentinut pozitia.
Am legat din nou doua sarmulite de o moneda dar de data aceasta nu le-am mai atasat la bornele bateriei.
Le-am pus iarasi in pozitie verticala dupa care le-am dat drumul. De data aceasta sarmulitele nu si-au mai pastrat pozitia ci s-au inclinat la aproximativ 140 de grade.

Tinand cont de capacitatea sarmulitelor de a-si pastra pozitia, sub actiunea gravitatiei acestea din pozitie verticala trebuiau sa se incline, precum in al doilea caz, la 140 de grade. Daca in primul caz, cand moneda era strabatuta de curent electric sarmulitele si-au mentinut pozitia, inseamna ca gravitatia in acest caz a fost partial anulata.
Concluzia:Forta gravitationala a unui conductor electric este partial anulata cand prin acel conductor circula curent electric.

P.S. Adi daca crezi ca nu am pus acest mesaj unde trebuie va rog sa il mutati.
Multumesc.

Electron

Poti sa ne prezinti un desen sau schema grafica cu montajul utilizat? De asemenea, materialele folosite, ce caracteristici aveau?

Altfel spus, poti sa prezinti conditiile experimentale suficient de detaliat incat sa poata oricine (cu materialele de rigoare) sa repete experimentul?

e-
Don't believe everything you think.

foton01

Citat din: Electron din Septembrie 10, 2009, 07:30:12 PM
Poti sa ne prezinti un desen sau schema grafica cu montajul utilizat? De asemenea, materialele folosite, ce caracteristici aveau?

Altfel spus, poti sa prezinti conditiile experimentale suficient de detaliat incat sa poata oricine (cu materialele de rigoare) sa repete experimentul?

e-

Pentru a efectua experimentul trebuie:
-2 sarmulite care sunt facute din material conductor electric
-o baterie AA
-scoci
-o moneda de 10 bani
Legi cu scoci cele doua sarmulite de baterie apoi conectezi capetele libere ale sarmulitelor la bornele bateriei. Dupa aceasta faci exact cum am spus eu in mesaj.

P.S. Ma bucur ca si al cineva vrea sa incerce experimentul. Va rog sa reveniti sa spuneti daca va iesit.

Electron

Nu am inteles cum se pozitioneaza elementele, ce dimensiuni au, ce voltaj are bateria si alte detalii de acest fel. Poti sa detaliezi aceste lucruri?

e-
Don't believe everything you think.

mircea_p

Oricum ar fi experimentul, faptul ca ceva isi mentine pozitia in prezenta gravitatie nu insemana ca gravitatia a fost "anulata" ci doar ca exista o alta forta care echilibreaza gravitatia.

Faptul ca iti mentii pozitia verticala in prezenta gravitatiei nu insemana ca muschii "anuleaza gravitatia".
Daca sectionezi muschii de la picioare, nu iti mai mentii pozitia verticala, la fel ca in experimentul cu sarmultiele. Inseamna asta ca muschii "anuleaza" gravitatia?
(si alcoolul in cantitati mari poate avea acelasi efect...poate ar trebui sa zicem ca e un "resataurator" al gravitatiei "anulata" de muschi)

Asta nu inseamna ca experimentul tau nu e interesant. O diagrama ar ajuta enorm sa intelegem ce se intampla de fapt. Se poate ca sarmulitele sa se lipesaca de monezi din cauza micilor scantei produse intre moneda si sarmulite cand conetcezi bateria.



HarapAlb

Citat din: foton01 din Septembrie 10, 2009, 06:56:36 PM
Zilele acestea am facut un experiment...
Pune o schita sau un film pe youtube.

foton01

Citat din: Electron din Septembrie 10, 2009, 09:16:26 PM
Nu am inteles cum se pozitioneaza elementele, ce dimensiuni au, ce voltaj are bateria si alte detalii de acest fel. Poti sa detaliezi aceste lucruri?

e-

Fiecare sarmulita trebuie sa fie de lungime 12 cm
Bateria este de 1.5 V AA
Moneda are diametru de 20.5 mm grosime 1.9 mm masa 4 g

Legi cu scoci sarmulitele de moneda.Pui capetele libere ale sarmulitelor la bonele bateriei(una la + una la -) 
Apoi pui sarmulitele in pozitie verticala(moneda sa fie sus iar bateria jos).

foton01

Citat din: mircea_p din Septembrie 10, 2009, 09:48:12 PM
Oricum ar fi experimentul, faptul ca ceva isi mentine pozitia in prezenta gravitatie nu insemana ca gravitatia a fost "anulata" ci doar ca exista o alta forta care echilibreaza gravitatia.

Faptul ca iti mentii pozitia verticala in prezenta gravitatiei nu insemana ca muschii "anuleaza gravitatia".
Daca sectionezi muschii de la picioare, nu iti mai mentii pozitia verticala, la fel ca in experimentul cu sarmultiele. Inseamna asta ca muschii "anuleaza" gravitatia?
(si alcoolul in cantitati mari poate avea acelasi efect...poate ar trebui sa zicem ca e un "resataurator" al gravitatiei "anulata" de muschi)

Asta nu inseamna ca experimentul tau nu e interesant. O diagrama ar ajuta enorm sa intelegem ce se intampla de fapt. Se poate ca sarmulitele sa se lipesaca de monezi din cauza micilor scantei produse intre moneda si sarmulite cand conetcezi bateria.




Sarmulitele, dupa cum am specificat se lipesc de moneda cu scoci.Din pozitie varticala, cand nu sunt conectate la baterie moneda cade sub actiunea fortei de greutate la aproximativ 140 de grade daca nu mai mult. Faptul cand sunt conectate la baterie (sarmulitele) nu cad asta inseamna ca s-a intamplt ceva cu forta de greutate. Faptul ca sarmulitele nu cad rapid la 180 de grade cand sunt conectate la baterie asta inseamna ca greutatea nu a fost amplificata.Deci daca sarmulitele nu cad rapid la 180 de grade ci isi mentin pozitia asta inseamna ca de fapt greutatea a fost partial invinsa.

Electron

Citat din: foton01 din Septembrie 11, 2009, 07:55:21 AM
Fiecare sarmulita trebuie sa fie de lungime 12 cm
Bateria este de 1.5 V AA
Moneda are diametru de 20.5 mm grosime 1.9 mm masa 4 g

Legi cu scoci sarmulitele de moneda.Pui capetele libere ale sarmulitelor la bonele bateriei(una la + una la -) 
Apoi pui sarmulitele in pozitie verticala(moneda sa fie sus iar bateria jos).
Multumesc pentru raspunsuri. Ok, incepem sa ne apropiem de descrierea necesara.

Ramane sa detaliezi dimensiunile "sarmulitelor". Din cate stiu eu acestea nu sunt un standard universal, exista sarmulite de multe dimensiuni (sectiuni transversale), izolate sau nu, din diverse metale, diverse rigidiati etc.
Cele folosite de tine cum sunt?

Legat de pozitionare, tot nu am inteles cum faci ca sarmultiele si moneda sa stea vertical deasupra bateriei. Un desen sau o descriere detaliata sunt binevenite.

In alta ordine de idiei, tu de cate ori ai repetat experimentul? Cum ai masurat unghiurile de care tot povestesti?

O alta chestiune interesanta ar fi: daca la montajul fara baterie, cand moneda "cade" la nu stiu cate grade, se conecteaza bateria, moneda si sarmulitele urca iar la verticala ?

e-
Don't believe everything you think.

valangjed

Curentul electric ce parcurge un conductor poate crea o forta de origine electromagnetica ce poate avea sens opus fortei de atractie gravitationala a Pamantului dar ma indoiesc ca acea forta electromagnetica se poate produce cu o baterie de 1.5V (AA).
Ceea ce am spus inainte nu inseamna insa anularea gravitatiei ci doar o forta de sens opus fortei gravitationale.Ca sa dau un exemplu , un corp asezat pe o platforma, la 10 m inaltime , nu cade pe pamant datorita fortei normale de reactiune.Asta ar fi cel mai simplu mod de a anula gravitatia ;D.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

foton01

#10
Citat din: Electron din Septembrie 11, 2009, 10:21:52 AM
Citat din: foton01 din Septembrie 11, 2009, 07:55:21 AM
Fiecare sarmulita trebuie sa fie de lungime 12 cm
Bateria este de 1.5 V AA
Moneda are diametru de 20.5 mm grosime 1.9 mm masa 4 g

Legi cu scoci sarmulitele de moneda.Pui capetele libere ale sarmulitelor la bonele bateriei(una la + una la -) 
Apoi pui sarmulitele in pozitie verticala(moneda sa fie sus iar bateria jos).
Multumesc pentru raspunsuri. Ok, incepem sa ne apropiem de descrierea necesara.

Ramane sa detaliezi dimensiunile "sarmulitelor". Din cate stiu eu acestea nu sunt un standard universal, exista sarmulite de multe dimensiuni (sectiuni transversale), izolate sau nu, din diverse metale, diverse rigidiati etc.
Cele folosite de tine cum sunt?

Legat de pozitionare, tot nu am inteles cum faci ca sarmultiele si moneda sa stea vertical deasupra bateriei. Un desen sau o descriere detaliata sunt binevenite.

In alta ordine de idiei, tu de cate ori ai repetat experimentul? Cum ai masurat unghiurile de care tot povestesti?

O alta chestiune interesanta ar fi: daca la montajul fara baterie, cand moneda "cade" la nu stiu cate grade, se conecteaza bateria, moneda si sarmulitele urca iar la verticala ?

e-

Sarmulitele pe care eu le-am folosit sunt sarmulite de cupru de 0.2 mm
Legat de pozitionare, am pus pur si simplu sarmulitele in pozitie verticala, legate la baterie ele au putut sa-si mentina pozitia in ciuda greutatii monedei.Pur si simplu am pus sarmulitele in pozitie verticala si am observat faptul ca fiind legate la baterie ele isi mentin pozitia, cand nu sunt legate la baterie cad( nu isi mentin pozitia verticala).
Experimentul l-am repetat de 3 ori.Gradele le-am masurat in felul urmator: dupa ce sarmulitele au cazut am pus bateria  cu tot cu sarmulite si moneda pe o foie de hartie ( de data aceasta in pozitie orizontala), am insemnat cu creionul pe foia de hartie locul unde se afla moneda si am masurat pur si simplu gradele.
Dupa ce au cazut sarmulitele si le-am conectat iarasi la baterie ele nu au revenit in pozitie verticala, probabil ca nu era suficient de puternica bateria.

Este mai clar acum?

mircea_p

Prin "legate" la baterie intelegi o legatura mecanica pe langa contactul electric? Cum le legi la baterie, lipite cu cositor, cu banda, cu sfoara?
Si ce fel de baterie?
Iar in cazul cand nu sant "legate" la bateria, sant atasate la altceva in afara de moneda? Daca da, la ce? Daca nu, cum de stau in pozitie verticala?
Pana nu prezinti cumva asezarea componentelor grosimea sarmulitei e cam irelevanta.

foton01

#12
Citat din: mircea_p din Septembrie 13, 2009, 03:39:38 AM
Prin "legate" la baterie intelegi o legatura mecanica pe langa contactul electric? Cum le legi la baterie, lipite cu cositor, cu banda, cu sfoara?
Si ce fel de baterie?
Iar in cazul cand nu sant "legate" la bateria, sant atasate la altceva in afara de moneda? Daca da, la ce? Daca nu, cum de stau in pozitie verticala?
Pana nu prezinti cumva asezarea componentelor grosimea sarmulitei e cam irelevanta.


Sarmulitele sunt conectate la bornele bateriei.Cand nu sunt legate la batrie nu sunt atasate la nimic altceva inafara de moneda.
La celelalte intrebari cred ca am raspuns in mesajele de mai sus.

Electron

foton01, inainte ai spus asa:
Citat din: foton01 din Septembrie 11, 2009, 08:02:35 AM
Sarmulitele, dupa cum am specificat se lipesc de moneda cu scoci.Din pozitie varticala, cand nu sunt conectate la baterie moneda cade sub actiunea fortei de greutate la aproximativ 140 de grade daca nu mai mult.

acum spui:
Citat din: foton01 din Septembrie 13, 2009, 11:15:47 AM
Sarmulitele sunt conectate la bornele bateriei.Cand nu sunt legate la batrie nu sunt atasate la nimic altceva inafara de moneda.

Ce face ca atunci cand sarmulitele nu sunt conectate la baterie, moneda sa cada la 140 grade? Unde este prezent acel unghi de 140 grade ? Daca e intre cele doua sarmulite, de ce nu este 180 grade? Repet, ma refer la cazul in care nu e conectata bateria.

Despre conexiunea bateriei ma vad nevoit sa intreb si eu: cum se face conexiunea cu bateria? Simplu contact intre sarmulite si borne? Lipitura? Sau cum?

e-
Don't believe everything you think.

foton01

Citat din: Electron din Septembrie 13, 2009, 01:08:17 PM
foton01, inainte ai spus asa:
Citat din: foton01 din Septembrie 11, 2009, 08:02:35 AM
Sarmulitele, dupa cum am specificat se lipesc de moneda cu scoci.Din pozitie varticala, cand nu sunt conectate la baterie moneda cade sub actiunea fortei de greutate la aproximativ 140 de grade daca nu mai mult.

acum spui:
Citat din: foton01 din Septembrie 13, 2009, 11:15:47 AM
Sarmulitele sunt conectate la bornele bateriei.Cand nu sunt legate la batrie nu sunt atasate la nimic altceva inafara de moneda.

Ce face ca atunci cand sarmulitele nu sunt conectate la baterie, moneda sa cada la 140 grade? Unde este prezent acel unghi de 140 grade ? Daca e intre cele doua sarmulite, de ce nu este 180 grade? Repet, ma refer la cazul in care nu e conectata bateria.

Despre conexiunea bateriei ma vad nevoit sa intreb si eu: cum se face conexiunea cu bateria? Simplu contact intre sarmulite si borne? Lipitura? Sau cum?

e-

Cand sarmulitele nu sunt conectate greutatea face ca ele sa cada la unghi de 140 de grade.Unghiul nu este de 180 de grade pentru ca sarmulitele nu sunt perfect elastice.
Cinexiunea la baterie se face simplu, contact intr-e sarmulite si borne.